Mayflower League XC Championship Date: 10-27-18   Venue: Wrentham Developmental Center - Wrentham, MA
Events
Men's Events Women's Events
Boys 5k Run CC Girls 5k Run CC
Girls 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:53:06 22:37 19 1 3 4 5 6 12 16
2 2:02:47 24:33 59 2 10 13 14 20    
3 2:05:00 25:00 70 7 9 17 18 19 22 24
4 2:10:12 26:02 78 8 11 15 21 23 25  
Girls 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Kaprelian, Caitlin SR West Bridgewater 6:43.3 20:53.1 1
2 Capelo, Kaitlyn JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:01.0 21:48.2 2
3 Northrup, Lauren SR Bishop Connolly 7:04.6 21:59.4  
4 Mitcheson, Lauren JR West Bridgewater 7:16.2 22:35.4 3
5 Sinasky, Charlotte JR West Bridgewater 7:25.1 23:02.9 4
6 Kennon, Joie SR West Bridgewater 7:28.1 23:12.5 5
7 Whittemore, Jessica SO West Bridgewater 7:31.5 23:23.0 6
8 Reynolds, Ella SR Norfolk County Agricultural 7:34.0 23:30.8 7
9 Johnson, Nicole JR Sacred Heart 7:45.2 24:05.5  
10 Gonsalves, Victoria SR Bristol County Agricultural 7:46.9 24:10.8 8
11 Germain, Amelia SO Norfolk County Agricultural 7:48.1 24:14.5 9
12 Fasulo, Brianna SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:50.0 24:20.3 10
13 Alves, Kennedy SR Bristol County Agricultural 7:50.0 24:20.4 11
14 Doherty, Morgan SR West Bridgewater 7:50.6 24:22.3 12
15 Whittaker, Sydney JR Sacred Heart 7:53.9 24:32.6  
16 Andrade, Kiara SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:55.8 24:38.4 13
17 Duarte, Jaycee SO Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:00.7 24:53.5 14
18 Rapoza, Hannah SO Bristol County Agricultural 8:01.3 24:55.5 15
19 Adams, Allison JR West Bridgewater 8:03.4 25:02.2 16
20 Larrabee, Molly JR Norfolk County Agricultural 8:06.0 25:10.2 17
21 Baptist, Molly SO Upper Cape Cod RVT 8:07.7 25:15.6  
22 Mullins, Regan SO West Bridgewater 8:08.0 25:16.3  
23 DiCarlo, Heather SO Upper Cape Cod RVT 8:11.5 25:27.4  
24 Leonard, Emily SR Norfolk County Agricultural 8:12.9 25:31.7 18
25 Davis, Hannah SR Tri-County RVT 8:19.2 25:51.1  
26 Desmond, Emily SR Norfolk County Agricultural 8:32.8 26:33.3 19
27 Dion, Katherine SR Tri-County RVT 8:33.7 26:36.3  
28 Bastille, Storm SR Diman Regional Voc/Tech 8:34.4 26:38.4  
29 Melendez, Brianna SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:43.8 27:07.7 20
30 Falcon, Anya SR Diman Regional Voc/Tech 8:47.9 27:20.4  
31 Kublin, Alexis SR Bristol County Agricultural 9:07.3 28:20.7 21
32 Balabanis, Addie SR Norfolk County Agricultural 9:08.7 28:25.0 22
33 Genereux, Madison SO Bristol County Agricultural 9:08.8 28:25.2 23
34 Russo, Brianna SR Norfolk County Agricultural 9:11.0 28:32.3 24
35 Dudek, Emily SR Norfolk County Agricultural 9:27.0 29:21.7  
36 Teixeira, Kristie-Rose SR Bristol County Agricultural 9:33.9 29:43.2 25
37 Usumand, Malanda JR Holbrook 10:05.4 31:21.0  
38 Kelly, Charlene SR Norfolk County Agricultural 10:07.6 31:28.0  
39 Costa, Juliana JR Norfolk County Agricultural 10:11.8 31:41.0  
