Borger CC Invitational II Date: 09-26-20   Venue: Borger High School - Borger, TX
Events
Men's Events Women's Events
Men 2 Mile Run CC 7th Boys Women 2 Mile Run CC 7th Girls
Men 2 Mile Run CC 8th Boys Women 2 Mile Run CC 8th Girls
Men 3 Mile Run CC Varsity Boys Women 2 Mile Run CC Varsity Girls
Men 3 Mile Run CC JV Boys Women 2 Mile Run CC JV Girls
Women 2 Mile Run CC 7th Girls Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:22:41 16:32 23 1 4 5 6 7 8 10
2 1:26:56 17:23 41 2 3 9 13 14 20 21
3 1:40:05 20:01 71 11 12 15 16 17 18 19
Women 2 Mile Run CC 7th Girls Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 McCoid, Addison 8 Panhandle 7:18.2 14:36.3 1
2 Sessions, Skye 8 Borger 7:39.6 15:19.2 2
3 Luna, Hayden 8 Borger 7:52.6 15:45.2 3
4 Adair, Jayden 8 Panhandle 8:24.1 16:48.2 4
5 Theis, Allie 8 Panhandle 8:28.1 16:56.2 5
6 Shadid, Evan 8 Panhandle 8:34.9 17:09.8 6
7 Chavez, Maddison 8 Panhandle 8:35.8 17:11.5 7
8 Durst, Lexi 8 Panhandle 8:39.0 17:17.9 8
9 Cave, Grace 8 Borger 8:53.9 17:47.7 9
10 Lancaster, Rylee 8 Panhandle 9:03.1 18:06.2 10
11 Perez, Marlene 8 Spearman 9:06.9 18:13.7 11
12 Earle, Morgan FR Spearman 9:12.7 18:25.3 12
13 Koehn, Zoe 8 Borger 9:15.4 18:30.7 13
14 Bixby, Paige 8 Panhandle 9:30.5 19:00.9  
15 Horst, Hannah 8 Borger 9:47.1 19:34.2 14
16 White, Rachel 8 Spearman 10:02.0 20:03.9 15
17 Anguiano, Sarahi 8 Spearman 10:42.2 21:24.3 16
18 Baca, Jaslene 8 Spearman 10:59.4 21:58.7 17
19 Schneider, Alayna FR Spearman 11:15.4 22:30.7 18
20 Flores, Gissele SO Spearman 11:26.5 22:53.0 19
21 Sanchez, Loyola 8 Borger 11:49.2 23:38.3 20
22 Line, Bailey 8 Borger 12:54.1 25:48.2 21
23 Cave, Ryan 8 Borger 13:28.0 26:55.9  
Men 2 Mile Run CC 7th Boys Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:14:23 14:52 15 1 2 3 4 5    
Men 2 Mile Run CC 7th Boys Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Buchanan, Lincoln 8 Borger 7:00.1 14:00.1 1
2 Medina, Charlie 8 Borger 7:12.9 14:25.8 2
3 Martinez, Isaiah 8 Borger 7:14.6 14:29.1 3
4 Hernandez, Jonathan Spearman 7:35.2 15:10.4  
5 Castaneda, Ulises 8 Borger 7:50.7 15:41.4 4
6 Aguilar, Justin 8 Borger 7:53.6 15:47.2 5
7 Scroggs, Dallen Spearman 9:03.1 18:06.2  
Men 2 Mile Run CC 8th Boys Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:16:51 15:22 37 3 4 5 9 16    
2 1:16:11 15:14 39 1 6 7 12 13    
3 1:16:42 15:20 45 2 8 10 11 14 15  
Men 2 Mile Run CC 8th Boys Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Gallegos, Edgar FR Sunray 6:58.8 13:57.5 1
2 Clavel, Andrew FR Westover Park Junior High 7:00.9 14:01.8 2
3 Drake, Josh FR Borger 7:01.9 14:03.8 3
4 Elijah, Guerrero FR Borger 7:10.9 14:21.7 4
5 Porterfield, Jayston FR Borger 7:23.0 14:45.9 5
6 De la Rosa, Ivan FR Sunray 7:24.9 14:49.8 6
7 Bain, Justin FR Sunray 7:36.9 15:13.8 7
8 Weldon, William 8 Westover Park Junior High 7:38.5 15:16.9 8
9 Gutierrez, Matthew FR Borger 7:38.6 15:17.2 9
