Midland Wachusett C-D Cross Country Championships Date: 10-25-14   Venue: Marlborough - Marlborough, MA
Events
Men's Events Women's Events
Boys 5k Run CC Varsity Division C Girls 5k Run CC Varsity Division D
Boys 5k Run CC Varsity Division D Girls 5k Run CC Varsity Division C
Boys 5k Run CC Varsity Division C Team Scores

C

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:32:30 18:30 58 1 2 10 17 28 30  
2 1:34:31 18:54 62 4 6 12 19 21 27 38
3 1:34:56 18:59 66 5 7 13 15 26 29 36
4 1:35:11 19:02 74 8 9 11 22 24 32 39
5 1:36:50 19:22 98 3 14 23 25 33 34 35
6 1:39:47 19:57 122 16 18 20 31 37 40  
Boys 5k Run CC Varsity Division C Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Steele, Nick SR Bromfield School 5:23.9 16:46.3 1
2 Day, Price SR Bromfield School 5:42.3 17:43.7 2
3 Johnson, Nathan SR Littleton 5:44.2 17:49.5 3
4 Thompson, Aaron SR Tyngsborough 5:54.1 18:20.4 4
5 Burrows, Derek SR Oakmont 5:54.6 18:21.8 5
6 O'Neill, Corey SR Tyngsborough 5:57.5 18:30.8 6
7 Burrows, Deven SR Oakmont 5:58.2 18:33.1 7
8 Hoffmann, Steven SR Lunenburg 5:58.6 18:34.3 8
9 Miller, Charlie SR Lunenburg 6:01.5 18:43.3 9
10 Chapman, Paul SR Bromfield School 6:03.9 18:50.7 10
11 McCauliff, Christopher SR Lunenburg 6:05.1 18:54.5 11
12 Wolf, Jared SR Tyngsborough 6:07.2 19:01.0 12
13 Hill, Chris SR Oakmont 6:08.7 19:05.6 13
14 Sawosik, Ben SR Littleton 6:09.6 19:08.5 14
15 Davis, Matt SR Oakmont 6:10.8 19:12.2 15
16 Davila, Gabe SR Gardner 6:11.4 19:13.9 16
17 Deruijter, Ryell SR Bromfield School 6:12.0 19:15.9 17
18 Viles, Seth SR Gardner 6:12.3 19:16.9 18
19 Nelson, Jacob SR Tyngsborough 6:12.7 19:18.0 19
20 Graves, Justice SR Gardner 6:13.2 19:19.6 20
21 Sutton, Jacob SR Tyngsborough 6:13.9 19:21.9 21
22 Gardner, David SR Lunenburg 6:15.0 19:25.3 22
23 Tess, Spencer SR Littleton 6:15.4 19:26.4 23
24 Brand, Robbie SR Lunenburg 6:18.0 19:34.5 24
25 Magee, Jim SR Littleton 6:19.0 19:37.6 25
26 Fontaine, Jason SR Oakmont 6:21.1 19:44.0 26
27 Eastwood, James SR Tyngsborough 6:23.2 19:50.7 27
28 Barrett, Jamie SR Bromfield School 6:24.4 19:54.5 28
29 Duteau, Gage SR Oakmont 6:25.8 19:58.7 29
30 Jones, Luke SR Bromfield School 6:31.3 20:16.0 30
31 Chipman, Jonathan SR Gardner 6:35.9 20:30.2 31
32 Miller, Scott SR Lunenburg 6:39.7 20:41.9 32
33 Boone, Elias SR Littleton 6:41.8 20:48.5 33
34 Kimball, Chris SR Littleton 6:41.9 20:48.9 34
35 Rambacher, Ethan SR Littleton 6:49.8 21:13.3 35
36 Telicki, Ben SR Oakmont 6:52.9 21:23.1 36
37 Raux, Trevor SR Gardner 6:54.2 21:27.1 37
38 Bigler, Jason SR Tyngsborough 6:55.2 21:30.1 38
39 Hall, Jacob SR Lunenburg 6:58.1 21:39.3 39
40 Foley, Emmit SR Gardner 7:41.3 23:53.5 40
Mixed 5k Run RR Junior Varsi Team Scores

