Butte Cross Country Invitational Date: 09-29-07   Venue: Butte HS - Butte, MT
Events
Men's Events Women's Events
Boys 3 Mile Run CC Varsity Girls 3 Mile Run CC Varsity
Boys 3 Mile Run CC J.V. Girls 3 Mile Run CC J.V.
Boys 3 Mile Run CC Varsity Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:23:44 16:44 59 1 13 14 15 16 25 36
2 1:24:05 16:49 72 2 10 17 19 24 33 40
3 1:24:03 16:48 74 6 9 11 21 27 28 30
4 1:24:19 16:51 75 5 7 18 22 23 29 32
5 Glacier 1:27:28 17:29 138 8 12 37 39 42 51 56
6 1:30:57 18:11 191 4 41 45 48 53 68 73
7 1:31:50 18:22 201 20 26 31 61 63 74 80
8 1:34:33 18:54 235 3 44 52 60 76    
9 Three Forks 1:36:05 19:13 264 35 49 54 62 64 65  
10 Whitehall 1:38:12 19:38 293 38 50 66 69 70 71  
11 1:38:26 19:41 294 43 47 55 72 77 78 83
12 1:41:40 20:20 300 34 46 57 79 84    
13 1:42:46 20:33 340 58 59 67 75 81 82  
Boys 3 Mile Run CC Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Schlender, Jordan SR Bozeman 5:19.1 15:57.2 1
2 Barker, Michael SR Helena 5:21.4 16:04.1 2
3 Smith, Ford SR Gardiner 5:22.2 16:06.6 3
4 Ethan, Shrader SR Butte 5:23.2 16:09.5 4
5 Grey, Mike SR Helena Capital 5:24.6 16:13.7 5
6 Svennungsen, Seth SR Flathead 5:25.7 16:17.0 6
7 Lewis, Morgan SR Helena Capital 5:28.4 16:25.1 7
8 Burfeind, Dan SR Glacier 5:30.8 16:32.2 8
9 Barth, Justin SR Flathead 5:31.8 16:35.2 9
10 Metropoulos, Andy SR Helena 5:32.2 16:36.5 10
11 Carsten, Leif SR Flathead 5:32.4 16:37.0 11
12 Howell, Dan SR Glacier 5:35.2 16:45.4 12
13 Pinkham, Nick SR Bozeman 5:38.4 16:55.0 13
14 Perkins, Gunnar SR Bozeman 5:38.8 16:56.2 14
15 Shaw, Brian Bozeman 5:39.2 16:57.6 15
16 Dejarlais, Ryan SR Bozeman 5:39.4 16:58.2 16
17 Osborne, Daniel SR Helena 5:39.9 16:59.7 17
18 Shelton, Tygan SR Helena Capital 5:41.6 17:04.7 18
19 McCullough, Colten SR Helena 5:42.0 17:06.0 19
20 Blomback, Ryan SR Manhattan 5:42.8 17:08.4 20
21 Madieros, Matt SR Flathead 5:42.9 17:08.5 21
22 Bacon, Matt SR Helena Capital 5:45.7 17:17.0 22
23 Lombardi, Daniel SR Powell County 5:46.2 17:18.6  
24 Nichols, Chris SR Helena Capital 5:46.3 17:18.9 23
25 Mader, Taylor SR Helena 5:46.5 17:19.3 24
26 Troth, Austin SR Bozeman 5:46.6 17:19.7 25
27 Vanderby, Tyson SR Manhattan 5:47.6 17:22.6 26
28 Bardwell, Casey SR Flathead 5:48.6 17:25.6 27
29 Wilson, Andy SR Flathead 5:48.7 17:26.1 28
30 Olson, Patrick SR Helena Capital 5:50.3 17:30.8 29
31 Heskett, Zac SR Flathead 5:51.0 17:32.9 30
32 Canfield, Taylor SR Manhattan 5:52.5 17:37.5 31
33 Bossler, Hunter SR Helena Capital 5:52.7 17:38.0 32
34 Alsbury, Briggs SR Helena 5:53.5 17:40.4 33
35 Hodges, Sam SR Sweet Grass County 5:54.7 17:44.1 34
36 Buttelman, Travis SR Three Forks 5:55.7 17:47.0 35
37 Takeshorse, Terrance SR Bozeman 5:57.2 17:51.4 36
38 Boyer, Rich SR Glacier 5:58.1 17:54.1 37
39 Woolpert, Cody SR Whitehall 5:59.2 17:57.6 38
40 Conners, Bobby SR Glacier 5:59.8 17:59.2 39
41 Hildebrand, Chance SR Helena 5:59.9 17:59.6 40
42 Owens, Gage SR Ennis 6:00.1 18:00.3  
