IHSAA Cross Country Sectional 13 Date: 10-09-21   Venue: Bellmont - Decatur, IN
Events
Men's Events Women's Events
Boys Varsity Girls Varsity
Girls Varsity Team Scores

Division 1

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:49:13 21:50 57 1 9 12 13 22 30 39
2 1:51:40 22:20 72 5 6 15 21 25 26 27
3 1:51:50 22:22 76 3 8 18 23 24 40 44
4 1:53:19 22:39 91 4 7 16 28 36 50 56
5 1:55:52 23:10 120 14 19 20 33 34 43 51
6 1:56:42 23:20 125 10 11 29 37 38 42  
7 2:02:13 24:26 192 2 35 46 54 55 62  
8 2:04:23 24:52 199 17 31 45 47 59 61 64
9 2:05:53 25:10 230 32 41 48 52 57 60 63
10 2:22:13 28:26 291 49 53 58 65 66    
Girls Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Walda, Lauren SR Ft. Wayne South Side 6:19.4 19:36.0 1
2 Sprankles, Leslie SR Bluffton 6:35.6 20:26.4 2
3 Sturwold, McKenzie SR South Adams 6:41.6 20:44.9 3
4 Van De Weg, Marissa SR Adams Central 6:49.1 21:08.2 4
5 Kahn, Makenzee JR Norwell 6:51.3 21:14.9 5
6 Reinhard, Haleigh SO Norwell 6:55.7 21:28.5 6
7 Landis, Gabi SO Adams Central 7:00.4 21:43.1 7
8 Litwiller, Virginia SO South Adams 7:03.2 21:51.9 8
9 Embry, Jaclyn JR Ft. Wayne South Side 7:07.8 22:05.9 9
10 Scott, Ellen JR Bellmont 7:09.6 22:11.6 10
11 Bleke, Rachel JR Bellmont 7:09.9 22:12.6 11
12 Williams, Merari JR Ft. Wayne South Side 7:10.2 22:13.4 12
13 Hensler, Madeline SR Ft. Wayne South Side 7:10.3 22:14.0 13
14 Chen, Cara SO Woodlan 7:10.8 22:15.4 14
15 Krabach, Sarah FR Ft. Wayne Canterbury 7:11.3 22:17.0  
16 Shepherd, Allison JR Norwell 7:15.6 22:30.3 15
17 Gilbert, Addison FR Adams Central 7:17.7 22:36.8 16
18 Fuller, Danica FR Heritage 7:18.8 22:40.1 17
19 Tan, Maria FR Ft. Wayne Canterbury 7:20.5 22:45.5  
20 McIntire, Christelle FR South Adams 7:23.1 22:53.6 18
21 Emenhiser, Marilyn SO Woodlan 7:23.5 22:54.9 19
22 Lake, Brenna JR Woodlan 7:25.0 22:59.4 20
23 Reinhard, Madalynn JR Norwell 7:25.5 23:01.0 21
24 Gochtvott-Stine, Fiona JR Ft. Wayne South Side 7:26.6 23:04.3 22
25 Kinsey, Ava FR South Adams 7:27.9 23:08.5 23
26 Trausch, Kalle FR South Adams 7:28.9 23:11.4 24
27 Williams, Promyse FR Ft. Wayne Canterbury 7:29.1 23:12.2  
28 Hartup, Alexis SO Norwell 7:33.5 23:25.6 25
29 Meredith, Emerson FR Norwell 7:35.0 23:30.4 26
30 Cady, Alana FR Norwell 7:38.1 23:40.0 27
31 Jauregui, Abby SO Adams Central 7:38.3 23:40.6 28
32 Garcia, Chloe SO Bellmont 7:39.7 23:44.9 29
33 Niblack, Katey SR Ft. Wayne South Side 7:39.8 23:45.3 30
34 Hermann, Maleah SR Heritage 7:39.9 23:45.6 31
35 Paris, Louissa SO Ft. Wayne Bishop Luers 7:40.5 23:47.5 32
36 Goheen, Adeline JR Woodlan 7:41.2 23:49.6 33
37 Zent, Riley JR Woodlan 7:42.5 23:53.7 34
38 Corkwell, Lucia SO Bluffton 7:45.9 24:04.2 35
39 Fruechte, Brooklyn SO Adams Central 7:48.1 24:11.0 36
40 Fisher, Sophia SO Bellmont 7:49.4 24:15.0 37
41 Bleke , Emily FR Bellmont 7:50.5 24:18.4 38
42 Aylward, Elizabeth JR Ft. Wayne South Side 7:51.8 24:22.6 39
43 Neuenschwander, Ella SR South Adams 7:53.4 24:27.5 40
