2017 ODAC Cross Country Championship Date: 10-28-17   Venue: Virginia Wesleyan College - Norfolk, VA
Events
Men's Events Women's Events
ODAC Men ODAC Women
ODAC Men Team Scores

Division 1

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 2:06:50 25:22 27 2 3 4 6 12 16 18
2 2:08:13 25:38 48 1 7 8 11 21 22 30
3 2:11:02 26:12 85 5 9 19 24 28 31 32
4 2:13:01 26:36 109 13 17 23 27 29 33 36
5 2:15:53 27:10 143 14 15 20 41 53 60 65
6 2:17:30 27:30 177 26 34 35 40 42 46 50
7 2:23:23 28:40 206 10 38 43 44 71 73  
8 2:25:29 29:05 250 37 45 49 58 61 68 72
9 2:27:04 29:24 253 25 48 55 62 63 66 67
10 2:25:59 29:11 255 39 47 54 56 59 69  
11 2:33:39 30:43 294 51 52 57 64 70    
ODAC Men Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Hiegel, Robert JR-3 Bridgewater (Va.) 4:56.8 24:35.4 1
2 Leroy, MacKenzye SR-4 Washington and Lee 5:03.1 25:06.9 2
3 Patrick, Hank JR-3 Washington and Lee 5:03.2 25:07.1 3
4 Baird, Cooper JR-3 Washington and Lee 5:03.3 25:07.7 4
5 Lucy-Speidel, Tristan JR-3 Lynchburg 5:04.0 25:11.5 5
6 Kinne, Austin SO-2 Washington and Lee 5:07.2 25:27.0 6
7 Weidman, Max SO-2 Bridgewater (Va.) 5:08.0 25:31.0 7
8 Theimer, Robert JR-3 Bridgewater (Va.) 5:09.2 25:37.0 8
9 Frizzell, Hunter FR-1 Lynchburg 5:12.1 25:51.4 9
10 Tolbert, Austin JR-3 Emory & Henry 5:12.2 25:52.3 10
11 Haizel-Cobbina, Johnny JR-3 Bridgewater (Va.) 5:13.5 25:58.3 11
12 Marx, Freddie FR-1 Washington and Lee 5:14.1 26:01.7 12
13 Heron, Devyn FR-1 Roanoke 5:14.7 26:04.3 13
14 Mehrer, Justin JR-3 Shenandoah 5:14.9 26:05.5 14
15 Parsons, Ray SR-4 Shenandoah 5:16.1 26:11.5 15
16 Cope, Daniel FR-1 Washington and Lee 5:17.2 26:16.7 16
17 Daniels, Howard SR-4 Roanoke 5:18.0 26:21.1 17
18 Carmody, Joe JR-3 Washington and Lee 5:18.5 26:23.2 18
19 Batchelor, Ethan SO-2 Lynchburg 5:18.6 26:23.8 19
20 Allard, Jonah FR-1 Shenandoah 5:19.3 26:27.4 20
21 Gibson, Shane SO-2 Bridgewater (Va.) 5:20.2 26:31.9 21
22 Dolwick, Alex JR-3 Washington and Lee 5:20.7 26:34.1  
23 Sullivan, Kenneth FR-1 Bridgewater (Va.) 5:21.2 26:36.9 22
24 Willis, Nathaniel SO-2 Roanoke 5:21.9 26:40.3 23
25 Stevenso, Roy FR-1 Lynchburg 5:21.9 26:40.4 24
26 Brooks, Lewis JR-3 Hampden-Sydney 5:22.7 26:44.3 25
27 Sulcer, Jordan FR-1 Virginia Wesleyan 5:22.8 26:44.7 26
28 Noden, Sam FR-1 Washington and Lee 5:24.1 26:51.3  
29 Shay, Tim JR-3 Roanoke 5:24.7 26:54.4 27
30 Rees, Levi SR-4 Lynchburg 5:25.0 26:56.0 28
31 Barrett, Tyler SO-2 Roanoke 5:26.2 27:01.5 29