10 Ingersol, Orlando FR Westover Park Junior High 7:42.0 15:23.9 10
11 Armstrong, Ricky FR Westover Park Junior High 7:51.3 15:42.5 11
12 McGaughy, Owen FR Sunray 7:59.0 15:58.0 12
13 Boatmun, Sye FR Sunray 8:06.3 16:12.5 13
14 Reel, Austin FR Westover Park Junior High 8:08.7 16:17.3 14
15 Millican, Noah Spearman 8:20.1 16:40.2  
16 Ingham, Kahlon FR Westover Park Junior High 8:51.3 17:42.5 15
17 Murga, Jorge FR Borger 9:11.6 18:23.1 16
18 Wright, Max Spearman 9:51.8 19:43.6  
Women 2 Mile Run CC 8th Girls Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:13:38 14:43 33 1 4 5 8 15 29 30
2 1:16:46 15:21 58 2 7 10 19 20 21 22
3 1:16:59 15:23 60 3 6 9 18 24 31 32
4 1:17:11 15:26 69 11 12 13 16 17 23 27
5 1:24:51 16:58 126 14 25 26 28 33 34 35
Women 2 Mile Run CC 8th Girls Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Sanchez , Sadie FR Westover Park Junior High 6:50.8 13:41.6 1
2 Loya, Maita FR Sunray 7:02.7 14:05.4 2
3 Cathey, Avery FR Panhandle 7:02.9 14:05.8 3
4 Jackson, Elliot 8 Westover Park Junior High 7:15.6 14:31.2 4
5 Turman, Aspen 8 Westover Park Junior High 7:20.1 14:40.2 5
6 Gustafson, Rozlyn FR Panhandle 7:26.1 14:52.2 6
7 Stephens, Havan FR Sunray 7:28.8 14:57.5 7
8 Griffin, Evangeline FR Westover Park Junior High 7:37.5 15:15.0 8
9 Kaluza, Eleanor FR Panhandle 7:38.0 15:16.0 9
10 Lusk, Julie 8 Sunray 7:38.0 15:16.0 10
11 Holton, Tessa 8 Spearman 7:39.1 15:18.1 11
12 Bailey, Kamryn 8 Spearman 7:39.9 15:19.7 12
13 Kelsey, Emma FR Spearman 7:44.4 15:28.7 13
14 Orozco, Leslie FR Wellington 7:45.1 15:30.2 14
15 Caraway, Claire FR Westover Park Junior High 7:45.5 15:30.9 15
16 Wilkerson, Ella FR Spearman 7:46.2 15:32.3 16
17 Beck, Elyse FR Spearman 7:46.4 15:32.7 17
18 Sims, Hayley FR Panhandle 7:53.5 15:46.9 18
19 Toliver, Jordyn FR Borger 7:57.0 15:54.0  
20 Mendoza, Adamariz FR Sunray 8:01.2 16:02.3 19
21 Neeley, Carly 8 Sunray 8:12.5 16:25.0 20
22 Vargas, Adrienne FR Sunray 8:19.1 16:38.1 21
23 Strickland, Mattie FR Sunray 8:19.9 16:39.7 22
24 Pipkin, Piper 8 Spearman 8:25.5 16:51.0 23
25 Sides, Mallory FR Panhandle 8:29.7 16:59.3 24
26 Folk, Oakley 8 Wellington 8:31.2 17:02.4 25
27 Bodine, Charlie 8 Wellington 8:31.9 17:03.8 26
28 Riggins, Emmy FR Spearman 8:36.1 17:12.2 27
29 O'Rear, Mallory FR Wellington 8:41.2 17:22.4 28
30 Martinez, Isabell FR Westover Park Junior High 8:44.4 17:28.8 29
31 Wise, Madilyn FR Westover Park Junior High 8:45.0 17:30.0 30
32 Austin, Makennah FR Panhandle 8:46.9 17:33.8 31
33 Witten, Lanie FR Spearman 8:48.2 17:36.4  
34 Preston, Makyiah FR Panhandle 8:48.4 17:36.7 32
35 Paulson, Tailynn FR Panhandle 8:52.1 17:44.1  
36 Lewis, Angela 8 Wellington 8:56.5 17:53.0 33
37 Rodriguez, Sherlyn FR Wellington 9:04.6 18:09.2 34
38 Garcia, Mia FR Borger 9:06.5 18:13.0  
39 Phillips, Brynlee 8 Wellington 9:10.2 18:20.4 35
40 Brown, Abby FR Borger 9:12.6 18:25.2  
41 Diaz, Enya 8 Sunray 9:17.4 18:34.7  
