LeTourneau Nicole Leman Invitational Date: 09-26-20   Venue: LeTourneau University - Longview, TX
Events
Men's Events Women's Events
Blue HS Boys JV 5000m Gold HS Girls Varsity 5000m
Blue HS Boys Varsity 5000m Gold HS Girls JV 2 Mile
Gold HS Boys JV 5000m Blue HS Girls Varsity 2 Mile
Gold HS Boys Varsity 5000m Blue HS Girls JV 2 Mile
Gold HS Girls Varsity 5000m Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:49:57 21:59 27 1 4 5 6 11 18 19
2 1:52:22 22:28 48 3 7 8 10 20 21 23
3 1:53:01 22:36 51 2 9 12 13 15 16 27
4 2:01:28 24:17 121 14 24 25 28 30    
5 2:02:25 24:29 125 17 22 26 29 31 32 33
Gold HS Girls Varsity 5000m Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Bautista, Paula SO Lufkin 6:49.3 21:11.8 1
2 Rosas, Cristina SR Kilgore 6:54.9 21:29.2 2
3 Shultz, Haylee FR Sulphur Springs 6:57.9 21:38.4 3
4 Silva, Jaqueline SO Lufkin 7:01.8 21:50.7 4
5 Ridings, Kylie SO Lufkin 7:03.7 21:56.6 5
6 Reyes, Marlene SR Lufkin 7:07.2 22:07.4 6
7 Hurst, Laney SO Sulphur Springs 7:09.5 22:14.6 7
8 Bridges, Mattie SO Sulphur Springs 7:13.7 22:27.5 8
9 Taylor, Emma SR Kilgore 7:15.9 22:34.5 9
10 Herrera, Kenia SR Sulphur Springs 7:16.1 22:35.1 10
11 Barnes, Fezeka SR Texarkana Texas 7:18.5 22:42.4  
12 Marks, Mary Kate SO Longview 7:19.8 22:46.5  
13 Perez, Val SO Texarkana Texas 7:20.9 22:50.0  
14 Cuevas, Esperanza JR Lufkin 7:21.3 22:51.3 11
15 Velasco, Vanessa JR Kilgore 7:21.9 22:53.1 12
16 Herrera, Lesly SO Kilgore 7:22.8 22:55.8 13
17 Venegas, Melina SR Longview Pine Tree 7:23.5 22:58.0 14
18 Rodriguez, Samantha SO Kilgore 7:27.1 23:09.3 15
19 Requena, Danna SO Kilgore 7:27.7 23:11.1 16
20 Fraire, Buendy SR Mount Pleasant 7:30.0 23:18.2 17
21 Reyes, Jacqueline SR Lufkin 7:30.4 23:19.6 18
22 Jasso, Alyssa FR Lufkin 7:30.7 23:20.4 19
23 Flecker, Maurie SR Sulphur Springs 7:33.0 23:27.5 20
24 Soto, Emily SO Sulphur Springs 7:36.5 23:38.6 21
25 Hilton, Abigail SO Longview 7:37.7 23:42.3  
26 Gonzalez, Breanna FR Mount Pleasant 7:42.1 23:56.0 22
27 Jimmerson, Makayla SO Sulphur Springs 7:45.3 24:05.9 23
28 Gonzalez, Alexis SO Longview Pine Tree 7:46.6 24:09.9 24
29 Burcham, Mackenzie JR Longview Pine Tree 7:48.3 24:15.1 25
30 Soto, Jennifer SR Mount Pleasant 7:50.2 24:21.2 26
31 Serrano, Jocelyn FR Kilgore 7:50.6 24:22.3 27
32 Flack, Chloe SR Lufkin 7:54.3 24:33.9  
33 Clayton, Makenzie SO Longview Pine Tree 7:54.6 24:34.8 28
34 Urieta, Daniela SO Texarkana Texas 8:00.4 24:52.7  
35 Retana, Abigail FR Mount Pleasant 8:08.3 25:17.3 29
36 Cedillo, Gloria FR Kilgore 8:11.7 25:28.0  
37 Gpnzalez, Brandy SR Longview Pine Tree 8:12.8 25:31.3 30
38 Gonzalez, Isabel SO Mount Pleasant 8:13.5 25:33.3 31
39 Peckham, Allison SO Sulphur Springs 8:14.2 25:35.8  
40 Ankton, Whitney SR Texarkana Texas 8:15.8 25:40.8  
41 Jimenez, Leilani SO Mount Pleasant 8:27.9 26:18.2 32
42 Logan, Faith SR Mount Pleasant 8:52.5 27:34.6 33
