Shippensburg Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
PSAC
DII Atlantic Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Arp, Aaron
Barnes, Isaiah
Bear, Brooks
Booth, Josh
Bowman, Charles 0
Brown, Stephon
Bujdos , Joey
Carpenter, Chase
Cintavey, Joey
Dailey, Drew
Dorwil, EJ
Ermold, Alexander
Fegley, Ryan
Gieringer, Jacob
Harris, Cole
Herbster, Joshua
Jackson, Josh
Jenkins, Shamar
Kaplon, Nate
Kirk, Eric
Lingard, Michael
Macknair, Chayce
Maloney, Patrick
Miles, Roland
Mitchell, Shaquille
Oldt, Conner
Plowman, AJ
Reed, Nate
Rhyne, Kenny
Rush, Cade
Strohe, Cam
Wagner, Kevin
Warehime, Adam
Winslow, Jordan
Latest Results
Meet
PSAC Indoor Track & Field Championships
Bucknell Tune Up
2020 Kutztown Last Chance Qualifier
SU Invitational
VMI Indoor Classic
Sykes & Sabock Challege
Bison Open and Multi
Penn State National Open
Gulden Invitational
Bison Opener
Upcoming Meets
Date Meet
04/16-04/17/21 2021 Morgan State Legacy Track & Field Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Lingard, Michael SO-2 6.69
60m Indoor Stamford, Dreux SR-4 6.88
100m Outdoor Miles, Roland FR-1 10.59
200m Outdoor Arp, Aaron FR-1 21.29
200m Indoor Arp, Aaron FR-1 21.77
300m Indoor Bowman, Charles JR-3 35.16
400m Outdoor Arp, Aaron FR-1 46.81
400m Indoor Stiles, Johnanthan SR-4 48.25
500m Indoor Booth, Josh FR-1 1:07.69
600m Indoor Padmore, Austin SO-2 1:21.70
800m Outdoor Padmore, Austin SO-2 1:53.74
800m Indoor Padmore, Austin SO-2 1:54.89
1,000m Indoor Jackson, Josh FR-1 2:46.79
1,500m Outdoor Stroh, Dominic SR-4 3:49.73
1 Mile Indoor Stroh, Dominic SR-4 4:24.79
3,000m Outdoor Stroh, Dominic SR-4 9:00.75
3,000m Indoor Moser, Robert JR-3 8:50.74
5,000m Outdoor Moser, Robert JR-3 15:02.66
5,000m Indoor Moser, Robert JR-3 15:12.23
10,000m Outdoor Schrimp, Albert SR-4 31:25.86
60m H Indoor Bowman, Charles JR-3 7.95
110m H Outdoor Bowman, Charles JR-3 13.96
400m H Outdoor Stiles, Johnanthan SR-4 50.90
3,000m Steeple Outdoor Jackson, Josh FR-1 9:55.35
4 x 100m Relay Outdoor   40.87
4 x 400m Relay Outdoor   3:10.85
4 x 400m Relay Indoor   3:13.69
4 x 800m Relay Outdoor   7:59.96
4 x 800m Relay Indoor   8:18.67
1,600m Sprint Medley Outdoor   3:40.16
4,000m Distance Medley Indoor   10:26.73
High Jump Outdoor Winslow, Jordan FR-1 1.94m
High Jump Indoor Winslow, Jordan FR-1 1.97m
Pole Vault Outdoor Reed, Nate FR-1 3.55m
Pole Vault Indoor Brantley, David SR-4 3.80m
Long Jump Outdoor Jenkins, Shamar FR-1 7.02m
Long Jump Indoor Dorwil, EJ FR-1 7.13m
Triple Jump Outdoor Jenkins, Shamar FR-1 15.54m
Triple Jump Indoor Jenkins, Shamar FR-1 14.99m
Shot Put Outdoor Strohe, Cam JR-3 15.24m
Shot Put Indoor Gieringer, Jacob SO-2 15.97m
Discus Throw Outdoor Strohe, Cam JR-3 50.46m
Hammer Throw Outdoor Strohe, Cam JR-3 57.17m
Weight Throw Indoor Strohe, Cam JR-3 17.42m
Javelin Outdoor Haas, Thomas JR-3 63.05m
Indoor Pentathlon Indoor Brantley, David SR-4 3219
Heptathlon Indoor Brantley, David SR-4 4377
Decathlon Outdoor Brantley, David SR-4 5469
Available Years (top times):
Current

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006