IHSAA Cross Country Region 8 Date: 10-17-20   Venue: Delta - Muncie, IN
Events
Men's Events Women's Events
IHSAA Cross Country Region 8 - Mens Race IHSAA Cross Country Region 8 - Womens Race
IHSAA Cross Country Region 8 - Mens Race Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:22:43 16:32 26 2 3 6 7 8 16 17
2 1:25:08 17:01 58 1 10 11 12 24 25 32
3 1:27:49 17:33 107 9 14 22 26 36 39 58
4 1:28:25 17:41 110 13 18 20 21 38 41 54
5 1:28:09 17:37 123 4 5 34 37 43 47 61
6 1:29:44 17:56 158 27 28 30 33 40 42 52
7 1:30:33 18:06 162 19 29 31 35 48 60 63
8 1:33:21 18:40 188 15 23 44 50 56 57 62
9 1:38:27 19:41 263 45 46 49 59 64 65 67
10 1:41:19 20:15 293 51 53 55 66 68 69 70
IHSAA Cross Country Region 8 - Mens Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Dubois, Bennett JR Hamilton Southeastern 5:12 16:10 1
2 CLARK, WILL SR Fishers 5:13 16:13 2
3 LEPPERT, MATTHEW SR Fishers 5:13 16:13 3
4 Burris, Tucker JR Monroe Central 5:17 16:27 4
5 Miller, Carter JR Monroe Central 5:21 16:40 5
6 ROTH, JONATHON SR Fishers 5:22 16:42 6
7 MEAUX, TATE SO Fishers 5:23 16:46 7
8 PULOS, NICK JR Fishers 5:24 16:49 8
9 Carpenter, Avry JR Pendleton Heights 5:25 16:52 9
10 Sarkovics, Connor JR Hamilton Southeastern 5:26 16:54 10
11 PATRICK, JACK SR Hamilton Southeastern 5:28 17:00 11
12 Price, Seth SO Liberty Christian 5:28 17:02  
13 Caylor, Ash SO Hamilton Southeastern 5:35 17:22 12
14 Ellis, Brandon JR Wapahani 5:35 17:22 13
15 Roan, Sean SR Pendleton Heights 5:35 17:22 14
16 Batio, Clay SO Delta 5:35 17:24 15
17 FOSTER, ALEC JR Fishers 5:36 17:25 16
18 SIMONS, COLIN JR Fishers 5:36 17:25 17
19 Cook, Nick FR Wapahani 5:36 17:26 18
20 Smith, Hunter FR Frankton 5:37 17:28 19
21 Shrock, Andrew SR Wapahani 5:39 17:36 20
22 Miller, Griffen SR Wapahani 5:39 17:36 21
23 Drinkut, Kyle SR Pendleton Heights 5:40 17:39 22
24 Fox, Lucas SR Delta 5:41 17:41 23
25 Tuckis, William JR Hamilton Southeastern 5:41 17:42 24
26 Warski, Adam FR Hamilton Southeastern 5:41 17:42 25
27 Coggins, William FR Pendleton Heights 5:42 17:43 26
28 Close, Wiley SO Yorktown 5:42 17:44 27
29 Reese, Jayden SO Elwood Community 5:42 17:45  
30 Harber, Luke JR Yorktown 5:43 17:46 28
31 Lawrence, Bradley SR Frankton 5:43 17:47 29
32 Bade, Ryan JR Yorktown 5:44 17:49 30
33 Davenport, Zach SR Frankton 5:44 17:49 31
34 Ross, Ian FR Hamilton Southeastern 5:44 17:50 32
35 Whitehead, Cole SR Yorktown 5:44 17:52 33
36 Shumaker, Kyler JR Monroe Central 5:45 17:53 34
37 Cage, Kaleb SO Frankton 5:50 18:09 35
38 Moystner, Aidan SO Winchester Community 5:51 18:11  
39 Butler, Luke JR Wes-Del 5:51 18:12  
40 Blake, Andrew SO Pendleton Heights 5:51 18:13 36
41 Smith, Cameron FR Lapel 5:53 18:18  
42 Canfield, Michael JR Muncie Burris 5:53 18:19  
43 Shumaker, Caden SR Monroe Central 5:53 18:20 37
44 Boggs, Colton SO Wapahani 5:55 18:25 38
45 Walser, Conner FR Union City 5:57 18:30  
46 Alderman, Andrew SR Pendleton Heights 5:57 18:31 39
