IHSAA Cross Country Regional 13 Date: 10-16-21   Venue: Columbus North - Columbus, IN
Events
Men's Events Women's Events
Boys Girls
Boys Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:19:07 15:49 15 1 2 3 4 5 7 10
2 1:23:03 16:36 61 8 11 13 14 15 23 45
3 1:25:12 17:02 90 12 18 19 20 21 22 43
4 1:27:45 17:33 119 6 24 26 30 33 37 40
5 1:27:57 17:35 127 9 17 28 32 41 49 52
6 1:33:12 18:38 200 16 31 34 59 60 62 65
7 1:32:45 18:33 209 29 35 46 48 51 54 61
8 1:33:07 18:37 213 27 36 47 50 53 55 56
9 1:36:50 19:22 245 25 39 57 58 66 67  
10 1:36:51 19:22 251 38 42 44 63 64 68 69
Boys Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score Finish
1 Kilbarger-Stumpff, Reese SR Columbus North 4:56.7 15:21.7 1 15:21.7
2 Newell, Matthew SR Columbus North 5:07.2 15:54.4 2 15:54.5
3 Guthrie, Clayton JR Columbus North 5:07.2 15:54.5 3 15:54.5
4 Mendez, Mateo JR Columbus North 5:07.2 15:54.5 4 15:54.6
5 Russell, Will JR Columbus North 5:09.7 16:02.1 5 16:02.1
6 Austin, Chase JR Brown County 5:09.8 16:02.7 6 16:02.8
7 Carr, Evan SR Columbus North 5:11.6 16:08.2 7 16:08.2
8 Rice, Brandon JR Austin 5:16.3 16:22.7 8 16:22.7
9 Bane, Jude JR Seymour 5:17.5 16:26.6 9 16:26.7
10 Kiel, Will SR Columbus North 5:18.2 16:28.7 10 16:28.8
11 Mata, Carlos FR Austin 5:19.4 16:32.3 11 16:32.3
12 Wahlman, Eli JR Jennings County 5:19.7 16:33.2 12 16:33.2
13 Craig, Chance SR Austin 5:21.6 16:39.1 13 16:39.1
14 Beck, Wyatt SR Austin 5:21.8 16:40.0 14 16:40.0
15 Marshall, Jackson JR Austin 5:24.9 16:49.5 15 16:49.6
16 Barco IV, Martin SO Martinsville 5:26.6 16:54.7 16 16:54.7
17 Proffer, Michael SR Seymour 5:26.7 16:55.0 17 16:55.0
18 Ernstes, Aidan SR Jennings County 5:29.4 17:03.6 18 17:03.6
19 Elsner, Lane SR Jennings County 5:30.2 17:06.1 19 17:06.2
20 Baker, Brenden SR Jennings County 5:32.8 17:14.0 20 17:14.0
21 Mcfall, Noah JR Jennings County 5:33.4 17:15.8 21 17:15.9
22 McIntosh, Logan SR Jennings County 5:36.7 17:26.0 22 17:26.1
23 Furnish, Brayden SO Austin 5:37.8 17:29.7 23 17:29.7
24 Kinser, Dylan SR Charlestown 5:39.8 17:35.9   17:35.9
25 Silbaugh, Rhett SR Brown County 5:40.7 17:38.5 24 17:38.5
26 Hon, Cooper FR Switzerland County 5:42.0 17:42.5 25 17:42.6
27 Smith, Cord SO Brown County 5:43.6 17:47.7 26 17:47.7
28 Ferris, Logan SO Madison Consolidated 5:44.2 17:49.6 27 17:49.7
29 Fewell, Sam SO Shawe Memorial 5:44.8 17:51.3   17:51.3
30 Carney, Alexander JR Silver Creek 5:45.5 17:53.6   17:53.7
31 Rockey, Samuel SO Seymour 5:46.9 17:58.0 28 17:58.1
32 Ratliff, Chance FR Brownstown Central 5:47.1 17:58.6 29 17:58.7
33 Smith, Case FR Brown County 5:49.5 18:06.0 30 18:06.0
34 Eggleton, David SR Martinsville 5:49.7 18:06.4 31 18:06.5
35 Tormoehlen, Tyler FR Seymour 5:50.9 18:10.2 32 18:10.2
36 Silbaugh, Rafe JR Brown County 5:50.9 18:10.3 33 18:10.3
37 Worzella, Griffin SR Martinsville 5:51.3 18:11.6 34 18:11.6
38 Ratliff, Shane FR Brownstown Central 5:53.9 18:19.6 35 18:19.7
