IHSAA Cross Country Region 6 Date: 10-17-20   Venue: West Noble, IN
Events
Men's Events Women's Events
IHSAA Cross Country Region 6 - Mens Race IHSAA Cross Country Region 6 - Womens Race
IHSAA Cross Country Region 6 - Mens Race Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:23:10 16:38 49 3 9 10 12 15 25 28
2 1:24:11 16:50 79 4 6 14 26 29 58 63
3 1:25:18 17:03 100 7 13 16 30 34 36 38
4 1:25:48 17:09 107 17 18 19 20 33 51 64
5 1:25:30 17:06 114 2 5 24 27 56 59 62
6 1:27:29 17:29 148 8 21 32 39 48 50 61
7 1:26:53 17:22 159 1 31 40 42 45 46 66
8 1:28:49 17:45 186 23 35 41 43 44 53 57
9 1:30:42 18:08 217 11 37 54 55 60 65 67
10 1:33:12 18:38 238 22 47 49 52 68 69 70
IHSAA Cross Country Region 6 - Mens Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Steury, Izaiah SR Angola 4:56 15:20 1
2 Carpenter, Spencer SR Westview 5:07 15:55 2
3 Schlegel, Karsten SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:08 15:59 3
4 Sloffer, Preston SR Carroll (Fort Wayne) 5:11 16:07 4
5 Carpenter, Remington SR Westview 5:13 16:14 5
6 Lohman, Robert SR Carroll (Fort Wayne) 5:16 16:23 6
7 Baitz, Ethan SR Homestead 5:16 16:25 7
8 Hall, Austin SR Columbia City 5:18 16:29 8
9 Connelly, Gabriel SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:22 16:42 9
10 Strothman, Tyler SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:23 16:44 10
11 Flora, Grant JR West Noble 5:23 16:45 11
12 Adair, Daniel SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:24 16:47 12
13 Milledge, Kobe SR Ft. Wayne Snider 5:24 16:49  
14 McArdle, Donald SR Homestead 5:25 16:50 13
15 Kiplinger, Nicholas SR Carroll (Fort Wayne) 5:25 16:51 14
16 Jackson, Connor SR Ft. Wayne Northrop 5:26 16:56  
17 Pennekamp, Nathan SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:27 16:58 15
18 Leffers, Bryson SO Homestead 5:27 16:58 16
19 Nix, Brendan JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:27 16:59 17
20 Wiseman, Jason SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:28 17:00 18
21 Row, Liam SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:30 17:06 19
22 Lantz, Eli SR Churubusco 5:31 17:10  
23 Sutter, Pablo JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:31 17:11 20
24 Mills, Seth SR Columbia City 5:32 17:12 21
25 Potts, Wesley SR East Noble 5:32 17:13 22
26 MCMain, Tanner SR Garrett 5:32 17:13  
27 Steidinger, Jaydon SO Leo 5:32 17:13  
28 McIntire, Braeden SR DeKalb 5:33 17:15 23
29 Miller, Lyndon JR Westview 5:33 17:17 24
30 Bentz, Luke SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:34 17:19 25
31 Nietert, Blake JR Carroll (Fort Wayne) 5:35 17:24 26
32 Sanchez, Anthony SR Westview 5:35 17:24 27
33 Shaw, Zachary SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:36 17:25 28
34 Gongwer, Ian SR Carroll (Fort Wayne) 5:36 17:26 29
35 Molden, Chase SR Homestead 5:37 17:29 30
36 Yarnell, Sam SO Angola 5:37 17:29 31
37 Lemmon, Jonah SR Ft. Wayne Northrop 5:37 17:30  
38 Harrold, Ian SR Columbia City 5:38 17:32 32
39 Smith, Evan SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:38 17:32 33
40 Ringwood, Jackson SR Leo 5:38 17:33  
41 Peters, Tyler SR Homestead 5:39 17:36 34
42 Hefty, Matthias SO DeKalb 5:40 17:38 35
43 Slater, Julian SR Ft. Wayne Snider 5:42 17:43  
44 Myers, Henry SR Homestead 5:43 17:47 36
45 Lewis, Jacob SR Ft. Wayne Northrop 5:44 17:49  
46 Flora, Isaac SR West Noble 5:44 17:50 37
47 Welch, Grayson JR Homestead 5:44 17:51 38
48 Mills, Jack SR Columbia City 5:44 17:52 39
49 Kincannon, Alex SR Angola 5:46 17:56 40
50 Knowles, Landon JR DeKalb 5:46 17:57 41
51 McCarel, Chase SO Ft. Wayne Northrop 5:46 17:58  
52 Burney, Alex SR Angola 5:47 17:59 42
53 Haupert, Will SO DeKalb 5:47 17:59 43
54 VanGessell, Carter SR DeKalb 5:47 18:00 44
55 Hartleroad, Tyler SR Leo 5:49 18:05  
56 Herbert, Landon JR Angola 5:50 18:09 45
57 Wachtman, Ezekiel JR Lakeland 5:50 18:10  
58 Koch, Oliver SO Angola 5:50 18:10 46
59 Torres, Ian SR East Noble 5:53 18:17 47