43 Cruz, Angel SO Sulphur Springs 8:59.3 27:55.9  
  Ornelas, Fatima SO Kilgore DNF  
  Breaux, Isabelle SR Longview DNF  
  Gonzales, Alexa SR Longview DNF  
  Sloan, Vreonika JR Longview DNF  
  Stanley, Rebekah SO Sulphur Springs DNF  
  Garcia, Jessica SO Longview Pine Tree DNF  
Gold HS Girls JV 2 Mile Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:12:48 14:33 21 1 3 4 5 8 11 23
2 1:19:34 15:54 68 2 6 14 22 24    
3 1:24:22 16:52 97 9 10 15 31 32 37 38
4 1:24:22 16:52 105 13 16 17 26 33 35 36
5 1:23:35 16:43 105 12 18 20 21 34    
6 1:25:26 17:05 106 7 19 25 27 28 29 30
Gold HS Girls JV 2 Mile Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Moreno-Corona, Maria FR Lufkin 6:51.3 13:42.5 1
2 Betancourt, Paulina SO Marshall 7:07.8 14:15.6 2
3 Sanchez, Gaby FR Lufkin 7:15.5 14:31.0 3
4 Nolazco, Jomaira FR Lufkin 7:19.4 14:38.7 4
5 Escobedo, Yaireth JR Lufkin 7:20.5 14:40.9 5
6 Allen, Alaila FR Marshall 7:32.4 15:04.8 6
7 Lohman, Shyann FR Longview Pine Tree 7:35.3 15:10.5 7
8 Barrett, Jayln JR Lufkin 7:37.5 15:15.0 8
9 Galvan, Estrella SR Kilgore 7:41.0 15:21.9 9
10 Estrella, Jacqueline SR Kilgore 7:41.8 15:23.6 10
11 Roldan, Jaqueline SO Lufkin 7:43.0 15:25.9 11
12 Anderson, Nealy FR Texarkana Texas 7:45.2 15:30.4 12
13 Palomino, Beida FR Sulphur Springs 7:47.0 15:33.9  
14 Rios, Noemi JR Mount Pleasant 7:49.2 15:38.3 13
15 Palmer , Sarah Jane FR Marshall 7:53.5 15:46.9 14
16 Vanegas, Fabiola SO Kilgore 7:54.5 15:49.0 15
17 Landaverde, Araceli FR Mount Pleasant 7:58.4 15:56.8 16
18 DeJesus, Arlette JR Mount Pleasant 8:01.1 16:02.2 17
19 Mitchell, Sadie FR Texarkana Texas 8:02.7 16:05.4 18
20 Vasquez, Lauren FR Longview Pine Tree 8:04.0 16:08.0 19
21 Scott, Claire SR Sulphur Springs 8:06.2 16:12.3  
22 Kraft, Emily FR Texarkana Texas 8:08.5 16:17.0 20
23 Moya, Sindy FR Texarkana Texas 8:21.1 16:42.2 21
24 Vences, Alyssa SO Marshall 8:24.9 16:49.7 22
25 Hill, Triniti SO Sulphur Springs 8:29.5 16:59.0  
26 Hernandez, Paris SO Lufkin 8:36.2 17:12.4 23
27 Carruth, Caitlyn SO Marshall 8:48.9 17:37.7 24
28 Magallanes, Erika SO Longview Pine Tree 8:50.9 17:41.8 25
29 Delgado, Gissel JR Mount Pleasant 8:53.3 17:46.5 26
30 Yanez, Jasmine FR Sulphur Springs 8:55.9 17:51.8  
31 Vasquez, Fatima SO Longview Pine Tree 9:05.2 18:10.3 27
32 Flores, Stefany FR Longview Pine Tree 9:08.1 18:16.1 28
33 Viramontes, Stephanie FR Longview Pine Tree 9:10.9 18:21.8 29
34 Rojas, Andrea JR Longview Pine Tree 9:17.2 18:34.4 30
35 Medina, Diana SO Kilgore 9:25.5 18:50.9 31
36 Baldazo, Jazmin SO Kilgore 9:28.7 18:57.3 32
37 Arrellano, Gisselle SO Mount Pleasant 9:29.6 18:59.1 33
38 Arnold, Allyson SO Texarkana Texas 9:30.5 19:01.0 34
39 Reyna, Aneyra SO Mount Pleasant 10:02.9 20:05.8 35
40 Mendoza, Audrie SO Mount Pleasant 10:05.0 20:10.0 36
41 Parson, Tara JR Kilgore 10:10.2 20:20.3 37
42 Trevino, Kendall JR Kilgore 10:54.3 21:48.5 38
