Midland Wachusett League Div C & D XC Championships Date: 10-24-15   Venue: Marlborough - Marlborough, MA
Events
Men's Events Women's Events
Boys 5k Run CC Varsity Division C Girls 5k Run CC Varsity Division D
Boys 5k Run CC Varsity Division D Girls 5k Run CC Varsity Division C
Boys 5k Run CC Varsity Division C Team Scores

Division C

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:30:14 18:02 46 3 8 10 12 13 20 35
2 1:30:21 18:04 50 2 5 11 15 17 22 29
3 1:32:37 18:31 78 4 9 18 23 24 30 38
4 1:33:32 18:42 88 6 7 19 25 31 32 33
5 1:32:42 18:32 91 1 16 21 26 27 28 37
6 1:46:21 21:16 163 14 34 36 39 40 41  
Boys 5k Run CC Varsity Division C Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Johnson, Nathan SR Littleton 5:28.4 17:00.5 1
2 Hauman, Peter SR Tyngsborough 5:34.3 17:18.7 2
3 Burrows, Derek SR Oakmont 5:44.1 17:49.2 3
4 McCauliff, Christopher SR Lunenburg 5:44.2 17:49.4 4
5 O'Neill, Corey SR Tyngsborough 5:45.4 17:53.4 5
6 Day, Will SR Bromfield School 5:46.0 17:55.0 6
7 Chapman, Paul SR Bromfield School 5:46.5 17:56.6 7
8 Davis, Matt SR Oakmont 5:47.0 17:58.1 8
9 Hoffmann, Steven SR Lunenburg 5:47.1 17:58.4 9
10 Burrows, Deven SR Oakmont 5:47.2 17:58.7 10
11 Wolf, Jared SR Tyngsborough 5:50.6 18:09.3 11
12 Altobelli, Stephen SR Oakmont 5:52.1 18:14.1 12
13 Young, Tyler SR Oakmont 5:52.2 18:14.5 13
14 Graves, Justice SR Gardner 5:54.8 18:22.4 14
15 Eastwood, James SR Tyngsborough 5:56.3 18:27.0 15
16 Kimball, Chris SR Littleton 5:56.7 18:28.4 16
17 Tassinari, Nick SR Tyngsborough 5:58.4 18:33.6 17
18 Miller, Scott SR Lunenburg 5:59.3 18:36.3 18
19 Cronin, Tristan SR Bromfield School 5:59.8 18:37.9 19
20 Fontaine, Jason SR Oakmont 6:00.5 18:40.3 20
21 Tess, Spencer SR Littleton 6:03.0 18:47.8 21
22 Nelson, Jacob SR Tyngsborough 6:05.6 18:56.0 22
23 Brand, Robbie SR Lunenburg 6:08.4 19:04.6 23
24 Netter, Jake SR Lunenburg 6:09.7 19:08.6 24
25 Jones, Luke SR Bromfield School 6:10.5 19:11.1 25
26 Harvey, Joshua SR Littleton 6:10.6 19:11.6 26
27 Goodwin, James SR Littleton 6:11.4 19:14.1 27
28 Magee, Jim SR Littleton 6:13.2 19:19.7 28
29 Robson, Matt SR Tyngsborough 6:14.1 19:22.4 29
30 Hall, Jacob SR Lunenburg 6:23.0 19:50.0 30
31 Squire, Will SR Bromfield School 6:23.8 19:52.5 31
32 Sclar, Zachary SR Bromfield School 6:27.2 20:03.2 32
33 Day , Cormac SR Bromfield School 6:28.3 20:06.6 33
34 Davila, Gabe SR Gardner 6:30.9 20:14.6 34
35 Dandy, Corey SR Oakmont 6:31.9 20:17.9 35
36 Foley, Emmett SR Gardner 6:46.2 21:02.1 36
37 Johnson, Alex SR Littleton 6:52.7 21:22.5 37
38 Johnson, Ethan SR Lunenburg 7:18.3 22:41.8 38
