IHSAA Cross Country Region 6 Date: 10-17-20   Venue: West Noble, IN
Events
Men's Events Women's Events
IHSAA Cross Country Region 6 - Mens Race IHSAA Cross Country Region 6 - Womens Race
IHSAA Cross Country Region 6 - Mens Race Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:23:10 16:38 49 3 9 10 12 15 25 28
2 1:24:11 16:50 79 4 6 14 26 29 58 63
3 1:25:18 17:03 100 7 13 16 30 34 36 38
4 1:25:48 17:09 107 17 18 19 20 33 51 64
5 1:25:30 17:06 114 2 5 24 27 56 59 62
6 1:27:29 17:29 148 8 21 32 39 48 50 61
7 1:26:53 17:22 159 1 31 40 42 45 46 66
8 1:28:49 17:45 186 23 35 41 43 44 53 57
9 1:30:42 18:08 217 11 37 54 55 60 65 67
10 1:33:12 18:38 238 22 47 49 52 68 69 70
IHSAA Cross Country Region 6 - Mens Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Steury, Izaiah JR Angola 4:56 15:20 1
2 Carpenter, Spencer SR Westview 5:07 15:55 2
3 Schlegel, Karsten JR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:08 15:59 3
4 Sloffer, Preston JR Carroll (Fort Wayne) 5:11 16:07 4
5 Carpenter, Remington SR Westview 5:13 16:14 5
6 Lohman, Robert JR Carroll (Fort Wayne) 5:16 16:23 6
7 Baitz, Ethan JR Homestead 5:16 16:25 7
8 Hall, Austin JR Columbia City 5:18 16:29 8
9 Connelly, Gabriel JR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:22 16:42 9
10 Strothman, Tyler SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:23 16:44 10
11 Flora, Grant SO West Noble 5:23 16:45 11
12 Adair, Daniel JR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:24 16:47 12
13 Milledge, Kobe SR Ft. Wayne Snider 5:24 16:49  
14 McArdle, Donald SR Homestead 5:25 16:50 13
15 Kiplinger, Nicholas JR Carroll (Fort Wayne) 5:25 16:51 14
16 Jackson, Connor SR Ft. Wayne Northrop 5:26 16:56  
17 Pennekamp, Nathan SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:27 16:58 15
18 Leffers, Bryson FR Homestead 5:27 16:58 16
19 Nix, Brendan SO Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:27 16:59 17
20 Wiseman, Jason SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:28 17:00 18
21 Row, Liam SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:30 17:06 19
22 Lantz, Eli SR Churubusco 5:31 17:10  
23 Sutter, Pablo SO Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:31 17:11 20
24 Mills, Seth JR Columbia City 5:32 17:12 21
25 Potts, Wesley SR East Noble 5:32 17:13 22
26 MCMain, Tanner JR Garrett 5:32 17:13  
27 Steidinger, Jaydon FR Leo 5:32 17:13  
28 McIntire, Braeden SR DeKalb 5:33 17:15 23
29 Miller, Lyndon SO Westview 5:33 17:17 24
30 Bentz, Luke SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:34 17:19 25
31 Nietert, Blake SO Carroll (Fort Wayne) 5:35 17:24 26
32 Sanchez, Anthony JR Westview 5:35 17:24 27
33 Shaw, Zachary JR Ft. Wayne Concordia Lutheran 5:36 17:25 28
34 Gongwer, Ian SR Carroll (Fort Wayne) 5:36 17:26 29
35 Molden, Chase JR Homestead 5:37 17:29 30
36 Yarnell, Sam FR Angola 5:37 17:29 31
37 Lemmon, Jonah SR Ft. Wayne Northrop 5:37 17:30  
38 Harrold, Ian JR Columbia City 5:38 17:32 32
39 Smith, Evan JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:38 17:32 33
40 Ringwood, Jackson SR Leo 5:38 17:33  
41 Peters, Tyler SR Homestead 5:39 17:36 34
42 Hefty, Matthias FR DeKalb 5:40 17:38 35
43 Slater, Julian SR Ft. Wayne Snider 5:42 17:43  
44 Myers, Henry SR Homestead 5:43 17:47 36
45 Lewis, Jacob JR Ft. Wayne Northrop 5:44 17:49  
46 Flora, Isaac SR West Noble 5:44 17:50 37
47 Welch, Grayson SO Homestead 5:44 17:51 38
48 Mills, Jack JR Columbia City 5:44 17:52 39
49 Kincannon, Alex SR Angola 5:46 17:56 40
50 Knowles, Landon SO DeKalb 5:46 17:57 41
51 McCarel, Chase FR Ft. Wayne Northrop 5:46 17:58  
52 Burney, Alex JR Angola 5:47 17:59 42
53 Haupert, Will FR DeKalb 5:47 17:59 43
54 VanGessell, Carter JR DeKalb 5:47 18:00 44
55 Hartleroad, Tyler JR Leo 5:49 18:05  
56 Herbert, Landon SO Angola 5:50 18:09 45
57 Wachtman, Ezekiel SO Lakeland 5:50 18:10  
58 Koch, Oliver FR Angola 5:50 18:10 46
59 Torres, Ian JR East Noble 5:53 18:17 47
