Mayflower League XC Championship Date: 10-29-16   Venue: Wrentham Developmental Center - Wrentham, MA
Events
Men's Events Women's Events
Boys 5k Run CC Girls 5k Run CC
Girls 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:50:23 22:04 15 1 2 3 4 5 6 10
2 2:04:55 24:59 82 7 12 15 22 26 28 31
3 2:07:48 25:33 94 13 18 19 21 23 24 25
4 2:10:27 26:05 120 8 20 27 30 35 37 39
5 2:11:08 26:13 124 9 14 32 33 36 40 41
6 2:24:19 28:51 149 16 17 29 43 44    
7 2:26:24 29:16 170 11 34 38 42 45    
Girls 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Kaylee, Dunn JR Tri-county 6:20.6 19:42.7  
2 Allen, Maggie SR West Bridgewater 6:46.9 21:04.2 1
3 McCarthy, Devyn SR West Bridgewater 6:50.7 21:16.3 2
4 Kaprelian, Caitlin SR West Bridgewater 7:17.0 22:38.0 3
5 Sinasky, Charlotte JR West Bridgewater 7:17.2 22:38.6 4
6 Adams, Allison JR West Bridgewater 7:19.8 22:46.7 5
7 McGrath, Caitlin SR West Bridgewater 7:23.8 22:59.1 6
8 Costa, Alyssa SR Bristol County Agricultural 7:26.9 23:08.6 7
9 Bastille, Storm SR Diman Regional Voc/Tech 7:29.5 23:16.7 8
10 Headley, Atara SR Southeastern Reg. Voc/Tech 7:32.0 23:24.5 9
11 Bedard, Emma SR West Bridgewater 7:33.8 23:30.0 10
12 Doherty, Morgan SR West Bridgewater 7:35.7 23:35.9  
13 Tenney, Lilyan SR Upper Cape Cod RVT 7:36.2 23:37.4  
14 Northrup, Lauren SR Bishop Connolly 7:36.5 23:38.3 11
15 Kennon, Joie SR West Bridgewater 7:42.7 23:57.7  
16 Russo, Hannah SR West Bridgewater 7:44.5 24:03.4  
17 Biedek, Lauren SR Bristol County Agricultural 7:49.0 24:17.3 12
18 Kisiel, Dryanna SR Norfolk County Agricultural 7:50.5 24:22.0 13
19 MacFarlane, Olivia SR Upper Cape Cod RVT 7:59.5 24:50.0  
20 Hill, Sade SR Southeastern Reg. Voc/Tech 8:01.5 24:56.2 14
21 Alves, Kennedy SR Bristol County Agricultural 8:02.2 24:58.4 15
22 Colombo, Olivia SR Sacred Heart 8:05.0 25:07.1 16
23 Carberry, Erin SR Sacred Heart 8:08.7 25:18.6 17
24 Russo, Brianna SR Norfolk County Agricultural 8:11.7 25:27.8 18
25 Spangler, Bethany SR Old Colony RVT 8:17.0 25:44.2  
26 Balabanis, Addie SR Norfolk County Agricultural 8:19.2 25:51.0 19
27 Lima, Kayla SR Diman Regional Voc/Tech 8:21.2 25:57.3 20
28 Bowen, Julia SR Norfolk County Agricultural 8:22.9 26:02.7 21
29 Rego, Alyssa SR Bristol County Agricultural 8:22.9 26:02.7 22
30 Dudek, Emily SR Norfolk County Agricultural 8:23.6 26:04.8 23
31 Desmond, Emily SR Norfolk County Agricultural 8:24.1 26:06.4 24
32 LeFrancois, Lizzie SR Norfolk County Agricultural 8:29.1 26:21.8 25
33 Rucinski, Hannah SR Bristol County Agricultural 8:31.2 26:28.6 26
34 Toupin, Ally SR Diman Regional Voc/Tech 8:32.2 26:31.7 27
35 Teixeira, Jacqueline SR Bristol County Agricultural 8:35.1 26:40.5 28
