IHSAA Cross Country Region 7 Date: 10-17-20   Venue: Marion - Marion, IN
Events
Men's Events Women's Events
Boys Race Girls Race
Girls Race Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:38:32 19:42 59 1 10 11 15 22 24 29
2 1:40:44 20:08 71 5 6 7 16 37 45 52
3 1:41:17 20:15 82 9 13 19 20 21 30 47
4 1:41:24 20:16 85 2 3 25 27 28 41 50
5 1:45:50 21:10 139 4 8 23 48 56 58 60
6 1:47:39 21:31 152 18 26 32 36 40 51 61
7 1:48:22 21:40 163 12 31 35 39 46 54 59
8 1:48:36 21:43 164 17 33 34 38 42 43 49
9 2:02:53 24:34 257 14 44 64 67 68 69  
10 1:58:35 23:43 290 53 55 57 62 63 65 66
Girls Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Wiley, Addison SR Huntington North 5:46.6 17:56.8 1
2 Bales, Lauren SR Norwell 5:56.6 18:27.9 2
3 Busch, Sarah SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:02.3 18:45.6  
4 Mahnensmith, Sarah SR Norwell 6:09.2 19:07.0 3
5 Gentz, Abigail SR Woodlan 6:09.8 19:09.0 4
6 Walda, Lauren SR Ft. Wayne South Side 6:12.1 19:16.3 5
7 Embry, Jaclyn JR Ft. Wayne South Side 6:17.4 19:32.7 6
8 Licona, Solani SR Ft. Wayne South Side 6:18.2 19:35.2 7
9 Dyer, Lydia SR Woodlan 6:19.5 19:39.0 8
10 Robey, Kinzie SR Oak Hill 6:19.6 19:39.6 9
11 Sprankles, Leslie SR Bluffton 6:20.7 19:42.8  
12 Bragg, Johanna SO Huntington North 6:22.8 19:49.3 10
13 Sturwold, McKenzie SR South Adams 6:23.0 19:49.9  
14 Whitney, Hanna SR Huntington North 6:23.5 19:51.6 11
15 Scott, Ellen JR Bellmont 6:25.7 19:58.5 12
16 Jackson, Selah SR Oak Hill 6:27.8 20:04.9 13
17 McFarren, Sydney SO Southern Wells 6:28.0 20:05.5 14
18 Fields, Gracie SO Huntington North 6:28.2 20:06.3 15
19 Miller, Megan SR South Adams 6:29.4 20:10.0  
20 Gillie, Grace JR Ft. Wayne South Side 6:30.8 20:14.3 16
21 Howell, olivia SO Eastbrook 6:33.4 20:22.3 17
22 Van De Weg, Marissa SR Adams Central 6:33.8 20:23.5 18
23 Highley, Leah SO Oak Hill 6:35.8 20:29.8 19
24 Wisner, Sadie SO Oak Hill 6:35.9 20:30.2 20
25 Hawkins, Hannah SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:36.4 20:31.8  
26 Hornocker, Kate SR Oak Hill 6:37.0 20:33.4 21
27 Kitt, Elayna SR Bluffton 6:40.9 20:45.7  
28 Colclesser, Ella SO Huntington North 6:41.8 20:48.4 22
29 Emenhiser, Marilyn SO Woodlan 6:41.8 20:48.6 23
30 Litwiller, Nia SO South Adams 6:45.2 20:58.9  
31 McDonald, Elle SO Huntington North 6:46.2 21:02.1 24
32 Hartup, Alexis SO Norwell 6:47.1 21:04.9 25
33 Landis, Gabi SO Adams Central 6:51.2 21:17.6 26
34 Reinhard, Haleigh SO Norwell 6:51.7 21:19.1 27
35 Kahn, Makenzee JR Norwell 6:53.8 21:25.8 28