43 Palmer, Kaleob SR Butte 6:00.5 18:01.5 41
44 Hamilton, Theron SR Harrison 6:05.9 18:17.6  
45 Rempe, Phil SR Glacier 6:06.1 18:18.3 42
46 Schutter, Kurtis SR Manhattan Christian 6:06.5 18:19.4 43
47 Larsen, Creath SR Broadwater 6:08.2 18:24.6  
48 Xavier, Colton SR Gardiner 6:09.2 18:27.6 44
49 Chad, Penn SR Butte 6:11.3 18:33.8 45
50 Holland, Ethan SR Sweet Grass County 6:14.5 18:43.3 46
51 Orchard, Jon SR Manhattan Christian 6:16.0 18:48.0 47
52 Krueger, Derrick SR Butte 6:16.2 18:48.5 48
53 Malmquist, Ryan SR Three Forks 6:18.7 18:56.1 49
54 Thompson, Garrick SR Powell County 6:21.3 19:03.8  
55 Simon, Levi SR Whitehall 6:21.6 19:04.7 50
56 Mitchell, Derek SR Glacier 6:22.0 19:06.0 51
57 Tash, Nick SR Butte Central 6:22.2 19:06.6  
58 Wallen, Kevin SR Gardiner 6:24.8 19:14.4 52
59 Hamilton, Ryan SR Harrison 6:27.0 19:20.9  
60 Michaelson, Tony SR Broadwater 6:27.5 19:22.3  
61 Louie, Whiteford SR Butte 6:28.0 19:24.0 53
62 Harbart, Bryan SR Butte Central 6:28.9 19:26.5  
63 Jensen, Brady SR Three Forks 6:29.5 19:28.5 54
64 Schutter, Joe SR Manhattan Christian 6:30.9 19:32.6 55
65 Foot, Garrett SR Glacier 6:31.2 19:33.6 56
66 Hecker, Nate SR Sweet Grass County 6:31.5 19:34.4 57
67 Lemke, Mark SR Park 6:33.2 19:39.6 58
68 Roberts, Tanner SR Park 6:34.6 19:43.7 59
69 Underwood, Ben SR Gardiner 6:36.1 19:48.2 60
70 Del Rio, Rodrigo SR Manhattan 6:36.3 19:48.9 61
71 Carlstrom, Bert SR Three Forks 6:37.1 19:51.1 62
72 Donaldson, Joey SR Manhattan 6:37.7 19:53.1 63
73 Samson, Scotty SR Three Forks 6:41.0 20:02.8 64
74 Murnion, Valen SR Three Forks 6:41.1 20:03.3 65
75 Smith, Chad SR Whitehall 6:41.5 20:04.3 66
76 Whiting, Peter SR Park 6:48.4 20:25.0 67
77 Newby, Jamie SR Butte 6:49.9 20:29.5 68
78 Turk, Vince SR Whitehall 6:50.4 20:31.0 69
79 Henderson, Chris SR Whitehall 6:51.7 20:35.1 70
80 Reed, Anthony SR Whitehall 6:54.6 20:43.7 71
81 Dyk, Luke SR Manhattan Christian 6:55.6 20:46.8 72
82 Queer, Kyle SR Butte 6:55.9 20:47.5 73
83 Calaca, Matheus SR Manhattan 6:56.0 20:48.0 74
84 Goodwine, Chaz SR Park 6:56.6 20:49.7 75
85 Madsen, Forest SR Gardiner 6:58.8 20:56.4 76
86 Flikkema, James SR Manhattan Christian 6:59.9 20:59.5 77
87 Petersen, Sage SR Ennis 7:01.5 21:04.5  
88 Jansma, Tony SR Manhattan Christian 7:06.0 21:17.9 78
89 Swanson, Tyrell SR Sweet Grass County 7:14.3 21:42.7 79
90 Huttinga, Jeremy SR Manhattan 7:16.0 21:48.0 80
91 Lake, Kyle SR Jefferson 7:20.0 22:00.0  
92 Hutchinson, David SR Park 7:23.0 22:09.0 81
93 Phipps, Bryan SR Park 7:34.5 22:43.3 82
94 Kamp, Matthew SR Manhattan Christian 7:42.1 23:06.3 83
95 Pallister, Lance SR Jefferson 7:54.1 23:42.2  
96 Lachenbruch, Zac SR Jefferson 7:57.3 23:51.9  
97 Stenberg, Nick SR Sweet Grass County 7:58.7 23:56.1 84
98 Fisher, John SR Jefferson 8:05.4 24:16.0  
99 Hokanson, Gregg SR Harrison 8:18.6 24:55.6  
Girls 3 Mile Run CC Varsity Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:35:56 19:11 23 1 4 5 6 7 11 13