60 Lower, Conner SR Eastside 5:54 18:21  
61 Mullinax, Alton SR Columbia City 5:55 18:24 48
62 Corbin, Kyler SR East Noble 5:55 18:26 49
63 Skinner, Levi SR Churubusco 5:55 18:26  
64 Pletcher, Zachary JR Columbia City 5:56 18:29 50
65 Schipper, Joseph SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:57 18:32 51
66 Rogers, Rob JR East Noble 5:58 18:34 52
67 O'Keefe, Tim SO DeKalb 5:58 18:35 53
68 Campos, Isaac SR West Noble 5:59 18:36 54
69 Silva, Isaac JR West Noble 6:00 18:39 55
70 Hostetler, Dominic SR Westview 6:00 18:40 56
71 Tobierre, Gabe SR DeKalb 6:00 18:41 57
72 Shepherd, Noah SR Central Noble 6:00 18:41  
73 Barb, Alexander SR Carroll (Fort Wayne) 6:01 18:42 58
74 Moore, Kayden JR Westview 6:01 18:44 59
75 Schuller, Logan JR West Noble 6:04 18:52 60
76 Rentschler, Isaac JR Columbia City 6:05 18:57 61
77 Palmer, Konner JR Lakeland 6:06 18:58  
78 McLatcher, Carson SR Fremont 6:08 19:04  
79 Stroder, Dylan SR Churubusco 6:09 19:08  
80 Miller, Adrian L. JR Westview 6:10 19:10 62
81 Neireiter, Wyatt JR Churubusco 6:10 19:12  
82 Ogle, Bradley SR Carroll (Fort Wayne) 6:11 19:13 63
83 James, Carson SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:13 19:21 64
84 Guzman, Armani SR Fremont 6:19 19:38  
85 Garcia, Adrian SR West Noble 6:20 19:41 65
86 Hinkley, Gavin SO Angola 6:21 19:45 66
87 Rodriguez, Evan SO West Noble 6:38 20:38 67
88 Pickering, Matt JR East Noble 6:39 20:42 68
89 Rathke, Chandler SR East Noble 6:46 21:04 69
90 Prater, Josh SR East Noble 7:02 21:54 70
  Garcia, John SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Kieffer, Jacob JR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Cava, Daniel SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Sheets, John SR Homestead DNF  
  Gery, Anthony JR Homestead DNF  
  Moore, Izaak SO Westview DNF  
  Sheppard, Aidan SR Homestead DNF  
  Hilger, Elias SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Didier, Evan SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Brita, Thomas SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Sandoval, Andres SO West Noble DNF  
  Cooper, Vaughn JR Angola DNF  
  Hackman, Ashton SR Homestead DNF  
  Donias, Jude SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Lapp, Ryan SR Westview DNF  
  James, Nathan JR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Klein, Robert SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Hershberger, Chad JR Westview DNF  
  Million, Jackson SR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Allison, Peter SR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNF  
  Potchka, Jack SO Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Daza, Fernando SR West Noble DNF  
  Yoder, Quinton SO Westview DNF  
  Johnson, Ben SR Homestead DNF  
  Heckman, Carson JR Homestead DNF  
  Noward, Christien SO Westview DNF  
  Kleber, William SO Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Felkner, Logan SO Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Blackburn, Jacob JR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Cupp, Andrew SR Westview DNF  
  Engelhart, Justin SR Homestead DNF  
  Schroeder, Jonathon SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Biebrich, River SO West Noble DNF  
  Bontrager, Nicholas SO Westview DNF  
  Falloon, Maxwell SR Homestead DNF  
  Cripe, Austin JR West Noble DNF  
  Niccum, Isaac SR Westview DNF  
  Fikes, Charles SR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Smith, Jackson SR Columbia City DNS  
  Ridge, Marcus SO Columbia City DNS  
  Jones, Alexander SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Adair, Max SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Sparks, Tyler SO Columbia City DNS  
  Spielman, Nicholas SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Anspach, Dylan JR Columbia City DNS  
  Dickmeyer, Gavin SO Columbia City DNS  
  Sparks, Joshua SR Columbia City DNS  
  Knepper, Eli JR DeKalb DNS  
  Byall, Austin SO Columbia City DNS  