39 Santiago, Joel SR Gardner 7:27.5 23:10.5 39
40 Graves, Hunter SR Gardner 7:34.4 23:32.1 40
41 Smothers, Nick SR Gardner 7:38.9 23:45.9 41
Mixed 5k Run RR Junior Varsi Team Scores
Mixed 5k Run RR Junior Varsi Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Mei, Marcus SR Oakmont 6:09.4 19:07.7  
2 Lam, Peter SR Tyngsborough 6:16.7 19:30.4  
3 Telicki, Ben SR Oakmont 6:21.0 19:43.9  
4 Harmon, Joey SR Oakmont 6:24.3 19:54.2  
5 Rice, Adam SR Oakmont 6:25.7 19:58.6  
6 Boudreau, Kevin SR Oakmont 6:31.2 20:15.4  
7 Gulezian, Zack SR Tyngsborough 6:31.3 20:15.9  
8 Lordan, Connor SR Oakmont 6:32.9 20:20.9  
9 Maloney, Dana SR Ayer Shirley 6:34.3 20:25.3  
10 Holland, Hansen SR Littleton 6:34.5 20:25.8  
11 Barry, Vincent SR Oakmont 6:34.6 20:26.1  
12 Boone, Elias SR Littleton 6:36.9 20:33.2  
13 Holmes, Timothy SR Ayer Shirley 6:37.7 20:35.7  
14 Banios, Tucker SR Bromfield School 6:37.9 20:36.4  
15 Morales, Brandon SR Ayer Shirley 6:38.2 20:37.4  
16 Langlais, Jason SR Ayer Shirley 6:51.3 21:17.9  
17 Lemay, Aaron SR Tyngsborough 6:54.1 21:26.6  
18 Johnson, Noah SR Oakmont 6:54.3 21:27.3  
19 Carey, Max SR Oakmont 6:58.8 21:41.2  
20 Parker, Andrew SR Tyngsborough 7:03.0 21:54.4  
21 Sennott, Gabe SR Bromfield School 7:06.5 22:05.2  
22 Watson, Noah SR Ayer Shirley 7:07.7 22:08.9  
23 Hasz, Ethan SR Ayer Shirley 7:11.4 22:20.5  
24 Stillman, Andrew JR Narragansett 7:16.7 22:36.9  
25 Patel, Devin SR Bromfield School 7:18.6 22:42.7  
26 Fraser-Mines, Taryn SR Tyngsborough 7:18.7 22:43.1  
27 Quinn, Philip JR Murdock 7:19.6 22:45.9  
28 Ryzi, Alex SR Littleton 7:19.9 22:47.0  
29 Jenkins, Josh SR Tyngsborough 7:20.1 22:47.5  
30 McHugh, Colin SR Bromfield School 7:22.5 22:55.0  
31 Hays, Michael SR Tahanto 7:22.7 22:55.5  
32 Parent, Jenna SR Tyngsborough 7:26.3 23:06.9  
33 Walters, Scott SR Ayer Shirley 7:30.4 23:19.5  
34 Rambacher, Calvin SR Littleton 7:32.5 23:26.1  
35 Rowatt, Ian SR Bromfield School 7:33.8 23:30.1  
36 MacIntosh, Doug SR Oakmont 7:34.7 23:33.0  
37 Spencer, Lincoln SR Ayer Shirley 7:35.4 23:35.0  
38 Noll, Jacob SR Ayer Shirley 7:36.3 23:37.9  
39 Rios, Adan SR Ayer Shirley 7:38.5 23:44.7  
40 Panneton, Lindsey SR Tyngsborough 7:40.5 23:50.8  
41 Durham, Ian SR Tahanto 7:40.8 23:51.9  
42 Laplaca , Cameron JR Murdock 7:42.4 23:56.9  
43 Tratnyek, Leimalia JR Bromfield School 7:45.6 24:06.8  
44 Ufema, Nathan SR Narragansett 7:48.5 24:15.8  
45 Gravelle, Eric SR Ayer Shirley 7:50.5 24:22.0  
46 Beckman, Hannah JR Bromfield School 7:53.0 24:29.9  
47 Clement, Gregoire SR Littleton 7:55.9 24:38.9  
48 McNamara, Sean SR Bromfield School 7:56.2 24:39.8  