47 Minton, Dixon SR Anderson Prep 5:57 18:32  
48 Caldwell, Dray SO Yorktown 5:58 18:33 40
49 Menifee, Damaurion JR Anderson 5:58 18:33  
50 Young, Princeton SO Muncie Central 5:58 18:35  
51 Kirby, Nathaniel JR Cowan 5:59 18:36  
52 Reynolds, Gabe FR Muncie Central 6:00 18:39  
53 Shrock, Jon SO Wapahani 6:01 18:44 41
54 Brumley, Sam JR Yorktown 6:02 18:46 42
55 Chamberlain, Eli FR Monroe Central 6:03 18:49 43
56 Wihebrink, Cameron SR Liberty Christian 6:03 18:51  
57 WINNER, MITCHELL SR Jay County 6:04 18:53  
58 King, Connor FR Anderson 6:06 19:00  
59 Haggard, Jarren SR Delta 6:08 19:06 44
60 Sayre, Gabe SO Blue River Valley 6:10 19:12 45
61 Crull, James SO Blue River Valley 6:11 19:13 46
62 Clock, Dawson FR Wes-Del 6:11 19:15  
63 Landis, Caden SO Monroe Central 6:12 19:19 47
64 Falink, Colson FR Frankton 6:13 19:20 48
65 Crull, Zach FR Blue River Valley 6:14 19:23 49
66 Bragg, Clay JR Delta 6:14 19:23 50
67 Colvin, Ethan FR Daleville 6:15 19:26 51
68 Coccia, Kelden SR Shenandoah 6:17 19:33  
69 Crosser, Gannon SO Yorktown 6:17 19:33 52
70 Hawkins, Sam JR Shenandoah 6:17 19:34  
71 Lykins, Cameron SR Daleville 6:19 19:38 53
72 Hutchens, Landon SO Wapahani 6:19 19:40 54
73 Arnold, Tim JR Daleville 6:21 19:47 55
74 Clark, Caden SO Delta 6:21 19:47 56
75 Brand, Riley SR Delta 6:24 19:54 57
76 Rowlett, Zach JR Alexandria Monroe 6:24 19:55  
77 Skalon, Taylor SR Pendleton Heights 6:24 19:56 58
78 Gibson, Landen FR Blue River Valley 6:26 20:01 59
79 Gerber, Christian SR Frankton 6:28 20:08 60
80 Anderson, Lane JR Monroe Central 6:29 20:11 61
81 Decker, Lane JR Delta 6:32 20:19 62
82 Hernandez, Diego JR Frankton 6:34 20:25 63
83 Blackburn, Ethan FR Blue River Valley 6:38 20:38 64
84 Flynn, Tyler FR Blue River Valley 6:39 20:43 65
85 Adams, Meryck FR Daleville 6:43 20:53 66
86 Cooper, Henry SO Muncie Burris 6:47 21:06  
87 Polston, Adam SO Blue River Valley 6:50 21:15 67
88 Cooper, Zachary SO Daleville 6:56 21:35 68
89 Garrido-Reyes, Joel SO Daleville 7:09 22:16 69
90 White, Max FR Daleville 7:35 23:35 70
  Sayre, Eli FR Blue River Valley DNF  
  Swoveland, Connor FR Blue River Valley DNF  
  Williams, Tyler JR Blue River Valley DNF  
  Tungate, Austin SO Daleville DNF  
  Gothrup, Cayden SR Daleville DNF  
  Kinnick, Brandon JR Daleville DNF  
  Weston, Khoa SR Daleville DNF  
  Kile, Javin JR Delta DNF  
  Mynatt, Brady FR Delta DNF  
  Hart, Jared SR Delta DNF  
  Lewman, AJ FR Delta DNF  
  Parker, Austin JR Delta DNF  
  King, Royce FR Delta DNF  
  Reno, Evan SR Delta DNF  
  Keys, Kaleb SR Delta DNF  
  Albin, Nate JR Fishers DNF  
  Pritchett, Carter SO Fishers DNF  
  CARPENTER, CADEN SO Fishers DNF  
  Kane, Cooper SO Fishers DNF  
  WILSON, BAILEY SR Fishers DNF  
  Dowd, Jacob FR Fishers DNF  
  Belush, Grant SO Fishers DNF  
  Guffey, Jaden FR Fishers DNF  
  MAEHLER, JACOB JR Fishers DNF  
  Schafer, Albert SR Fishers DNF  
  BROWN, JOSH SR Fishers DNF  
  HAGEDORN, PEYTON JR Fishers DNF  