36 Ramrakhiani, Anya JR Ft. Wayne Canterbury 6:54.6 21:28.1  
37 Clanin, Lillian SR Huntington North 6:55.8 21:32.0 29
38 Bledsoe, Emma JR Oak Hill 6:56.3 21:33.6 30
39 Singleton, Mia SR Bellmont 6:56.3 21:33.6 31
40 Reynolds, Olivia SR Adams Central 6:57.6 21:37.7 32
41 Lakanen, claire SO Eastbrook 7:00.0 21:45.1 33
42 Zolman, Mara SO Northfield 7:02.0 21:51.2  
43 Hammond, Rebekah SR Eastbrook 7:02.4 21:52.4 34
44 Bleke , Rachel JR Bellmont 7:03.4 21:55.5 35
45 Armes, Avree SR Adams Central 7:06.5 22:05.2 36
46 Niblack, Katey SR Ft. Wayne South Side 7:06.7 22:05.9 37
47 Goble, Josie SO Eastbrook 7:08.8 22:12.4 38
48 Morris, Faith SR Bellmont 7:09.1 22:13.2 39
49 Jauregui, Abby SO Adams Central 7:09.7 22:15.0 40
50 Shepherd, Allison JR Norwell 7:11.5 22:20.7 41
51 Craw, Laynie SR Eastbrook 7:12.6 22:24.1 42
52 Hallis, Elissa SO Eastbrook 7:13.4 22:26.8 43
53 Kratzer, Breann SR Southern Wells 7:13.5 22:26.9 44
54 Hensler, Madeline SR Ft. Wayne South Side 7:15.7 22:33.7 45
55 Coomer, Makayla SR New Haven 7:17.8 22:40.2  
56 Gearheart , Lillie SO Bellmont 7:18.1 22:41.2 46
57 Cheek, Mallory SR Oak Hill 7:18.6 22:42.9 47
58 Lake, Brenna JR Woodlan 7:21.5 22:51.7 48
59 Felver, Lauren SR Eastbrook 7:21.6 22:52.2 49
60 Reinhard, Madalynn JR Norwell 7:24.4 23:00.7 50
61 Mayfield, Lacey SR Madison-Grant 7:25.5 23:04.2  
62 Shoaf, Josie SO Adams Central 7:27.1 23:09.3 51
63 Gochtvott-Stine, Fiona JR Ft. Wayne South Side 7:27.5 23:10.6 52
64 Luckey, Emily SO Marion 7:27.7 23:11.0 53
65 Garcia, Chloe SO Bellmont 7:29.1 23:15.5 54
66 Steenbergh, Molley SO Marion 7:29.2 23:15.8 55
67 Ewer, Emma SR Madison-Grant 7:30.6 23:20.0  
68 Zent, Riley JR Woodlan 7:31.1 23:21.7 56
69 Buckler, Isabella SO Marion 7:34.1 23:31.1 57
70 Williamson, Samantha SR Blackford 7:36.9 23:39.7  
71 Uggen, Ammee SO Blackford 7:37.3 23:41.0  
72 Dietel, Hannah SR Woodlan 7:40.4 23:50.5 58
73 Hall, Sierra SR Wabash 7:40.4 23:50.7  
74 Kugler, Calisen SO Wabash 7:40.8 23:51.8  
75 Fisher, Sophia SO Bellmont 7:42.3 23:56.6 59
76 Ervin, Amelia SO Ft. Wayne Canterbury 7:43.4 23:59.8  
77 Sweet, Aleia JR Southwood 7:45.7 24:06.9  
78 Goheen, Adeline JR Woodlan 7:45.9 24:07.6 60
79 Fruechte, Brooklyn SO Adams Central 7:48.3 24:15.0 61
80 Summers, Macy JR Marion 7:48.5 24:15.8 62
81 Brown, Mariah SR Southwood 7:49.5 24:18.9  
82 Larson, Halle SO Marion 7:50.4 24:21.7 63
83 Brewster, Adela SR Southern Wells 7:53.6 24:31.6 64
84 Hamilton, Chloe SR Marion 7:55.9 24:38.6 65
85 Fisher, Emily JR Marion 7:56.1 24:39.3 66
86 Rogers, Hailey SR Southern Wells 8:35.7 26:42.3 67