44 Bearman, Remi JR Ft. Wayne Bishop Luers 7:53.5 24:27.7 41
45 Carpenter, Keeley SO Bellmont 7:56.1 24:35.7 42
46 Dietel, Hannah SR Woodlan 8:00.2 24:48.5 43
47 Hunley, Addisyn JR South Adams 8:00.2 24:48.5 44
48 Schultz, Lydia JR Heritage 8:03.4 24:58.6 45
49 Pulver, Aubrey SR Bluffton 8:04.6 25:02.0 46
50 Castleman, Sydney JR Heritage 8:05.9 25:06.3 47
51 Burton, Ruthanna FR Ft. Wayne Bishop Luers 8:07.2 25:10.3 48
52 Goodwin, Marissa JR New Haven 8:08.1 25:13.0 49
53 Gerber , Madison FR Adams Central 8:11.2 25:22.5 50
54 Koos, Elliana SR Woodlan 8:14.7 25:33.5 51
55 Burton, Beatrice JR Ft. Wayne Bishop Luers 8:18.3 25:44.7 52
56 Police, Sophia SR New Haven 8:20.4 25:51.1 53
57 Schwartz, Liberty SO Ft. Wayne Wayne 8:25.8 26:07.9  
58 Linderwell, Annika JR Bluffton 8:28.5 26:16.3 54
59 Bertsch, Alydia SO Bluffton 8:31.2 26:24.7 55
60 Faurote, Elise SR Adams Central 8:33.9 26:32.8 56
61 Miguel, Alexis SR Ft. Wayne Bishop Luers 8:37.3 26:43.4 57
62 Swihart, Liliana FR New Haven 8:46.8 27:12.9 58
63 Apuri, Sameera SO Ft. Wayne Canterbury 8:49.0 27:19.7  
64 Lockett, Tiara SR Ft. Wayne Wayne 8:55.1 27:38.7  
65 Krueckeberg, Aubrie SO Heritage 8:59.8 27:53.4 59
66 Ramos, Jorja SO Ft. Wayne Bishop Luers 9:01.5 27:58.6 60
67 Carlson, Meg JR Heritage 9:01.9 27:59.9 61
68 Robles, Amarah FR Bluffton 9:03.3 28:04.0 62
69 Schroeder, Jane SR Ft. Wayne Bishop Luers 9:04.0 28:06.2 63
70 Zollinger, Madison SO Heritage 9:05.7 28:11.6 64
71 Kaiser, Ava JR New Haven 9:25.8 29:13.8 65
72 Goodrich, Samantha JR New Haven 11:11.9 34:42.9 66
Boys Varsity Team Scores

Division 1

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:28:17 17:39 39 1 3 10 12 13 31 40
2 1:31:45 18:21 89 4 6 16 26 37 64 65
3 1:31:40 18:20 91 9 11 14 24 33 34 39
4 1:32:16 18:27 104 5 15 20 29 35 41 48
5 1:32:33 18:30 114 19 21 22 25 27 51 60
6 1:36:13 19:14 160 17 18 28 42 55 57 63
7 1:37:21 19:28 180 8 38 43 45 46 49 50
8 1:38:28 19:41 199 30 32 36 47 54 62 66
9 1:47:16 21:27 203 2 23 52 59 67    
10 1:42:05 20:25 218 7 44 53 56 58 61  
Boys Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Guise, Deion SR Bellmont 5:25.4 16:48.6 1
2 Arnos, Andrew JR New Haven 5:35.0 17:18.3 2
3 Litchfield, Dominic SR Bellmont 5:38.1 17:28.1 3
4 McComb, Thomas SO Ft. Wayne Bishop Luers 5:42.1 17:40.5 4
5 Godwin, Tyler SO Bluffton 5:43.7 17:45.5 5
6 Busch, Brandon FR Ft. Wayne Bishop Luers 5:45.0 17:49.4 6
7 Voliva, Jacob JR Ft. Wayne Wayne 5:45.0 17:49.5 7
8 Aylward, Alex SR Ft. Wayne South Side 5:46.0 17:52.5 8
9 Peterson, Jakob SR Norwell 5:46.7 17:54.7 9
10 Webb, Ian JR Bellmont 5:46.7 17:54.7 10
11 Waldman, Zachary JR Norwell 5:46.7 17:54.7 11
12 Obringer, Elijah JR Bellmont 5:48.7 18:00.9 12
13 Johnson, Brett SR Bellmont 5:50.2 18:05.5 13
14 Melcher, Marin JR Norwell 5:51.3 18:08.8 14
15 Baumgartner, Jude FR Bluffton 5:52.0 18:11.2 15
16 Rabideau, Cody JR Ft. Wayne Bishop Luers 5:52.7 18:13.2 16
17 Hoffman, Ethan SR Heritage 5:53.8 18:16.7 17
18 Rodriguez, Rodgelio SR Heritage 5:53.8 18:16.7 18
