Mayflower League XC Championship Date: 10-28-17   Venue: Wrentham Developmental Center - Wrentham, MA
Events
Men's Events Women's Events
Boys 5k Run CC Girls 5k Run CC
Girls 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:51:05 22:13 18 1 2 3 5 7 8 9
2 2:08:14 25:38 74 4 6 15 18 31    
3 2:12:43 26:32 86 12 13 17 21 23 29 35
4 2:14:17 26:51 94 10 11 22 24 27 30  
5 2:21:05 28:13 115 14 19 20 26 36    
6 2:22:39 28:31 134 16 25 28 32 33 34 37
Girls 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 McCarthy, Devyn SR West Bridgewater 6:42.0 20:49.2 1
2 Capelo, Kaitlyn JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:50.5 21:15.6  
3 Allen, Maggie SR West Bridgewater 6:55.9 21:32.5 2
4 Kaprelian, Caitlin SR West Bridgewater 7:05.3 22:01.6 3
5 Fontes, Cassiana SR Southeastern Reg. Voc/Tech 7:17.4 22:39.2 4
6 Sinasky, Charlotte JR West Bridgewater 7:28.4 23:13.2 5
7 Headley, Atara SR Southeastern Reg. Voc/Tech 7:30.1 23:18.5 6
8 Tenney, Lilyan SR Upper Cape Cod RVT 7:32.4 23:25.6  
9 Kennon, Joie SR West Bridgewater 7:33.5 23:29.1 7
10 Mitcheson, Lauren JR West Bridgewater 7:35.5 23:35.2 8
11 Doherty, Morgan SR West Bridgewater 7:42.3 23:56.5 9
12 Bryant, Sarah SR West Bridgewater 7:45.2 24:05.7  
13 Long, Abigale JR Bishop Connolly 7:48.8 24:16.7  
14 Northrup, Lauren SR Bishop Connolly 7:49.5 24:18.8  
15 Adams, Caleigh JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:54.3 24:33.8  
16 Johnson, Nicole JR Sacred Heart 7:59.0 24:48.3 10
17 Colombo, Olivia SR Sacred Heart 7:59.4 24:49.6 11
18 Escobar, Ariana JR Bristol County Agricultural 8:02.8 25:00.2 12
19 Gonsalves, Victoria SR Bristol County Agricultural 8:07.8 25:15.9 13
20 Leonard, Emily SR Norfolk County Agricultural 8:08.0 25:16.3 14
21 Andrade, Kiara SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:08.5 25:17.8  
22 Russo, Hannah SR West Bridgewater 8:10.7 25:24.8  
23 Monte, Jade SR Upper Cape Cod RVT 8:11.8 25:28.3  
24 Hill, Sade SR Southeastern Reg. Voc/Tech 8:17.9 25:47.0 15
25 Bastille, Storm SR Diman Regional Voc/Tech 8:28.5 26:19.9 16
26 Reindeau, Shelby JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:35.2 26:40.9  
27 Kublin, Alexis SR Bristol County Agricultural 8:35.9 26:43.0 17
28 MacFarlane, Olivia SR Upper Cape Cod RVT 8:38.1 26:49.8  
29 Murray, Erin SR Southeastern Reg. Voc/Tech 8:40.4 26:57.0 18
30 Drake, Mikaela SR South Shore Vocational 8:47.3 27:18.6  
31 Desmond, Emily SR Norfolk County Agricultural 8:54.2 27:39.9 19
32 Dudek, Emily SR Norfolk County Agricultural 8:55.0 27:42.3 20
33 Alves, Kennedy SR Bristol County Agricultural 8:55.3 27:43.4 21
34 Davis, Hannah SR Tri-County RVT 8:56.2 27:46.3  
35 Capone, Sophia SR Sacred Heart 8:57.9 27:51.5 22
36 Dustin, Riley JR Bristol County Agricultural 9:01.0 28:01.0 23
37 Hanna, Lauren JR Sacred Heart 9:02.4 28:05.3 24
38 Treloar, Bree-anna SR Diman Regional Voc/Tech 9:02.6 28:06.1 25
39 McCarthy, Erin SR Norfolk County Agricultural 9:06.7 28:18.8 26
40 Whittaker, Shannon JR Sacred Heart 9:14.6 28:43.4 27