2 1:42:25 20:29 88 8 16 17 19 28 29 30
3 1:43:16 20:39 107 2 23 24 27 31 40 42
4 1:43:21 20:40 108 3 12 25 33 35 44  
5 1:48:34 21:42 142 10 21 22 41 48    
6 1:47:35 21:31 149 15 20 37 38 39    
7 1:50:44 22:08 167 18 26 34 43 46 52  
8 Glacier 1:56:00 23:12 181 9 32 36 51 53    
9 1:57:51 23:34 205 14 45 47 49 50 54  
Girls 3 Mile Run CC Varsity Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Turner, Heidi SR Bozeman 6:09.5 18:28.5 1
2 Klein, Tera SR Flathead 6:15.1 18:45.3 2
3 Dennehy, Keli SR Butte 6:15.9 18:47.5 3
4 Kamplain, Sierra SR Bozeman 6:24.6 19:13.8 4
5 Clements, Brittany SR Bozeman 6:27.6 19:22.8 5
6 Keith, Katie SR Bozeman 6:28.0 19:23.8 6
7 Gill, Katie SR Bozeman 6:29.3 19:27.7 7
8 Menahan, Mara SR Helena 6:32.9 19:38.6 8
9 Young, Shannon SR Harrison 6:33.2 19:39.4  
10 Fraley, Heather SR Glacier 6:34.2 19:42.5 9
11 Mundt, Connie SR Helena Capital 6:34.9 19:44.5 10
12 Yother, Nikki SR Bozeman 6:36.8 19:50.4 11
13 Johnson, Brittany SR Jefferson 6:37.7 19:53.1  
14 Sullivan, Summer SR Butte 6:39.6 19:58.7 12
15 Schmidt, Mariah SR Bozeman 6:40.3 20:00.7 13
16 Haug, Heather SR Park 6:43.8 20:11.4 14
17 Palakovich, Chloe SR Whitehall 6:47.4 20:22.2 15
18 Metropoulos, Anna SR Helena 6:47.9 20:23.5 16
19 Golz, Haley SR Helena 6:49.8 20:29.2 17
20 Giulio, Whitney SR Jefferson 6:53.3 20:39.8  
21 Keller, Sarah SR Manhattan 6:54.4 20:43.2 18
22 Ingham, Corinna SR Helena 6:55.4 20:46.0 19
23 Wendell, Cassidy SR Whitehall 6:56.2 20:48.5 20
24 Norderud, Kristin SR Helena Capital 6:57.1 20:51.3 21
25 McBroom, Alex SR Helena Capital 6:58.8 20:56.4 22
26 VanDam, Becca SR Manhattan Christian 6:59.0 20:56.8  
27 Barth, Kathleen SR Flathead 6:59.1 20:57.2 23
28 Byrne, Rose SR Flathead 7:00.8 21:02.4 24
29 Miner, Skye SR Butte 7:01.0 21:02.9 25
30 Thompson, Lizzy SR Manhattan 7:01.6 21:04.8 26
31 Ori, Bri SR Flathead 7:01.9 21:05.5 27
32 Bischoff, Amy SR Helena 7:02.8 21:08.4 28
33 Samson, Liz SR Helena 7:04.2 21:12.4 29
34 Hill, Kelsee SR Helena 7:08.6 21:25.7 30
35 Kleist, Angela SR Flathead 7:08.7 21:26.1 31
36 Heskett, Hilary SR Glacier 7:10.7 21:32.0 32
37 Kilmer, Lindsey SR Butte 7:12.8 21:38.4 33
38 Pokorny, Brooke SR Butte Central 7:14.2 21:42.5  
39 Krogstad, Anna SR Manhattan 7:17.9 21:53.6 34
40 Sayler, Brittnee SR Butte 7:18.2 21:54.6 35
41 Alexander, Austin SR Sweet Grass County 7:18.8 21:56.2  
42 Gustafson, Sage SR Harrison 7:19.5 21:58.4  
43 Pitt, Stacey SR Glacier 7:20.1 22:00.3 36
44 Hodges, Emily SR Sweet Grass County 7:20.5 22:01.4  
45 Richardson, LaDean SR Three Forks 7:21.6 22:04.7  
46 Chatriand, Samanatha SR Whitehall 7:21.8 22:05.2 37
47 Glaus, Kellee SR Whitehall 7:21.9 22:05.7 38
48 Jackson, Jill SR Jefferson 7:22.7 22:07.9  
49 Harrison, Ruthie SR Whitehall 7:24.6 22:13.8 39
50 Brown, Caitlin SR Flathead 7:27.5 22:22.4 40
51 Chandler, Kali SR Helena Capital 7:29.0 22:26.9 41
52 Doane, Dani SR Broadwater 7:29.7 22:29.1  