36 Monte, Jade SR Upper Cape Cod RVT 8:36.3 26:44.2  
37 Capone, Sophia SR Sacred Heart 8:37.4 26:47.7 29
38 Treloar, Bree-anna SR Diman Regional Voc/Tech 8:38.4 26:50.7 30
39 Schone, Brittany SR South Shore Vocational 8:43.9 27:07.9  
40 Gonsalves, Victoria SR Bristol County Agricultural 8:44.4 27:09.5 31
41 Henriques, Bruna SR Southeastern Reg. Voc/Tech 8:46.7 27:16.7 32
42 Rivera, Tatiana SR Southeastern Reg. Voc/Tech 8:48.8 27:23.3 33
43 Hubble, Hailey SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:49.4 27:25.0  
44 Fangbo (Cynthia), Bai SR Bishop Connolly 8:50.5 27:28.4 34
45 Fasulo, Brianna SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:50.8 27:29.5  
46 McKenna, Kaylee SR Bristol County Agricultural 8:54.6 27:41.2  
47 Kublin, Alexis SR Bristol County Agricultural 8:56.0 27:45.4  
48 Mangano, Gianna SR Norfolk County Agricultural 8:56.0 27:45.5  
49 Adolfo, Jazmine SR Diman Regional Voc/Tech 8:58.0 27:51.6 35
50 Gariepy, Hannah FR Tri-county 8:58.8 27:54.2  
51 Nelson, Sherwine SR Southeastern Reg. Voc/Tech 9:03.3 28:08.3 36
52 Williams, Breanna SR Diman Regional Voc/Tech 9:07.8 28:22.3 37
53 Drake, Mikaela SR South Shore Vocational 9:17.2 28:51.5  
54 Sequeira, Christine SR Upper Cape Cod RVT 9:18.5 28:55.4  
55 Fitzgerald, Julia SR Bishop Connolly 9:20.4 29:01.4 38
56 Studer, Leah SR Old Colony RVT 9:22.9 29:09.0  
57 Ashley, Katherine SR Old Colony RVT 9:23.0 29:09.3  
58 Bettencourt, Emily SR Diman Regional Voc/Tech 9:27.7 29:24.0 39
59 Sineus, Herlande SR Southeastern Reg. Voc/Tech 9:36.6 29:51.8 40
60 Andrade, Janelle SR Bristol County Agricultural 9:41.8 30:08.0  
61 Falcon, Anya SR Diman Regional Voc/Tech 9:45.8 30:20.2  
62 Cunin, Erica SR Diman Regional Voc/Tech 9:51.5 30:38.0  
63 Kihara, kristin SR Southeastern Reg. Voc/Tech 9:54.1 30:46.0 41
64 Ostergren, Alexandra JR Tri-county 9:57.6 30:57.0  
65 Kelly, Charlene SR Norfolk County Agricultural 10:09.5 31:34.0  
66 Andrade, Kiara SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 10:13.7 31:47.0  
67 Silvia, Cayla SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 10:14.4 31:49.0  
68 Cheng, Chloe (Yinuo) SR Bishop Connolly 10:22.1 32:13.0 42
69 West, Nicole SR Norfolk County Agricultural 10:25.6 32:24.0  
70 Ding, Miao-Miao SR Sacred Heart 10:39.5 33:07.0 43
71 Ashley, Barratt JR Tri-county 10:40.8 33:11.0  
72 Aguiar, Mya SR Diman Regional Voc/Tech 10:53.0 33:49.0  
73 Li, Lucy SR Sacred Heart 10:56.2 33:59.0 44
74 Yuchen (Tiffany), Wang SR Bishop Connolly 10:57.8 34:04.0 45
Boys 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:34:58 18:59 43 1 2 11 13 16 41 42
2 1:38:32 19:42 82 3 8 12 24 35 55 56
3 1:39:18 19:51 83 4 14 19 21 25 40 46
4 1:41:47 20:21 122 6 17 23 37 39 59 66