41 Trojano, Gina SR Diman Regional Voc/Tech 9:16.0 28:47.8 28
42 Mitchell, Gwen SR Bristol County Agricultural 9:17.7 28:52.9 29
43 Wang, Serena SR Bishop Connolly 9:21.8 29:05.8  
44 Fantoni, Kristina JR Sacred Heart 9:24.2 29:13.0 30
45 Munafo, Samantha SR Southeastern Reg. Voc/Tech 9:30.5 29:32.7 31
46 Aguiar, Malia SR Diman Regional Voc/Tech 9:32.7 29:39.6 32
47 Audette, Sarah SR Diman Regional Voc/Tech 9:34.8 29:46.1 33
48 Mills, Gabriella SR Tri-County RVT 9:34.9 29:46.3  
49 Dunn, Kaylee SR Tri-County RVT 9:39.9 30:02.1  
50 Falcon, Anya SR Diman Regional Voc/Tech 9:43.5 30:13.1 34
51 Teixeira, Kristie-Rose SR Bristol County Agricultural 9:48.7 30:29.2 35
52 Ludkiewicz, Maya 8 Holbrook 10:17.0 31:57.3  
53 Orgel, Meredith 8 Holbrook 10:18.7 32:02.7  
54 Kelly, Charlene SR Norfolk County Agricultural 10:20.7 32:08.6 36
55 Aguiar, Mya SR Diman Regional Voc/Tech 10:27.0 32:28.2 37
56 Sequeira, Christine SR Upper Cape Cod RVT 10:52.4 33:47.3  
57 Bettencourt, Emily SR Diman Regional Voc/Tech 11:13.8 34:53.7  
Boys 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:35:30 19:06 31 1 5 7 8 10 12 17
2 1:37:11 19:26 47 3 4 9 15 16 31 36
3 1:42:03 20:24 96 2 14 21 22 37 40 51
4 1:45:36 21:07 131 13 27 29 30 32 35 42
5 1:45:39 21:07 136 6 11 24 46 49 53  
6 1:49:27 21:53 179 25 33 34 43 44 45 47
7 1:50:23 22:04 185 20 26 41 48 50 55  
8 1:55:25 23:05 197 18 23 39 57 60 61 62
9 1:54:26 22:53 199 19 28 38 56 58    
10 2:17:14 27:26 292 52 54 59 63 64 65 66
Boys 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Spooner, Anthony SR West Bridgewater 5:47.3 17:59.0 1
2 DeFaria, Jamison SR Bishop Connolly 5:51.4 18:11.9 2
3 Arruda, Evan SR Diman Regional Voc/Tech 5:58.9 18:35.3 3
4 Boardman, Nate SR Diman Regional Voc/Tech 6:04.2 18:51.5 4
5 Varros, Gavin SR West Bridgewater 6:09.1 19:06.9 5
6 Potts, Kyle SR South Shore Vocational 6:10.9 19:12.5 6
7 Anderson, Madsen SO West Bridgewater 6:13.1 19:19.4 7
8 Williams, Chris SR West Bridgewater 6:16.1 19:28.7 8
9 Bennett, Collyn SR Diman Regional Voc/Tech 6:16.1 19:28.8 9
10 Pleach, Daniel SR West Bridgewater 6:18.6 19:36.5 10
11 Sidoti, Sean SR South Shore Vocational 6:19.0 19:37.8 11
12 Pratt, Chris JR West Bridgewater 6:24.0 19:53.3 12
13 Platt, Cameron SR Bristol County Agricultural 6:25.6 19:58.1 13
14 Humphrey, Mateo JR Bishop Connolly 6:26.5 20:00.8 14
15 Donovan, Austin SR Diman Regional Voc/Tech 6:28.0 20:05.6 15
16 Gouveia, Aaron SR Diman Regional Voc/Tech 6:29.5 20:10.3 16
17 Hatch, Matthew SR West Bridgewater 6:30.3 20:12.7 17
18 Belmont, Nathaniel SR Norfolk County Agricultur 6:30.7 20:14.1  
19 Coletti, Ian SR Sacred Heart 6:31.3 20:15.7 18
20 Rego, Chris SR West Bridgewater 6:32.7 20:20.1  
21 Vazquez, Luis SR Southeastern Reg. Voc/Tech 6:37.2 20:34.3 19
22 Dezotell, Jake SR Tri-County RVT 6:39.6 20:41.6 20
23 Alford, Jeff SR Upper Cape Cod RVT 6:40.6 20:44.8  
24 Ames, Eric SO West Bridgewater 6:40.8 20:45.5  
25 Benevides, Noah SR Bishop Connolly 6:41.1 20:46.2 21