39 Valcimond, Christine JR Holbrook 10:11.8 31:41.0  
Mixed 3k Run CC JV Team Scores
Mixed 3k Run CC JV Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Kaprelian, Evan FR West Bridgewater 6:41.6 12:28.8  
2 Myron, Matthew JR Bishop Connolly 6:57.3 12:58.0  
3 Goodwin, Ryan SO West Bridgewater 7:05.1 13:12.6  
4 Leighton, Bryce FR West Bridgewater 7:08.0 13:17.9  
5 Souza, Trent SO Diman Regional Voc/Tech 7:14.3 13:29.8  
6 Gallivan, Brendan FR West Bridgewater 7:30.3 13:59.6  
7 Fiore, Tyler SO Tri-County RVT 7:34.4 14:07.2  
8 Souza, Jacob JR Tri-County RVT 7:40.7 14:18.9  
9 Laime, Kenly 8 West Bridgewater 7:47.8 14:32.3  
10 Radlinski, Emma SR West Bridgewater 7:48.6 14:33.7  
11 Rodrigues, Parker SO Diman Regional Voc/Tech 7:49.2 14:34.7  
12 Maider, Haley SR West Bridgewater 7:52.6 14:41.2  
13 Bain, Chance JR West Bridgewater 7:53.0 14:41.9  
14 Dalla Costa, Phoenix FR Bishop Connolly 7:54.0 14:43.7  
15 Brodil, Nora FR West Bridgewater 7:54.2 14:44.1  
16 Boardman, Andrew SR Diman Regional Voc/Tech 7:59.5 14:54.1  
17 Silva, Nicolas JR Bishop Connolly 8:02.9 15:00.3  
18 Costello, Greta SO Bishop Connolly 8:03.2 15:00.8  
19 Ochenduszko, Evan JR South Shore Vocational 8:03.4 15:01.3  
20 McNally, Jacob JR Bishop Connolly 8:06.4 15:06.9  
21 Russo, Graham SO West Bridgewater 8:08.1 15:09.9  
22 Beady, Samantha SO West Bridgewater 8:08.6 15:11.0  
23 James, Julianna 8 West Bridgewater 8:10.7 15:14.9  
24 Spooner, Emma SR West Bridgewater 8:11.0 15:15.5  
25 Trishan, Sergei SO Tri-County RVT 8:14.5 15:22.0  
26 Poitras, Ben SO Bristol County Agricultural 8:22.8 15:37.4  
27 Mello, Nicholas SR Bishop Connolly 8:23.9 15:39.5  
28 Schwab, Colin SR Tri-County RVT 8:24.2 15:40.0  
29 Schneeweis, Noah 8 West Bridgewater 8:25.6 15:42.6  
30 Cloutier, Avrey 8 West Bridgewater 8:31.2 15:53.1  
31 Barry, Lauren 8 West Bridgewater 8:31.6 15:53.8  
32 McNulty, Jane SR West Bridgewater 8:33.8 15:58.0  
33 Hohengasser, Avery FR West Bridgewater 8:34.3 15:58.8  
34 Matta, Ava 8 West Bridgewater 8:37.3 16:04.4  
35 Parker, Christine JR Tri-County RVT 8:39.6 16:08.7  
36 Reid, Jack SR South Shore Vocational 8:41.5 16:12.3  
37 Beady, Kendall 8 West Bridgewater 8:43.7 16:16.3  
38 Hassett, Donovan SO Upper Cape Cod RVT 8:45.4 16:19.5  
39 Yee, Dylan FR West Bridgewater 9:00.1 16:47.1  
40 Cashman, Elizabeth JR West Bridgewater 9:06.2 16:58.3  
41 Servais, Evan SO Tri-County RVT 9:31.0 17:44.6  
42 Cafua, Jeremy SR Upper Cape Cod RVT 9:32.8 17:48.0  
43 Hackley, Ryan SR Bishop Connolly 9:45.4 18:11.4  
44 Williams, Breanna SR Diman Regional Voc/Tech 9:49.6 18:19.3  
45 Swinamer, Holly JR Tri-County RVT 10:08.4 18:54.2  
46 Polakovic, Frankie JR Upper Cape Cod RVT 10:37.6 19:48.8  
47 Medeiros, Cheryl JR Diman Regional Voc/Tech 10:39.9 19:53.1  
48 Casna, James 7 Holbrook 10:42.1 19:57.1  
49 Keough, Madison 8 West Bridgewater 10:45.3 20:03.2  
50 Prescott, Dylan JR Bristol County Agricultural 10:47.4 20:07.0  
51 Botelho, Nathaniel SO Bishop Connolly 11:00.2 20:31.0  