53 Anderson, Hannah SR Flathead 7:30.0 22:29.8 42
54 Thompson, Lauren SR Manhattan 7:30.2 22:30.5 43
55 Spencer, Caitlin SR Manhattan Christian 7:34.4 22:43.1  
56 Abbott, Gwenn SR Butte 7:36.3 22:48.7 44
57 Sjostrom, Deidra SR Broadwater 7:39.9 22:59.7  
58 Clark, Dani SR Park 7:55.4 23:46.0 45
59 Olson, Katie SR Three Forks 8:01.6 24:04.6  
60 Moudree, Rachel SR Broadwater 8:05.7 24:17.1  
61 Chapman, Arielle SR Manhattan 8:10.9 24:32.7 46
62 Roberts, Leah SR Park 8:11.4 24:34.2 47
63 Bischoff, Claire SR Helena Capital 8:11.8 24:35.4 48
64 Devine, Micha SR Park 8:12.0 24:35.9 49
65 Nitzinger, Violet SR Park 8:14.7 24:44.1 50
66 Young, Kaysha SR Harrison 8:16.7 24:50.1  
67 Dowler, Olivia SR Glacier 8:20.2 25:00.6 51
68 Esp, Jodie SR Sweet Grass County 8:22.9 25:08.5  
69 Hattersly, Becky SR Jefferson 8:26.2 25:18.6  
70 Keller, Emily SR Manhattan 8:35.9 25:47.6 52
71 Helm, Starre SR Broadwater 8:42.5 26:07.5  
72 Talkington, Brittany SR Sweet Grass County 8:51.7 26:34.9  
73 Samson, Emily SR Three Forks 8:55.7 26:47.0  
74 Bartoletti, Polly SR Butte Central 8:58.7 26:56.1  
75 Wardensky, Holly SR Glacier 9:15.2 27:45.6 53
76 Bassett, Caitlin SR Park 9:28.4 28:25.1 54
Mixed 2 Mile Run CC Team Scores
Mixed 2 Mile Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Panasuk, Josh SR East Middle School 5:32.9 11:05.7 1
1 Morgan, Wines SR Gardiner 6:14.1 12:28.2  
2 Creel, Andie SR Bozeman Middle School 6:24.1 12:48.1 1
2 Franck, Preston SR Bozeman Middle School 5:53.6 11:47.2 2
3 Raymond, Mark SR Bozeman Middle School 6:01.9 12:03.8 3
3 Esposito, Leah SR Clancy Junior High Schoo 6:30.0 12:59.9  
4 McCarver, Mari SR East Middle School 6:38.3 13:16.5 2
4 Spencer, Severin Montana City 6:04.6 12:09.1  
5 Zitzer, Ruby SR Bozeman Middle School 6:38.5 13:17.0 3
5 Shrader, Logan SR East Middle School 6:06.4 12:12.7 4
6 Gill, Lizzie SR Bozeman Middle School 6:41.0 13:21.9 4
6 May, Colter SR Bozeman Middle School 6:08.1 12:16.1 5
7 Vossler, Lacee SR Boulder Junior High 6:42.7 13:25.3  
7 James, Seth SR Bozeman Middle School 6:16.4 12:32.8 6
8 Evans, Matthew SR Bozeman Middle School 6:18.2 12:36.4 7
8 Clark, Peggy SR Harrison 6:44.5 13:29.0  
9 Fadness, Sage SR Boulder Junior High 6:19.2 12:38.4  
9 Lawson, Sumner SR Bozeman Middle School 6:50.3 13:40.5 5
10 Creel, Bridget SR Bozeman Middle School 6:55.9 13:51.7 6
10 Lowe-Anker, Isaac SR Bozeman Middle School 6:20.1 12:40.1 8
11 Tilleman, Becca SR Belgrade Middle School 6:57.6 13:55.1 7
11 Hoffman, Ben SR Belgrade Middle School 6:21.1 12:42.1 9
12 Fuller, Paul SR Belgrade Middle School 6:23.6 12:47.2 10
12 Kelly, Elaine SR Bozeman Middle School 6:58.8 13:57.5 8
13 Bennett, Theo SR Bozeman Middle School 6:26.9 12:53.8 11
13 Fairpel, Natalee SR East Middle School 6:59.7 13:59.4 9
14 Smith, Chris SR Bozeman Middle School 6:28.4 12:56.7  
14 Todd, Ashley SR Whitehall 7:01.4 14:02.7  
15 Reid, Tradon SR East Middle School 6:30.4 13:00.7 12