42 Venzor, Jacie FR Westover Park Junior High 9:19.2 18:38.4  
43 Ballinger, Kenzi FR Wellington 9:21.4 18:42.7  
44 Kashuba, Kaylie FR Westover Park Junior High 9:28.4 18:56.8  
45 Rodriguez, Alexa 8 Sunray 9:36.1 19:12.1  
46 Inman, Audrey Panhandle 24:25.1 48:50.1  
Women 2 Mile Run CC Varsity Girls Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:10:41 14:08 17 1 2 3 5 6 8 9
2 1:24:20 16:52 55 7 10 11 13 14    
3 1:33:04 18:36 64 4 12 15 16 17    
Women 2 Mile Run CC Varsity Girls Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Chavez, Sarai Dumas 6:59.2 13:58.4 1
2 Karr, Caroline SR San Jacinto Chr. (Amarillo) 6:59.6 13:59.1  
3 Lujan, Mia SO Dumas 7:01.2 14:02.4 2
4 Harris, Tori SR Dumas 7:01.9 14:03.8 3
5 Stubby-Kern, Abigayle JR Ascension Academy 7:03.7 14:07.4 4
6 Mares, Chloe SO Dumas 7:05.5 14:11.0 5
7 Lujan, Yahaira SO Dumas 7:13.2 14:26.4 6
8 Berry, Emily SR Happy 7:18.1 14:36.1 7
9 Lusk, MIcala SO Dumas 7:25.7 14:51.4 8
10 McDaniel, Erin JR Dalhart 7:30.7 15:01.3  
11 Torres, Linzey JR Borger 7:43.6 15:27.2  
12 Trujillo, Autumn JR Dumas 7:53.2 15:46.3 9
13 Baggerman, Bailee SR Happy 8:08.0 16:16.0 10
14 Holt, Kyla SO Borger 8:14.8 16:29.5  
15 Espinoza, Ruth SR Dalhart 8:25.9 16:51.7  
16 Middleton, Sydni SR Happy 8:26.9 16:53.8 11
17 Delgado, Dalia JR Dalhart 8:34.1 17:08.2  
18 Portillo, Veronica SO Ascension Academy 8:38.6 17:17.1 12
19 Johnson, Halee JR Happy 8:54.3 17:48.5 13
20 brazeal, sierra SR Dalhart 9:10.9 18:21.7  
21 Smith, Jessica SR Happy 9:23.1 18:46.1 14
22 Garcia, Hannah SO Borger 9:31.3 19:02.6  
23 Rangel, Skye JR Borger 9:44.6 19:29.1  
24 Harvey, Claire SR Ascension Academy 10:01.6 20:03.2 15
25 Olivas, Ivett SR Ascension Academy 10:12.3 20:24.6 16
26 Sawyer, Jillian JR Ascension Academy 10:36.2 21:12.3 17
Men 3 Mile Run CC Varsity Boys Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:33:30 18:42 30 1 3 4 6 16 17  
2 1:41:51 20:22 68 7 9 12 19 21 29  
3 1:41:32 20:18 69 2 8 13 22 24 26 28
4 1:45:46 21:09 76 5 10 11 20 30 31  
5 1:46:55 21:23 95 14 15 18 23 25 27  
Men 3 Mile Run CC Varsity Boys Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Williams, Noah SO Dumas 5:48.4 17:25.0 1
2 Holloway, Jonathan JR Ascension Academy 5:52.8 17:38.4 2
3 Soto, Xavier SR Dumas 5:57.2 17:51.5 3
4 Munoz, Jesus SR Dumas 6:08.1 18:24.2 4
5 Fields, Gus SR Happy 6:17.5 18:52.3 5
6 Valdez, David SR Dumas 6:18.2 18:54.5 6
7 Judd, Landry SR Dalhart 6:19.4 18:58.0 7
8 Robinson, Devon SR Ascension Academy 6:22.5 19:07.5 8
9 Mora, Angel SR Dalhart 6:26.8 19:20.2 9
10 Flowers, Landon JR Happy 6:40.2 20:00.4 10
11 Reyes, Jimmy JR Happy 6:43.6 20:10.8 11
12 delgado, dante SO Dalhart 6:44.4 20:13.2 12
13 Marshall, Joshua JR Ascension Academy 6:45.0 20:14.9 13
14 Bonds, Casen SO Borger 6:45.7 20:16.9 14
15 Frederick, Josh SR Borger 6:48.1 20:24.1 15
16 Lopez, Manuel JR Dumas 6:58.4 20:55.2 16