87 Fulton, Kayla SR Southern Wells 9:22.4 29:07.4 68
88 Westfall, Krista SR Southern Wells 9:46.8 30:23.2 69
Boys Race Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:23:01 16:36 50 2 3 4 19 22 43 45
2 1:24:33 16:54 71 7 10 12 18 24 27 35
3 1:24:51 16:58 75 5 13 16 20 21 23 36
4 1:24:24 16:52 80 6 8 11 17 38 39 44
5 1:25:56 17:11 96 9 14 15 25 33 54 56
6 1:31:45 18:21 208 30 31 48 49 50 52 60
7 1:32:00 18:24 209 32 34 41 47 55 57 61
8 1:33:19 18:39 209 26 37 40 42 64 66 67
9 1:33:58 18:47 224 1 46 53 59 65 68  
10 1:34:03 18:48 228 28 29 51 58 62 63  
Boys Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Sweet, Braden SR Southwood 5:05.1 15:48.1 1
2 Guise, Deion SR Bellmont 5:05.2 15:48.3 2
3 Garlinger, Jordan SR Bellmont 5:12.3 16:10.3 3
4 Fuelling, Isaac SR Bellmont 5:12.5 16:11.0 4
5 Reed, Zackary SR Wabash 5:14.3 16:16.6 5
6 Niswander, Harrison SR Huntington North 5:16.4 16:23.0 6
7 O'Blenis, Solomon SR Oak Hill 5:17.0 16:25.0 7
8 York, Jonathan SR Huntington North 5:17.5 16:26.4 8
9 Cassell, Laterrius SR New Haven 5:18.2 16:28.6 9
10 Biegel, Landon JR Oak Hill 5:18.2 16:28.7 10
11 Miller, Connor SR Huntington North 5:18.2 16:28.8 11
12 Winger, Jacob SR Oak Hill 5:22.3 16:41.3 12
13 Ford, David JR Wabash 5:24.7 16:48.8 13
14 Grunden, Coby SR New Haven 5:25.2 16:50.4 14
15 Arnos, Andrew JR New Haven 5:27.0 16:56.0 15
16 Wilson, Jarrett SR Wabash 5:27.2 16:56.5 16
17 Byerly, Gavin SR Huntington North 5:27.2 16:56.6 17
18 McIntire, Clancy SR South Adams 5:33.4 17:16.0  
19 Jackson, Owen SO Oak Hill 5:33.6 17:16.5 18
20 Johnson, Brett SR Bellmont 5:35.3 17:21.8 19
21 Vogel, Kaden SO Wabash 5:36.2 17:24.6 20
22 McDougle, Caelan SR Wabash 5:36.4 17:25.1 21
23 Litchfield, Dominic SR Bellmont 5:38.1 17:30.5 22
24 Burns, Andrew SR Northfield 5:38.4 17:31.3  
25 Guenin-Hodson, Troy SO Wabash 5:38.8 17:32.6 23
26 Rabideau, Cody JR Ft. Wayne Bishop Luers 5:39.0 17:33.2  
27 Syswerda, Thane SR Eastbrook 5:39.1 17:33.7  
28 McComb, Tommy SO Ft. Wayne Bishop Luers 5:39.1 17:33.7  
29 Anderson, Race SR South Adams 5:39.3 17:34.2  
30 Alsup, Jon SR Mississinewa 5:40.5 17:38.0  
31 Cates, Lucas SR Oak Hill 5:41.7 17:41.7 24
32 Rhodes, Justin SR New Haven 5:41.9 17:42.3 25
33 Kitterman, Noah SR Blackford 5:42.3 17:43.6 26
34 Ashley, Landon SR Oak Hill 5:42.7 17:44.7 27
35 Hoffman, Ethan SR Heritage 5:43.8 17:48.3 28
36 Hoting, Jaxon SO Heritage 5:44.9 17:51.6 29
37 Aylward, Alex SR Ft. Wayne South Side 5:45.4 17:53.2 30
38 Combs, Isaac SR Ft. Wayne South Side 5:46.4 17:56.3 31