  Greiwe, Ben JR Fishers DNF  
  ARIVE, LOGAN SO Fishers DNF  
  Buonaiuto, Louis JR Fishers DNF  
  ROACH, MATTHEW SR Fishers DNF  
  Jordt, Nathan SR Fishers DNF  
  WILSON, AUSTIN SO Fishers DNF  
  Godleski, Luke SO Fishers DNF  
  CASTILLO, JAYLEN SR Fishers DNF  
  Myers, John SO Fishers DNF  
  Davis, Andrew SO Fishers DNF  
  Giesting, Mitchell JR Fishers DNF  
  Merante, Aidan SR Fishers DNF  
  ANDERSON, MAX SR Hamilton Southeastern DNF  
  Satterfield, Nolan JR Hamilton Southeastern DNF  
  HICKS, GARRETT JR Hamilton Southeastern DNF  
  Harris, Ben SO Hamilton Southeastern DNF  
  PFANSTIEL, LUKE SR Hamilton Southeastern DNF  
  Andritsch, Luke JR Hamilton Southeastern DNF  
  Ogan, Cade JR Hamilton Southeastern DNF  
  Struss, Jack SR Hamilton Southeastern DNF  
  KUTOLOSKI, TANNER SR Hamilton Southeastern DNF  
  Marquardt, Will JR Hamilton Southeastern DNF  
  Brier, Collin SO Hamilton Southeastern DNF  
  Pham, Nolan SR Hamilton Southeastern DNF  
  Wright, Conner SR Hamilton Southeastern DNF  
  Haines, Noah JR Hamilton Southeastern DNF  
  RANKIN, LUCAS SR Hamilton Southeastern DNF  
  Weesner, Dorian JR Monroe Central DNF  
  Daniels, Nathan FR Monroe Central DNF  
  Creel, Elijah JR Pendleton Heights DNF  
  Penrod , Riley SO Pendleton Heights DNF  
  Penrod, Dillon FR Pendleton Heights DNF  
  Taulman, Deven FR Pendleton Heights DNF  
  McLaughlin, Ian SO Pendleton Heights DNF  
  Lyst, Jason SO Pendleton Heights DNF  
  Goehring , Jack SO Pendleton Heights DNF  
  Rhea, Nicholas JR Pendleton Heights DNF  
  Holland, Gabriel JR Pendleton Heights DNF  
  Bronnenberg, Nicholas SO Pendleton Heights DNF  
  Rainwaters, Braisen FR Wapahani DNF  
  Wright, Camdon FR Wapahani DNF  
  Gibson, Kamden FR Wapahani DNF  
  Tomboni, Austin FR Wapahani DNF  
  Dickinson, Joseph SR Wapahani DNF  
  Walburn, Alex SO Wapahani DNF  
  Carter, Noah SO Yorktown DNF  
  Lake, Braydon SR Yorktown DNF  
  Clark, Davis SR Yorktown DNF  
  Edwards, Ben JR Yorktown DNF  
  O'Donnel, Aidan FR Yorktown DNF  
  Stuffel, Cole FR Yorktown DNF  
  Loney, Jonathon FR Yorktown DNF  
  McKinley, Seth JR Yorktown DNF  
  Besser, Manning SO Yorktown DNF  
IHSAA Cross Country Region 8 - Womens Race Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:40:03 20:00 41 2 5 8 10 16 17 28
2 1:41:37 20:19 52 3 4 7 15 23 30 36
3 1:44:21 20:52 92 1 6 13 26 46 52 53
4 1:47:48 21:33 112 9 12 25 29 37 44 45
5 1:49:29 21:53 141 20 22 27 33 39 41 51
6 1:51:24 22:16 156 19 21 32 34 50 55 58
7 1:56:08 23:13 194 14 24 35 60 61    
8 2:01:41 24:20 201 11 18 43 63 66    
9 1:58:15 23:39 225 38 40 42 49 56 62 64
10 2:00:09 24:01 237 31 47 48 54 57 59 65
IHSAA Cross Country Region 8 - Womens Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Southerland, Nicki FR Delta 5:47 17:59 1
2 Hill, Halle SR Hamilton Southeastern 5:50 18:10 2
3 RUNION, ANNA JR Fishers 6:14 19:23 3
4 BARRETT, ELIZABETH JR Fishers 6:19 19:40 4