26 Myron, Matthew JR Bishop Connolly 6:43.6 20:54.2 22
27 Gokey, Teaghan SR Sacred Heart 6:44.0 20:55.2 23
28 Shiner, Kyle SR South Shore Vocational 6:44.9 20:58.0 24
29 Morrissey, Joseph SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:47.2 21:05.2 25
30 Foster, David SR Tri-County RVT 6:48.8 21:10.4 26
31 Moreno, Gabriel SR Bristol County Agricultural 6:48.9 21:10.6 27
32 Monahan, Jakob SR Norfolk County Agricultur 6:50.6 21:16.0  
33 Bryant, Aiden SR Southeastern Reg. Voc/Tech 6:51.8 21:19.6 28
34 Brown, Deason SR Upper Cape Cod RVT 6:51.9 21:20.0  
35 Ahern, Austin SR Bristol County Agricultural 6:52.3 21:21.2 29
36 Alfieri, Paul SR West Bridgewater 6:52.5 21:21.8  
37 Burdick, Robert JR Bristol County Agricultural 6:54.9 21:29.1 30
38 St. Onge, Logan SR Diman Regional Voc/Tech 6:54.9 21:29.3 31
39 Brides, Zacharie JR Bristol County Agricultural 6:57.5 21:37.3 32
40 Bringarden, Jack JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:59.3 21:43.0 33
41 Stiles, Eli SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:00.2 21:45.5 34
42 Sequeira, Xavier SR Upper Cape Cod RVT 7:01.4 21:49.3  
43 Conroy, Kaiden JR Bristol County Agricultural 7:03.9 21:57.2 35
44 Visconti, James JR Diman Regional Voc/Tech 7:05.2 22:01.3 36
45 O'Leary, Ashton SR Bishop Connolly 7:08.2 22:10.5 37
46 Leitch, Jeffrey SR Southeastern Reg. Voc/Tech 7:08.8 22:12.4 38
47 Rouse, Zachary JR Sacred Heart 7:10.8 22:18.7 39
48 DeCosta, Samuel JR Bishop Connolly 7:11.4 22:20.5 40
49 Randall, Conner SR Tri-County RVT 7:11.8 22:21.7 41
50 Allen, Avery SR Bristol County Agricultural 7:12.3 22:23.2 42
51 Sullivan, Ryan SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:13.5 22:27.0 43
52 Warden, Cameron SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:13.5 22:27.1 44
53 Fisher, Trevor SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:14.3 22:29.5 45
54 Powers, Jackson SR South Shore Vocational 7:14.3 22:29.5 46
55 Simmons, Aiden SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:17.6 22:39.9 47
56 Dalzell, Bryce JR Tri-County RVT 7:18.1 22:41.4 48
57 Capelo, Kyle SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:18.5 22:42.5  
58 Kelleher, Thomas SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:19.0 22:44.0  
59 Bourque, Timothy SR Old Colony RVT 7:22.7 22:55.7  
60 Dignee, Cian SR Old Colony RVT 7:24.8 23:02.1  
61 Fallon, Ryan SR South Shore Vocational 7:31.0 23:21.4 49
62 Graham, Duncan SR Tri-County RVT 7:33.4 23:29.0 50
63 Reavey, Conor SR Bishop Connolly 7:34.2 23:31.2 51
64 Devon, O'Garro SR Holbrook 7:35.7 23:35.9 52
65 LoPorto, Sean JR South Shore Vocational 7:41.0 23:52.3 53
66 Stapel, Jim SR Upper Cape Cod RVT 7:42.4 23:56.9  
67 Rajani, Jason SR Diman Regional Voc/Tech 7:46.5 24:09.5  
68 Aiden, Hainey SR Holbrook 7:47.2 24:11.8 54
69 Honeycutt, Travis Diman Regional Voc/Tech 7:47.4 24:12.4  
70 Trudeau, Ryan SR Bishop Connolly 7:51.0 24:23.5  
71 Newman, Jackson SR Tri-County RVT 7:57.0 24:42.2 55
72 Barnes, John SR Old Colony RVT 7:58.7 24:47.4  
