IHSAA Cross Country Section 13 Date: 10-12-19   Venue: Bellmont - Decatur, IN
Events
Men's Events Women's Events
Boys Varsity Girls Varsity
Girls Varsity Team Scores

Division 1

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:40:46 20:09 45 1 4 6 14 20 35 47
2 1:43:53 20:46 64 3 9 12 15 25 34 52
3 1:44:30 20:54 66 5 11 13 16 21 38  
4 1:49:10 21:50 117 8 18 19 23 49 53 55
5 1:50:29 22:05 144 2 26 28 32 56 58 64
6 1:53:08 22:37 162 17 24 27 37 57 65 69
7 1:51:54 22:22 163 7 31 36 44 45 61 62
8 1:53:54 22:46 184 10 22 42 51 59 66 67
9 1:55:24 23:04 196 29 30 33 50 54 63 68
10 1:55:15 23:03 209 39 40 41 43 46 48 60
Girls Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Mahnensmith, Sarah SR Norwell 6:04.5 18:49.8 1
2 Gentz, Abbey SR Woodlan 6:07.4 18:58.7 2
3 Busch, Sarah SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:09.6 19:05.8 3
4 Bales, Lauren SR Norwell 6:13.5 19:17.8 4
5 Sturwold, McKenzie SR South Adams 6:15.0 19:22.3 5
6 Lambert, Sydney SR Norwell 6:19.6 19:36.6 6
7 Kline, Aubree SR New Haven 6:30.3 20:09.7 7
8 Walda, Lauren SR Ft. Wayne South Side 6:32.5 20:16.6 8
9 Baum, Kristina SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:34.5 20:22.7 9
10 Van De Weg, Marissa SR Adams Central 6:38.1 20:33.9 10
11 Patch, Kallee SR South Adams 6:39.4 20:38.0 11
12 Hawkins, Hannah SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:44.0 20:52.4 12
13 Dague, Taylor SR South Adams 6:50.7 21:13.2 13
14 Dirig, Addison SR Norwell 6:52.0 21:17.2 14
15 Mulholland, Tatum SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:52.4 21:18.4 15
16 Miller, Megan SR South Adams 6:54.4 21:24.4 16
17 Sprankles, Leslie SR Bluffton 6:55.2 21:27.1 17
18 Licona, Solani SR Ft. Wayne South Side 6:56.1 21:29.8 18
19 Anya, Ramrakhiani JR Ft. Wayne Canterbury 6:59.2 21:39.3  
20 Niblack, Katey SR Ft. Wayne South Side 6:59.4 21:40.1 19
21 Cassel, Maeli SR Norwell 7:01.1 21:45.2 20
22 Hunley, Addisyn JR South Adams 7:03.4 21:52.5 21
23 Reynolds, Olivia SR Adams Central 7:04.2 21:55.0 22
24 Hensler, Madeline SR Ft. Wayne South Side 7:08.9 22:09.5 23
25 Linderwell, Annika JR Bluffton 7:09.0 22:09.9 24
26 Heiny, Kathryn SR Ft. Wayne Bishop Luers 7:10.6 22:14.7 25
27 Goheen, Addie JR Woodlan 7:10.8 22:15.4 26
28 Robles, Alysha SR Bluffton 7:13.7 22:24.4 27
29 Dyer, Lydia SR Woodlan 7:14.9 22:28.1 28
30 Biggins, Lilly SR Heritage 7:15.1 22:28.6 29
31 Kohrman, Nicole SR Heritage 7:15.6 22:30.2 30
32 Bostic, Mykasia JR New Haven 7:17.7 22:36.8 31
33 Zent, Riley JR Woodlan 7:18.3 22:38.5 32
34 Sebring, Katelyn SR Heritage 7:18.7 22:39.9 33
35 Holzinger, Lillian SR Ft. Wayne Bishop Luers 7:18.8 22:40.3 34
36 Cox, Paige SR Norwell 7:19.4 22:41.9 35
37 Coomer, Makayla SR New Haven 7:19.4 22:42.1 36
38 Kitt, Elayna SR Bluffton 7:20.5 22:45.4 37
39 Neuenschwander, Ella SR South Adams 7:21.1 22:47.3 38
40 Melton, Delainey SR Bellmont 7:21.4 22:48.1 39
41 Singleton, Mia SR Bellmont 7:21.5 22:48.4 40
42 Morris, Faith SR Bellmont 7:27.0 23:05.6 41
43 Faurote, Elisa SR Adams Central 7:28.4 23:09.9 42
44 Burke, Josi SR Bellmont 7:29.1 23:12.2 43
45 Hammond, Madison SR New Haven 7:29.2 23:12.5 44