15 Brustkern, Kaycee Montana City 7:02.6 14:05.2  
16 Cole, Jade SR Bozeman Middle School 7:05.8 14:11.5 10
16 Murphy, Stephen SR Clancy Junior High Schoo 6:30.7 13:01.4 13
17 Schmidt, David SR Bozeman Middle School 6:31.7 13:03.4  
17 Reid, Kasandra SR East Middle School 7:06.4 14:12.7 11
18 Stephens, Katie SR Bozeman Middle School 7:06.6 14:13.2  
18 Fisher, Cooper SR East Middle School 6:36.4 13:12.8 14
19 Branch, Bobbie SR Belgrade Middle School 7:16.4 14:32.8 12
19 Koslosky, Zeke SR DMS Cross Country 6:37.0 13:13.9 15
20 Vossler, Loretta SR Boulder Junior High 7:21.4 14:42.7  
20 Cleverly, Gabe SR DMS Cross Country 6:38.0 13:16.0 16
21 Hess, Tasha SR Belgrade Middle School 7:22.1 14:44.2 13
21 Jenkins, Mark SR Bozeman Middle School 6:45.5 13:31.0  
22 Seifert, Lyndsey SR Belgrade Middle School 7:27.7 14:55.3 14
22 Stevens, Matthew SR Bozeman Middle School 6:46.8 13:33.5  
23 Hawkins, Katie SR DMS Cross Country 7:30.7 15:01.3 15
23 Fouch, Brandon SR Three Forks 6:47.6 13:35.2  
24 Dauerhauer, Cierra SR East Middle School 7:31.6 15:03.2 16
24 Lehman, Dylan SR Harrison 6:54.6 13:49.1  
25 Brown, Duncan SR Belgrade Middle School 6:55.0 13:49.9 17
25 Young, Olivia SR Belgrade Middle School 7:33.0 15:05.9 17
26 Jallings, Katie SR Belgrade Middle School 7:39.1 15:18.1 18
26 Robertson, Sylvis SR Whitehall 6:57.3 13:54.6  
27 Imberi, Becky SR Belgrade Middle School 7:45.2 15:30.4 19
27 Wiggins, Michael SR DMS Cross Country 6:59.5 13:58.9 18
28 Doerksen, Spencer SR Bozeman Middle School 7:00.2 14:00.3  
28 Clark, Katherine SR Three Forks 7:49.6 15:39.1  
29 McKean, Isaac SR Clancy Junior High Schoo 7:01.1 14:02.2 19
29 Stavlo, Kathleen Powell County 7:54.4 15:48.8  
30 Rhea, Ashleigh SR DMS Cross Country 7:56.9 15:53.7 20
30 Albrecht, Matt SR DMS Cross Country 7:01.6 14:03.2 20
31 Nisbet, Steven SR Bozeman Middle School 7:04.7 14:09.3  
31 Cleverly, Emily SR East Middle School 8:04.5 16:09.0 21
32 Kelly, Eric SR Bozeman Middle School 7:08.4 14:16.8  
32 Connors, Bailey SR East Middle School 8:05.1 16:10.1 22
33 Meyer, Megan SR Bozeman Middle School 8:06.8 16:13.5  
33 LeProwse, Jordan SR East Middle School 7:15.8 14:31.5 21
34 Koslosky, John Luke SR DMS Cross Country 7:22.4 14:44.8 22
34 Colvin, Alex SR East Middle School 8:07.4 16:14.8 23
35 Olsen, Ryan SR Clancy Junior High Schoo 7:27.3 14:54.6 23
35 Moore, Janet SR DMS Cross Country 8:08.1 16:16.1 24
36 Klass, Kolter SR Clancy Junior High Schoo 7:33.3 15:06.5 24
36 Walker, Ali SR East Middle School 8:09.4 16:18.8  
37 Fromm, Sydney SR DMS Cross Country 8:35.4 17:10.8 25
37 Parvinen, Logan SR East Middle School 7:40.8 15:21.5 25
38 Sonnenberg, Tim SR Clancy Junior High Schoo 7:44.1 15:28.1 26
38 Linder, Courtney SR DMS Cross Country 8:36.6 17:13.1 26
39 Rex, Jacob SR Clancy Junior High Schoo 7:45.6 15:31.1 27
39 Peterson, Kelsey SR DMS Cross Country 8:48.8 17:37.6 27
40 Jonas, Austin SR Clancy Junior High Schoo 7:46.7 15:33.3 28
