IHSAA Cross Country Section 13 Date: 10-10-20   Venue: Bellmont - Decatur, IN
Events
Men's Events Women's Events
Boys Varsity Girls Varsity
Girls Varsity Team Scores

Division 1

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:43:58 20:47 55 6 7 9 11 22 34 43
2 1:43:14 20:38 58 1 2 16 19 20 31 42
3 1:50:21 22:04 101 12 15 18 27 29 40 48
4 1:49:37 21:55 104 4 8 13 35 44 45 49
5 1:50:57 22:11 108 10 23 24 25 26 41 47
6 1:52:13 22:26 113 5 14 21 36 37    
7 1:56:00 23:12 154 3 17 38 46 50 51 52
8 2:08:25 25:41 215 30 33 39 56 57 58 60
9 2:05:19 25:03 222 28 32 53 54 55 59  
Girls Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Bales, Lauren SR Norwell 6:00.4 18:37.2 1
2 Mahnensmith, Sarah SR Norwell 6:10.2 19:07.5 2
3 Busch, Sarah SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:13.5 19:17.7 3
4 Gentz, Abigail SR Woodlan 6:21.6 19:42.7 4
5 Sturwold, McKenzie SR South Adams 6:26.4 19:57.8 5
6 Walda, Lauren SR Ft. Wayne South Side 6:26.8 19:58.9 6
7 Licona, Solani SR Ft. Wayne South Side 6:31.4 20:13.3 7
8 Dyer, Lydia SR Woodlan 6:34.3 20:22.1 8
9 Sprankles, Leslie SR Bluffton 6:34.5 20:22.8  
10 Embry, Jaclyn JR Ft. Wayne South Side 6:39.2 20:37.5 9
11 Scott, Ellen JR Bellmont 6:39.7 20:39.1 10
12 Gillie, Grace JR Ft. Wayne South Side 6:43.3 20:50.0 11
13 Van De Weg, Marissa SR Adams Central 6:43.3 20:50.0 12
14 Emenhiser, Marilyn SO Woodlan 6:47.2 21:02.2 13
15 Kitt, Elayna SR Bluffton 6:49.8 21:10.4  
16 Miller, Megan SR South Adams 6:56.5 21:31.2 14
17 Reynolds, Olivia SR Adams Central 6:58.9 21:38.5 15
18 Kahn, Makenzee JR Norwell 6:59.6 21:40.5 16
19 Hawkins, Hannah SR Ft. Wayne Bishop Luers 7:02.9 21:50.9 17
20 Landis, Gabi SO Adams Central 7:03.5 21:52.9 18
21 Dirig, Addison SR Norwell 7:03.8 21:53.7 19
22 Reinhard, Haleigh SO Norwell 7:04.4 21:55.6 20
23 Ramrakhiani, Anya JR Ft. Wayne Canterbury 7:04.9 21:57.1  
24 Litwiller, Nia SO South Adams 7:09.5 22:11.3 21
25 Niblack, Katey SR Ft. Wayne South Side 7:11.9 22:18.7 22
26 Bleke , Rachel JR Bellmont 7:12.0 22:19.0 23
27 Gearheart , Lillie SO Bellmont 7:15.6 22:30.3 24
28 Morris, Faith SR Bellmont 7:18.3 22:38.8 25
29 Singleton, Mia SR Bellmont 7:22.0 22:50.2 26
30 Armes, Avree SR Adams Central 7:22.3 22:50.9 27
31 Ervin, Amelia SO Ft. Wayne Canterbury 7:25.5 23:00.9  
32 Coomer, Makayla SR New Haven 7:26.0 23:02.5 28
33 Jauregui, Abby SO Adams Central 7:28.4 23:09.8 29
34 Kohrman, Nicole SR Heritage 7:29.7 23:14.1 30
35 Hartup, Alexis SO Norwell 7:31.3 23:18.8 31
36 Police, Sophia SR New Haven 7:35.3 23:31.3 32
37 Castleman, Sydney JR Heritage 7:37.0 23:36.6 33
38 Hensler, Madeline SR Ft. Wayne South Side 7:37.8 23:39.0 34
39 Lake, Brenna JR Woodlan 7:39.8 23:45.3 35
40 Maclin, Athena SR Ft. Wayne Wayne 7:43.0 23:55.1  
41 Neuenschwander, Ella SR South Adams 7:48.9 24:13.5 36
42 Hunley, Addisyn JR South Adams 7:50.9 24:19.8 37
43 Corkwell, Lucia SO Bluffton 7:51.3 24:20.9  
