Kewanee X-C Invitational Date: 09-28-19   Venue: Kewanee - Kewanee, IL
Events
Men's Events Women's Events
Men's 3 Mile Run Fresh So Women's 3 Mile Run Varsity
Men's 3 Mile Run Varsity  
Women's 3 Mile Run Varsity Team Scores
Women's 3 Mile Run Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Vaessen, Margaret SR Amboy 6:57.8 20:53.3  
2 Frail, Olivia SR Stark County 7:02.2 21:06.6  
3 Rader, Mackenzie JR Knoxville 7:03.8 21:11.3  
4 Orrick, Ashley JR Stark County 7:05.6 21:16.8  
5 Earleywine, Cassidy SO Illinois Valley Central 7:07.9 21:23.5  
6 Williamson, Marley JR Illinois Valley Central 7:17.0 21:50.8  
7 Downing, Kendra SO Cambridge 7:18.6 21:55.6  
8 Unzicker, Lucy SR Lowpoint-Washburn 7:21.6 22:04.8  
9 Bollinger, Maryn SR Orion 7:22.2 22:06.4  
10 Cattani, Tea JR Hall 7:22.3 22:06.7  
11 Norberg, Brooke SR Orion 7:27.7 22:23.1  
12 Rewerts, Paige SO Stark County 7:30.1 22:30.1  
13 Peterson, Sydney Yorkville Christian Musta 7:30.8 22:32.2  
14 Althaus, Lauren JR Amboy 7:32.2 22:36.6  
15 Mudge, Brady JR St. Bede 7:32.5 22:37.4  
16 Knox, Addison JR Sherrard 7:33.3 22:39.9  
17 Stearns, Kynlee JR Knoxville 7:39.3 22:57.9  
18 Price, Josie SR Stark County 7:40.7 23:02.1  
19 Gibson, Sarah SO Sherrard 7:42.0 23:06.0  
20 Dyken, Alyssa SR Stark County 7:42.1 23:06.2  
21 Perkins, Mae SO Illinois Valley Central 7:44.2 23:12.5  
22 Nordstrom, Izzy JR Orion 7:46.4 23:19.0  
23 Oltman , Madison SR Henry-Senachwine 7:53.0 23:38.8  
24 Wiggin, Victoria SR Lowpoint-Washburn 7:54.7 23:44.0  
25 Moore, Mandy SR Illinois Valley Central 8:00.7 24:01.9  
26 Shimmin, Trinity SR Stark County 8:00.7 24:02.1  
27 Reyes, Yovanna JR Hall 8:05.5 24:16.4  
28 VanDuyne, Hayley JR Orion 8:08.2 24:24.4  
29 Heeren, Haley SR Kewanee 8:09.7 24:29.0  
30 Buster, Ainsley SR Knoxville 8:10.8 24:32.2  
31 Reuter, Riley SR Henry-Senachwine 8:13.8 24:41.4  
32 Corcoran, Sidney SR Amboy 8:14.2 24:42.4  
33 Becker, Lena SR Stark County 8:15.7 24:46.9  
34 Hulsing, Jillian SO Bureau Valley 8:16.4 24:49.0  
35 dooley, jamie SO Mendota 8:20.1 25:00.3  
36 Backer, Alicia SR Bureau Valley 8:20.9 25:02.5  
37 Wagner, Paige SR Bureau Valley 8:22.3 25:06.9  
38 Wolf, Kayla SR Illinois Valley Central 8:26.2 25:18.4  
39 Feazel, Tessa JR Lowpoint-Washburn 8:34.0 25:41.8  
40 Kessling , Nadia SR Henry-Senachwine 8:36.1 25:48.2  
41 Taylor, Anna SO Sherrard 8:36.6 25:49.7  
42 Lundquist, Emma SR Amboy 8:42.5 26:07.3  
43 Moen, Lily SR Orion 8:46.3 26:18.7  
44 Tarr, Lauren JR Amboy 8:49.7 26:29.1  
45 Knecht, Jadie SR Lowpoint-Washburn 8:55.4 26:46.1  
46 Orrick, Emily JR Stark County 8:58.8 26:56.4  