52 D'Agostino, Angelina JR West Bridgewater 11:13.7 20:56.1  
53 Sawyer, Brittany JR Tri-County RVT 11:23.5 21:14.3  
54 Hickey, Brenda SR Diman Regional Voc/Tech 12:39.5 23:36.0  
55 Menezes, Evan JR Bishop Connolly 14:35.3 27:12.0  
Boys 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:35:10 19:02 25 3 4 5 6 7 8 10
2 1:38:59 19:47 70 1 2 14 20 33 36 38
3 1:43:58 20:47 115 13 16 23 31 32 49  
4 Norfolk County Agricultur 1:45:12 21:02 119 9 18 24 25 43 51  
5 1:46:43 21:20 136 11 22 27 29 47 56  
6 1:47:13 21:26 140 17 21 30 35 37 41 48
7 1:49:34 21:54 159 12 19 39 44 45 46 50
8 1:52:50 22:34 188 15 28 40 52 53 57  
9 1:54:40 22:56 211 26 34 42 54 55 58  
Boys 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 DeFaria, Jamison SR Bishop Connolly 5:52.4 18:14.9 1
2 Humphrey, Mateo JR Bishop Connolly 5:56.2 18:26.7 2
3 Williams, Chris SR West Bridgewater 5:56.9 18:28.9 3
4 Anderson, Madsen SO West Bridgewater 5:58.9 18:35.3 4
5 Rego, Chris SR West Bridgewater 6:12.2 19:16.6 5
6 Pleach, Daniel SR West Bridgewater 6:14.4 19:23.5 6
7 Bain, Chance JR West Bridgewater 6:15.2 19:26.0 7
8 Alfieri, Paul SR West Bridgewater 6:15.7 19:27.3 8
9 Belmont, Nathaniel SR Norfolk County Agricultur 6:17.2 19:31.9 9
10 Pratt, Chris JR West Bridgewater 6:18.8 19:37.0 10
11 Ames, Eric SO West Bridgewater 6:22.2 19:47.6  
12 McCutcheon, Rory JR Upper Cape Cod RVT 6:22.2 19:47.7 11
13 Sidoti, Sean SR South Shore Vocational 6:22.8 19:49.5 12
14 Donovan, Austin SR Diman Regional Voc/Tech 6:24.1 19:53.4 13
15 Benevides, Noah SR Bishop Connolly 6:26.4 20:00.5 14
16 Caceres, Gus SR West Bridgewater 6:27.0 20:02.6  
17 Randall, Conner SR Tri-County RVT 6:27.3 20:03.5 15
18 Cote, Ezra SO Diman Regional Voc/Tech 6:28.7 20:07.9 16
19 Kelleher, Thomas SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:29.1 20:09.1 17
20 McDonagh, Aidan SO Norfolk County Agricultur 6:36.8 20:33.0 18
21 Fallon, Ryan SR South Shore Vocational 6:38.2 20:37.2 19
22 DeCosta, Samuel JR Bishop Connolly 6:39.8 20:42.2 20
23 Simmons, Aiden SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:40.9 20:45.5 21
24 Brown, Deason SR Upper Cape Cod RVT 6:41.5 20:47.6 22
25 Vacanti, James JR Diman Regional Voc/Tech 6:44.3 20:56.1 23
26 Monahan, Jakob SR Norfolk County Agricultur 6:45.6 21:00.2 24
27 Achin, Sean SO Norfolk County Agricultur 6:47.9 21:07.6 25
28 Roberts, Jefferson SR West Bridgewater 6:50.0 21:13.9  
29 MacMillian, Luke JR Bristol County Agricultural 6:51.3 21:18.0 26
30 O'Brien, Matty SO Upper Cape Cod RVT 6:52.1 21:20.6 27
31 Cote, Isaac SR West Bridgewater 6:53.2 21:23.8  
32 Trishan, Alexander SR Tri-County RVT 6:53.8 21:25.7 28
33 Alford, Jeff SR Upper Cape Cod RVT 6:53.9 21:25.9 29
34 Fisher, Trevor SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 6:54.5 21:28.1 30
35 Blake, Fredrick SR Diman Regional Voc/Tech 6:55.0 21:29.5 31
36 Braga, Austin JR Diman Regional Voc/Tech 6:55.6 21:31.4 32
37 Rego, Deklan JR Bishop Connolly 6:56.8 21:35.1 33