  Myers, Aspen FR Longview Pine Tree DNF  
  Guzman, April SO Marshall DNF  
  Cruz, Angel SO Sulphur Springs DNF  
  Jaimes, Joanna SO Marshall DNF  
  Buendia, Brittany FR Texarkana Texas DNF  
  Hernandez, Lindsey SO Marshall DNF  
  Heslie, Castenada SO Mount Pleasant DNF  
  Yanez, Jessica JR Sulphur Springs DNF  
  Santander, Anahy SO Marshall DNF  
  Perez, Vanessa SO Texarkana Texas DNF  
  Santana, Jaquelyn SO Sulphur Springs DNF  
  Salinas, Natalie FR Lufkin DNF  
  Abachiche, Aliyah FR Sulphur Springs DNF  
  Torres, Maria SO Marshall DNF  
  Ray, Brealle SO Longview Pine Tree DNF  
  Salazar, Samatha SR Marshall DNF  
  Neal, Jordan JR Mount Pleasant DNF  
  Solorzano, Marissa JR Marshall DNF  
  Hopper, Eryka JR Kilgore DNF  
  Rios, Kayla JR Kilgore DNF  
  Sanchez, Jocelyn SR Marshall DNF  
Blue HS Girls Varsity 2 Mile Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:13:45 14:45 39 3 7 8 10 11 15 17
2 1:16:58 15:23 51 4 5 9 12 21    
3 1:17:20 15:28 62 1 6 14 19 22 23  
4 1:19:26 15:53 69 2 13 16 18 20 24  
Blue HS Girls Varsity 2 Mile Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Stevens, Lindy FR Home Education (Tyler) 6:20.4 12:40.8 1
2 Rice, Evelyn FR Douglass 6:48.6 13:37.2 2
3 Deckard, Leighah FR Cushing 6:52.5 13:45.0  
4 Rodriguez, Ashley FR Henderson 6:57.3 13:54.5  
5 Garcia, Yulianna FR Center 6:57.5 13:55.0 3
6 Hurta, Anatole SO Elysian Fields 6:58.1 13:56.1 4
7 Galles, Ruth JR Elysian Fields 7:05.6 14:11.2 5
8 Webb, Lydia SO Home Education (Tyler) 7:16.5 14:33.0 6
9 Oliveras, Jazmine FR Center 7:16.8 14:33.6 7
10 Whisenant, Gracie JR Center 7:26.1 14:52.2 8
11 Gronwald, Lilyjo SO Elysian Fields 7:31.8 15:03.5 9
12 Valdez, Yadhira SO Center 7:32.5 15:05.0 10
13 Whisenant, Gabby FR Center 7:40.0 15:19.9 11
14 Leach, Faith SO Kings Academy Christian 7:47.6 15:35.2  
15 Brown, Raven FR Elysian Fields 7:53.0 15:45.9 12
16 Richardson, Abigail SO Douglass 7:53.0 15:46.0 13
17 Villareal, Maddie JR Home Education (Tyler) 7:54.0 15:47.9 14
18 Garcia, Sandra SO Center 7:59.1 15:58.2 15
19 Mcshan, Emma FR Douglass 7:59.5 15:58.9 16
20 Soto, Isabel SR Center 8:02.2 16:04.4 17
21 Poskey, Lexi SO Douglass 8:03.8 16:07.5 18
22 Schoenberger, Grace FR Home Education (Tyler) 8:04.7 16:09.3 19
23 Nichols , Lexi JR Cushing 8:13.6 16:27.2  
24 Suaste, Tonia SR Center 8:21.4 16:42.8  
25 Brown, Hadassah SO St. Mary's (Longview) 8:22.1 16:44.2  
26 Alvarado, Maria SR Center 8:23.8 16:47.6  
27 Cooley, Katie SO Gilmer Union Hill 8:28.6 16:57.1  
28 Chavez, Dulce JR Center 8:35.7 17:11.4  
29 Keeling, Landry FR Douglass 8:58.7 17:57.4 20
30 Carr, Hailey SO Elysian Fields 9:00.9 18:01.7 21
31 Dunn, Rebecca JR St. Mary's (Longview) 9:03.5 18:06.9  
32 Mendoza, Corrina FR Home Education (Tyler) 9:05.0 18:10.0 22
33 Nelms, Jasmyne JR St. Mary's (Longview) 9:05.1 18:10.1  
34 Espinosa, Fatima SO St. Mary's (Longview) 9:14.0 18:27.9  