46 Police, Sophia SR New Haven 7:29.5 23:13.3 45
47 Hirn, Makhia SR Bellmont 7:32.0 23:21.2 46
48 Shepherd, Allison JR Norwell 7:33.9 23:26.9 47
49 Hockemeyer, JoLynn SR Bellmont 7:35.6 23:32.4 48
50 Gochtvott-Stine, Fiona JR Ft. Wayne South Side 7:36.5 23:35.2 49
51 Whitacre, Anna-Grace SR Heritage 7:38.5 23:41.2 50
52 Armes, Avree SR Adams Central 7:38.7 23:41.7 51
53 Miguel, Alexis SR Ft. Wayne Bishop Luers 7:38.7 23:41.9 52
54 Hill, Samoni SR Ft. Wayne South Side 7:45.0 24:01.3 53
55 McKinnon, Rachel SR Heritage 7:46.1 24:04.7 54
56 Aylward, Elizabeth JR Ft. Wayne South Side 7:46.4 24:05.8 55
57 Miller, Morgan JR Woodlan 7:47.6 24:09.4 56
58 Wilson, Shaylan SR Ft. Wayne Wayne 7:48.4 24:11.9  
59 McCowin, Alexia SR Ft. Wayne Wayne 7:50.1 24:17.3  
60 Bultemeier, Katelyn SR Bluffton 7:51.6 24:21.7 57
61 Lake, Brenna JR Woodlan 7:52.3 24:24.0 58
62 Egly, Zoe SR Adams Central 7:55.7 24:34.5 59
63 Bleke, Lauren SR Bellmont 8:00.4 24:49.0 60
64 Goodwin, Marissa JR New Haven 8:00.6 24:49.9 61
65 Isabella, Von Seggern SR Ft. Wayne Canterbury 8:03.0 24:57.3  
66 McCagg, Rebekah SR New Haven 8:05.4 25:04.7 62
67 Hermann, Maleah SR Heritage 8:05.8 25:06.0 63
68 Koos, Ellie SR Woodlan 8:08.8 25:15.2 64
69 Hiday, Emily SR Bluffton 8:12.4 25:26.5 65
70 Call, Makenna SR Adams Central 8:15.3 25:35.4 66
71 Anderson, Lily JR Adams Central 8:16.9 25:40.2 67
72 Jason, Tracey JR Ft. Wayne Wayne 8:22.6 25:57.9  
73 Lazarin, Romina SR Ft. Wayne Canterbury 8:29.1 26:18.2  
74 Acosta, Kierra JR Heritage 8:32.9 26:29.8 68
75 Marker, Cheyenne JR Ft. Wayne Wayne 8:39.4 26:50.0  
76 Wenger, Aubrey SR Bluffton 8:50.0 27:23.0 69
77 Sophia, Shoppell SR Ft. Wayne Canterbury 10:43.1 33:13.5  
Boys Varsity Team Scores

Division 1

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:23:58 16:47 21 1 2 3 5 10 11 13
2 1:26:55 17:23 49 6 7 8 12 16 24 28
3 1:32:12 18:26 138 15 17 32 35 39 41 46
4 1:32:22 18:28 145 4 20 21 43 57    
5 1:32:59 18:35 152 22 25 27 31 47 48 61
6 1:33:47 18:45 164 23 30 33 34 44 51 52
7 1:34:04 18:48 174 9 19 37 49 60    
8 1:33:55 18:47 177 18 36 38 40 45 65 69
9 1:35:45 19:09 201 14 26 50 53 58 59 62
10 1:40:45 20:09 248 29 42 55 56 66 68  
11 1:49:41 21:56 318 54 63 64 67 70    
Boys Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Garlinger, Jordan SR Bellmont 5:17.5 16:24.2 1
2 Fuelling, Isaac SR Bellmont 5:18.5 16:27.2 2
3 Lawson, Kyle SR Bellmont 5:27.2 16:54.2 3
4 McIntire, Clancy SR South Adams 5:27.6 16:55.5 4
5 Guise, Deion SR Bellmont 5:27.8 16:56.2 5
6 Arnos, Andrew JR New Haven 5:32.2 17:09.6 6
7 Cassell, Laterrius SR New Haven 5:32.3 17:09.9 7
8 Saldana, Luis SR New Haven 5:32.7 17:11.4 8
9 Ealey, Gavin SR Ft. Wayne Bishop Luers 5:33.3 17:13.3 9
10 Johnson, Blaine SR Bellmont 5:34.7 17:17.4 10
11 Kukelhan, Chase SR Bellmont 5:37.0 17:24.5 11
12 Rhodes, Justin SR New Haven 5:39.9 17:33.5 12
13 Corral, Nick SR Bellmont 5:40.2 17:34.6 13
14 Carnall, Aaron SR Bluffton 5:43.0 17:43.1 14
15 Strothman, Tyler SR Norwell 5:44.3 17:47.1 15
16 Belcher, Isaiah SR New Haven 5:45.5 17:51.0 16
17 Peterson, Jakob SR Norwell 5:45.7 17:51.7 17