5 NEWTON, GRACE SO Hamilton Southeastern 6:20 19:41 5
6 Robles, Makayla JR Delta 6:24 19:54 6
7 SCHAFER, VERA JR Fishers 6:29 20:11 7
8 Patrick, Lilly SR Hamilton Southeastern 6:33 20:22 8
9 Keesling, Olivia JR Randolph Southern 6:37 20:34  
10 Jones, Katie JR Pendleton Heights 6:39 20:40 9
11 McLean, Julianna SO Hamilton Southeastern 6:39 20:43 10
12 Wright, Brynn SO Cowan 6:39 20:43 11
13 Ricker, Laney JR Pendleton Heights 6:43 20:54 12
14 Cox, Shannyn SO Delta 6:44 20:56 13
15 Keihn, Lydia SO Jay County 6:44 20:58 14
16 Szilagyi, Carolyn SR Fishers 6:45 20:59 15
17 Mirro, Jehnea SO Hamilton Southeastern 6:47 21:07 16
18 Lund, Olivia JR Hamilton Southeastern 6:48 21:08 17
19 Smith, Lauren JR Cowan 6:49 21:12 18
20 Osborne, Kathleen FR Monroe Central 6:49 21:12 19
21 Barnhizer, Sara SR Yorktown 6:50 21:15 20
22 Coe, Addison FR Monroe Central 6:50 21:16 21
23 Huisman, Grace JR Yorktown 6:51 21:19 22
24 Fellers, Sydney FR Blue River Valley 6:52 21:23  
25 MORIARTY, KAITLYN JR Fishers 6:53 21:24 23
26 FUGIETT, SOPHIA SR Jay County 6:53 21:25 24
27 Thrasher, Kendyl SO Wapahani 6:55 21:30  
28 Knott, Jaci JR Wes-Del 6:56 21:33  
29 Welpott, Olivia FR Pendleton Heights 6:57 21:38 25
30 Brelage, Ashleigh SR Delta 6:59 21:43 26
31 Moulton, Natalie SR Yorktown 6:59 21:45 27
32 Justin, Emerson SO Wes-Del 7:00 21:48  
33 WRIGHT, BRIANNA SR Hamilton Southeastern 7:00 21:48 28
34 Dudley, Catherine JR Pendleton Heights 7:01 21:50 29
35 Moriarty, Danielle JR Fishers 7:07 22:07 30
36 Cole, Caitlin JR Frankton 7:07 22:08 31
37 Edwards, Hope JR Shenandoah 7:09 22:14  
38 Baker, Gracie FR Monroe Central 7:09 22:15 32
39 Stagge, Rachel SO Yorktown 7:09 22:16 33
40 Puckett, Karly SO Monroe Central 7:11 22:20 34
41 WOOD, LINDY JR Jay County 7:13 22:27 35
42 Combs, Hannah FR Lapel 7:14 22:30  
43 Covert, Olivia JR Daleville 7:15 22:34  
44 Foutty, Ana SO Fishers 7:17 22:41 36
45 Baldwin, Ella SR Winchester Community 7:18 22:44  
46 Dixon, Ella JR Pendleton Heights 7:19 22:46 37
47 Thomas, Lilly SO Alexandria Monroe 7:20 22:48 38
48 Brown, Izzie SR Yorktown 7:22 22:54 39
49 Weir, Madisen SO Alexandria Monroe 7:22 22:54 40
50 Strange, Delaney SO Muncie Central 7:24 23:02  
51 Smith, Ali SO Yorktown 7:27 23:11 41
52 Stinson, Reanna JR Alexandria Monroe 7:28 23:14 42
53 Minton, McKenna SO Cowan 7:28 23:14 43
54 Coggeshall, Maya SO Muncie Central 7:29 23:16  
55 Thurman, Jaycee FR Pendleton Heights 7:29 23:16 44
56 Davidson, Abigail FR Pendleton Heights 7:30 23:20 45
57 Etchison, Abigail SO Liberty Christian 7:31 23:24  
58 Buskirk, Abby JR Shenandoah 7:32 23:25  
59 Felton, Madeline SO Wapahani 7:34 23:32  
60 Eldridge, Camryn JR Delta 7:39 23:49 46
61 Cline, Jewell FR Frankton 7:42 23:57 47
62 Hartley, Abby SR Frankton 7:47 24:12 48
63 Gast, Allison SR Alexandria Monroe 7:49 24:20 49
64 Budreau, Sophie SO Monroe Central 7:50 24:21 50
65 Bowen, Lauren SR Yorktown 7:53 24:30 51
66 Bohanon, Olivia SO Delta 7:55 24:37 52