35 Silverthorne, Aubrey FR Home Education (Tyler) 10:06.2 20:12.3 23
36 Poskey, Lora SO Douglass 10:31.6 21:03.1 24
  Quintana, Angelica SR Waskom DNF  
  Destiny, Smith SO Waskom DNF  
  Gomez, Alex SO Waskom DNF  
  Posada, Lisbet SO Waskom DNF  
  Freeman, Madyson JR Douglass DNF  
  Neal, Mariah JR Douglass DNF  
  Bravo, Perla SR Waskom DNF  
  Bravo, Grecia SR Waskom DNF  
  Vahovius, Mary-Catherine JR Home Education (Tyler) DNF  
  Mendez, Jessica SR Waskom DNF  
  Downs , Kaylei FR Cushing DNF  
Blue HS Girls JV 2 Mile Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:08:20 13:40 15 1 2 3 4 5 6 7
Blue HS Girls JV 2 Mile Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Hasz, Bridgett 8 Home Education (Tyler) 6:24.4 12:48.8 1
2 Lay, Landry 8 Home Education (Tyler) 6:38.0 13:15.9 2
3 Stevens, Lainy 7 Home Education (Tyler) 6:39.1 13:18.2 3
4 Parker, Channing 8 Home Education (Tyler) 7:11.6 14:23.1 4
5 Neal, Charlie 6 Home Education (Tyler) 7:17.5 14:35.0 5
6 Kukla, Monica 6 Home Education (Tyler) 7:48.4 15:36.7 6
7 Rojas, Berenice SO Center 8:02.7 16:05.4  
8 Arrington, Emily 6 Home Education (Tyler) 8:42.9 17:25.7 7
9 Root, Audrey 6 Home Education (Tyler) 8:44.9 17:29.7  
10 Moughon, Jacey 7 Home Education (Tyler) 8:54.6 17:49.2  
11 Arena-Mateos, Jasmine FR Center 9:06.3 18:12.5  
12 Zamarron, Isabella JR Center 9:18.2 18:36.3  
13 Webb, Susanna 6 Home Education (Tyler) 9:22.0 18:43.9  
14 Nugent, Kirsten SR Christian Heritage (Longview) 9:43.0 19:25.9  
15 Hernandez, Nathali SO Center 10:03.2 20:06.4  
  East, Raven SO Longview Christian DNF  
  Chavez, Abi JR Center DNF  
  Broadus, Eryn FR Douglass DNF  
Blue HS Boys JV 5000m Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:45:47 21:09 31 1 4 6 9 11 13 14
2 1:47:13 21:26 33 3 5 7 8 10 12 17
3 1:55:05 23:01 70 2 15 16 18 19 20  
Blue HS Boys JV 5000m Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Mason, William 8 Home Education (Tyler) 6:07.5 19:02.0 1
2 Cammack, Marcus FR Longview Christian 6:35.6 20:29.2 2
3 Garcia, Caleb SO Center 6:38.2 20:37.3 3
4 Webb, Nathan 8 Home Education (Tyler) 6:42.7 20:51.3 4
5 Hernandez, Luis FR Center 6:43.8 20:54.6 5
6 Jones, Luke FR Douglass 6:53.9 21:26.0  
7 Dankers, Hunter 8 Home Education (Tyler) 6:54.9 21:29.3 6
8 Valadez, Jose SO Center 6:57.0 21:35.8 7
9 Rojas, Omar SO Center 7:04.5 21:59.2 8
10 Penn, Tate 8 Home Education (Tyler) 7:06.5 22:05.3 9
11 Cervants, David SO Center 7:07.0 22:06.9 10
12 Farmer, Grayson SO Elysian Fields 7:09.4 22:14.3  
13 Johnson, Dillon FR Douglass 7:09.5 22:14.5  
14 Mason, Christopher 6 Home Education (Tyler) 7:11.2 22:19.8 11
15 Marquez, Edwin FR Center 7:12.5 22:24.0 12
16 Lay, Tucker 6 Home Education (Tyler) 7:17.7 22:40.0 13
17 Neal, Jack 8 Home Education (Tyler) 7:18.1 22:41.3 14
18 Bull, Mark JR Longview Christian 7:22.9 22:56.1 15
19 Darby, Jackson SO Christian Heritage (Longview) 7:24.0 22:59.5  
