Western Colorado Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Rocky Mountain AC
DII South Central Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Anselmo, Dominic
Apps, Nick SO
Atkin, Jared SO
Baroumbaye, Kelita SO
Boydstun, Riley SO
Brown, Sam
Butcher, Graham
Chavez, Kevin
Cooper, Zach
Culhane, Conner
Davis, Blake
Diaz, Juan
Diefenbach, Thomas SO
Dixon, Evan SO
Donaldson, Jarin
Downey, Kyle
Ebby, Samuel
Ell, Hayden
Ellis, Tim SO
Esqueda, Ricky
Evanoff, Everett Sophomore
Ewer, Wyatt SO
Fike, Eric SO
Gill, Miles
Grabowski, Michael
Hesse, Albert
Howard, Riley
Huffman, Riley
Husch, Ross
Iribe, Adrian
Jama, Ahmed
James, Kahlil
Jaquette, Cole
Johnson, William
Jorgenson, Andrew
Kelati, Simon
Kizewski, Bryce SO
Kraft, John
Martinez, Kennedy SO
Mayo, Gage
Merritt, Dakota SO
Miller, Zach SO
Murray-Wood, Woodrow
Nicosia, Sean SO
Niksic, Shane
O'Neill, Braydon
Omi, Jayden SO
Outler, Ryan
Richardson, Connor
Ryba, Rhys
Sanders, Carson
Sawyer, Max
Scheuring, Collin
Schmidt, Brian
Smart, Tyman
Specht, Jonathan
Stack, Taylor
Steininger, Spencer SO
Stice, Colton
Stroup, Jacob
Sutherland, Evan SR
Sweeney, Charlie
Vanlandingham, Parker
Wedemeyer, Jacobo
Wuesthoff, Luke
Latest Results
Meet
RMAC Indoor Track & Field Championships
Western Colorado Alumni Open
GVSU Big Meet (Saturday)
2020 Husky Classic (College)
GVSU Big Meet Invite (Friday)
2020 New Mexico Collegiate Classic
Mountain Lion Open
Mines Winter Classic Invitational
2020 Power 5
2019 UCCS Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
04/16-04/17/21 2021 Morgan State Legacy Track & Field Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Gilbert, Elijah SR-4 6.80
100m Outdoor Gilbert, Elijah SR-4 10.46
200m Outdoor Gilbert, Elijah SR-4 21.16
200m Indoor Gilbert, Elijah SR-4 21.46
400m Outdoor Lewis, Casey SR-4 46.86
400m Indoor Lewis, Casey SR-4 49.37
800m Outdoor Moenning, David FR-1 1:51.62
800m Indoor Moenning, David FR-1 1:56.60
1,500m Outdoor Husch, Ross SO-2 3:58.44
1 Mile Indoor Husch, Ross SO-2 4:17.50
3,000m Indoor Stack, Taylor FR-1 8:40.89
5,000m Outdoor Husch, Ross SO-2 14:15.11
5,000m Indoor Stack, Taylor FR-1 14:57.28
10,000m Outdoor Jama, Ahmed SO-2 29:33.58
60m H Indoor Gerstle-Goodman, Kyree JR-3 8.15
110m H Outdoor Gerstle-Goodman, Kyree JR-3 14.67
400m H Outdoor Mayo, Gage FR-1 57.19
3,000m Steeple Outdoor Stack, Taylor FR-1 8:59.97
4 x 100m Relay Outdoor   41.08
4 x 400m Relay Outdoor   3:19.42
4 x 400m Relay Indoor   3:26.22
4,000m Distance Medley Indoor   10:20.65
High Jump Outdoor Babb, Daniel SO-2 1.93m
High Jump Indoor Babb, Daniel SO-2 1.95m
Pole Vault Outdoor Borner, Colin JR-3 4.92m
Pole Vault Indoor Borner, Colin JR-3 5.02m
Long Jump Outdoor Babb, Daniel SO-2 6.90m
Long Jump Indoor Coop, Bryce FR-1 6.81m
Triple Jump Outdoor Babb, Daniel SO-2 14.60m
Triple Jump Indoor Babb, Daniel SO-2 14.22m
Shot Put Outdoor Stinson, Colby JR-3 18.23m
Shot Put Indoor Stinson, Colby JR-3 17.21m
Discus Throw Outdoor Stinson, Colby JR-3 48.77m
Hammer Throw Outdoor Rohrbaugh, Connor SR-4 54.68m
Weight Throw Indoor Stinson, Colby JR-3 17.00m
Javelin Outdoor Johnson, Cody SR-4 48.92m
Available Years (top times):
Current

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2002