67 Honey, Haley SR Delta 7:56 24:42 53
68 Neal, Lillian FR Wapahani 7:57 24:44  
69 Huff, Kiley SR Frankton 7:58 24:46 54
70 Ferguson, Morgan FR Monroe Central 7:59 24:49 55
71 Bodie, Jordan SR Alexandria Monroe 8:02 24:59 56
72 Sheward, Emma SO Frankton 8:04 25:06 57
73 Gaddis, Kelsie SO Monroe Central 8:09 25:21 58
74 Barnard, Athena SO Anderson 8:10 25:23  
75 Porter, Kelsey SO Blue River Valley 8:10 25:25  
76 Browning, Katelyn JR Frankton 8:14 25:36 59
77 CHOWNING, LITA SR Jay County 8:14 25:38 60
78 Brainerd, Makaylah FR Jay County 8:15 25:40 61
79 Cooper, Madison FR Shenandoah 8:20 25:55  
80 Wall, Ella SO Liberty Christian 8:22 26:02  
81 Rowlett, Madeline SO Alexandria Monroe 8:28 26:20 62
82 Morey, Crism SO Cowan 8:32 26:32 63
83 Long, Morgan SR Alexandria Monroe 8:52 27:35 64
84 Benton, Maddie FR Frankton 9:36 29:51 65
85 Wright, Aleah SR Cowan 9:39 30:00 66
  Crouch, Libby JR Delta DNF  
  Thorpe, Rebekah SO Delta DNF  
  Crouch, Caitlyn FR Delta DNF  
  Painter, Ella JR Delta DNF  
  Thorpe, Alyssa SR Delta DNF  
  Alexander, Katie JR Delta DNF  
  Combs, Erica SO Fishers DNF  
  Butts, Brooke SO Fishers DNF  
  URBAN, BRYNN SR Fishers DNF  
  MYBECK, MEGAN JR Fishers DNF  
  Murthy, Nithya SO Fishers DNF  
  Kline, Alexia JR Fishers DNF  
  Mossing, Anna SO Fishers DNF  
  Brandenburg, Kelly FR Fishers DNF  
  Gearhart, Riley SR Fishers DNF  
  Yates, Mia SR Fishers DNF  
  Hayes, Liberty SR Fishers DNF  
  Brown, Hannah FR Fishers DNF  
  Johnson, Haley SO Hamilton Southeastern DNF  
  Latta, Allie JR Hamilton Southeastern DNF  
  Ratliff, Brooke SR Hamilton Southeastern DNF  
  Johnson, Ellie SR Hamilton Southeastern DNF  
  Rose, Destiney SO Hamilton Southeastern DNF  
  Powers, Maggie FR Hamilton Southeastern DNF  
  Shumaker, Claire SR Hamilton Southeastern DNF  
  MCLEAN, JENNA SR Hamilton Southeastern DNF  
  HOWARD, GRACE SR Hamilton Southeastern DNF  
  Eggers, Ellasyn FR Hamilton Southeastern DNF  
  Kesler, Katherine JR Hamilton Southeastern DNF  
  HURLOCK, JACQUELINE SO Hamilton Southeastern DNF  
  Geis, Abby JR Hamilton Southeastern DNF  
  Loller, Lucy JR Lapel DNF  
  Formanek, Emma SR Monroe Central DNF  
  Pryor, Makenzie FR Monroe Central DNF  
  Moon, Star JR Monroe Central DNF  
  Carter, Synishia SR Pendleton Heights DNF  
  Brunnemer, Hailee JR Pendleton Heights DNF  
  Lord, Berkeley JR Pendleton Heights DNF  
  Lamper, Luci SO Pendleton Heights DNF  
  McKee, Madison SR Pendleton Heights DNF  
  Richardson, Gloria SO Pendleton Heights DNF  
  Wittkamper, Claire JR Pendleton Heights DNF  
  McHatton, Katelyn SO Pendleton Heights DNF  
  Jones, Chloe FR Pendleton Heights DNF  
  Carter, Aeriz FR Yorktown DNF  
  Wilson, Gabby FR Yorktown DNF  
  Veatch, Christina SR Yorktown DNF  
  Haigh, Aviana FR Yorktown DNF  
  Barber, Gracey FR Yorktown DNF  
  Reece, Elizabeth SR Yorktown DNF  
  Goller, Abby FR Yorktown DNF  
  Stuffel, Ashley SR Yorktown DNF