39 Peterson, Jakob SR Norwell 5:46.8 17:57.6 32
40 Felger, Riley SR New Haven 5:47.4 17:59.4 33
41 Harris, Austin SR Southern Wells 5:47.8 18:00.6  
42 Bolden, Sam SR Mississinewa 5:48.1 18:01.6  
43 Melcher, Marin JR Norwell 5:48.3 18:02.2 34
44 Sneed, Toby SO Oak Hill 5:48.6 18:03.2 35
45 Daughtry, Trevor SO Wabash 5:49.5 18:06.0 36
46 Bricker, Joshua SO Southern Wells 5:49.9 18:07.1  
47 Osborn, Donavan JR Blackford 5:50.3 18:08.5 37
48 Blackburn, Dane SR Huntington North 5:50.7 18:09.5 38
49 Godwin, Tyler SO Bluffton 5:51.9 18:13.4  
50 Rockey, Jordan JR Huntington North 5:52.7 18:16.0 39
51 Osborn, Darius SO Blackford 5:53.2 18:17.3 40
52 Waldman, Zachary JR Norwell 5:53.4 18:17.9 41
53 Bryant, Andrew SO Eastbrook 5:53.4 18:18.2  
54 Manley, Lance SR Blackford 5:53.6 18:18.6 42
55 Kukelhan, Henry JR Bellmont 5:53.6 18:18.8 43
56 Carr, Tiler JR Huntington North 5:53.7 18:19.1 44
57 Obringer, Elijah JR Bellmont 5:54.7 18:22.2 45
58 Lockridge, Nate JR Woodlan 5:57.7 18:31.5  
59 Boardman, Casey SO Southwood 5:58.7 18:34.4 46
60 Johnson, Reeves JR Norwell 5:59.2 18:36.0 47
61 Weber, Logan SR Ft. Wayne South Side 5:59.6 18:37.3 48
62 Sassen, Connor JR Ft. Wayne South Side 6:00.1 18:38.8 49
63 Knight, Alonzo SR Ft. Wayne South Side 6:00.3 18:39.6 50
64 Hohenbrink, Carter JR Woodlan 6:01.2 18:42.2  
65 Legg, Devon SR Eastbrook 6:01.5 18:43.3  
66 Baumgartner, Sam JR Bluffton 6:02.2 18:45.4  
67 Masters, Eli SR Southern Wells 6:02.7 18:46.9  
68 Steele, Henry SO Ft. Wayne Bishop Luers 6:02.8 18:47.3  
69 Dinius, Gavin SR Heritage 6:03.3 18:48.8 51
70 Reynolds, Jonathan SR Marion 6:03.4 18:49.0  
71 Niblack, Auston JR Ft. Wayne South Side 6:07.5 19:02.0 52
72 Prickett, Cayden SR Southwood 6:08.4 19:04.6 53
73 Pranger, Kaden SO New Haven 6:08.9 19:06.1 54
74 Adam, Joshua SO Norwell 6:09.2 19:07.1 55
75 Harris, Jonah JR New Haven 6:09.6 19:08.4 56
76 Kwandrans, Bobby JR Norwell 6:13.6 19:20.8 57
77 Crosbie, Markis SR Bluffton 6:15.8 19:27.8  
78 Andrews, Morgan JR Heritage 6:16.1 19:28.6 58
79 Mitchell, Landon SO Southwood 6:18.5 19:36.0 59
80 Salgado, Victor SR Ft. Wayne South Side 6:21.6 19:45.7 60
81 Huss, Zander SR Norwell 6:26.6 20:01.3 61
82 Bearman, Braden SR Heritage 6:28.2 20:06.3 62
83 Schmenk, Derrean JR Heritage 6:38.1 20:37.1 63
84 Walker, Keaton SO Blackford 6:42.7 20:51.1 64
85 Danzy, Devin JR Southwood 6:44.1 20:55.7 65
86 Slentz, Charleston SO Blackford 7:07.1 22:07.1 66
87 Hidy, Ethan JR Blackford 7:08.8 22:12.5 67
88 Smith, Brayden SR Southwood 7:15.5 22:33.1 68