5 1:42:11 20:26 136 9 15 33 36 43 60 63
6 1:43:21 20:40 143 18 20 30 31 44 45 47
7 1:44:32 20:54 168 5 22 28 51 62 69 71
8 Norfolk County Agricultur 1:44:51 20:58 189 7 32 48 49 53 57 58
9 1:47:22 21:28 206 27 29 34 52 64 68 72
10 Tri-county 1:46:50 21:22 213 10 38 50 54 61    
11 1:59:42 23:56 301 26 65 67 70 73    
Boys 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Arruda, Evan SR Diman Regional Voc/Tech 5:50.8 18:10.0 1
2 Boardman, Nate SR Diman Regional Voc/Tech 5:55.7 18:25.3 2
3 Glynn, Ryan SR South Shore Vocational 5:59.4 18:36.7 3
4 Spooner, Anthony SR West Bridgewater 6:00.6 18:40.5 4
5 Martinez, Kyandre SR Southeastern Reg. Voc/Tech 6:02.2 18:45.3 5
6 Pappas, Yanni SR Sacred Heart 6:05.8 18:56.6 6
7 Sweeney, Jack SR Norfolk County Agricultur 6:07.2 19:00.9 7
8 Potts, Kyle SR South Shore Vocational 6:09.1 19:06.7 8
9 Platt, Cameron SR Bristol County Agricultural 6:09.7 19:08.6 9
10 Roy, C J (Christo SR Tri-county 6:11.3 19:13.6 10
11 Vasconcellos, Evan SR Diman Regional Voc/Tech 6:12.0 19:16.0 11
12 McAndrew, Matt SR South Shore Vocational 6:13.8 19:21.4 12
13 Bennett, Collyn SR Diman Regional Voc/Tech 6:15.6 19:27.2 13
14 Varros, Gavin SR West Bridgewater 6:16.8 19:30.8 14
15 Whitford, Claton SR Bristol County Agricultural 6:19.7 19:39.8 15
16 Gouveia, Aaron SR Diman Regional Voc/Tech 6:19.7 19:39.9 16
17 Coletti, Ian SR Sacred Heart 6:25.7 19:58.6 17
18 Kelleher, Thomas SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:26.1 19:59.7 18
19 Alfieri, Paul SR West Bridgewater 6:29.8 20:11.2 19
20 Bradford, Darian SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:32.5 20:19.6 20
21 Williams, Chris SR West Bridgewater 6:33.3 20:22.2 21
22 Vazquez, Luis SR Southeastern Reg. Voc/Tech 6:33.5 20:22.6 22
23 Simpson, Loren SR Sacred Heart 6:35.4 20:28.5 23
24 McPherson, Alex SR South Shore Vocational 6:36.0 20:30.5 24
25 Pratt, Chris JR West Bridgewater 6:37.2 20:34.1 25
26 DeFaria, Jamison SR Bishop Connolly 6:38.9 20:39.4 26
27 Brown, Deason SR Upper Cape Cod RVT 6:39.0 20:39.9 27
28 Desir, Randly SR Southeastern Reg. Voc/Tech 6:39.1 20:40.0 28
29 DiCarlo, Nick SR Upper Cape Cod RVT 6:40.3 20:43.7 29
30 Green, Noah SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:41.8 20:48.4 30
31 Warden, Cameron SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:42.3 20:50.0 31
32 Monahan, Jakob SR Norfolk County Agricultur 6:42.8 20:51.6 32
33 Lacen, Derek SR Bristol County Agricultural 6:43.9 20:54.9 33
34 Schofield, Kade SR Upper Cape Cod RVT 6:43.9 20:55.1 34
35 Sidoti, Sean SR South Shore Vocational 6:44.6 20:57.3 35
36 Ahern, Austin SR Bristol County Agricultural 6:47.1 21:05.0 36
37 Cronin, Derek SR Sacred Heart 6:48.3 21:08.6 37