17 Cantu, Aaron SR Dumas 7:01.3 21:03.8 17
18 Garcia, Jesus JR Borger 7:01.5 21:04.5 18
19 Maxwell, Peyton JR Dalhart 7:12.7 21:38.1 19
20 Peters, Justen JR Happy 7:13.1 21:39.2 20
21 delgado, diego SO Dalhart 7:14.1 21:42.1 21
22 McCain, Braiden JR Ascension Academy 7:20.5 22:01.3 22
23 Nelson, Leif SO Borger 7:22.7 22:08.0 23
24 Williams, Kobe SR Ascension Academy 7:30.1 22:30.2 24
25 Nelson, Axel SR Borger 7:40.7 23:02.0 25
26 Swadling, Cole JR Ascension Academy 7:44.7 23:14.0 26
27 Story, Phoenix SO Borger 7:54.5 23:43.4 27
28 Robinson, Desmond SR Ascension Academy 7:54.8 23:44.2 28
29 hoppe, lane SO Dalhart 8:07.5 24:22.3 29
30 Gallegos, Jadon JR Happy 8:21.4 25:04.1 30
31 Stevens, Caleb JR Happy 8:34.4 25:43.0 31
32 Chow, Eli SO Ascension Academy 8:51.3 26:33.9  
33 Munoz, Uri SO Wheeler 8:51.3 26:33.9  
Women 2 Mile Run CC JV Girls Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:23:01 16:36 15 1 2 3 4 5 8 18
2 1:31:40 18:20 56 6 11 12 13 14    
3 1:33:17 18:39 57 7 9 10 15 16 17 19
Women 2 Mile Run CC JV Girls Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Nolen, Lula SR Stinnett West Texas 7:02.5 14:05.0  
2 Loya, Valeria SR Dumas 8:07.1 16:14.1 1
3 Hernandez, Jazmin SO Dumas 8:12.6 16:25.1 2
4 Medrano, Constance FR Dumas 8:18.6 16:37.2 3
5 Hernandez, Joceline SR Dumas 8:24.7 16:49.3 4
6 Morrison, Mazzy SR Dumas 8:28.2 16:56.4 5
7 Bailey, Madelyn SR Dalhart 8:44.6 17:29.2 6
8 Correlejo, Mariana SO Spearman 8:48.5 17:36.9 7
9 Martinez, Mariah SO Borger 8:59.1 17:58.2  
10 Lusk, MIcala SO Dumas 9:01.0 18:02.0 8
11 Flores, Gissele SO Spearman 9:07.1 18:14.2 9
12 Lopez, Kenleigh SO Spearman 9:10.8 18:21.5 10
13 Anguiano, Camila SO Dalhart 9:11.0 18:21.9 11
14 parra, cynthia JR Dalhart 9:13.1 18:26.1 12
15 ortiz, leilany SO Dalhart 9:16.9 18:33.7 13
16 Delgado, Areli JR Dalhart 9:24.9 18:49.7 14
17 Macias, Julie SO Spearman 9:43.9 19:27.8 15
18 Whitefield, Addi SR Spearman 9:49.0 19:37.9 16
19 Barrett, Cady SO Spearman 9:52.0 19:43.9 17
20 Thomas, Magdalena SO Dumas 10:08.9 20:17.7 18
21 Briseno, Alexa SO Spearman 10:11.0 20:21.9 19
22 Connelly, Kerstyn JR Spearman 10:11.6 20:23.2  
Men 3 Mile Run CC JV Boys Team Scores
Men 3 Mile Run CC JV Boys Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Guiterrez, Christian SR Dumas 6:41.7 20:05.0  
2 Orcutt, Cade JR Borger 6:54.4 20:43.2  
3 Corona, Brian FR Dumas 6:57.5 20:52.3  
4 Cunningham, Hudson SO San Jacinto Chr. (Amarillo) 7:35.2 22:45.4  
5 Rubio, Christopher SO Dumas 7:41.0 23:03.0  
6 Gutierrez, David SO Borger 7:44.9 23:14.7  
7 Villalobos, Sean SR San Jacinto Chr. (Amarillo) 8:02.9 24:08.6  
8 Ortiz, Angel SO Dumas 8:06.5 24:19.3  
9 Drummond, Caleb SO Ascension Academy 8:06.7 24:19.9  
10 McKinnis, Micah SO Borger 8:15.7 24:46.9  
11 Dominguez, Andrew JR Ascension Academy 8:52.0 26:35.8  
12 Silva, Iago SR Ascension Academy 11:04.6 33:13.8