49 Mubiru, Isabelle SR Tyngsborough 7:58.1 24:45.7  
50 Ryan, Colin SR Tahanto 8:01.5 24:56.3  
51 Dahlstrom, Erik JR Bromfield School 8:05.4 25:08.4  
52 Hammerstone, Sarah SR Tyngsborough 8:06.4 25:11.5  
53 Lunardo, Nicholas SR Ayer Shirley 8:07.9 25:16.0  
54 Flynn, Joseph SR Oakmont 8:13.0 25:31.8  
55 Hoisington, Ian SR Gardner 8:13.2 25:32.4  
56 McFarland, Sage SR Bromfield School 8:13.8 25:34.3  
57 Conry, Alex SR Ayer Shirley 8:17.7 25:46.7  
58 Grandich, Rominna SR Gardner 8:20.3 25:54.7  
59 Clifton, Tyler SR Littleton 8:21.2 25:57.3  
60 Molai, Moeketsi SO Murdock 8:30.8 26:27.1  
61 Grieve, Tim SR Tahanto 8:31.2 26:28.5  
62 Keiran, Patrick SR Bromfield School 8:35.6 26:42.3  
63 Austin, Gareth SR Ayer Shirley 8:36.4 26:44.5  
64 Danis, Mitchell SR Tahanto 8:37.1 26:46.7  
65 Pokuri, Satish SR Littleton 8:37.8 26:48.9  
66 Brown, Benjamin JR Bromfield School 8:38.4 26:50.8  
67 Briggs-Adams, Dallas JR Bromfield School 8:38.5 26:51.1  
68 Taylor, Ethan JR Bromfield School 8:38.6 26:51.5  
69 Kitaine, Sean SR Littleton 8:54.5 27:40.9  
70 Dellmuth , Brendon SO Murdock 8:54.9 27:42.1  
71 Bennett, Sam SR Narragansett 9:15.2 28:45.1  
72 McCubbin, Eris JR Ayer Shirley 9:18.8 28:56.4  
73 Jamieson, Marian SR Narragansett 9:19.7 28:59.3  
74 Terhune, Allie SR Ayer Shirley 9:21.6 29:05.0  
75 Ricker, Sarah SR Tahanto 9:24.9 29:15.3  
76 Florio, Shannon SR Tahanto 10:10.3 31:36.4  
77 LeBlanc, Eve JR Tahanto 10:12.1 31:41.9  
78 Rosales, Gabriela SR Ayer Shirley 10:12.7 31:43.9  
79 Hogan, Annika SR Tahanto 10:21.1 32:10.0  
80 Fields, Richard SO Murdock 10:21.4 32:11.0  
81 Coutinho, Stephanie SR Tahanto 10:33.0 32:47.0  
82 Consiglio, Sophie SR Tahanto 10:35.1 32:53.5  
83 Flanagan, Maureen SR Tahanto 10:39.7 33:07.7  
84 Vogt, Abigail SR Tahanto 10:41.7 33:14.0  
85 Tanteh, Ayeh SR Tahanto 10:42.8 33:17.4  
86 Dean, Thidarasamee SR Tahanto 10:43.9 33:21.0  
87 Balvin, Kaitlyn SO Tahanto 10:45.1 33:24.6  
88 Collins, Connor SR Littleton 12:32.1 38:57.0  
Girls 5k Run CC Varsity Division D Team Scores

Division D

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:52:24 22:28 26 1 3 5 6 11 14 22
2 1:58:58 23:47 51 4 7 9 13 18    
3 1:58:33 23:42 54 2 8 12 15 17 23 24
4 2:07:15 25:27 86 10 16 19 20 21 25  
Girls 5k Run CC Varsity Division D Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 St. Denis, Emily SR Tahanto 6:46.8 21:04.1 1
2 Sheriff, Hailey SR Ayer Shirley 6:54.8 21:28.8 2
3 Nosek, Sophia SR Tahanto 6:54.9 21:29.1 3
4 Parillo, Josie JR Narragansett 7:12.9 22:25.2 4
5 Martiska, Suzanne SR Tahanto 7:18.3 22:41.8 5