C

D

Mixed 5k Run RR Junior Varsi Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Netter, Jake SR Lunenburg 6:32.7 20:20.3 1
2 Altobelli, Stephen SR Oakmont 6:36.8 20:33.0 2
3 Tobin, Brendan SR Lunenburg 6:37.7 20:35.6 3
4 Mei, Dylan SR Oakmont 6:40.9 20:45.7 4
5 Harmon, Joey SR Oakmont 6:43.5 20:53.9  
6 Schilp, Will SR Ayer Shirley 6:43.9 20:55.2 1
7 Goodwin, James SR Littleton 6:46.7 21:03.8 5
8 Langlais, Jason SR Ayer Shirley 6:50.8 21:16.6 2
9 Tassinari, Nick SR Tyngsborough 6:51.0 21:17.0 6
10 Banios, Tucker SR Bromfield School 6:51.3 21:17.9 7
11 Barry, Vincent SR Oakmont 7:01.6 21:50.0  
12 Lam, Peter SR Tyngsborough 7:01.9 21:50.9 8
13 Delduca, Giovanni SR Oakmont 7:05.4 22:01.9  
14 Johnson, Brian SR Bromfield School 7:05.8 22:03.0 9
15 Maloney, Dana SR Ayer Shirley 7:06.1 22:03.9  
16 Holland, Hansen SR Littleton 7:06.8 22:06.3 10
17 Johnson, Noah SR Oakmont 7:07.7 22:08.9  
18 Hogan, Thomas SR Murdock 7:12.2 22:23.0 3
19 Day , Cormac SR Bromfield School 7:13.8 22:27.8  
20 Boudreau, Kevin SR Oakmont 7:14.8 22:30.9  
21 Redington, Michael SR Tahanto 7:16.3 22:35.7 4
22 Wennerstum, Jacob SR Tyngsborough 7:20.6 22:49.0  
23 Gulezian, Zach SR Tyngsborough 7:22.8 22:55.9  
24 Vachon, Brandon SR Ayer Shirley 7:29.2 23:15.6  
25 Sennot, Gabe SR Bromfield School 7:34.7 23:32.7  
26 Blood, Nathan SR Oakmont 7:40.8 23:51.7  
27 Rambacher, Calvin SR Littleton 7:44.8 24:04.4  
28 Carey, Max SR Oakmont 7:45.1 24:05.2  
29 Hasz, Ethan SR Ayer Shirley 7:46.3 24:08.8  
30 Route, Kyle SR Bromfield School 7:50.3 24:21.5  
31 Tess, Morgan SR Littleton 7:51.8 24:26.0 1
32 Rowatt, Ian SR Bromfield School 7:54.1 24:33.2  
33 Squire, Will SR Bromfield School 7:54.5 24:34.4  
34 Austin, Gareth SR Ayer Shirley 7:55.3 24:36.8  
35 Parker, Andrew SR Tyngsborough 7:55.8 24:38.4  
36 Johnson, Alex SR Littleton 7:59.6 24:50.1  
37 Quinn, Philip JR Murdock 8:01.3 24:55.6 5
38 Durham, Ian SR Tahanto 8:04.3 25:04.8 6
39 McNamara, Sean SR Bromfield School 8:11.4 25:26.9  
40 Johnson, Ethan SR Lunenburg 8:13.0 25:32.0  
41 Mubiru, Isabelle SR Tyngsborough 8:16.0 25:41.2 2
42 Spencer, Jeremy SR Clinton 8:16.7 25:43.5 7
43 Hays, Michael SR Tahanto 8:17.1 25:44.5  
44 Minar, Haley SR Bromfield School 8:19.0 25:50.5 3
45 Toll, Liza SR Bromfield School 8:19.2 25:51.1 4
46 Sundeen, Kellie SR Bromfield School 8:19.8 25:53.2  
47 Meyer, Calvin SR Bromfield School 8:39.8 26:55.3  
48 Grieve, Tim SR Tahanto 8:57.0 27:48.6  
49 Rios, Adan SR Ayer Shirley 8:57.2 27:49.2  
50 Armstrong, Jake SR Clinton 8:59.2 27:55.4 8
51 Maldonado, Carlos SR Clinton 8:59.4 27:56.1  
52 Hawes, Julia SR Bromfield School 9:00.2 27:58.6  
53 Noyes, Olivia SR Bromfield School 9:02.7 28:06.3  
54 Ricketts, Jerusalem SR Gardner 9:11.0 28:32.0  
55 Taft, Alyssa SR Littleton 9:11.9 28:34.9 5
56 Flanagan, Maureen SR Tahanto 9:12.4 28:36.5 1
57 Ryan, Colin SR Tahanto 9:18.7 28:56.0  
58 Russell, Emily SR Ayer Shirley 9:23.6 29:11.4 2
59 Eastwood, Marissa SR Tyngsborough 9:24.1 29:12.8 6
60 Venkitachalam, Brooke SR Ayer Shirley 9:24.4 29:13.7 3
61 Vanderpool, Emmalie SR Tahanto 9:25.6 29:17.5 4
62 Gravelle, Eric SR Ayer Shirley 9:27.3 29:22.9  
63 Ricker, Sarah SR Tahanto 9:28.7 29:27.0  
64 Abrams, Samantha SR Ayer Shirley 9:29.7 29:30.2  
65 Danis, Mitchell SR Tahanto 9:30.1 29:31.6  
66 Wang, Ivy SR Bromfield School 9:30.6 29:32.9  
67 Hodgdon, Samuel JR Tahanto 9:35.0 29:46.7  
68 Tanteh, Ayeh SR Tahanto 9:40.8 30:04.7  
69 Pendergast, Emma SR Tahanto 9:41.9 30:08.2  
70 Rosales, Gabriela SR Ayer Shirley 11:02.8 34:19.5  
71 Groccia, Michael JR Tahanto 11:16.4 35:01.8  
72 Wattu, Jenna SR Tahanto 11:28.9 35:40.8  
73 Consiglio, Sophie SR Tahanto 11:29.6 35:42.8  
74 Wesley, Phillip SR Bromfield School 12:06.9 37:38.7  
75 Barret, Samara SR Tahanto 12:13.8 38:00.2  
76 Collins, Connor SR Littleton 13:29.6 41:55.7  
Girls 5k Run CC Varsity Division D Team Scores