39 Mistry, Neel SR Madison Consolidated 5:54.1 18:20.3 36 18:20.3
40 Webb, Charlie SO Brown County 5:54.6 18:21.8 37 18:21.8
41 Smith, Brandon SR Southwestern (Hanover) 5:55.9 18:25.7 38 18:25.7
42 Furnish, Nathan JR Switzerland County 5:55.9 18:25.7 39 18:25.7
43 Oakley, Mason SO Charlestown 5:55.9 18:25.9   18:26.0
44 Patrick, Waylon SR Brown County 5:56.3 18:27.2 40 18:27.2
45 Proffer, Wesley FR Seymour 5:56.4 18:27.4 41 18:27.4
46 Drossart, Joe SO Southwestern (Hanover) 5:56.5 18:27.6 42 18:27.6
47 Hatton, Elijah SO Jennings County 5:58.2 18:33.1 43 18:33.1
48 Gross, Keegan SO Southwestern (Hanover) 5:58.9 18:35.0 44 18:35.0
49 Nease, Connor SR Austin 5:59.7 18:37.6 45 18:37.7
50 Day, Cameron SR Brownstown Central 6:00.0 18:38.5 46 18:38.6
51 Kistler, Colin SO Hauser 6:01.2 18:42.2   18:42.3
52 Crater, Dirk FR Crothersville 6:01.5 18:43.1   18:43.2
53 Brawner, Lane SR Madison Consolidated 6:01.8 18:44.0 47 18:44.1
54 Edwards, Bradley JR Brownstown Central 6:02.2 18:45.5 48 18:45.5
55 Antibus, Jake FR White River Valley 6:04.2 18:51.6   18:51.6
56 Hostetter, Max SO White River Valley 6:05.6 18:56.0   18:56.1
57 Proffer, William FR Seymour 6:06.0 18:57.2 49 18:57.3
58 Lundergan, Wyatt JR Shawe Memorial 6:06.1 18:57.6   18:57.7
59 Copeland, Colton SO Madison Consolidated 6:07.6 19:02.1 50 19:02.1
60 Driver, Garrett SO Brownstown Central 6:08.1 19:03.6 51 19:03.6
61 Murphy, Carter JR Seymour 6:09.0 19:06.6 52 19:06.6
62 Cornelius, Deegan JR Scottsburg 6:09.9 19:09.2   19:09.3
63 Wielgoszinski, Leighton SR Madison Consolidated 6:10.5 19:11.1 53 19:11.1
64 Wischmeier, Dylan JR Brownstown Central 6:11.0 19:12.7 54 19:12.8
65 Lehaceanu, Levi FR Henryville 6:11.6 19:14.5   19:14.5
66 Giltner, Paul SO New Washington 6:11.8 19:15.3   19:15.3
67 Burke, Daniel SO New Washington 6:11.9 19:15.6   19:15.7
68 Kissell, Dane JR Southwestern (Shelbyville) 6:14.0 19:22.2   19:22.2
69 Brookes, Jackson FR Columbus East 6:16.0 19:28.2   19:28.2
70 Hoffman, Travis FR Madison Consolidated 6:16.7 19:30.4 55 19:30.5
71 Johnson, Daniel JR Madison Consolidated 6:17.3 19:32.2 56 19:32.2
72 Hoskins, Derek FR Switzerland County 6:18.3 19:35.4 57 19:35.5
73 Claiborne, Koty SO Southwestern (Shelbyville) 6:19.2 19:38.2   19:38.3
74 Sullivan, Dylan SO Switzerland County 6:20.5 19:42.2 58 19:42.3
75 Renner, Everett JR Martinsville 6:23.8 19:52.4 59 19:52.4
76 Collins, Wyatt SO Martinsville 6:28.4 20:06.9 60 20:06.9
77 Collins, Braeden JR Columbus East 6:28.5 20:07.2   20:07.3
78 lutes, Waylon JR Brownstown Central 6:29.2 20:09.4 61 20:09.4
79 Moore, James JR White River Valley 6:30.2 20:12.4   20:12.4
80 Sears, Colin JR Martinsville 6:31.1 20:15.2 62 20:15.2
81 Lynott, Cayden JR Columbus East 6:31.7 20:17.2   20:17.3
82 Miller, Bralyin JR Southwestern (Hanover) 6:34.7 20:26.5 63 20:26.5
83 Higgins, Landon FR Southwestern (Hanover) 6:44.3 20:56.3 64 20:56.3
84 Gee, Cameron FR Martinsville 6:50.2 21:14.4 65 21:14.5