47 Asplund, Clara SO Galva 9:00.0 26:59.8  
48 Fairfield, Sarah SR Stark County 9:02.5 27:07.3  
49 Siena, Kathryn SR Ottawa Marquette 9:04.5 27:13.4  
50 Meisenburg, Melaina SO Orion 9:05.4 27:16.0  
51 Lee, Abigail JR Galva 9:05.7 27:17.1  
52 Mudge, Madeline Rose SR St. Bede 9:21.1 28:03.3  
53 Peterson, Cassidy SO Bureau Valley 9:23.5 28:10.4  
54 Merlo, Allyssa SO Illinois Valley Central 9:30.5 28:31.5  
55 Henderson, Alex SR Kewanee 9:33.6 28:40.6  
56 VanDuyne, Rachel SR Orion 9:35.8 28:47.4  
57 Randall, Jaden JR Lowpoint-Washburn 9:38.7 28:55.9  
58 Addo, Jada JR Lowpoint-Washburn 9:50.1 29:30.1  
59 Berry, Saniya Yorkville Christian Musta 9:52.5 29:37.5  
60 Reynolds, Abbigale SO Galva 9:54.1 29:42.3  
61 Nedved, Maggie JR Orion 10:02.4 30:07.1  
62 Klein, Allison SO Illinois Valley Central 10:23.3 31:09.8  
63 Carlson, Kaleen JR Bureau Valley 10:38.4 31:55.2  
64 Groom, Aleah SR Henry-Senachwine 10:59.2 32:57.4  
65 Cisneros, Olivia SR St. Bede 11:00.6 33:01.8  
66 mayfield, zanae SR Mendota 11:18.0 33:53.9  
67 Artman, Piper SR Mendota 11:18.4 33:55.0  
68 Sears, Leah JR Orion 11:35.7 34:46.9  
Men's 3 Mile Run Fresh So Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:50:17 22:03 15 1 2 3 4 5 6  
Men's 3 Mile Run Fresh So Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 VanStechelman, Colin JR Kewanee 6:15.9 18:47.6  
2 Dugosh, Daniel JR St. Bede 6:23.3 19:09.8 1
3 Grimshaw, Wyatt SO Putnam County 6:27.3 19:21.8  
4 Hixson, Keagan JR Cambridge 6:30.1 19:30.3  
5 Davis, Hayden SO Kewanee 6:31.7 19:35.1  
6 Kirchgessner, Matthew JR Lowpoint-Washburn 6:34.1 19:42.1  
7 House, Elijah SO Bureau Valley 6:34.8 19:44.2  
8 Moland, Mathew JR I V C Grey Ghosts 6:36.2 19:48.5  
9 Stamberger, Andrew JR Mendota 6:37.2 19:51.5  
10 Delagrange, Colin SO Lowpoint-Washburn 6:38.6 19:55.6  
11 Twardowski, Joey JR Putnam County 6:41.7 20:05.1  
12 VanHyfte, Matt JR Cambridge 7:04.5 21:13.5  
13 Jones, Miguel JR St. Bede 7:06.2 21:18.4 2
14 Koch, Nathen JR I V C Grey Ghosts 7:06.3 21:18.8  
15 Dochterman, Wyatt JR Sherrard 7:10.2 21:30.5  
16 Roth, Benjamin SO Bureau Valley 7:15.4 21:46.0  
17 Catour, Conner SO Sherrard 7:19.4 21:58.0  
18 Manning, Jordan SO Knoxville Blue Bullits 7:20.8 22:02.2  
19 Thorndyke, Eric SO Orion 7:21.8 22:05.3  
20 Lambia, Zach JR St. Bede 7:23.0 22:08.9 3
21 hermosillo, alex JR Mendota 7:27.4 22:22.2  
22 Orteza, Henry JR St. Bede 7:33.9 22:41.7 4
23 Grady, Michael JR Lowpoint-Washburn 7:36.5 22:49.3  
24 Miao, Chad SO I V C Grey Ghosts 7:53.7 23:41.1  
25 Cao, Wilt JR St. Bede 8:19.6 24:58.7 5
26 indigo, liam SO Mendota 8:20.2 25:00.5  