20 Cammack, Preston JR Longview Christian 7:24.0 22:59.5 16
21 Vasquez, MIguel SR Center 7:32.6 23:26.3 17
22 Williams, Dekota FR Longview Christian 7:34.3 23:31.7 18
23 McCray, Jacob SO Elysian Fields 7:45.3 24:05.8  
24 Barrios, Caden SO Cushing 7:48.3 24:15.0  
25 Haigh, Chris JR Elysian Fields 7:58.4 24:46.5  
26 Stover, John FR Douglass 7:59.1 24:48.8  
27 Adame, Oscar FR Longview Christian 8:05.5 25:08.7 19
28 Guire, Tristan 8 Home Education (Tyler) 8:06.3 25:11.2  
29 Canche, Mark 7 Home Education (Tyler) 8:16.0 25:41.2  
30 Morin, Kevin SR Center 8:37.0 26:46.6  
31 McKay, Kelton FR Douglass 9:14.1 28:41.8  
32 Bull, Matthew FR Longview Christian 10:57.2 34:02.0 20
  Johnson, Wrangler SO Douglass DNF  
  Vallery, Hadeyn SO Douglass DNF  
  Dearborn, Andrew SR Longview Christian DNF  
  Lovell, Caden SO Elysian Fields DNF  
  Thomas, Kameron SO Elysian Fields DNF  
  Hancock, Josh SO Cushing DNF  
  Craddock, Will 7 Home Education (Tyler) DNF  
  Gonzalez, Rudy FR Center DNF  
Blue HS Boys Varsity 5000m Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:36:34 19:18 42 2 3 8 14 15 17 23
2 1:36:20 19:16 45 6 7 9 11 12 13 16
3 1:37:47 19:33 59 1 5 10 19 24 25 26
4 1:49:11 21:50 102 4 20 21 28 29 30  
5 1:54:29 22:53 130 18 22 27 31 32 33 34
Blue HS Boys Varsity 5000m Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Hasz, Henry JR Home Education (Tyler) 5:25.5 16:51.4 1
2 Reeves, Walker SR Douglass 5:48.6 18:03.1 2
3 Sims, T. Grant SO Elysian Fields 5:52.9 18:16.4  
4 Karns, Garret SO Douglass 6:01.3 18:42.6 3
5 Beason, Grant JR Kings Academy Christian 6:03.2 18:48.7 4
6 Hasz, Jonah SO Home Education (Tyler) 6:03.5 18:49.3 5
7 Simms, Andrew (Drew) SO Elysian Fields 6:06.9 19:00.1  
8 Gonzalez, Rafael SO Center 6:07.4 19:01.6 6
9 Huerta, Adrian SR Center 6:08.5 19:05.0 7
10 Freeman, Drake FR Douglass 6:09.5 19:08.2 8
11 Zamarron, Higinio SR Center 6:10.6 19:11.4 9
12 Suarez, Eric SO Henderson 6:11.2 19:13.3  
13 Guverra, Brandon JR Henderson 6:11.4 19:14.1  
14 Trimble, Mason JR Home Education (Tyler) 6:11.5 19:14.2 10
15 Rebollar, Raul JR Center 6:13.3 19:20.0 11
16 Bustos, Jesus SR Center 6:20.7 19:42.8 12
17 Guevera, Osvaldo SR Center 6:28.0 20:05.7 13
18 Garcia, Jose JR Cushing 6:28.6 20:07.4  
19 Jones, Noah FR Douglass 6:30.4 20:13.2 14
20 Stout, Reagan FR Douglass 6:35.1 20:27.8 15
21 Dumdei, Caleb JR Elysian Fields 6:39.5 20:41.3  
22 Garcia, Benjamin SR Center 6:39.9 20:42.4 16
23 Brown, Chayson SR Douglass 6:43.2 20:53.0 17
24 Tucker, Dominic JR St. Mary's (Longview) 6:44.2 20:56.0 18
25 Dankers, Micah SO Home Education (Tyler) 6:46.1 21:01.8 19
26 Keith, Eli SO Kings Academy Christian 6:48.6 21:09.6 20
27 Hosch, Jake SO Kings Academy Christian 6:52.3 21:21.1 21
28 Nelms, Dewey JR St. Mary's (Longview) 6:58.1 21:39.2 22
29 Gallier, Austin SR Douglass 6:58.2 21:39.5 23