D

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:53:23 22:40 25 1 4 5 7 8 12 14
2 1:56:40 23:20 30 2 3 6 9 10 11 13
Girls 5k Run CC Varsity Division D Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Levensailor, Ryleigh SR Ayer Shirley 6:36.0 20:30.4 1
2 St. Denis, Emily SR Tahanto 7:06.1 22:04.0 2
3 Nosek, Sophia SR Tahanto 7:06.9 22:06.5 3
4 Sheriff, Hailey SR Ayer Shirley 7:13.5 22:26.9 4
5 Holfinger, Allyson SR Clinton 7:18.7 22:43.1  
6 Morales, Karla SR Ayer Shirley 7:31.2 23:21.9 5
7 Sullivan, Emilie SR Tahanto 7:33.5 23:29.2 6
8 Tiernan, Minda SR Ayer Shirley 7:34.1 23:31.0 7
9 Marshall, Mackenzie SR Ayer Shirley 7:34.8 23:33.2 8
10 St. Dennis, Katelyn SR Tahanto 7:51.0 24:23.5 9
11 Mair, Rachael SR Tahanto 7:55.5 24:37.4 10
12 Roberts, Emily SR Murdock 7:56.1 24:39.5  
13 Hunnewell, Reghan SR Murdock 7:57.9 24:44.9  
14 Swanson, Victoria SR Murdock 8:07.3 25:14.3  
15 Schaffer, Claire SR Tahanto 8:11.2 25:26.4 11
16 O'Sullivan, Abby SR Narragansett 8:15.8 25:40.6  
17 Hanley, Meaghan SR Ayer Shirley 8:21.6 25:58.7 12
18 Porter, Alison SR Tahanto 8:48.8 27:23.2 13
19 Yao, Claudia SR Ayer Shirley 10:01.2 31:08.1 14
20 Legault, Rachael JR Murdock 10:25.5 32:23.5  
Boys 5k Run CC Varsity Division D Team Scores