60 Lower, Conner SR Eastside 5:54 18:21  
61 Mullinax, Alton SR Columbia City 5:55 18:24 48
62 Corbin, Kyler SR East Noble 5:55 18:26 49
63 Skinner, Levi SR Churubusco 5:55 18:26  
64 Pletcher, Zachary SO Columbia City 5:56 18:29 50
65 Schipper, Joseph SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:57 18:32 51
66 Rogers, Rob SO East Noble 5:58 18:34 52
67 O'Keefe, Tim FR DeKalb 5:58 18:35 53
68 Campos, Isaac JR West Noble 5:59 18:36 54
69 Silva, Isaac SO West Noble 6:00 18:39 55
70 Hostetler, Dominic SR Westview 6:00 18:40 56
71 Tobierre, Gabe JR DeKalb 6:00 18:41 57
72 Shepherd, Noah JR Central Noble 6:00 18:41  
73 Barb, Alexander SR Carroll (Fort Wayne) 6:01 18:42 58
74 Moore, Kayden SO Westview 6:01 18:44 59
75 Schuller, Logan SO West Noble 6:04 18:52 60
76 Rentschler, Isaac SO Columbia City 6:05 18:57 61
77 Palmer, Konner SO Lakeland 6:06 18:58  
78 McLatcher, Carson JR Fremont 6:08 19:04  
79 Stroder, Dylan JR Churubusco 6:09 19:08  
80 Miller, Adrian L. SO Westview 6:10 19:10 62
81 Neireiter, Wyatt SO Churubusco 6:10 19:12  
82 Ogle, Bradley JR Carroll (Fort Wayne) 6:11 19:13 63
83 James, Carson SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:13 19:21 64
84 Guzman, Armani SR Fremont 6:19 19:38  
85 Garcia, Adrian JR West Noble 6:20 19:41 65
86 Hinkley, Gavin FR Angola 6:21 19:45 66
87 Rodriguez, Evan FR West Noble 6:38 20:38 67
88 Pickering, Matt SO East Noble 6:39 20:42 68
89 Rathke, Chandler SR East Noble 6:46 21:04 69
90 Prater, Josh JR East Noble 7:02 21:54 70
  Garcia, John SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Kieffer, Jacob SO Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Cava, Daniel SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Sheets, John SR Homestead DNF  
  Gery, Anthony SO Homestead DNF  
  Moore, Izaak FR Westview DNF  
  Sheppard, Aidan SR Homestead DNF  
  Hilger, Elias SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Didier, Evan SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Brita, Thomas JR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Sandoval, Andres FR West Noble DNF  
  Cooper, Vaughn SO Angola DNF  
  Hackman, Ashton SR Homestead DNF  
  Donias, Jude SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Lapp, Ryan SR Westview DNF  
  James, Nathan SO Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Klein, Robert JR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Hershberger, Chad SO Westview DNF  
  Million, Jackson JR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Allison, Peter SR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNF  
  Potchka, Jack FR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Daza, Fernando JR West Noble DNF  
  Yoder, Quinton FR Westview DNF  
  Johnson, Ben JR Homestead DNF  
  Heckman, Carson SO Homestead DNF  
  Noward, Christien FR Westview DNF  
  Kleber, William FR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Felkner, Logan FR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Blackburn, Jacob SO Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Cupp, Andrew SR Westview DNF  
  Engelhart, Justin SR Homestead DNF  
  Schroeder, Jonathon SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Biebrich, River FR West Noble DNF  
  Bontrager, Nicholas FR Westview DNF  
  Falloon, Maxwell JR Homestead DNF  
  Cripe, Austin SO West Noble DNF  
  Niccum, Isaac JR Westview DNF  
  Fikes, Charles JR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Smith, Jackson JR Columbia City DNS  
  Ridge, Marcus FR Columbia City DNS  
  Jones, Alexander FR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Adair, Max FR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Sparks, Tyler FR Columbia City DNS  
  Spielman, Nicholas FR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Anspach, Dylan SO Columbia City DNS  
  Dickmeyer, Gavin FR Columbia City DNS  
  Sparks, Joshua SR Columbia City DNS  
  Knepper, Eli SO DeKalb DNS  