38 Foster, David JR Tri-county 6:49.5 21:12.5 38
39 Gokey, Teaghan SR Sacred Heart 6:50.6 21:15.8 39
40 Bourque, Timothy SR Old Colony RVT 6:51.0 21:16.9  
41 Hatch, Matthew SR West Bridgewater 6:51.0 21:17.1 40
42 Gillis, Tyler SR Diman Regional Voc/Tech 6:51.1 21:17.5 41
43 Donovan, Austin SR Diman Regional Voc/Tech 6:52.0 21:20.2 42
44 Moreno, Gabriel SR Bristol County Agricultural 6:53.0 21:23.2 43
45 Capelo, Kyle SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:53.1 21:23.7 44
46 Stroud, John SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:53.9 21:26.0 45
47 Foy, Nolan SR West Bridgewater 6:54.2 21:27.2 46
48 Manchester, Griffin SR Diman Regional Voc/Tech 6:55.1 21:29.8  
49 DiGangi, Ben SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:55.3 21:30.4 47
50 Smith, CJ JR West Bridgewater 6:56.1 21:33.0  
51 Rizzo, John SR Norfolk County Agricultur 6:56.7 21:34.9 48
52 Howe, Alex SR Norfolk County Agricultur 6:57.3 21:36.5 49
53 Cuddeback, Jaxon FR Tri-county 6:58.2 21:39.5 50
54 Bryant, Aiden SR Southeastern Reg. Voc/Tech 6:59.8 21:44.5 51
55 Sequeira, Xavier SR Upper Cape Cod RVT 7:00.3 21:45.9 52
56 Higgins, Eric SR Norfolk County Agricultur 7:00.8 21:47.5 53
57 Dezotell, Jacob JR Tri-county 7:01.4 21:49.5 54
58 Johnson, Jeremiah SR South Shore Vocational 7:05.7 22:02.7 55
59 Seaman, Jarrett SR South Shore Vocational 7:07.0 22:06.7 56
60 Laboy, Michael SR Diman Regional Voc/Tech 7:07.2 22:07.5  
61 Dignee, Cian SR Old Colony RVT 7:10.1 22:16.4  
62 Graham, Harrison SR Old Colony RVT 7:11.8 22:21.9  
63 Nihtila, Brian SR Norfolk County Agricultur 7:11.9 22:22.2 57
64 Segal, Cameron SR Norfolk County Agricultur 7:12.0 22:22.3 58
65 Brady, Shane SR South Shore Vocational 7:13.1 22:25.7  
66 Meikle, Connor JR Sacred Heart 7:13.3 22:26.3 59
67 Dickinson, Zachary JR West Bridgewater 7:13.4 22:26.6  
68 Allen, Avery SR Bristol County Agricultural 7:13.9 22:28.4 60
69 Tenore, Richie SR Norfolk County Agricultur 7:18.4 22:42.2  
70 DaCosta, Sergio SR Diman Regional Voc/Tech 7:19.5 22:45.8  
71 Randall, Conner FR Tri-county 7:22.7 22:55.5 61
72 Anzalone, Shawn SR Norfolk County Agricultur 7:22.8 22:55.8  
73 Leitch, Jeffrey SR Southeastern Reg. Voc/Tech 7:24.3 23:00.7 62
74 Bancroft, George SR Bristol County Agricultural 7:24.5 23:01.2 63
75 Hillier, Gaige SR Upper Cape Cod RVT 7:30.1 23:18.7 64
76 Fisher, Trevor SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:32.5 23:26.0  
77 Waterman, Baily SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:34.7 23:33.0  
78 Kelly, Aiden SR Holbrook 7:35.2 23:34.3  
79 Trudeau, Ryan SR Bishop Connolly 7:37.6 23:41.8 65
80 Wang, Zhe SR Sacred Heart 7:37.8 23:42.7 66