30 Moughon, Jaden FR Home Education (Tyler) 7:01.8 21:50.7 24
31 Tanner, Jack FR Home Education (Tyler) 7:02.6 21:53.1 25
32 Navarro, Juan SO Henderson 7:03.4 21:55.7  
33 Jones, Joshua SO Home Education (Tyler) 7:05.5 22:02.3 26
34 Mounce, Jonathan SR Home Education (Tyler) 7:11.9 22:22.2  
35 Scribner, Lawrence JR St. Mary's (Longview) 7:12.3 22:23.2 27
36 Alvaredo, Leo SR Center 7:12.9 22:25.0  
37 Gonzalez, Jose SR Henderson 7:23.1 22:56.7  
38 McCreight, Jaxson SO Home Education (Tyler) 7:29.8 23:17.6  
39 Herring, Rowen FR Kings Academy Christian 7:38.7 23:45.4 28
40 Browning, Chase FR Kings Academy Christian 7:45.8 24:07.3 29
41 Beason, Kyle FR Kings Academy Christian 7:48.1 24:14.6 30
42 Guilliams, Joseph FR St. Mary's (Longview) 7:50.4 24:21.7 31
43 Billodeaux, Brennan FR St. Mary's (Longview) 8:05.7 25:09.2 32
44 Almazan, Roman SR St. Mary's (Longview) 8:08.9 25:19.1 33
45 Darnell, Taylor FR St. Mary's (Longview) 8:24.8 26:08.6 34
46 Penn, Samuel SO Home Education (Tyler) 8:30.0 26:24.8  
47 Khan, Fareed JR St. Mary's (Longview) 9:00.7 28:00.3  
48 Hodge, Evan FR St. Mary's (Longview) 9:23.3 29:10.4  
  Caleb, Bush FR Waskom DNF  
  Ruiz, Ezekiel JR Waskom DNF  
  Magdaleno, David SO Waskom DNF  
  Pippen, Joey JR Waskom DNF  
  Morales, Andrew FR Henderson DNF  
  Gonzalez, Carson FR Waskom DNF  
Gold HS Boys JV 5000m Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:39:31 19:54 28 2 3 4 7 12 14 26
2 1:40:45 20:09 39 1 8 9 10 11 15 18
3 1:48:11 21:38 89 5 6 20 25 33 38 40
4 1:48:52 21:46 104 13 19 22 23 27 36 37
5 1:53:04 22:36 121 16 17 24 30 34 35 42
6 1:55:41 23:08 141 21 28 29 31 32 39 41
Gold HS Boys JV 5000m Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Shupak, William SO Kilgore 6:12.5 19:17.5 1
2 Hernandez, Victor FR Lufkin 6:13.8 19:21.4 2
3 Solis, Diego FR Lufkin 6:16.8 19:30.7 3
4 Acevedo, David JR Lufkin 6:20.4 19:41.8 4
5 Trejo, Esteban JR Mount Pleasant 6:21.6 19:45.8 5
6 Zuniga, Pedro JR Mount Pleasant 6:27.0 20:02.5 6
7 Vera, Omar FR Lufkin 6:30.0 20:11.9 7
8 Salazar, Octavio SR Kilgore 6:30.9 20:14.5 8
9 Gutierrez, Isaac SO Kilgore 6:32.8 20:20.6 9
10 Aguilar, Fredy FR Kilgore 6:34.6 20:26.2 10
11 Chavez, Joseph FR Kilgore 6:34.8 20:26.6 11
12 Crager, Mason SO Lufkin 6:40.8 20:45.5 12
13 Monzon, Anthony JR Marshall 6:41.1 20:46.3  
14 White, Christian JR Longview Pine Tree 6:42.3 20:50.1 13
15 Cruz, Carlos JR Lufkin 6:43.2 20:52.7 14
16 Herrera, Adrian JR Kilgore 6:45.8 21:01.0 15
17 Ramirez, Bryan FR Sulphur Springs 6:51.2 21:17.6 16
18 Mayo, Corde SR Sulphur Springs 6:53.0 21:23.3 17
19 Herrera, Julian SO Kilgore 6:54.3 21:27.5 18
20 Lampkin, Kaleb FR Longview Pine Tree 6:56.6 21:34.4 19
21 Trejo, Jose SO Mount Pleasant 6:57.1 21:36.1 20
22 Hernandez, Armando SO Texarkana Texas 6:58.8 21:41.2 21
23 Mercado, Alexis SO Longview Pine Tree 7:01.5 21:49.6 22
24 Alfonso, Christian JR Longview Pine Tree 7:04.5 21:58.9 23