38 Brides, Zacharie JR Bristol County Agricultural 6:57.0 21:35.6 34
39 Smith, CJ JR West Bridgewater 6:57.9 21:38.4  
40 Pollock, Jason SO West Bridgewater 7:05.9 22:03.3  
41 Polen, Josh SR West Bridgewater 7:06.0 22:03.7  
42 Gormley, Brett SR West Bridgewater 7:07.1 22:07.0  
43 Sullivan, Ryan SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:10.5 22:17.6 35
44 Haney, Aiden SR Holbrook 7:11.0 22:19.3  
45 Severance, Brady JR Sacred Heart 7:13.9 22:28.2  
46 Falcon, Zachary SO Bishop Connolly 7:14.2 22:29.1 36
47 Morrissey, Joseph SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:15.7 22:33.7 37
48 O'Leary, Ashton SR Bishop Connolly 7:16.3 22:35.6 38
49 Reavey, Conor SR Bishop Connolly 7:17.2 22:38.5  
50 Driscoll, Ben SR South Shore Vocational 7:21.1 22:50.5 39
51 Seestad, Charles JR Tri-County RVT 7:21.6 22:52.1 40
52 Morse, Chris SO Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:21.8 22:52.7 41
53 Allen, Avery SR Bristol County Agricultural 7:22.7 22:55.6 42
54 Boudreau, Maverick SO Norfolk County Agricultur 7:24.1 23:00.0 43
55 Ryan, Matt SR South Shore Vocational 7:24.2 23:00.4 44
56 LoPorto, Sean JR South Shore Vocational 7:29.5 23:16.7 45
57 Fisher, Max JR South Shore Vocational 7:31.3 23:22.3 46
58 Elwood, Ashton JR Upper Cape Cod RVT 7:31.3 23:22.3 47
59 Chantre, Jake SO Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:31.6 23:23.4 48
60 Tommy, Trabulsie JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:31.9 23:24.2  
61 St. Onge, Logan SR Diman Regional Voc/Tech 7:37.0 23:39.9 49
62 Denny, Thomas SR Holbrook 7:37.3 23:40.9  
63 Reiber, John JR Sacred Heart 7:43.1 23:59.1  
64 Rogers, Jaiden SO South Shore Vocational 7:43.6 24:00.4 50
65 Prince, Aiden SO Norfolk County Agricultur 7:44.9 24:04.4 51
66 Albertini, Evan SR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:45.6 24:06.9  
67 Kaplan, Griffin SO Tri-County RVT 7:45.7 24:06.9 52
68 Leoncavallo, PJ JR South Shore Vocational 7:46.5 24:09.6  
69 Alves, Joseph SO Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 7:47.9 24:14.0  
70 Trudeau, Ryan SR Bishop Connolly 7:48.1 24:14.4  
71 Doggett, Will SO Tri-County RVT 7:50.7 24:22.7 53
72 Cote, Tyler SO West Bridgewater 7:50.8 24:22.9  
73 Almeida, Xavion JR Bristol County Agricultural 7:51.7 24:25.8 54
74 Correa, Julius SO Bristol County Agricultural 7:51.8 24:25.9 55
75 DiCenso, Alex SR South Shore Vocational 8:02.0 24:57.8  
76 Flanagan, Chris SR Holbrook 8:06.7 25:12.4  
77 Trovato, Ben JR Sacred Heart 8:07.8 25:15.8  
78 Archambault, Jeremy JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:14.0 25:34.9  
79 Manning, Benjamin JR Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech 8:14.0 25:35.1  
80 Rotundo, Joey SR Upper Cape Cod RVT 8:17.0 25:44.3 56
81 Lee, Daniel JR Sacred Heart 8:21.3 25:57.7  
82 Newman, Jackson SR Tri-County RVT 8:22.9 26:02.6 57
83 Logan, Jiovanni 7 Holbrook 8:23.1 26:03.3  
84 Souza, Jared JR Bristol County Agricultural 8:31.3 26:28.8 58
85 Perrault, Cole SR West Bridgewater 8:51.4 27:31.1