19 Hohenbrink, Carter JR Woodlan 5:54.0 18:17.2 19
20 Baumgartner, Samuel JR Bluffton 5:54.3 18:18.2 20
21 Walda, Caleb SO Ft. Wayne Canterbury 5:54.7 18:19.4  
22 Hubbart, Ryan SO Woodlan 5:55.1 18:20.7 21
23 Lockridge, Nathaniel JR Woodlan 5:55.3 18:21.5 22
24 Rhodes, Justin SR New Haven 5:56.6 18:25.2 23
25 Huss, Zander SR Norwell 6:00.5 18:37.6 24
26 Loucks, Tyler SR Woodlan 6:02.6 18:43.9 25
27 Steele, Henry SO Ft. Wayne Bishop Luers 6:03.2 18:45.8 26
28 Garrison, Brady SO Woodlan 6:04.7 18:50.4 27
29 Hoting, Jaxon SO Heritage 6:05.3 18:52.3 28
30 Johns, Levi FR Bluffton 6:05.6 18:53.1 29
31 Schwartz, Trevor FR Adams Central 6:05.9 18:54.1 30
32 Kukelhan, Henry JR Bellmont 6:07.8 19:00.1 31
33 Clark, Logan SO Adams Central 6:08.8 19:03.0 32
34 Kwandrans, Robert JR Norwell 6:09.2 19:04.5 33
35 Threewits, Gavin FR Norwell 6:10.1 19:07.2 34
36 Crosbie, Markis SR Bluffton 6:10.7 19:09.2 35
37 Steele, Carter SO Adams Central 6:11.4 19:11.2 36
38 Stetzel, Jacob SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:13.1 19:16.4 37
39 Niblack, Auston JR Ft. Wayne South Side 6:14.8 19:21.7 38
40 Eubank, Andrew SR Norwell 6:16.1 19:25.7 39
41 Habegger, Tristen JR Bellmont 6:17.4 19:29.9 40
42 Christensen, Andrew SO Ft. Wayne Canterbury 6:18.8 19:34.1  
43 Mayer, Bryson SR Bluffton 6:19.4 19:36.0 41
44 Amstein, Hayden FR Heritage 6:22.3 19:45.0 42
45 Combs, Keegan SO Ft. Wayne South Side 6:22.3 19:45.0 43
46 Lemus-Juarez, Jose SR Ft. Wayne Wayne 6:23.9 19:50.0 44
47 Sassen, Connor JR Ft. Wayne South Side 6:30.4 20:10.3 45
48 Stoller, Bradford SO Ft. Wayne South Side 6:31.1 20:12.2 46
49 Shoaf, Jackson SO Adams Central 6:33.4 20:19.4 47
50 Brown, Andrew SR Bluffton 6:34.6 20:23.0 48
51 Britt, DaVon JR Ft. Wayne South Side 6:37.6 20:32.3 49
52 Harl, Evan SO Ft. Wayne South Side 6:38.1 20:34.0 50
53 Vasquez, Oscar SO South Adams 6:38.6 20:35.6  
54 Baxter, Johnathan FR Woodlan 6:41.4 20:44.2 51
55 Ackels, Aidan SO New Haven 6:43.1 20:49.6 52
56 McKinley, Mark JR South Adams 6:44.5 20:53.7  
57 Vargas, Gabe SR Ft. Wayne Wayne 6:44.6 20:54.2 53
58 McAfee, Evan SR Adams Central 6:46.9 21:01.2 54
59 Schemenk, Derrean JR Heritage 6:47.5 21:03.1 55
60 SAYLOR, CAM SR Ft. Wayne Wayne 6:53.1 21:20.6 56
61 Dinius, Jakob SR Heritage 7:00.5 21:43.5 57
62 Moody, Brady SR Ft. Wayne Wayne 7:09.4 22:11.2 58
63 Noble, Austin FR New Haven 7:10.2 22:13.6 59
64 Handerson, Christian JR Woodlan 7:11.8 22:18.5 60
65 Leffers, Stevan FR Ft. Wayne Wayne 7:12.3 22:20.2 61
66 Terrell, Klayton SR Adams Central 7:16.5 22:33.0 62
67 Buuck, Payton FR Heritage 7:17.3 22:35.6 63
68 Allen, Joseph SO Ft. Wayne Bishop Luers 7:17.3 22:35.7 64
69 Bearman, Michael FR Ft. Wayne Bishop Luers 7:21.6 22:49.0 65
70 Schwartz, Andrew SR Adams Central 7:22.3 22:50.9 66
71 Foust, Luke FR South Adams 7:34.6 23:29.2  
72 Trumbower, Micah SO Smith Academy 7:35.9 23:33.2  
73 Jordan, Ben FR Smith Academy 8:35.0 26:36.5  
74 Gebert, Nicholas FR New Haven 9:11.6 28:29.8 67