Somerville Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: MIAA Indoor Division 2
MIAA Outdoor East D2
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Batista, Nicholas SR
Benkhayat, Omar SR
Bok, Erik JR
Brenner, Dashiell FR
Buckley, Sam JR
Casparriello, Salvatore SO
Chan, Jonathan JR
Christie, Ford SO
Colleran, Max SO
Cumarin, Jose SR
DaCosta, Andrew SR
Devers, Isaac SO
Elie, Jeremiah SO
Ellsworth, Leo SO
Evans, Connor JR
Felix, Donju SO
Ferguson, Rowan SO
Ficociello, Dylan FR
Fillmore, Jamie FR
Finzi-Dubois, St. Clair FR
Francois, Fidendi SR
Hopkins, Bryce JR
Johnson, Schuyler SO
Karmoussi, Ilyass SR
Katz, Jake JR
Kaye, Atticus SO
Love, Jackson JR
Luxama, Kerby FR
Montiel, Christopher JR
Morales, Ian SR
Moscaritolo, Stephano JR
O'Connell, Nathan SR
Odilon, Marcus SO
Oliver, Diego SO
Parkes, William SO
Pfromm, Dashiell FR
Pfromm, Dashiell SO
Philemond, Orlinsky SO
Santiago, Victor Nathan SO
Simon, Nathanael SR
Somerville, Boys SR
Turin, Sam JR
Umana, Denilson FR
Unger, Sebestian JR
Vashisht, Shray SR
Vira, Boris SR
Walker, James JR
Weissman-Bennett, Ari JR
Weissman-Bennett, Zack JR
Weisz, Maddox SR
Williams, Ian SR
Zraket, Evan SR
Latest Results
Meet
MSTCA Winter Festival Invitational Large Schools
MIAA North DI Outdoor Track & Field Champion
MIAA Indoor Division 2 Track & Field Championship
MSTCA Last Chance
Greater Boston League TF Champoinship
2020 Dartmouth Relays - High School
Northeast Conference
MSTCA Large Schools Boys and Girls INVITATIONAL
2019 Dartmouth Relays - HIGH SCHOOL
Red Aurebach Freshman Sophomore Large Schools
Upcoming Meets
Date Meet
01-23-22 MSTCA James Kalperis Indoor D2 Relays
01-29-22 MSTCA Coaches Invitational Large Schools
02-12-22 MSTCA Last Chance to Qualify
02-15-22 1st Annual Rising Championship
02-20-22 MIAA Division 2 Indoor Track & Field Championship
02/28-03/01/22 MSTCA Boys & Girls Pentathlon
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Cumarin, Jose SO 6.67
300m Indoor DaCosta, Andrew SO 37.72
600m Indoor Buckley, Sam FR 1:35.70
1,000m Indoor Feldman, AJ JR 2:51.22
1 Mile Indoor Feldman, AJ JR 4:58.27
2 Mile Indoor Goldstein-Gelb, Brayden JR 11:35.44
55m H Indoor Escamilla, Daniel JR 8.88
4 x 200m Relay Indoor   1:38.80
4 x 400m Relay Indoor   3:56.77
4 x 800m Relay Indoor   10:27.15
1,600m Sprint Medley Indoor   3:59.08
High Jump Indoor Feldman, AJ JR 5'  6"
Long Jump Indoor Cumarin, Jose SO 18'  5.5"
Shot Put Indoor Singh, Amritpal SR 33'  10"