40 McNeill, Dori SR DMS Cross Country 8:53.5 17:46.9 28
41 Erickson, Hannah SR Clancy Junior High Schoo 8:54.8 17:49.5  
41 Kronenberger, Louis SR East Middle School 7:48.2 15:36.4 29
42 Vosler, Christian SR Belgrade Middle School 7:58.9 15:57.7 30
42 Brickzin, Teriana SR DMS Cross Country 8:56.3 17:52.5  
43 Rose, Crystel SR Boulder Junior High 9:00.9 18:01.7  
43 Rosenbaum, Nate SR Clancy Junior High Schoo 8:00.8 16:01.6  
44 Finck, Dustin SR Belgrade Middle School 8:03.3 16:06.6 31
44 Mullins, Briana Powell County 9:05.9 18:11.7  
45 Glueskerc, Jolene Montana City 9:06.6 18:13.1  
45 Phipps, Chris SR Park 8:19.4 16:38.7  
46 Scott, Robert SR Belgrade Middle School 8:34.3 17:08.5 32
46 Young, Victoria SR Belgrade Middle School 9:26.2 18:52.3  
47 Taylor, Randy SR DMS Cross Country 8:40.7 17:21.3 33
47 Wiggins, Ariel SR DMS Cross Country 9:38.9 19:17.8  
48 Walde, Ben SR DMS Cross Country 8:45.4 17:30.8 34
48 Hollm, Tabbi SR DMS Cross Country 9:55.5 19:50.9  
49 Casey, David SR DMS Cross Country 8:46.6 17:33.1  
49 Beck, Tazra Powell County 10:01.4 20:02.8  
50 Good, Jason SR Boulder Junior High 9:20.8 18:41.6  
50 Erickson, Skyler SR Clancy Junior High Schoo 10:06.4 20:12.7  
51 Senechel, Jenna SR Clancy Junior High Schoo 10:07.5 20:15.0  
51 Kepp, Zhawn SR DMS Cross Country 9:23.4 18:46.8  
52 Waldorf, Adam SR DMS Cross Country 9:36.9 19:13.8  
52 Stout, Leah SR Three Forks 10:24.2 20:48.3  
53 Daniel, Dalton SR Belgrade Middle School 9:46.4 19:32.7 35
53 Zetler, Samantha SR DMS Cross Country 10:27.4 20:54.8  
54 Biggs, Bill SR Clancy Junior High Schoo 11:28.1 22:56.2  
54 Griffin, Biz SR DMS Cross Country 10:33.7 21:07.4  
55 Hall, Chris SR DMS Cross Country 11:33.7 23:07.4  
55 Nelson, Taylor SR DMS Cross Country 10:49.5 21:38.9  
56 Chilson, Gabe SR DMS Cross Country 12:00.1 24:00.1  
56 Roberts, Kenizy SR DMS Cross Country 11:00.7 22:01.3  
57 Hatch, Jesse SR DMS Cross Country 12:41.9 25:23.7  
57 Brewer, Josie SR DMS Cross Country 11:03.4 22:06.7  
58 Story, Nina SR DMS Cross Country 11:36.5 23:12.9  
59 Kamps, Summer SR DMS Cross Country 11:38.1 23:16.2  
Girls 3 Mile Run CC J.V. Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:42:25 20:29 15 1 2 3 4 5 6 7
2 1:58:29 23:41 70 8 10 14 17 21 37  
3 2:02:05 24:25 94 11 12 19 24 28 29 31
4 2:03:52 24:46 110 15 20 22 23 30 32 33
5 2:06:04 25:12 118 13 18 26 27 34 35  
6 2:08:00 25:36 124 9 16 25 36 38 39 40
Girls 3 Mile Run CC J.V. Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Stinson, Katie SR Bozeman 6:39.8 19:59.3 1
2 Stusek, Abby SR Bozeman 6:44.0 20:12.0 2
3 Rios, Zoey SR Bozeman 6:51.2 20:33.6 3
4 Nixon, Madison SR Bozeman 6:54.3 20:42.7 4
5 Zname, 8 Bozeman 6:59.2 20:57.6 5
6 Jorgenson, Rachel SR Bozeman 7:06.0 21:17.9 6
7 Swingle, Kelsey SR Bozeman 7:10.3 21:30.7 7
8 Allen, Nicole SR Bozeman 7:27.7 22:23.1  
9 Milne-Price, Shauna SR Helena 7:33.8 22:41.4 8