  Korus, Andrew SR Columbia City DNS  
  Zehr, Kevin JR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  McIntire, Jaren SO DeKalb DNS  
  Wirick, Devin SR Columbia City DNS  
  Meyer, Braylon SO DeKalb DNS  
  Sillaway, Drew SR East Noble DNS  
  Bentz, Benjamin SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Jagger, Cameron SR Columbia City DNS  
  Mason, Travers SR DeKalb DNS  
  Hendrickson, Vaughn SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Kratzman, Thomas SR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Trier, Logan SR Columbia City DNS  
  Rowe, Matthias SR DeKalb DNS  
IHSAA Cross Country Region 6 - Womens Race Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:38:30 19:42 49 2 3 5 9 30 36  
2 1:41:06 20:13 70 11 12 13 15 19 53 60
3 1:40:41 20:08 82 1 17 20 21 23 24 38
4 1:43:25 20:41 111 10 14 18 34 35 39 49
5 1:43:22 20:40 111 6 8 27 33 37 43 51
6 1:47:17 21:27 156 4 16 28 44 64    
7 1:46:29 21:17 163 25 29 31 32 46 52 61
8 1:48:08 21:37 189 22 26 40 45 56 57 58
9 1:49:49 21:57 213 7 47 50 54 55 59 65
10 1:53:12 22:38 256 41 42 48 62 63 66  
IHSAA Cross Country Region 6 - Womens Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Knoblauch, Addison SO Homestead 6:00 18:39 1
2 Minton, Ashlyn SR Carroll (Fort Wayne) 6:03 18:49 2
3 Christman, Shelby SR Carroll (Fort Wayne) 6:07 19:01 3
4 Winebrenner, Riley SR DeKalb 6:14 19:23 4
5 Ruch, Madalyn SR Carroll (Fort Wayne) 6:17 19:32 5
6 Steele, Nora SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:20 19:43 6
7 Hinkley, Gracynn JR Angola 6:21 19:44 7
8 Woods, Kaitlyn SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:22 19:50 8
9 Hansen, Taylor SO Carroll (Fort Wayne) 6:27 20:03 9
10 Shenfeld, Isabelle SO Leo 6:27 20:05 10
11 Kaschinske, Rhaya SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:28 20:08 11
12 Mays, Abigail SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:28 20:08 12
13 Borchelt, Madelyn SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:28 20:08 13
14 Norris, Eden SR Leo 6:29 20:11 14
15 Hoover, Callie SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:30 20:13 15
16 Clibon, Victoria JR Ft. Wayne Northrop 6:31 20:16  
17 Bennett, Lydia JR DeKalb 6:32 20:19 16
18 Weidler, Claire SR Homestead 6:33 20:24 17
19 Norris, Maya SO Leo 6:34 20:25 18
20 Whicker, Keller JR Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:35 20:29 19
21 Peckinpaugh, Elise JR Homestead 6:35 20:29 20
22 Warner, Heidi SR Homestead 6:36 20:31 21
23 Becker, Rachel JR East Noble 6:36 20:31 22
24 Armstrong, Nataley SR Garrett 6:36 20:32  
25 Fry, Deann SR Westview 6:36 20:32  
26 Albers, Reagan JR Homestead 6:38 20:38 23
27 Saddington, Lauren SO Homestead 6:38 20:38 24
28 Clark, Ruby SO West Noble 6:39 20:41 25
29 Williams, Alyssa SR Ft. Wayne Northrop 6:40 20:44  
30 Maley, Mariah SR East Noble 6:40 20:46 26
31 Grashoff, Ella SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:43 20:54 27
32 Lahr, Lilyana SR Columbia City 6:43 20:55  
33 DeTray, Abby JR DeKalb 6:44 20:58 28
34 Wallen, Megan SR West Noble 6:45 21:00 29
35 Hall, Marybeth SO Carroll (Fort Wayne) 6:47 21:05 30
36 Hogue, Chloe JR Ft. Wayne Blackhawk Christian 6:47 21:05  
37 Craig, Kasey SR Ft. Wayne North Side 6:49 21:14  
38 Shoemaker, Erin SR West Noble 6:50 21:17 31
39 Haro-Rodriguez, Yoseline SO West Noble 6:51 21:19 32
40 Delaney, Aileen SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:51 21:20 33
41 Lashure, Olivia JR Leo 6:52 21:22 34
42 Handshoe, Leah SR Leo 6:52 21:22 35
43 Hout, Paige JR Carroll (Fort Wayne) 6:52 21:23 36
44 Rinehold, Michaela JR Central Noble 6:56 21:35  
45 Klingenberger, Erin SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:56 21:35 37
46 Osborn, Arianna SO Homestead 6:57 21:37 38
47 Steele, Allison SR Prairie Heights 6:59 21:43  
48 Sigler, Karris SR Columbia City 6:59 21:44  
49 Kissner, Lily SR Leo 7:00 21:47 39
50 Becker, Anna SR East Noble 7:00 21:47 40