27 fouke, nevin SO Mendota 8:22.4 25:07.2  
28 Cambron, Trevor SO Bureau Valley 8:43.8 26:11.4  
29 Moran, Ethan SR Orion 8:46.7 26:19.9  
30 Wang, Aaron JR St. Bede 8:53.7 26:41.1 6
31 Allen, Kameron JR Sherrard 9:12.5 27:37.3  
32 Paddilla, Alex SO I V C Grey Ghosts 9:19.1 27:57.3  
33 Rainwater, Dylan SO Kewanee 9:20.2 28:00.5  
34 Weyer, Ben JR Ottawa Marquette 9:46.6 29:19.7  
35 Grimshaw, Wes SR Putnam County 9:46.7 29:20.0  
36 Elliott, Lane SO Henry-Senachwine 9:47.8 29:23.4  
37 Serpette, Logan SO Henry-Senachwine 11:06.7 33:20.1  
38 Elliott, Ethan SR Henry-Senachwine 11:20.3 34:00.7  
39 Nissen, Billy SR Orion 12:27.9 37:23.7  
Men's 3 Mile Run Varsity Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 I V C Grey Ghosts 1:30:47 18:09 34 1 4 8 9 12 13  
2 1:34:36 18:55 58 3 5 7 21 22 40 45
3 1:34:42 18:56 59 2 10 14 16 17 25 26
4 Knoxville Blue Bullits 1:39:24 19:52 110 6 15 19 28 42 54  
5 1:40:24 20:04 114 18 20 23 24 29 35 39
6 1:42:46 20:33 151 11 27 31 36 46    
7 1:54:00 22:48 218 32 37 41 52 56    
8 1:52:09 22:25 229 38 43 47 48 53    
9 1:54:55 22:59 230 30 44 50 51 55    
10 2:00:35 24:07 231 33 34 49 57 58    
Men's 3 Mile Run Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Bergman, Elias SR I V C Grey Ghosts 5:29.7 16:28.9 1
2 Hoffman, Lucas SR Ottawa Marquette 5:44.3 17:12.9  
3 Belha, Jacob SR Sherrard 5:51.1 17:33.2 2
4 Loftus, Brock JR Amboy 5:59.1 17:57.2 3
5 Eisenbarth, Collin SR I V C Grey Ghosts 6:05.2 18:15.5 4
6 Eller, Ian JR Amboy 6:07.1 18:21.1 5
7 Hensley, Christian SR Knoxville Blue Bullits 6:07.2 18:21.6 6
8 McNinch, Kyler SO Amboy 6:07.6 18:22.6 7
9 Norris, Jordan SO I V C Grey Ghosts 6:08.7 18:25.9 8
10 Ross, Gabe SO I V C Grey Ghosts 6:13.6 18:40.7 9
11 Hauger, Dayton SR Sherrard 6:14.7 18:43.9 10
12 Weissensei, Jacob Yorkville Christian Musta 6:15.7 18:47.0  
13 Welch, Alex JR Stark County 6:16.4 18:49.1 11
14 Nowack, Reece SO I V C Grey Ghosts 6:19.1 18:57.2 12
15 Quinn, Jacob SR I V C Grey Ghosts 6:19.7 18:59.0 13
16 crowther, kaden SR Hall 6:21.3 19:03.7  
17 Gorey, Mike SR Sherrard 6:26.0 19:17.8 14
18 Johnson, Jake SR Knoxville Blue Bullits 6:28.2 19:24.5 15
19 Zeglis, Logan SR St. Bede 6:30.0 19:30.0  
20 Russel, Dylan JR Sherrard 6:30.4 19:31.1 16
21 Bonnell, Beau SR St. Bede 6:31.9 19:35.6  
22 Bradarich, Noah JR Sherrard 6:32.3 19:36.8 17
23 Catour, Allen JR Orion 6:33.6 19:40.7 18
24 McGuire, Lucas SR Knoxville Blue Bullits 6:33.7 19:41.0 19
25 hernandez, anthony SR St. Bede 6:33.8 19:41.3  
26 Johnson, Gabe SR Kewanee 6:33.9 19:41.6  
27 Bradley, Luciano SR Orion 6:36.6 19:49.6 20
28 Bowers, Caden SR Cambridge 6:36.9 19:50.5  