73 Tucker, Timothy SR Southeastern Reg. Voc/Tech 7:59.9 24:51.3 56
74 Andrade, Tim SR Diman Regional Voc/Tech 8:06.0 25:10.3  
75 Ben, Trovato JR Sacred Heart 8:10.5 25:24.0 57
76 Etim, Gabriel SR Southeastern Reg. Voc/Tech 8:12.0 25:28.9 58
77 Brenden, Hoffmann JR Holbrook 8:12.4 25:30.0 59
78 Reiber, John JR Sacred Heart 8:32.4 26:32.1 60
79 Safford, Tanner SR Old Colony RVT 8:46.3 27:15.4  
80 Graham, Ryan SR Sacred Heart 9:35.9 29:49.4 61
81 Harrenstein, Luke JR Sacred Heart 9:39.7 30:01.4 62
82 Gonsalves, Matthew SR Norfolk County Agricultur 9:49.7 30:32.4  
83 Cavino, Chris 8 Holbrook 10:09.9 31:35.1 63
84 Cioffi, Nicholas SO Holbrook 10:25.0 32:22.2 64
85 Kelly, Aiden SR Holbrook 10:41.3 33:12.8 65
86 Nihtila, Thomas 8 Holbrook 10:47.8 33:32.9 66
87 Greeley, Chris SR Holbrook 11:00.3 34:11.8  
88 Paul, Anthony SR Holbrook 11:12.6 34:50.0  
Mixed 3k Run CC Team Scores
Mixed 3k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Bain, Chance JR West Bridgewater 6:38.1 12:22.3  
2 Gormley, Brett SR West Bridgewater 6:47.1 12:38.9  
3 Roberts, Jefferson SR West Bridgewater 6:50.7 12:45.7  
4 Goodwin, Ryan SO West Bridgewater 6:54.2 12:52.2  
5 Caceres, Gus SR West Bridgewater 6:55.7 12:55.0  
6 Moreau, Matthew SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:57.3 12:58.0  
7 Smith, CJ JR West Bridgewater 6:58.2 12:59.6  
8 Leighton, Bryce FR West Bridgewater 7:08.6 13:19.2  
9 Polen, Josh SR West Bridgewater 7:15.0 13:31.0  
10 Waterman, Baily SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:21.0 13:42.3  
11 Driscoll, Ben SR South Shore Vocational 7:21.8 13:43.7  
12 Goetz, Grant JR Southeastern Reg. Voc/Tech 7:28.1 13:55.4  
13 McGrath, Caitlin SR West Bridgewater 7:29.0 13:57.1  
14 DiCenso, Alex SR South Shore Vocational 7:30.3 13:59.5  
15 Fisher, Max JR South Shore Vocational 7:30.5 13:59.9  
16 Cote, Tyler SO West Bridgewater 7:31.4 14:01.6  
17 Kaprelian, Evan FR West Bridgewater 7:32.4 14:03.5  
18 Spooner, Nicholas JR Southeastern Reg. Voc/Tech 7:37.0 14:12.1  
19 Seestad, Charles JR Tri-County RVT 7:37.9 14:13.6  
20 Tommy, Trabulsie JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:38.4 14:14.6  
21 Trishan, Alexander SR Tri-County RVT 7:41.2 14:19.9  
22 Cote, Isaac SR West Bridgewater 7:42.1 14:21.5  
23 Wright, Matt SR West Bridgewater 7:44.8 14:26.6  
24 Ames, Zachary SO West Bridgewater 7:45.7 14:28.2  
25 Connors, Riley SR Tri-County RVT 7:48.7 14:33.8  
26 Narducci, John SR Tri-County RVT 7:52.6 14:41.1  
27 Souza, Jacob JR Tri-County RVT 7:54.1 14:43.9  
28 Radlinski, Emma SR West Bridgewater 7:54.5 14:44.7  
29 Bain, Caleigh SR West Bridgewater 7:58.0 14:51.3  
30 Schwab, Colin SR Tri-County RVT 7:58.2 14:51.5  
31 Whittemore, Jessica SO West Bridgewater 7:58.6 14:52.3  
32 Mrsok, Nolan SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:00.5 14:55.9  
33 Azadnia, Matthew SR Diman Regional Voc/Tech 8:05.0 15:04.2  
34 Yee, Dylan FR West Bridgewater 8:09.1 15:11.9  