  Byall, Austin FR Columbia City DNS  
  Korus, Andrew SR Columbia City DNS  
  Zehr, Kevin SO Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  McIntire, Jaren FR DeKalb DNS  
  Wirick, Devin JR Columbia City DNS  
  Meyer, Braylon FR DeKalb DNS  
  Sillaway, Drew JR East Noble DNS  
  Bentz, Benjamin FR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Jagger, Cameron SR Columbia City DNS  
  Mason, Travers JR DeKalb DNS  
  Hendrickson, Vaughn FR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Kratzman, Thomas SR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Trier, Logan JR Columbia City DNS  
  Rowe, Matthias SR DeKalb DNS  
IHSAA Cross Country Region 6 - Womens Race Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:38:30 19:42 49 2 3 5 9 30 36  
2 1:41:06 20:13 70 11 12 13 15 19 53 60
3 1:40:41 20:08 82 1 17 20 21 23 24 38
4 1:43:25 20:41 111 10 14 18 34 35 39 49
5 1:43:22 20:40 111 6 8 27 33 37 43 51
6 1:47:17 21:27 156 4 16 28 44 64    
7 1:46:29 21:17 163 25 29 31 32 46 52 61
8 1:48:08 21:37 189 22 26 40 45 56 57 58
9 1:49:49 21:57 213 7 47 50 54 55 59 65
10 1:53:12 22:38 256 41 42 48 62 63 66  
IHSAA Cross Country Region 6 - Womens Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Knoblauch, Addison FR Homestead 6:00 18:39 1
2 Minton, Ashlyn SR Carroll (Fort Wayne) 6:03 18:49 2
3 Christman, Shelby SR Carroll (Fort Wayne) 6:07 19:01 3
4 Winebrenner, Riley SR DeKalb 6:14 19:23 4
5 Ruch, Madalyn JR Carroll (Fort Wayne) 6:17 19:32 5
6 Steele, Nora SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:20 19:43 6
7 Hinkley, Gracynn SO Angola 6:21 19:44 7
8 Woods, Kaitlyn JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:22 19:50 8
9 Hansen, Taylor FR Carroll (Fort Wayne) 6:27 20:03 9
10 Shenfeld, Isabelle FR Leo 6:27 20:05 10
11 Kaschinske, Rhaya SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:28 20:08 11
12 Mays, Abigail SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:28 20:08 12
13 Borchelt, Madelyn JR Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:28 20:08 13
14 Norris, Eden JR Leo 6:29 20:11 14
15 Hoover, Callie SR Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:30 20:13 15
16 Clibon, Victoria SO Ft. Wayne Northrop 6:31 20:16  
17 Bennett, Lydia SO DeKalb 6:32 20:19 16
18 Weidler, Claire SR Homestead 6:33 20:24 17
19 Norris, Maya FR Leo 6:34 20:25 18
20 Whicker, Keller SO Ft. Wayne Concordia Lutheran 6:35 20:29 19
21 Peckinpaugh, Elise SO Homestead 6:35 20:29 20
22 Warner, Heidi SR Homestead 6:36 20:31 21
23 Becker, Rachel SO East Noble 6:36 20:31 22
24 Armstrong, Nataley JR Garrett 6:36 20:32  
25 Fry, Deann SR Westview 6:36 20:32  
26 Albers, Reagan SO Homestead 6:38 20:38 23
27 Saddington, Lauren FR Homestead 6:38 20:38 24
28 Clark, Ruby FR West Noble 6:39 20:41 25
29 Williams, Alyssa SR Ft. Wayne Northrop 6:40 20:44  
30 Maley, Mariah SR East Noble 6:40 20:46 26
31 Grashoff, Ella JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:43 20:54 27
32 Lahr, Lilyana JR Columbia City 6:43 20:55  
33 DeTray, Abby SO DeKalb 6:44 20:58 28
34 Wallen, Megan SR West Noble 6:45 21:00 29
35 Hall, Marybeth FR Carroll (Fort Wayne) 6:47 21:05 30
36 Hogue, Chloe SO Ft. Wayne Blackhawk Christian 6:47 21:05  
37 Craig, Kasey JR Ft. Wayne North Side 6:49 21:14  
38 Shoemaker, Erin SR West Noble 6:50 21:17 31
39 Haro-Rodriguez, Yoseline FR West Noble 6:51 21:19 32
40 Delaney, Aileen SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:51 21:20 33
41 Lashure, Olivia SO Leo 6:52 21:22 34
42 Handshoe, Leah JR Leo 6:52 21:22 35
43 Hout, Paige SO Carroll (Fort Wayne) 6:52 21:23 36
44 Rinehold, Michaela SO Central Noble 6:56 21:35  
45 Klingenberger, Erin JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 6:56 21:35 37
46 Osborn, Arianna FR Homestead 6:57 21:37 38
47 Steele, Allison JR Prairie Heights 6:59 21:43  
48 Sigler, Karris JR Columbia City 6:59 21:44  
49 Kissner, Lily SR Leo 7:00 21:47 39
50 Becker, Anna SR East Noble 7:00 21:47 40