29 Dickinson, Ryan SO Amboy 6:38.5 19:55.4 21
30 Dittmar, Michael SR St. Bede 6:39.6 19:58.8  
31 Jones, Andruw JR Amboy 6:40.3 20:00.8 22
32 Scharpman, Kade JR Orion 6:43.0 20:09.0 23
33 Meisenberg, Collin SR Orion 6:43.1 20:09.3 24
34 Steagall, Hayden JR Sherrard 6:45.9 20:17.6 25
35 Brimeyer, Adam JR Sherrard 6:47.1 20:21.2 26
36 Colbrese, Caden SR Sherrard 6:47.3 20:21.9  
37 Stahl, Payton JR Stark County 6:49.1 20:27.3 27
38 Hensley, Ashton SO Knoxville Blue Bullits 6:49.7 20:29.0 28
39 Stamberger, Trent SR Mendota 6:50.2 20:30.6  
40 Kayser, Eli SR Orion 6:52.0 20:36.0 29
41 Spence, Will SR Galva 6:53.8 20:41.4 30
42 Daum, Cade SR Stark County 6:54.4 20:43.1 31
43 Shawback, Dustin SR Lowpoint-Washburn 6:55.4 20:46.1 32
44 Guenther, Allen SR Bureau Valley 6:56.7 20:50.1 33
45 Hanson, Jaiden SR Bureau Valley 6:57.6 20:52.6 34
46 Weyer, Angelo SR Ottawa Marquette 6:57.9 20:53.7  
47 Browning, Clayton SR Orion 6:58.6 20:55.6 35
48 Bowen, Rilley SO Stark County 6:59.2 20:57.4 36
49 Feucht, Josh SR Lowpoint-Washburn 7:00.1 21:00.2 37
50 Alejos, Ted SR Hall 7:05.4 21:16.0  
51 Garrison, Eric JR Henry-Senachwine 7:07.0 21:20.9 38
52 Noyd, Alec JR Orion 7:08.1 21:24.3 39
53 Lundquist, Wyatt JR Amboy 7:08.4 21:25.2 40
54 Hartter, Gabe SR Lowpoint-Washburn 7:09.1 21:27.1 41
55 Carpenter, Chris SO Knoxville Blue Bullits 7:09.4 21:28.1 42
56 Ehrat, PJ JR Henry-Senachwine 7:09.8 21:29.2 43
57 Robinson, Isaac SR Galva 7:11.1 21:33.1 44
58 DeSplinter, Calvin SR Kewanee 7:11.7 21:35.1  
59 Deering, Calvin SR Amboy 7:12.6 21:37.6 45
60 lawrence, sam SR Mendota 7:16.1 21:48.3  
61 Browning, Brett SR Stark County 7:16.5 21:49.5 46
62 Carr, Holdyn JR Henry-Senachwine 7:19.1 21:57.2 47
63 Mooi, Trace SO Henry-Senachwine 7:20.4 22:01.0 48
64 Glaski, Zander SR Bureau Valley 7:20.6 22:01.6 49
65 Pertell, Garrett SO Amboy 7:21.5 22:04.4  
66 Piccolo, Gerry SR Hall 7:22.3 22:06.8  
67 Monzon, Nathan SR Orion 7:26.2 22:18.4  
68 Eberts, Joshua SR Sherrard 7:26.8 22:20.4  
69 Campagna, Kale SR Galva 7:26.9 22:20.7 50
70 Prine, Brenden JR Galva 7:32.3 22:36.8 51
71 Bryan, Connor SR Kewanee 7:34.4 22:43.2  
72 Thierer, Aaron SR Lowpoint-Washburn 7:37.0 22:51.0 52
73 Gibson, Joshua SR Sherrard 7:55.2 23:45.6  
74 Langley, Cullen SR Orion 8:00.8 24:02.2  
75 Yee, Mariano SR Henry-Senachwine 8:27.2 25:21.4 53
76 Wilder, Sam SR Knoxville Blue Bullits 8:32.6 25:37.7 54
77 Reynolds, Donovan JR Galva 9:14.6 27:43.7 55
78 Steffen, Braiden SR Lowpoint-Washburn 9:18.8 27:56.4 56
79 Blair, Troy SR Bureau Valley 9:27.6 28:22.8 57
80 Wagner, Tyson SR Bureau Valley 9:29.7 28:28.9 58