85 Sparks, Jackson FR Switzerland County 6:53.3 21:24.2 66 21:24.3
86 Riley, Kadyn FR Switzerland County 6:57.3 21:36.7 67 21:36.8
87 Patchett, Derek SO Columbus East 7:10.9 22:19.0   22:19.1
88 Hitchcock, Alex SO Southwestern (Hanover) 7:21.8 22:52.9 68 22:53.0
89 Crumley, Ashton JR Southwestern (Hanover) 7:23.2 22:57.0 69 22:57.1
Girls Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:33:19 18:39 15 1 2 3 4 5 6 25
2 1:42:47 20:33 89 7 11 14 18 39 46 53
3 1:46:30 21:18 132 15 22 24 34 37 38 43
4 1:47:40 21:32 136 12 13 16 44 51    
5 1:47:38 21:31 138 8 30 31 33 36    
6 1:48:18 21:39 147 10 17 27 41 52 54  
7 1:47:58 21:35 150 21 23 28 29 49 55 56
8 1:51:17 22:15 171 9 32 40 42 48 62  
9 1:50:39 22:07 172 19 26 35 45 47    
10 2:05:50 25:10 244 20 50 57 58 59 60 61
Girls Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score Finish
1 Baker, Lily JR Columbus North 5:48.6 18:03.0 1 18:03.0
2 Kiesler, Julia JR Columbus North 5:52.3 18:14.5 2 18:14.5
3 Newell, Brianna JR Columbus North 5:56.8 18:28.5 3 18:28.5
4 Gradolf, Hadley JR Brown County 6:01.6 18:43.6   18:43.7
5 Alderman, Calli JR Shawe Memorial 6:10.8 19:12.0   19:12.1
6 Jacobi, Abigail SR Columbus North 6:12.0 19:15.8 4 19:15.9
7 Rumsey, Katherine SR Columbus North 6:12.7 19:18.1 5 19:18.2
8 Morlok, Sydney JR Columbus North 6:18.7 19:36.6 6 19:36.6
9 Folsom, Kinsley JR Seymour 6:20.7 19:42.9 7 19:43.0
10 Franks, Halle JR Jennings County 6:21.7 19:46.1 8 19:46.1
11 Rogers, Claire FR Switzerland County 6:23.7 19:52.3 9 19:52.4
12 McCoy, Jessica JR Charlestown 6:24.0 19:53.1 10 19:53.1
13 Siefker, Vivienne SO Seymour 6:24.9 19:55.9 11 19:55.9
14 Webster, Hailey FR Austin 6:25.7 19:58.5 12 19:58.5
15 Hawkins, Kelsey FR Austin 6:27.4 20:03.7 13 20:03.8
16 Harpe, Hayley SR Seymour 6:29.2 20:09.4 14 20:09.4
17 Krueger, Chloe JR Columbus East 6:32.4 20:19.1 15 20:19.1
18 Hall, Megan SO Austin 6:33.5 20:22.8 16 20:22.8
19 Kinser, Kaylee SO Charlestown 6:35.6 20:29.1 17 20:29.1
20 Jacobi, Samantha SR Seymour 6:36.1 20:30.8 18 20:30.9
21 Scott, Isabella FR Silver Creek 6:37.8 20:36.0 19 20:36.0
22 Spencer, Ava SO Madison Consolidated 6:38.8 20:39.2   20:39.3
23 McKain, Paige SR Brownstown Central 6:39.3 20:40.7 20 20:40.7
24 Greenwell, Allyson FR Martinsville 6:40.6 20:44.8 21 20:44.9
25 Otte, Carly SO Columbus East 6:41.5 20:47.4 22 20:47.5
26 Worzella, Alina SR Martinsville 6:41.5 20:47.6 23 20:47.6
27 Knight, Laurel SR Columbus East 6:41.6 20:47.7 24 20:47.7
28 Phillips, Arielle JR Jeffersonville 6:41.9 20:48.9   20:49.0
29 Green, Alyssa SR Columbus North 6:42.0 20:49.2 25 20:49.3
30 Young, Ally FR Jeffersonville 6:42.7 20:51.2   20:51.3
31 Odle, Isabel SR Silver Creek 6:43.7 20:54.4 26 20:54.5
32 McCoy, Jacqueline JR Charlestown 6:45.0 20:58.3 27 20:58.4
33 Plummer, Nevada FR Martinsville 6:45.9 21:01.2 28 21:01.2
34 Traylor, Cadence JR Madison Consolidated 6:46.1 21:01.7   21:01.7