10 Anter, Sonia SR Bozeman 7:36.2 22:48.4  
11 Lombardi, Theresa SR Powell County 7:36.3 22:48.8 9
12 Switzer, Heidi SR Bozeman 7:36.6 22:49.8  
13 Stein, Emma SR Bozeman 7:36.8 22:50.3  
14 Phelan, Savannah SR Bozeman 7:37.0 22:50.8  
15 Wittich, Madison SR Bozeman 7:39.6 22:58.6  
16 Montgomery, Nicole SR Bozeman 7:44.9 23:14.6  
17 Lewis, Lauren SR Helena 7:45.5 23:16.4 10
18 MacPherson, Haley SR Bozeman 7:48.7 23:25.9  
19 Wentworth, Taryn SR Bozeman 7:50.5 23:31.5  
20 Curtis, Ivy SR Flathead 7:51.4 23:34.0 11
21 Callahan, Karissa SR Bozeman 7:54.1 23:42.1  
22 Reiersgard, Linzi SR Flathead 7:55.5 23:46.3 12
23 White, Mariah SR Helena Capital 7:56.0 23:48.0 13
24 Cummings, Alyson SR Helena 7:57.7 23:53.1 14
25 McGowan, Kellie SR Butte 7:59.8 23:59.4 15
26 Zname, 9 Bozeman 8:00.2 24:00.4  
27 Schoening, Rachel SR Powell County 8:00.7 24:01.9 16
28 Bock, Melanie SR Helena 8:00.9 24:02.7 17
29 Creasia, Amanda SR Helena Capital 8:02.2 24:06.5 18
30 Cushing, Jessica SR Flathead 8:02.3 24:06.9 19
31 Niedens, RaeAnn SR Bozeman 8:02.5 24:07.4  
32 Zname, 10 Bozeman 8:04.1 24:12.1  
33 Miller, Sydney SR Butte 8:06.1 24:18.1 20
34 Olson, Marit SR Bozeman 8:06.3 24:18.7  
35 Newell, Ellie SR Helena 8:11.9 24:35.6 21
36 Zname, 11 Bozeman 8:14.2 24:42.6  
37 Dysinger, Hannah SR Butte 8:19.5 24:58.3 22
38 Hamblock, Sarah SR Butte 8:19.6 24:58.7 23
39 Ness, Jaymie SR Flathead 8:22.6 25:07.6 24
40 Johnson, Shelby SR Powell County 8:27.0 25:20.9 25
41 Goldes, Catherine SR Helena Capital 8:29.1 25:27.1 26
42 Pigman, Karissa SR Helena Capital 8:29.7 25:28.9 27
43 Chmielewski, Susanna SR Flathead 8:30.4 25:31.2 28
44 Astrop, Lauren SR Bozeman 8:30.9 25:32.5  
45 Stacy, Karlee SR Flathead 8:31.6 25:34.6 29
46 Campbell, Christine SR Butte 8:32.7 25:38.1 30
47 Andrews, Carlie SR Flathead 8:33.7 25:41.1 31
48 Weber, Kenzie SR Flathead 8:34.4 25:43.2  
49 Lewendal, Brecken SR Bozeman 8:37.9 25:53.6  
50 Ralph, Maria SR Butte 8:39.4 25:58.1 32
51 Steerman, Marina SR Whitehall 8:39.9 25:59.6  
52 Erickson, Danielle SR Butte 8:46.0 26:18.0 33
53 Spangler, Julia SR Butte 8:54.7 26:43.9  
54 Hightower, Ashley SR Flathead 8:58.7 26:56.0  
55 Lechman, April SR Helena Capital 9:04.7 27:13.9 34
56 Adamson, Kurstin SR Helena Capital 9:06.1 27:18.2 35
57 Rachie, Bridgid SR Powell County 9:10.2 27:30.6 36
58 Reiman, Liz SR Helena 9:13.0 27:38.9 37
59 Ball, Marina SR Powell County 9:26.2 28:18.6 38
60 Cooper, Ashley SR Powell County 9:26.6 28:19.7 39
61 Kruzich, Paige SR Powell County 9:33.8 28:41.2 40
62 Micu, Kyla SR Powell County 10:21.3 31:03.9  
63 Higle, Meghan SR Powell County 10:22.2 31:06.6  
Boys 3 Mile Run CC J.V. Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:32:34 18:30 43 4 7 9 10 13 14 16
2 1:32:21 18:28 43 1 3 6 12 21 23 24
3 1:32:28 18:29 44 2 5 8 11 18 19 20
4 Glacier 1:48:20 21:40 112 15 17 22 25 33    
5 1:48:55 21:47 140 26 27 28 29 30 31 32