18 Zehr, Kevin JR Woodlan 5:45.9 17:52.1 18
19 Rabideau, Cody JR Ft. Wayne Bishop Luers 5:49.5 18:03.3 19
20 Lehman, Trey SR South Adams 5:50.6 18:06.6 20
21 Anderson, Race SR South Adams 5:50.6 18:06.9 21
22 Walda, Evan SR Ft. Wayne South Side 5:51.3 18:08.9 22
23 Schaadt, Derek SR Heritage 5:54.4 18:18.5 23
24 Felger, Riley SR New Haven 5:54.7 18:19.4 24
25 Combs, Isaac SR Ft. Wayne South Side 5:54.8 18:19.7 25
26 Crosbie, Markis SR Bluffton 5:57.8 18:29.0 26
27 Aylward, Alex SR Ft. Wayne South Side 5:57.9 18:29.4 27
28 Rhodes, James SR New Haven 5:59.9 18:35.6 28
29 Arnold, Kaidenn SR Adams Central 6:00.8 18:38.4 29
30 Connor, Jared SR Heritage 6:01.6 18:41.0 30
31 Robinson, LeAndre SR Ft. Wayne South Side 6:01.7 18:41.2 31
32 Huss, Zander SR Norwell 6:02.4 18:43.3 32
33 Dinius, Gavin SR Heritage 6:03.2 18:45.9 33
34 Hoffman, Ethan SR Heritage 6:04.1 18:48.6 34
35 Waldman, Zachary JR Norwell 6:05.3 18:52.3 35
36 Moore, Max SR Woodlan 6:05.6 18:53.1 36
37 Paris, Jack SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:05.6 18:53.3 37
38 Evans, Gabe SR Ft. Wayne Wayne 6:05.7 18:53.7  
39 Lockridge, Nate JR Woodlan 6:06.3 18:55.3 38
40 Stauffer, Lucas SR Norwell 6:07.2 18:58.3 39
41 Loucks, Tyler SR Woodlan 6:07.3 18:58.6 40
42 Slater, Kaiden SR Norwell 6:07.3 18:58.7 41
43 Connelley, Korbin SR Adams Central 6:09.2 19:04.6 42
44 Von Gunten, Aidan SR South Adams 6:09.8 19:06.2 43
45 Dinius, Jakob SR Heritage 6:12.1 19:13.5 44
46 Hohenbrink, Carter JR Woodlan 6:13.1 19:16.5 45
47 Melcher, Marin JR Norwell 6:13.1 19:16.5 46
48 Knight, Alonzo SR Ft. Wayne South Side 6:14.4 19:20.6 47
49 Weber, Logan SR Ft. Wayne South Side 6:14.6 19:21.1 48
50 Steigmeyer, Will SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:17.3 19:29.5 49
51 Mayer, Bryson SR Bluffton 6:18.4 19:32.9 50
52 Richards, Steeven SR Heritage 6:19.9 19:37.4 51
53 Love, Payton SR Heritage 6:19.9 19:37.5 52
54 Baumgartner, Samuel JR Bluffton 6:20.4 19:39.2 53
55 Nithin, Krishnan SR Ft. Wayne Canterbury 6:22.5 19:45.6 54
56 Egly, Luke SR Adams Central 6:24.9 19:53.0 55
57 Kaehr, Jake SR Adams Central 6:28.4 20:03.8 56
58 Gorrell, Isaac SR South Adams 6:29.6 20:07.5 57
59 Bultemeier, Grant SR Bluffton 6:34.0 20:21.1 58
60 Grady, Lucas JR Bluffton 6:35.1 20:24.6 59
61 Epple, Alex SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:35.4 20:25.6 60
62 Niblack, Auston JR Ft. Wayne South Side 6:36.5 20:28.9 61
63 Yergler, Brody SR Bluffton 6:40.4 20:41.2 62
64 Isaac, Bailey SR Ft. Wayne Canterbury 6:41.7 20:45.2 63
65 Ian, Rentschler SR Ft. Wayne Canterbury 6:44.9 20:55.0 64
66 Lemus-Juarez, Jose SR Ft. Wayne Wayne 6:48.1 21:05.2  
67 Shawver, Conner SR Woodlan 6:53.0 21:20.2 65
68 Vargas, Gabe SR Ft. Wayne Wayne 7:09.1 22:10.0  
69 Baez, Joe SR Smith Academy 7:10.1 22:13.2  
70 Schwartz, Andrew SR Adams Central 7:27.0 23:05.7 66
71 Moody, Brady SR Ft. Wayne Wayne 7:27.4 23:06.8  
72 Andrew, Xi JR Ft. Wayne Canterbury 7:33.2 23:24.9 67
73 McAfee, Evan SR Adams Central 7:34.6 23:29.1 68
74 Art, Brysen JR Woodlan 7:47.2 24:08.3 69
75 Gavin, Bowe SR Ft. Wayne Canterbury 8:01.0 24:50.9 70