35 Sousa, Anthony FR West Bridgewater 8:12.3 15:17.9  
36 Spooner, Emma SR West Bridgewater 8:12.8 15:18.7  
37 Schiavone, Joseph SR Norfolk County Agricultur 8:14.1 15:21.2  
38 Gallivan, Brendan FR West Bridgewater 8:16.5 15:25.8  
39 Tousignant, Alexander JR Bristol County Agricultural 8:18.4 15:29.2  
40 Campbell, Maura SR West Bridgewater 8:19.7 15:31.7  
41 Milne, Ella JR West Bridgewater 8:22.5 15:36.8  
42 Guadaloupe, Cam SR Diman Regional Voc/Tech 8:27.9 15:46.9  
43 Matteson, Devin SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:28.0 15:47.0  
44 Guerrouxo, Dylan SR Diman Regional Voc/Tech 8:28.5 15:48.1  
45 Gear, Alex SR South Shore Vocational 8:29.9 15:50.7  
46 Cafua, Jeremy SR Upper Cape Cod RVT 8:30.1 15:51.0  
47 Maider, Haley SR West Bridgewater 8:30.2 15:51.2  
48 Albertini, Evan SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:30.9 15:52.5  
49 Brazil, Jason SR Upper Cape Cod RVT 8:33.0 15:56.5  
50 Manning, Benjamin JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:41.0 16:11.4  
51 Rotundo, Joey SR Upper Cape Cod RVT 8:41.2 16:11.8  
52 Ochenduszko, Evan JR South Shore Vocational 8:42.0 16:13.3  
53 Mello, Nicholas SR Bishop Connolly 8:43.3 16:15.7  
54 Lui, Jack SR Bishop Connolly 8:43.5 16:15.9  
55 Boujoukos, Mary SR West Bridgewater 8:43.9 16:16.9  
56 Boardman, Andrew SR Diman Regional Voc/Tech 8:45.4 16:19.5  
57 Perkins, Elizabeth SR West Bridgewater 8:45.9 16:20.5  
58 White, Leo JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:48.0 16:24.3  
59 Leoncavallo, PJ JR South Shore Vocational 8:48.4 16:25.1  
60 Perrault, Cole SR West Bridgewater 8:48.5 16:25.3  
61 Souza, Jared JR Bristol County Agricultural 8:52.3 16:32.4  
62 Matatall, Tanner JR Norfolk County Agricultur 8:55.7 16:38.8  
63 McNulty, Jane SR West Bridgewater 8:57.8 16:42.7  
64 Wong, Ben SR Bishop Connolly 9:07.8 17:01.3  
65 Morrison, Kenny SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 9:09.2 17:03.9  
66 Cashman, Elizabeth JR West Bridgewater 9:10.1 17:05.6  
67 Nieves, Chritian SR Southeastern Reg. Voc/Tech 9:12.2 17:09.5  
68 Russo, Graham SO West Bridgewater 9:14.8 17:14.3  
69 Almond, Erik JR Southeastern Reg. Voc/Tech 9:18.1 17:20.6  
70 Ryan, Aiden JR Old Colony RVT 9:23.3 17:30.2  
71 Reid, Jack SR South Shore Vocational 9:45.0 18:10.8  
72 Swinamer, Holly JR Tri-County RVT 9:50.7 18:21.3  
73 Ostergren, Alexandra SR Tri-County RVT 9:56.5 18:32.2  
74 Prescott, Dylan JR Bristol County Agricultural 9:57.9 18:34.8  
75 Hunt, Connor JR Bishop Connolly 10:03.3 18:44.9  
76 Riley, Erin SR South Shore Vocational 10:10.6 18:58.3  
77 Bryant, Aiden SR Southeastern Reg. Voc/Tech 10:20.7 19:17.2  
78 Madison, Gravel JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 10:21.0 19:17.9  
79 Barratt, Ashley SR Tri-County RVT 10:31.4 19:37.1  
80 Dion, Katherine SR Tri-County RVT 10:36.8 19:47.2  
81 Leonard, Caroline SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 11:14.8 20:58.2  
82 Ebbesen, Jacob SR Diman Regional Voc/Tech 11:41.5 21:47.8