35 Ramsey, Hannah JR Henryville 6:52.5 21:21.6   21:21.7
36 DeMoss, Sophia SR Martinsville 6:54.5 21:28.0 29 21:28.1
37 Willhite, Avery FR Jennings County 6:59.5 21:43.6 30 21:43.6
38 Poole, Sarah SO Jennings County 7:00.4 21:46.3 31 21:46.4
39 Wilber, Isabel SR Madison Consolidated 7:04.8 22:00.0   22:00.0
40 Detmer, Alisha SR Switzerland County 7:05.7 22:02.8 32 22:02.8
41 Gambrel, Grace JR Jennings County 7:06.6 22:05.5 33 22:05.6
42 Rooks, Lilly JR Southwestern (Shelbyville) 7:08.4 22:11.2   22:11.2
43 Sullivan, Sydnee SO White River Valley 7:09.7 22:15.3   22:15.4
44 Spurgeon, Jordan SR Columbus East 7:10.0 22:16.0 34 22:16.0
45 Allen, Madison SR Silver Creek 7:10.2 22:16.7 35 22:16.7
46 Evans, Elizabeth SO Jennings County 7:10.4 22:17.2 36 22:17.3
47 Swegman, Callie SR Hauser 7:10.8 22:18.6   22:18.6
48 Shoaf, Olivia SR Columbus East 7:11.4 22:20.5 37 22:20.6
49 Geary, Kirsten SR Southwestern (Hanover) 7:12.6 22:24.1   22:24.2
50 Carothers, Riley JR Columbus East 7:13.1 22:25.7 38 22:25.8
51 Lewis, Grace JR Seymour 7:14.0 22:28.5 39 22:28.6
52 Boggs, Carlee FR Switzerland County 7:16.6 22:36.5 40 22:36.5
53 Austin, Kayleigh SO Brown County 7:17.0 22:37.7   22:37.7
54 Faulkner, Emma SO Charlestown 7:18.1 22:41.4 41 22:41.4
55 Schlabach, Gracie SR Southwestern (Shelbyville) 7:21.5 22:51.9   22:51.9
56 Covington, Ashlyn FR Switzerland County 7:22.0 22:53.3 42 22:53.3
57 Cuhadar, Victoria SO Columbus East 7:23.9 22:59.2 43 22:59.3
58 Plasse, Ella SR Crothersville 7:26.5 23:07.4   23:07.4
59 White, Jacklyn FR Austin 7:26.9 23:08.5 44 23:08.6
60 Miller, Meg SO Silver Creek 7:27.9 23:11.8 45 23:11.8
61 Sunbury, Ava FR Seymour 7:33.4 23:28.8 46 23:28.9
62 Thornton, Averie FR Silver Creek 7:37.3 23:40.9 47 23:41.0
63 Detmer, Amber FR Switzerland County 7:41.2 23:53.0 48 23:53.1
64 Willard, Kaylee FR Martinsville 7:42.4 23:56.7 49 23:56.8
65 Schepman, Madaline JR Brownstown Central 7:43.3 23:59.7 50 23:59.7
66 Cole, Allison FR Austin 7:45.6 24:06.6 51 24:06.6
67 Rhoten, Macie JR Charlestown 7:48.8 24:16.6 52 24:16.6
68 East, Emilee SR Seymour 8:02.3 24:58.5 53 24:58.5
69 Rufer, Raelynn JR Charlestown 8:09.6 25:21.2 54 25:21.3
70 Steward, Amanda JR Hauser 8:12.9 25:31.6   25:31.7
71 Long, Katelyn FR Martinsville 8:14.0 25:35.1 55 25:35.2
72 Solliday, Patricia SR White River Valley 8:15.5 25:39.6   25:39.7
73 Drake, Jenna SR Southwestern (Shelbyville) 8:27.8 26:17.8   26:17.9
74 Cornelius, Olivia SR White River Valley 8:31.1 26:28.1   26:28.2
75 Boler, Marissa JR Martinsville 8:34.6 26:39.0 56 26:39.1
76 Yeadon, Jazzlynn SR Brownstown Central 8:36.3 26:44.3 57 26:44.4
77 Lokey, Tori SO Brownstown Central 8:43.3 27:06.1 58 27:06.1
78 Schepman, Claire FR Brownstown Central 8:47.5 27:19.2 59 27:19.2
79 Stuckwisch, Madison JR Brownstown Central 9:32.5 29:39.0 60 29:39.1
80 Thompson, Camryn JR Brownstown Central 9:35.3 29:47.6 61 29:47.7
81 Stow, Brianna FR Switzerland County 9:48.8 30:29.5 62 30:29.5