51 Basinger, Allie SR Churubusco 7:00 21:47  
52 Gochenour, Natalie SO Fremont 7:02 21:54 41
53 Niccum, Eve SO Westview 7:03 21:55  
54 Malcolm, Madilyn SR Garrett 7:04 22:00  
55 DeBolt, Jorja FR Churubusco 7:05 22:03  
56 Berlew, Katie SR Fremont 7:06 22:06 42
57 Fleeman, Keylee SO Lakeland 7:06 22:06  
58 Rodenbeck, Victoria SO Ft. Wayne Bishop Dwenger 7:07 22:08 43
59 Swift, Penelope SR DeKalb 7:07 22:08 44
60 Rodgers, Dakota FR East Noble 7:08 22:11 45
61 Klages, Rachel FR West Noble 7:08 22:12 46
62 Schneider, Holly FR Angola 7:09 22:16 47
63 Shrewsburg, Hallie FR Fremont 7:10 22:17 48
64 Stine, Taylor JR Leo 7:10 22:19 49
65 Budak, Isabella SO Angola 7:10 22:19 50
66 Miles, Jacqueline SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 7:11 22:20 51
67 Parson, Thalia SR West Noble 7:11 22:20 52
68 Stutzman, Stacy SO Westview 7:11 22:21  
69 Clark, Emily FR Ft. Wayne Concordia Lutheran 7:12 22:23 53
70 Pepple, Riley FR Angola 7:17 22:40 54
71 Dove, Casandra SO Ft. Wayne Northrop 7:20 22:48  
72 Caswell, Kylie FR Angola 7:20 22:50 55
73 Smith, Cady SO East Noble 7:21 22:53 56
74 Crow, Julianna FR East Noble 7:22 22:56 57
75 Shelton, Caroline SR Columbia City 7:23 22:58  
76 Weng, Rachel SR East Noble 7:24 23:02 58
77 Budak, Ava FR Angola 7:26 23:06 59
78 Kropf, Faye SO Ft. Wayne Concordia Lutheran 7:27 23:10 60
79 Christlieb, Elizabeth SO West Noble 7:27 23:12 61
80 Gumbel, Makayla SO Fremont 7:29 23:18 62
81 McCullough, Kayla JR Fremont 7:35 23:37 63
82 Debolt, Cara JR Churubusco 7:36 23:38  
83 Vice, Madison SO Central Noble 7:45 24:08  
84 Woodcox, Olivia FR DeKalb 7:52 24:29 64
85 Hayes, Jane JR Angola 8:01 24:55 65
86 Zuccolotto, Kaylie SO Fremont 8:41 27:01 66
  Kaufman, Elizabeth JR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Rago, Hope FR Angola DNF  
  Grimoldi, Chiara JR DeKalb DNF  
  Sloffer, Maura FR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Windsor, Addison FR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  O'Beirne, Maggie FR Angola DNF  
  Szczepanski, Emily JR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Fee, Sienna SO Angola DNF  
  Hansen, Brooke JR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Wheeler, Ruth SO Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Yoder, Jillian SO Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Clark, Lauren JR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Broerman, Julia SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Brooks, Rachel FR Leo DNF  
  Huhn, Elise SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Snell, Hadley FR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Witmer, Gretchen SR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNF  
  Deshaies, Allison SR Ft. Wayne Bishop Dwenger DNF  
  Duffus, Zoe SR Carroll (Fort Wayne) DNF  
  Berghoff, Rachyl SO Leo DNS  
  Perkins, Emma SR Leo DNS  
  Albrecht, Janelle FR Leo DNS  
  Olvera, Isabel FR West Noble DNS  
  Gardner, Audrey SO Homestead DNS  
  Scheiderer, Abigail FR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Weng, Erin JR East Noble DNS  
  Pulfer, Erica SO Leo DNS  
  Faber, Amelia JR Homestead DNS  
  Pennekamp, Anna FR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Abel, Audrey SO Leo DNS  
  Beaubien, Renee JR Leo DNS  
  Moreno, Breanna FR West Noble DNS  
  Denice, Anna JR Homestead DNS  
  Werling, Arianna SO Leo DNS  
  Kiefer, Amelia FR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Pippenger, Erin FR East Noble DNS  
  Strong, Anna SR East Noble DNS  
  Lauer, Alexis SR Leo DNS  
  Panning, Alexa FR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Nix, Katelyn SR Ft. Wayne Concordia Lutheran DNS  
  Barnes, Kathleen SO Leo DNS  
  Prest, Morigan SO East Noble DNS  
  Keene, Samantha FR West Noble DNS  
  Pankop, Khloe SO East Noble DNS  
  Cogdell, Emily FR Leo DNS  
  Kiess, Gabrielle SO Homestead DNS  
  Chioatero, Alice JR DeKalb DNS