81 Reavey, Conor SR Bishop Connolly 7:41.6 23:54.4 67
82 McQueeney, Chandler SR South Shore Vocational 7:43.9 24:01.6  
83 Cannata, Jacob SR Upper Cape Cod RVT 7:44.0 24:01.7 68
84 Barnes, John SR Old Colony RVT 7:47.9 24:13.9  
85 Mattloff, Joshua SR Southeastern Reg. Voc/Tech 7:51.7 24:25.8 69
86 Greeley, Chris SR Holbrook 8:06.5 25:11.7  
87 Corey, Aidan SR Bishop Connolly 8:08.5 25:18.0 70
88 Lounge, Wayne SR Holbrook 8:08.8 25:18.7  
89 Guimmeres, Joao Lucas SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:09.4 25:20.8  
90 Tucker, Timothy SR Southeastern Reg. Voc/Tech 8:09.5 25:21.1 71
91 Rego, Wyatt SR Bristol County Agricultural 8:23.3 26:03.8  
92 O'Brien , Ben SR Upper Cape Cod RVT 8:24.8 26:08.7 72
93 Garant, Nicholas SR Bishop Connolly 8:24.9 26:08.8 73
Mixed 5k Run CC Team Scores
Mixed 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Roberts, Jefferson SR West Bridgewater 7:00.1 21:45.3  
2 Gormley, Brett SR West Bridgewater 7:01.2 21:48.8  
3 Caceres, Gus SR West Bridgewater 7:05.8 22:03.1  
4 Harrington, Joey SR West Bridgewater 7:09.1 22:13.5  
5 Polen, Josh SR West Bridgewater 7:19.8 22:46.6  
6 Pleach, Daniel SR West Bridgewater 7:21.4 22:51.7  
7 Connors, Riley FR Tri-county 7:24.3 23:00.4  
8 Ames, Eric SO West Bridgewater 7:25.9 23:05.5  
9 Leonard, Sean SR West Bridgewater 7:27.5 23:10.6  
10 Minor, Gage SR Diman Regional Voc/Tech 7:33.2 23:28.3  
11 Dutra, Joshua SR South Shore Vocational 7:35.9 23:36.6  
12 Thro, Evan SR Diman Regional Voc/Tech 7:40.2 23:50.0  
13 St. Onge, Logan SR Diman Regional Voc/Tech 7:40.3 23:50.2  
14 Duffy, Ella JR West Bridgewater 7:43.7 24:00.8  
15 Hurst, Vanessa SR West Bridgewater 7:43.9 24:01.5  
16 Roake, Hunter SO Tri-county 7:50.3 24:21.3  
17 Bain, Chance JR West Bridgewater 7:50.6 24:22.4  
18 Dion, Jon FR Tri-county 7:53.0 24:29.8  
19 Trishan, Alexander FR Tri-county 7:53.1 24:30.1  
20 Radlinski, Emma SR West Bridgewater 7:54.3 24:33.9  
21 Griffin, Patrick FR Tri-county 7:55.2 24:36.7  
22 Powers, Jackson SR South Shore Vocational 7:56.0 24:39.1  
23 Bryant, Sarah SR West Bridgewater 7:56.6 24:40.9  
24 Carey, Luke SR Sacred Heart 7:58.9 24:48.1  
25 Perrault, Cole SR West Bridgewater 8:06.5 25:11.6  
26 Gear, Alex SR South Shore Vocational 8:06.8 25:12.5  
27 DeAngelo, Libby SR West Bridgewater 8:07.4 25:14.4  
28 Mitcheson, Lauren JR West Bridgewater 8:09.8 25:21.8  
29 Bain, Caleigh SR West Bridgewater 8:11.3 25:26.6  
30 Spooner, Emma SR West Bridgewater 8:15.9 25:41.0  
31 Reiber, John JR Sacred Heart 8:17.0 25:44.4  
32 Leonard, Ryan SR South Shore Vocational 8:22.7 26:02.1  
33 Maider, Haley SR West Bridgewater 8:24.6 26:07.8  
34 Fragoza, Jacob SR Diman Regional Voc/Tech 8:25.2 26:09.8  