D

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:36:56 19:23 42 2 3 5 15 17 27  
2 1:38:18 19:39 44 4 7 10 11 12 13 22
3 1:39:57 19:59 55 1 6 14 16 18 19 21
4 1:45:52 21:10 84 8 9 20 23 24 25 26
Boys 5k Run CC Varsity Division D Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Manuel, Jordan SR Murdock 5:25.5 16:51.3 1
2 Capps, Joe SR Narragansett 5:42.1 17:43.1 2
3 Capps, Michael SR Narragansett 5:46.1 17:55.5 3
4 Matthews, Ethan SR Ayer Shirley 5:50.0 18:07.5 4
5 Chartier, Dylan SR Narragansett 5:56.7 18:28.5 5
6 Ingman, Steve SR Murdock 6:06.7 18:59.3 6
7 Graves, Rudy SR Ayer Shirley 6:15.3 19:26.1 7
8 Pendergast, Joel SR Tahanto 6:23.7 19:52.4 8
9 Marshall, Colton SR Tahanto 6:26.5 20:00.8 9
10 Ernst, Edward SR Ayer Shirley 6:29.2 20:09.4 10
11 Tonelli, Mike SR Ayer Shirley 6:30.4 20:12.9 11
12 Nieves, Carlos SR Clinton 6:30.9 20:14.6  
13 Ernst, William SR Ayer Shirley 6:33.6 20:22.9 12
14 McGown, Sam SR Clinton 6:40.6 20:44.9  
15 Alessandri, Nicholas SR Ayer Shirley 6:44.4 20:56.6 13
16 Tamulen, Aidan JR Murdock 6:49.3 21:11.7 14
17 Marion, Hunter SR Narragansett 6:52.5 21:21.7 15
18 Manuel, Justin SR Murdock 6:53.6 21:25.2 16
19 Donarumo, Nicolo SR Narragansett 6:54.5 21:28.0 17
20 Huff, James SR Murdock 6:55.4 21:30.6 18
21 Tamulen, Logan SR Murdock 6:55.6 21:31.2 19
22 Howlett, Tory SR Clinton 7:00.2 21:45.7  
23 Schaffer, Neil SR Tahanto 7:00.5 21:46.7 20
24 Lupien, Dylan SR Murdock 7:03.8 21:56.7 21
25 Gleason, Liam SR Ayer Shirley 7:05.4 22:01.7 22
26 Barber, Cameron SR Tahanto 7:05.9 22:03.3 23
27 Glennon, Daniel SR Clinton 7:06.4 22:05.0  
28 Danis, Jackson SR Tahanto 7:08.0 22:09.9 24
29 Stoffel, Jack JR Tahanto 7:08.3 22:10.8 25
30 Smalley, Kirk SR Tahanto 7:32.8 23:26.8 26
31 Lyons, Andrew SR Narragansett 11:01.4 34:15.3 27
Girls 5k Run CC Varsity Division C Team Scores

C

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:45:51 21:10 23 1 2 4 7 9 11 12
2 1:52:42 22:32 52 3 5 10 16 18 24 26
3 1:56:16 23:15 73 6 13 15 19 20    
4 1:58:22 23:40 82 8 14 17 21 22 23 25
Girls 5k Run CC Varsity Division C Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Fraser-Mines, Jaylan SR Tyngsborough 6:29.0 20:08.8 1
2 Keohane, Kerri SR Tyngsborough 6:30.5 20:13.4 2
3 Banda, Felicia SR Gardner 6:35.8 20:29.8  
4 Jackson, Sylvia SR Littleton 6:48.8 21:10.4 3
5 Campbell, Sophia SR Tyngsborough 6:56.4 21:33.7 4
6 Feltus, Julia SR Littleton 6:58.9 21:41.6 5
7 Leahy, Hannah SR Lunenburg 7:00.4 21:46.2 6
8 Riley, Catherine SR Tyngsborough 7:02.2 21:51.7 7
9 Toll, Kate SR Bromfield School 7:04.6 21:59.3 8
10 Fraser-Mines, Kyle SR Tyngsborough 7:06.2 22:04.3 9
11 Johnston, Alana SR Littleton 7:06.3 22:04.7 10
12 Fraser-Mines, Taryn SR Tyngsborough 7:11.5 22:20.7 11
13 Hinde, Lucy SR Tyngsborough 7:12.0 22:22.2 12
14 MacKenzie, Haley SR Lunenburg 7:15.9 22:34.5 13
15 Beckman, Sophie SR Bromfield School 7:21.9 22:53.0 14
16 Deschenes, Gabrielle SR Lunenburg 7:27.2 23:09.6 15
17 Collins, Delaney SR Oakmont 7:32.5 23:26.0  
18 Hertel, Sydney SR Oakmont 7:34.6 23:32.4  
19 Feltus, Caitlin SR Littleton 7:39.7 23:48.6 16
20 Xue, Eva SR Bromfield School 7:39.9 23:49.0 17
21 Caliendo, Nicole SR Littleton 7:42.7 23:57.6 18
22 Hyde, Ashley SR Lunenburg 7:44.6 24:03.8 19
23 Scorse, Sage SR Lunenburg 7:57.1 24:42.5 20
24 Scheonberg, Samantha SR Bromfield School 7:59.7 24:50.5 21
25 Foley, Julia SR Bromfield School 7:59.9 24:51.3 22
26 Borton, Emma SR Bromfield School 8:05.4 25:08.3 23
27 Davis, Hailey SR Oakmont 8:08.4 25:17.5  
28 Orton, Helen SR Littleton 8:12.3 25:29.6 24
29 Sklar, Nina SR Bromfield School 8:17.8 25:46.7 25
30 Bresnahan, Erin SR Oakmont 8:19.1 25:50.9  
31 Tosi, Hannah SR Littleton 8:34.0 26:37.3 26