6 Sullivan, Emilie SR Tahanto 7:29.7 23:17.4 6
7 LaFreniere, Kylie SR Narragansett 7:31.5 23:22.8 7
8 Levensailor, Ryleigh SR Ayer Shirley 7:31.6 23:23.1 8
9 Hood, Taniel SR Narragansett 7:32.2 23:25.1 9
10 Digman, Lilly SO Murdock 7:38.1 23:43.4 10
11 St. Denis, Katie SR Tahanto 7:41.0 23:52.6 11
12 Russell, Emily SR Ayer Shirley 7:45.1 24:05.3 12
13 Smith, Jenny SR Narragansett 7:47.9 24:13.8 13
14 Schaffer, Claire SR Tahanto 7:53.2 24:30.4 14
15 Marshall, Mackenzie SR Ayer Shirley 7:56.5 24:40.5 15
16 Allard, Alexia JR Murdock 7:59.0 24:48.5 16
17 Tiernan, Minda SR Ayer Shirley 8:01.4 24:55.8 17
18 O'Sullivan, Abby SR Narragansett 8:13.0 25:31.9 18
19 Swanson, Victoria SR Murdock 8:20.2 25:54.4 19
20 Roberts, Emily SR Murdock 8:25.7 26:11.4 20
21 Demanche, Paige SR Murdock 8:34.2 26:37.8 21
22 Pendergast, Emma SR Tahanto 8:37.9 26:49.1 22
23 Howlett, Tessa SR Clinton 8:48.1 27:21.0  
24 Lopez, Eryca SR Ayer Shirley 8:55.0 27:42.3 23
25 Venkitachalam, Brooke SR Ayer Shirley 9:02.8 28:06.8 24
26 Legault, Rachael JR Murdock 9:27.5 29:23.5 25
27 Collentro, Ashley SR Clinton 9:29.3 29:28.9  
Boys 5k Run CC Varsity Division D Team Scores

Division D

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:34:33 18:54 40 1 5 10 11 13 18 20
2 1:34:44 18:56 47 3 4 8 15 17 21 27
3 1:38:55 19:47 67 2 6 12 23 24 28 30
4 1:39:56 19:59 73 7 9 16 19 22 25 26
5 Clinton 2:06:42 25:20 139 14 29 31 32 33 34 35
Boys 5k Run CC Varsity Division D Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Matthews, Ethan SR Ayer Shirley 5:22.6 16:42.3 1
2 Manuel, Jordan SR Murdock 5:35.8 17:23.5 2
3 Chartier, Dylan SR Narragansett 5:39.1 17:33.7 3
4 Capps, Michael SR Narragansett 5:40.0 17:36.4 4
5 Ernst, Edward SR Ayer Shirley 6:03.8 18:50.5 5
6 Ingman, Steve SR Murdock 6:06.9 19:00.1 6
7 Pendergast, Joel SR Tahanto 6:08.3 19:04.3 7
8 Donarumo, Nicolo SR Narragansett 6:10.6 19:11.6 8
9 Barber, Cameron SR Tahanto 6:13.2 19:19.5 9
10 Graves, Rudy SR Ayer Shirley 6:16.3 19:29.1 10
11 Ernst, William SR Ayer Shirley 6:18.7 19:36.7 11
12 Lupien, Dylan SR Murdock 6:23.9 19:52.8 12
13 Tonelli, Mike SR Ayer Shirley 6:24.6 19:54.9 13
14 McGowan, Sam SR Clinton 6:27.8 20:04.9 14
15 Collins, Anthony SR Narragansett 6:28.2 20:06.2 15
16 Schaffer, Neil SR Tahanto 6:30.2 20:12.5 16
17 Marion, Hunter SR Narragansett 6:31.6 20:16.9 17
18 Schilp, Will SR Ayer Shirley 6:35.3 20:28.3 18
19 Marshall, Colton SR Tahanto 6:36.5 20:32.1 19
20 Gleason, Liam SR Ayer Shirley 6:37.6 20:35.3 20
21 Worden, John SR Narragansett 6:38.5 20:38.3 21
22 Danis, Jackson SR Tahanto 6:41.6 20:47.9 22