44 Burton, Beatrice JR Ft. Wayne Bishop Luers 7:53.0 24:26.2 38
45 Hermann, Maleah SR Heritage 7:54.0 24:29.2 39
46 Shoaf, Josie SO Adams Central 7:54.1 24:29.5 40
47 Garcia, Chloe SO Bellmont 7:54.1 24:29.6 41
48 Cox, Makayla SR Norwell 7:55.0 24:32.3 42
49 Gochtvott-Stine, Fiona JR Ft. Wayne South Side 7:57.3 24:39.4 43
50 Goheen, Adeline JR Woodlan 7:59.2 24:45.5 44
51 Zent, Riley JR Woodlan 8:03.4 24:58.5 45
52 Holzinger, Lillian SR Ft. Wayne Bishop Luers 8:03.8 24:59.6 46
53 Teeter, Karly SO Bellmont 8:06.9 25:09.4 47
54 Fruechte, Brooklyn SO Adams Central 8:10.3 25:19.8 48
55 Dietel, Hannah SR Woodlan 8:11.1 25:22.3 49
56 Ramos, Jorja SO Ft. Wayne Bishop Luers 8:12.6 25:26.9 50
57 Heiny, Kathryn SR Ft. Wayne Bishop Luers 8:13.3 25:29.1 51
58 Miguel, Alexis SR Ft. Wayne Bishop Luers 8:14.1 25:31.5 52
59 Calderon, Lexy SO New Haven 8:26.9 26:11.2 53
60 Hammond, Madison SR New Haven 8:27.0 26:11.7 54
61 Kaiser, Ava JR New Haven 8:30.8 26:23.4 55
62 Bultemeier, Katie SR Bluffton 8:32.6 26:29.0  
63 Carlson, Meg JR Heritage 8:39.4 26:50.1 56
64 Alfaro, Iris SR Ft. Wayne Wayne 9:37.4 29:49.7  
65 Zollinger, Madison SO Heritage 9:45.9 30:16.1 57
66 Zelt, Abby JR Heritage 10:04.0 31:12.3 58
67 Gresham, Brittnie JR New Haven 10:06.9 31:21.2 59
68 Krueckeberg, Aubrie SO Heritage 10:11.8 31:36.4 60
Boys Varsity Team Scores

Division 1

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:25:14 17:02 20 1 2 3 6 8 20 46
2 1:29:35 17:55 64 4 5 7 11 37 49 58
3 1:35:37 19:07 138 17 22 25 34 40 45 55
4 1:35:36 19:07 140 15 21 31 35 38 42 44
5 1:35:38 19:07 151 12 13 23 50 53 61  
6 1:36:05 19:13 152 14 16 26 29 67    
7 1:36:22 19:16 154 18 24 28 41 43 63 64
8 1:37:07 19:25 170 19 27 33 39 52 56 62
9 1:37:01 19:24 187 9 10 51 57 60 68  
10 1:48:25 21:41 239 30 32 36 70 71 72  
11 1:41:44 20:20 273 47 48 54 59 65 66 69
Boys Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Garlinger, Jordan SR Bellmont 5:19.9 16:31.6 1
2 Fuelling, Isaac SR Bellmont 5:21.3 16:35.8 2
3 Guise, Deion SR Bellmont 5:21.7 16:37.3 3
4 Cassell, Laterrius SR New Haven 5:30.9 17:05.8 4
5 Grunden, Coby SR New Haven 5:33.7 17:14.3 5
6 Litchfield, Dominic SR Bellmont 5:39.9 17:33.5 6
7 Arnos, Andrew JR New Haven 5:40.0 17:33.8 7
8 Johnson, Brett SR Bellmont 5:47.4 17:56.8 8
9 Anderson, Race SR South Adams 5:48.5 18:00.3 9
10 McIntire, Clancy SR South Adams 5:49.1 18:02.0 10
11 Rhodes, Justin SR New Haven 5:50.6 18:06.8 11
12 Hoffman, Ethan SR Heritage 5:51.9 18:10.7 12
13 Hoting, Jaxon SO Heritage 5:53.1 18:14.5 13
14 Rabideau, Cody JR Ft. Wayne Bishop Luers 5:53.5 18:15.7 14
15 Peterson, Jakob SR Norwell 5:54.9 18:20.0 15
16 McComb, Tommy SO Ft. Wayne Bishop Luers 5:55.2 18:21.0 16
17 Combs, Isaac SR Ft. Wayne South Side 5:59.9 18:35.6 17
18 Godwin, Tyler SO Bluffton 6:02.2 18:42.8 18
19 Lockridge, Nate JR Woodlan 6:02.4 18:43.3 19
20 Obringer, Elijah JR Bellmont 6:03.4 18:46.6 20