35 Wright, Matt SR West Bridgewater 8:27.3 26:16.3  
36 Petti, Nina SR West Bridgewater 8:28.0 26:18.6  
37 Allison, Justin SR Bishop Connolly 8:31.7 26:29.9  
38 Safford, Tanner SR Old Colony RVT 8:32.3 26:31.8  
39 Fullerton, Elijah SR Diman Regional Voc/Tech 8:33.1 26:34.2  
40 Mortimer, Thomas SR Sacred Heart 8:33.9 26:36.9  
41 Mullins, Regan SO West Bridgewater 8:35.3 26:41.2  
42 Campbell, Maura SR West Bridgewater 8:36.7 26:45.6  
43 Guerrouxo, Dylon SR Diman Regional Voc/Tech 8:37.6 26:48.4  
44 Spooner, Nick JR West Bridgewater 8:38.4 26:50.7  
45 Ingemi-Jolie, Colby SR South Shore Vocational 8:42.6 27:04.0  
46 Azadnia, Matthew SR Diman Regional Voc/Tech 8:44.3 27:09.1  
47 Cafua, Jeremy SR Upper Cape Cod RVT 8:44.5 27:09.9  
48 Graham, Ryan SR Sacred Heart 8:51.7 27:32.3  
49 McNulty, Abby SR West Bridgewater 8:53.9 27:38.9  
50 Putnam, Ethan SR West Bridgewater 8:55.2 27:43.1  
51 Cote, Isaac SR West Bridgewater 8:56.2 27:46.3  
52 Cote, Tyler SO West Bridgewater 8:59.6 27:56.6  
53 McNulty, Jane SR West Bridgewater 9:05.7 28:15.5  
54 Phaneuf, Evan SR Old Colony RVT 9:10.8 28:31.5  
55 Ben, Trovato JR Sacred Heart 9:11.1 28:32.4  
56 D'Agostino, Angelina JR West Bridgewater 9:17.3 28:51.8  
57 Russo, Graham SO West Bridgewater 9:17.8 28:53.4  
58 Kapple, Gus SR Sacred Heart 9:18.0 28:54.0  
59 Boardman, Andrew SR Diman Regional Voc/Tech 9:28.9 29:27.6  
60 Comperchio, Max SR West Bridgewater 9:34.6 29:45.5  
61 Melo, Jorge SR Old Colony RVT 9:35.1 29:47.1  
62 Creighton, Olivia SR West Bridgewater 9:35.7 29:48.9  
63 Whittemore, Jessica SO West Bridgewater 9:36.0 29:50.0  
64 Schwab, Colin FR Tri-county 9:43.8 30:14.1  
65 Kane, Hawa SR Southeastern Reg. Voc/Tech 9:44.4 30:16.1  
66 Eaton, Sydney SR West Bridgewater 9:45.0 30:17.9  
67 Teixeira, Jasmine SR Southeastern Reg. Voc/Tech 10:11.6 31:40.5  
68 Cashman, Elizabeth JR West Bridgewater 10:14.4 31:49.3  
69 Mitchell, Gwen SR Bristol County Agricultural 10:16.0 31:54.1  
70 Dion, Katherine FR Tri-county 10:24.8 32:21.5  
71 Saccone, Kristen SR South Shore Vocational 10:35.5 32:54.6  
72 Aguiar, Olivia SR Bristol County Agricultural 10:36.2 32:57.0  
73 Teixeira, Kristie-Rose SR Bristol County Agricultural 10:36.3 32:57.1  
74 Nordahl, Aidan SR Old Colony RVT 10:37.8 33:01.9  
75 Wong, Ben SR Bishop Connolly 10:39.7 33:07.7  
76 Alexis, Tiara SR Southeastern Reg. Voc/Tech 10:39.9 33:08.3  
77 Anderson, Ayziah SR Southeastern Reg. Voc/Tech 11:33.8 35:55.9  
78 Sicard, Elizabeth FR Tri-county 12:10.6 37:50.1  
79 Dimarino, Andrew SR Southeastern Reg. Voc/Tech 12:46.3 39:41.0  
80 Chapman, Alexis JR Tri-county 13:24.5 41:40.0  
81 Marini, Kaitlyn SR South Shore Vocational 13:42.9 42:37.0