25 Tucker, Kai FR Kilgore 7:05.4 22:01.8  
26 Iberra, Aldo SO Sulphur Springs 7:05.7 22:02.8 24
27 Galindo, Chris SO Kilgore 7:09.8 22:15.5  
28 Avila, Isaiah FR Mount Pleasant 7:14.2 22:29.2 25
29 Gorman, Trent FR Lufkin 7:15.6 22:33.5 26
30 Villafranco, Kevin FR Marshall 7:15.8 22:34.0  
31 Morrow, Evan FR Longview Pine Tree 7:17.5 22:39.3 27
32 Spakes, Luke SO Texarkana Texas 7:18.6 22:42.8 28
33 Massie , Braysen FR Lufkin 7:20.9 22:49.9  
34 Beard, Jaiyden JR Texarkana Texas 7:22.9 22:56.3 29
35 Solinas, Anthony SO Kilgore 7:41.2 23:53.1  
36 Miller, Maddox JR Sulphur Springs 7:42.9 23:58.4 30
37 Mitchell, Gavin JR Texarkana Texas 7:44.7 24:03.8 31
38 Hodgson, Ian SO Texarkana Texas 7:49.1 24:17.7 32
39 Vargas, Christian SO Mount Pleasant 7:49.2 24:17.9 33
40 Toland, Jacob FR Sulphur Springs 7:50.7 24:22.5 34
41 Bailey, Conner JR Sulphur Springs 7:52.0 24:26.8 35
42 Mondragon, Kayden FR Longview Pine Tree 7:52.1 24:27.0 36
43 Klepper, Keegan JR Longview Pine Tree 7:57.6 24:44.1 37
44 Mundt, Landon SO Lufkin 7:59.4 24:49.8  
45 Alvarado, Saul SO Mount Pleasant 8:03.1 25:01.3 38
46 Crysel, Colten SO Texarkana Texas 8:23.4 26:04.1 39
47 Terrones, Ruben JR Mount Pleasant 8:36.3 26:44.4 40
48 Carter, Caeden FR Texarkana Texas 8:39.5 26:54.3 41
49 Gonzales, Yair SR Marshall 8:42.9 27:04.7  
50 Ditrich, Ethan FR Sulphur Springs 9:14.5 28:43.0 42
51 Toon, Kaden SO Mount Pleasant 9:49.6 30:32.0  
  Foster, Nathan FR Sulphur Springs DNF  
  Nafrady, Matthew SR Longview Pine Tree DNF  
  Contreras, Axel FR Mount Pleasant DNF  
  Ovalle, David SO Longview Pine Tree DNF  
  Huntsberry, Malcolm SR Longview Pine Tree DNF  
  Meyers, Ronaldo SO Marshall DNF  
  Munoz, Anthony JR Marshall DNF  
  Vences, Jonathan SO Marshall DNF  
  Morales , Jose JR Marshall DNF  
  Buendia, David FR Mount Pleasant DNF  
  Shine, Tykerrian FR Mount Pleasant DNF  
  Smith, Campbell SO Sulphur Springs DNF  
Gold HS Boys Varsity 5000m Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:27:56 17:35 36 2 3 7 9 15 23 34
2 1:28:16 17:39 40 1 4 6 10 19 21 29
3 1:30:08 18:01 78 5 13 14 20 26 27 33
4 1:30:50 18:10 84 8 11 18 22 25 28 41
5 1:33:20 18:40 132 16 17 30 32 37 40 43
6 1:36:54 19:22 158 12 24 35 42 45 46 48
7 1:39:02 19:48 188 31 36 38 39 44 47  
Gold HS Boys Varsity 5000m Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Murphy, Kristopher SO Lufkin 5:29.0 17:02.4 1
2 Robles, Daniel JR Mount Pleasant 5:30.0 17:05.2 2
3 Calderon, Geovanni SO Mount Pleasant 5:33.1 17:15.1 3
4 Jaime, Brandon SO Lufkin 5:34.6 17:19.7 4
5 Bain, Austin SR Kilgore 5:35.0 17:21.0 5
6 Gutierrez, Joachim FR Lufkin 5:42.4 17:44.0 6
7 Landaverde, Gill SR Mount Pleasant 5:42.9 17:45.5 7
8 Laguna, David SR Longview 5:43.5 17:47.2 8
9 Sandate, Jonathan JR Mount Pleasant 5:44.9 17:51.7 9
10 Mejia, Santos FR Lufkin 5:45.4 17:53.4 10
11 Grienfenkemp, Andrew FR Longview 5:46.1 17:55.3 11