21 Waldman, Zachary JR Norwell 6:04.2 18:48.8 21
22 Aylward, Alex SR Ft. Wayne South Side 6:04.5 18:49.8 22
23 Dinius, Gavin SR Heritage 6:05.9 18:54.3 23
24 Crosbie, Markis SR Bluffton 6:06.7 18:56.5 24
25 Sassen, Connor JR Ft. Wayne South Side 6:07.9 19:00.3 25
26 Steele, Henry SO Ft. Wayne Bishop Luers 6:08.3 19:01.5 26
27 Hohenbrink, Carter JR Woodlan 6:10.0 19:07.0 27
28 Rupel, Austin JR Bluffton 6:11.6 19:11.8 28
29 Steigmeyer, Will SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:11.8 19:12.5 29
30 Hunter, Tyler SR Ft. Wayne Wayne 6:11.9 19:12.8 30
31 Johnson, Reeves JR Norwell 6:12.8 19:15.7 31
32 Evans, Gabe SR Ft. Wayne Wayne 6:13.7 19:18.3 32
33 Moore, Max SR Woodlan 6:17.8 19:31.2 33
34 Niblack, Auston JR Ft. Wayne South Side 6:18.0 19:31.7 34
35 Krishnan, Nithin SR Ft. Wayne Canterbury 6:18.9 19:34.5  
36 Adam, Joshua SO Norwell 6:19.0 19:34.8 35
37 Voliva, Jacob JR Ft. Wayne Wayne 6:19.1 19:35.2 36
38 Felger, Riley SR New Haven 6:19.1 19:35.2 37
39 Walda, Caleb SO Ft. Wayne Canterbury 6:19.4 19:36.1  
40 Huss, Zander SR Norwell 6:19.8 19:37.4 38
41 Loucks, Tyler SR Woodlan 6:20.2 19:38.4 39
42 Knight, Alonzo SR Ft. Wayne South Side 6:20.9 19:40.7 40
43 Mayer, Bryson SR Bluffton 6:21.3 19:41.8 41
44 Kwandrans, Bobby JR Norwell 6:21.7 19:43.1 42
45 Brown, Andrew JR Bluffton 6:23.8 19:49.8 43
46 Melcher, Marin JR Norwell 6:24.4 19:51.6 44
47 Weber, Logan SR Ft. Wayne South Side 6:24.9 19:53.1 45
48 Webb, Ian JR Bellmont 6:26.0 19:56.6 46
49 Steele, Carter SO Adams Central 6:27.7 20:01.7 47
50 Connelley, Korbin SR Adams Central 6:28.0 20:02.6 48
51 Harris, Jonah JR New Haven 6:28.2 20:03.3 49
52 Andrews, Morgan JR Heritage 6:28.5 20:04.2 50
53 Von Gunten, Aidan SR South Adams 6:28.5 20:04.3 51
54 Hubbart, Ryan SO Woodlan 6:29.7 20:08.0 52
55 Schmenk, Derrean JR Heritage 6:32.1 20:15.3 53
56 McAfee, Evan SR Adams Central 6:32.6 20:16.8 54
57 Salgado, Victor SR Ft. Wayne South Side 6:33.2 20:18.8 55
58 Art, Brysen JR Woodlan 6:33.2 20:18.9 56
59 Gorrell, Isaac SR South Adams 6:34.6 20:23.1 57
60 Pranger, Kaden SO New Haven 6:36.8 20:29.9 58
61 Terrell, Klayton SR Adams Central 6:37.2 20:31.3 59
62 Christensen, Andrew SO Ft. Wayne Canterbury 6:37.3 20:31.5  
63 Vasquez, Oscar SO South Adams 6:37.3 20:31.6 60
64 Bearman, Braden SR Heritage 6:37.8 20:33.2 61
65 Garrison, Brady SO Woodlan 6:38.4 20:34.8 62
66 Yergler, Brody SR Bluffton 6:39.6 20:38.8 63
67 Grady, Lucas JR Bluffton 6:42.1 20:46.4 64
68 Ausland, Tyler SO Adams Central 6:44.1 20:52.5 65
69 Shoaf, Jackson SO Adams Central 6:45.9 20:58.3 66
70 Stetzel, Jacob SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:51.2 21:14.8 67
71 Fox, Brady SR South Adams 7:01.4 21:46.3 68
72 Clark, Logan SO Adams Central 7:18.3 22:38.7 69
73 Vargas, Gabe SR Ft. Wayne Wayne 7:55.4 24:33.6 70
74 Moody, Brady SR Ft. Wayne Wayne 8:18.7 25:46.0 71
75 Browning, Spencer SR Ft. Wayne Wayne 8:34.3 26:34.3 72