Boys 3 Mile Run CC J.V. Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Surynt, Alec SR Flathead 5:41.6 17:04.8 1
2 Speranza, Tony SR Helena Capital 5:57.5 17:52.4 2
3 Lau, Shawn SR Flathead 6:01.3 18:03.7 3
4 Kesselheim, Sawyer SR Bozeman 6:01.4 18:04.1 4
5 Reidmohr, Harlan SR Helena Capital 6:01.5 18:04.5 5
6 Hattel, Cory SR Flathead 6:04.7 18:14.0 6
7 O'Connor, Zach SR Bozeman 6:07.3 18:21.7 7
8 Gilboy, John SR Helena Capital 6:08.3 18:24.7 8
9 Zombro, Kevin SR Bozeman 6:12.8 18:38.2 9
10 Skelton, Shawn SR Bozeman 6:13.3 18:39.8 10
11 Norderud, Brian SR Helena Capital 6:14.2 18:42.4 11
12 Nelson, Zane SR Flathead 6:14.3 18:42.8 12
13 Hefty, Tyler SR Bozeman 6:17.2 18:51.4 13
14 Harrelson, Clyde SR Bozeman 6:18.5 18:55.4 14
15 Murry, Aaron SR Glacier 6:18.7 18:56.1 15
16 Nixon, Fred SR Bozeman 6:19.1 18:57.2 16
17 Steinbacher, John SR Bozeman 6:21.5 19:04.4  
18 Keller, Kline SR Glacier 6:24.4 19:13.0 17
19 SPEER, ERIC SR Helena 6:27.1 19:21.3  
20 Wheat, Matthew SR Bozeman 6:28.1 19:24.2  
21 Olmstead, Colter SR Helena Capital 6:28.3 19:24.7 18
22 Morgan, Cole SR Bozeman 6:29.2 19:27.4  
23 Hall, Kevin SR Bozeman 6:33.4 19:40.0  
24 LaFrance, Ben SR Bozeman 6:34.4 19:43.0  
25 Fischer, Joe SR Helena Capital 6:36.5 19:49.4 19
26 Adamson, Tom SR Helena Capital 6:39.4 19:58.1 20
27 Engebrecht, Adam SR Helena Capital 6:39.8 19:59.4  
28 NICOLAY, CHRIS SR Helena 6:43.9 20:11.6  
29 Decker, TC SR Flathead 6:45.6 20:16.7 21
30 Dickensheets, Ben SR Bozeman 6:46.4 20:19.0  
31 Gordon, Michael SR Glacier 6:49.2 20:27.4 22
32 Pearson, Tadd SR Helena Capital 6:51.6 20:34.7  
33 Ross, Robert SR Flathead 6:51.7 20:35.1 23
34 Boundy, Kyle SR Helena Capital 6:51.9 20:35.5  
35 PAGE, MATT SR Helena 6:59.0 20:57.0  
36 Chriske, Brady SR Helena Capital 7:00.1 21:00.1  
37 Esch, Logan SR Flathead 7:03.5 21:10.5 24
38 Holmes, Wyatt SR Bozeman 7:05.8 21:17.2  
39 Lombardi, Joe SR Powell County 7:06.4 21:19.0  
40 Wardell, Jason SR Helena Capital 7:08.8 21:26.3  
41 Rapaport, Brian SR Helena Capital 7:09.0 21:27.0  
42 Wimberg, Olin SR Bozeman 7:10.4 21:31.0  
43 Martino, Flint SR Glacier 7:11.5 21:34.4 25
44 Harvey, Fletchre SR Bozeman 7:11.7 21:35.1  
45 Dean, Phillip SR Butte 7:13.2 21:39.4 26
46 Riordan, Sam SR Butte 7:13.9 21:41.5 27
47 Driscoll, Tim SR Butte 7:14.0 21:42.0 28
48 Allen, Daryn SR Whitehall 7:14.3 21:42.7  
49 Cronan, Sean SR Whitehall 7:14.7 21:44.0  
50 Keuch, Sean SR Bozeman 7:14.9 21:44.5  
51 Hackett, Tyler SR Butte 7:18.7 21:56.0 29
52 Siler, Robert SR Butte 7:18.9 21:56.5 30
53 Rowling, Justin SR Butte 7:19.6 21:58.6 31
54 Allred, Jason SR Helena Capital 7:21.6 22:04.7  
55 Komm, Travis SR Butte 7:23.1 22:09.3 32
56 Piascki, Caleb SR Flathead 7:24.0 22:12.0  
57 Powell, Austin SR Helena Capital 7:29.0 22:27.0  
58 Cook, Scott SR Bozeman 7:50.7 23:31.9  
59 Brown, Lofton SR Bozeman 7:54.7 23:43.9  
60 Sacry, Cameron SR Whitehall 8:01.5 24:04.3  
61 Pierrottet, Antonio SR Glacier 9:23.1 28:09.3 33