12 Flecker, Alex JR Sulphur Springs 5:46.6 17:57.0 12
13 Herrera, AB SR Kilgore 5:46.9 17:57.8 13
14 Sanchez, Yamir SO Kilgore 5:47.2 17:59.0 14
15 Landaverde, Gilberth SO Mount Pleasant 5:47.4 17:59.3 15
16 Hernandez, Marcos SO Longview Pine Tree 5:48.4 18:02.6 16
17 Russell, Zack SR Longview Pine Tree 5:49.8 18:06.8 17
18 Hull, Reagan SO Longview 5:51.6 18:12.4 18
19 Gutierrez, Joshua FR Lufkin 5:53.0 18:16.9 19
20 Torres, Max SO Kilgore 5:53.1 18:17.1 20
21 Alday, Marcos SR Lufkin 5:55.8 18:25.5 21
22 Ramoe, Uriel SR Longview 5:56.3 18:27.2 22
23 Escobar, Christopher SO Mount Pleasant 5:56.5 18:27.6 23
24 Patrick, Evan JR Sulphur Springs 5:56.6 18:28.1 24
25 Johnson, Andrew SR Longview 5:56.7 18:28.5 25
26 Rosas, Josue' SO Kilgore 5:58.4 18:33.8 26
27 May, Ryan JR Kilgore 5:58.6 18:34.4 27
28 Gaskin, Stephen FR Longview 6:01.6 18:43.7 28
29 Orta, Emanuel SO Lufkin 6:02.0 18:44.7 29
30 Diaz, Bryan JR Longview Pine Tree 6:04.5 18:52.7 30
31 Likins, Evan JR Texarkana Texas 6:04.8 18:53.6 31
32 Gray, Jacob SR Longview Pine Tree 6:04.9 18:53.9 32
33 Ashby, Grant SO Lufkin 6:05.0 18:54.0  
34 Gutierrez , Zachery FR Kilgore 6:05.5 18:55.7 33
35 Gonzalez, Juan SR Mount Pleasant 6:07.2 19:01.0 34
36 Martinez, Chris FR Kilgore 6:07.3 19:01.2  
37 Martinez, Norberto JR Mount Pleasant 6:08.9 19:06.2  
38 Fuller, Camden SR Sulphur Springs 6:12.1 19:16.2 35
39 White, Jeb SO Texarkana Texas 6:14.7 19:24.3 36
40 Gray, Malachi FR Longview Pine Tree 6:14.8 19:24.6 37
41 Retana, Juan JR Mount Pleasant 6:18.5 19:36.1  
42 Coco, Juan Carlos SO Texarkana Texas 6:26.2 20:00.2 38
43 Likins, Eli FR Texarkana Texas 6:28.3 20:06.6 39
44 Gomez, Brayanth SR Marshall 6:30.4 20:13.0  
45 Cordova, Joseph JR Longview Pine Tree 6:33.2 20:21.9 40
46 Turner, Nicholas FR Longview 6:35.5 20:28.9 41
47 Garcia, Kevin JR Sulphur Springs 6:36.8 20:32.9 42
48 Cruz, Omar SR Longview Pine Tree 6:36.9 20:33.4 43
49 Raley, Gabriel SO Texarkana Texas 6:38.6 20:38.6 44
50 Scott, Jonathon JR Sulphur Springs 6:39.4 20:41.0 45
51 Hernandez, Hector JR Sulphur Springs 6:40.1 20:43.3 46
52 Leos, Oswaldo SR Lufkin 6:41.6 20:47.9  
53 White, Chapman SO Texarkana Texas 6:44.1 20:55.6 47
54 Vermillion, Joel SO Longview 6:46.8 21:04.2  
55 Martinez, Xavier JR Longview Pine Tree 6:48.0 21:07.8  
56 Brett, David SO Longview 6:48.8 21:10.2  
57 Mendez, Joseph SR Longview Pine Tree 7:00.2 21:45.6  
58 Hernandez, Alan JR Sulphur Springs 7:00.4 21:46.2 48
59 Viramontes, Emmanuel SR Longview Pine Tree 7:01.0 21:48.0  
  Rodriquez, Yonatan JR Longview DNF  
  Childs, Ian SR Texarkana Texas DNF  
  Ramirez, Abdiel SR Sulphur Springs DNF  
  Padilla, Jonah SR Marshall DNF  
  Duran, Brandon SR Marshall DNF  
  Ramirez, Sahir JR Mount Pleasant DNF  
  Flecker, Alex JR Sulphur Springs DNF  
  Diosdado, Alejandro SR Sulphur Springs DNF  
  Mejia, Jose JR Sulphur Springs DNF