23 Hart, Alec SR Murdock 6:50.3 21:14.8 23
24 Manuel, Justin SR Murdock 6:53.6 21:25.0 24
25 Smalley, Kirk SR Tahanto 6:55.7 21:31.8 25
26 Stoffel, Jack JR Tahanto 6:59.7 21:44.1 26
27 Amistadi, Riley JR Narragansett 7:01.4 21:49.4 27
28 Quinn, Timmy SR Murdock 7:08.7 22:12.2 28
29 Howlett, Troy SR Clinton 7:15.0 22:31.6 29
30 Huff, James SR Murdock 7:33.9 23:30.4 30
31 Costa, Ryan SR Clinton 8:42.9 27:04.8 31
32 McxGinn, Charles SR Clinton 8:43.2 27:05.6 32
33 Patel, Smeet SR Clinton 9:37.9 29:55.8 33
34 Maldonado, Carlos SR Clinton 10:02.8 31:13.1 34
35 Patel, Shail SR Clinton 10:41.5 33:13.3 35
Girls 5k Run CC Varsity Division C Team Scores

Division C

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:43:31 20:42 19 1 3 4 5 6 12 30
2 1:50:20 22:04 58 2 8 10 13 25 27 29
3 1:51:15 22:15 69 7 11 15 16 20 22 28
4 1:57:04 23:24 99 14 17 18 24 26 31  
5 2:08:13 25:38 104 9 19 21 23 32    
Girls 5k Run CC Varsity Division C Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Fraser-Mines, Jaylan SR Tyngsborough 6:27.9 20:05.1 1
2 Feltus, Julia SR Littleton 6:37.7 20:35.7 2
3 Fraser-Mines, Kyle SR Tyngsborough 6:41.0 20:46.1 3
4 Campbell, Sophia SR Tyngsborough 6:42.1 20:49.3 4
5 Priest, Zoe SR Tyngsborough 6:43.7 20:54.4 5
6 Riley, Catherine SR Tyngsborough 6:44.3 20:56.2 6
7 Collins, Delaney SR Oakmont 6:52.9 21:23.0 7
8 Johnston, Alana SR Littleton 6:54.9 21:29.1 8
9 Toll, Kate SR Bromfield School 6:56.6 21:34.4 9
10 Jackson, Sylvia SR Littleton 7:01.0 21:48.1 10
11 Beatty, Morgan SR Oakmont 7:02.2 21:51.8 11
12 Hinde, Lucy SR Tyngsborough 7:03.0 21:54.3 12
13 Sawosik, Camille SR Littleton 7:04.7 21:59.7 13
14 Leahy, Hannah SR Lunenburg 7:04.9 22:00.2 14
15 Hertel, Sydney SR Oakmont 7:07.0 22:06.8 15
16 Mele, Athena SR Oakmont 7:12.5 22:24.0 16
17 Peterson, Erica SR Lunenburg 7:24.9 23:02.4 17
18 Deschenes, Gabrielle SR Lunenburg 7:30.7 23:20.3 18
19 Sclar, Arielle SR Bromfield School 7:33.8 23:29.9 19
20 O'hara, Chloe SR Oakmont 7:33.9 23:30.5 20
21 Beckman, Sophie SR Bromfield School 7:38.4 23:44.3 21
22 Girard, Jessi SR Oakmont 7:40.2 23:50.1 22
23 Foley, Julia SR Bromfield School 7:45.1 24:05.2 23
24 Scorse, Sage SR Lunenburg 7:46.2 24:08.5 24
25 Feltus, Caitlin SR Littleton 7:52.4 24:27.9 25
26 Hunt, Heather SR Lunenburg 7:54.3 24:33.8 26
27 Orton, Helen SR Littleton 8:10.0 25:22.7 27
28 Bresnahan, Erin SR Oakmont 8:17.3 25:45.2 28
29 Ryzi, Tanya JR Littleton 8:18.7 25:49.5 29
30 Eastwood, Marissa SR Tyngsborough 8:19.7 25:52.9 30
31 Basque, Lauren SR Lunenburg 8:25.8 26:11.8 31
32 Xue, Eva SR Bromfield School 11:22.3 35:20.0 32