51 Basinger, Allie SR Churubusco 7:00 21:47  
52 Gochenour, Natalie JR Fremont 7:02 21:54 41
53 Niccum, Eve JR Westview 7:03 21:55  
54 Malcolm, Madilyn SR Garrett 7:04 22:00  
55 DeBolt, Jorja SO Churubusco 7:05 22:03  
56 Berlew, Katie SR Fremont 7:06 22:06 42
57 Fleeman, Keylee JR Lakeland 7:06 22:06  
58 Rodenbeck, Victoria JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 7:07 22:08 43
59 Swift, Penelope SR DeKalb 7:07 22:08 44
60 Rodgers, Dakota SO East Noble 7:08 22:11 45
61 Klages, Rachel SO West Noble 7:08 22:12 46
62 Schneider, Holly SO Angola 7:09 22:16 47
63 Shrewsburg, Hallie SO Fremont 7:10 22:17 48
64 Stine, Taylor SR Leo 7:10 22:19 49
65 Budak, Isabella JR Angola 7:10 22:19 50
66 Miles, Jacqueline SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 7:11 22:20 51
67 Parson, Thalia SR West Noble 7:11 22:20 52
68 Stutzman, Stacy JR Westview 7:11 22:21  
69 Clark, Emily SO Ft. Wayne Concordia Lutheran 7:12 22:23 53
70 Pepple, Riley SO Angola 7:17 22:40 54
71 Dove, Casandra JR Ft. Wayne Northrop 7:20 22:48  
72 Caswell, Kylie SO Angola 7:20 22:50 55
73 Smith, Cady JR East Noble 7:21 22:53 56
74 Crow, Julianna SO East Noble 7:22 22:56 57
75 Shelton, Caroline SR Columbia City 7:23 22:58  
76 Weng, Rachel SR East Noble 7:24 23:02 58
77 Budak, Ava SO Angola 7:26 23:06 59
78 Kropf, Faye JR Ft. Wayne Concordia Lutheran 7:27 23:10 60
79 Christlieb, Elizabeth JR West Noble 7:27 23:12 61
80 Gumbel, Makayla JR Fremont 7:29 23:18 62
81 McCullough, Kayla SR Fremont 7:35 23:37 63
82 Debolt, Cara SR Churubusco 7:36 23:38  
83 Vice, Madison JR Central Noble 7:45 24:08  
84 Woodcox, Olivia SO DeKalb 7:52 24:29 64
85 Hayes, Jane SR Angola 8:01 24:55 65
86 Zuccolotto, Kaylie JR Fremont 8:41 27:01 66
  Kaufman, Elizabeth SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Rago, Hope SO Angola DNF  
  Grimoldi, Chiara SR DeKalb DNF  
  Sloffer, Maura SO Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Windsor, Addison SO Carroll (Fort Wayne) DNF  
  O'Beirne, Maggie SO Angola DNF  
  Szczepanski, Emily SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Fee, Sienna JR Angola DNF  
  Hansen, Brooke SR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Wheeler, Ruth JR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Yoder, Jillian JR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Clark, Lauren SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Broerman, Julia SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Brooks, Rachel SO Leo DNF  
  Huhn, Elise SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Snell, Hadley SO Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Witmer, Gretchen SR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNF  
  Deshaies, Allison SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Duffus, Zoe SR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Berghoff, Rachyl JR Leo DNS  
  Perkins, Emma SR Leo DNS  
  Albrecht, Janelle SO Leo DNS  
  Olvera, Isabel SO West Noble DNS  
  Gardner, Audrey JR Homestead DNS  
  Scheiderer, Abigail SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Weng, Erin SR East Noble DNS  
  Pulfer, Erica JR Leo DNS  
  Faber, Amelia SR Homestead DNS  
  Pennekamp, Anna SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Abel, Audrey JR Leo DNS  
  Beaubien, Renee SR Leo DNS  
  Moreno, Breanna SO West Noble DNS  
  Denice, Anna SR Homestead DNS  
  Werling, Arianna JR Leo DNS  
  Kiefer, Amelia SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Pippenger, Erin SO East Noble DNS  
  Strong, Anna SR East Noble DNS  
  Lauer, Alexis SR Leo DNS  
  Panning, Alexa SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Nix, Katelyn SR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Barnes, Kathleen JR Leo DNS  
  Prest, Morigan JR East Noble DNS  
  Keene, Samantha SO West Noble DNS  
  Pankop, Khloe JR East Noble DNS  
  Cogdell, Emily SO Leo DNS  
  Kiess, Gabrielle JR Homestead DNS  
  Chioatero, Alice SR DeKalb DNS