32 Good, Logan SR-4 Bridgewater (Va.) 5:27.0 27:05.8 30
33 Howell, Noah FR-1 Bridgewater (Va.) 5:27.5 27:08.3  
34 Haag, Brandon FR-1 Lynchburg 5:28.4 27:12.6 31
35 Bailey, Adam SO-2 Bridgewater (Va.) 5:29.8 27:19.4  
36 Hodge, Austin FR-1 Lynchburg 5:30.5 27:23.3 32
37 Waterman, Kevin SR-4 Roanoke 5:31.1 27:26.0 33
38 Tres, Michael SO-2 Virginia Wesleyan 5:31.9 27:30.2 34
39 Class, Michael JR-3 Virginia Wesleyan 5:32.6 27:33.7 35
40 Brennan, Colin SR-4 Roanoke 5:32.9 27:35.2 36
41 Arbury, Kieran FR-1 Guilford 5:33.1 27:35.8 37
42 Kirtland, Buck SR-4 Emory & Henry 5:33.2 27:36.7 38
43 Allen, Justice FR-1 Eastern Mennonite 5:33.9 27:40.0 39
44 Kirkrbide, Matt JR-3 Virginia Wesleyan 5:36.0 27:50.4 40
45 Barton, Zachary JR-3 Shenandoah 5:36.2 27:51.4 41
46 Wolverton, Louis SO-2 Virginia Wesleyan 5:36.2 27:51.5 42
47 LoGrande, Michael SR-4 Emory & Henry 5:37.1 27:55.7 43
48 Moran, Zane JR-3 Emory & Henry 5:37.3 27:56.7 44
49 Crump, Athey SO-2 Roanoke 5:39.1 28:05.7  
50 Anderson, Caleb SR-4 Guilford 5:39.5 28:07.9 45
51 Baer, Kollin SO-2 Virginia Wesleyan 5:40.1 28:11.0 46
52 Vest, Ian JR-3 Bridgewater (Va.) 5:41.6 28:18.1  
53 Avila, Diego SO-2 Eastern Mennonite 5:44.4 28:32.3 47
54 Armstrong, Tyrell FR-1 Lynchburg 5:45.5 28:37.9  
55 Johnson, Andrew FR-1 Lynchburg 5:45.9 28:39.5  
56 Wilt, Joshua JR-3 Bridgewater (Va.) 5:46.1 28:40.7  
57 Elliott, Kevin JR-3 Roanoke 5:47.4 28:47.1  
58 Gustafson, Sean FR-1 Hampden-Sydney 5:48.1 28:50.5 48
59 Martinez, John FR-1 Guilford 5:48.4 28:52.3 49
60 Cerone, Trevor SO-2 Virginia Wesleyan 5:49.6 28:58.2 50
61 Clem, Alex JR-3 Randolph 5:50.0 28:59.8 51
62 Roden, Christian FR-1 Virginia Wesleyan 5:51.5 29:07.6  
63 Hanna, Christian FR-1 Washington and Lee 5:52.9 29:14.2  
64 Waller, Jermayne JR-3 Randolph 5:53.3 29:16.3 52
65 Albert, Kyle SO-2 Shenandoah 5:53.7 29:18.4 53
66 Chirinos, Derrick JR-3 Eastern Mennonite 5:56.0 29:29.7 54
67 Tiblin, Cecil SR-4 Hampden-Sydney 5:56.9 29:34.1 55
68 Ward, Michael JR-3 Virginia Wesleyan 5:57.9 29:39.1  
69 Fry, Gavin JR-3 Virginia Wesleyan 5:59.7 29:48.2  
70 Boekman, Calin SR-4 Eastern Mennonite 6:01.8 29:58.9 56
71 Schmietzer, Caleb FR-1 Randolph 6:02.6 30:02.5 57
72 Jones, Kenneth SO-2 Bridgewater (Va.) 6:03.0 30:04.4  
73 Amstutz, Caleb JR-3 Guilford 6:05.5 30:16.9 58
74 Longenecker, Collin SO-2 Eastern Mennonite 6:05.8 30:18.4 59
75 Wilson, Ryan JR-3 Roanoke 6:06.8 30:23.7  
76 Herrera-Bevan, Ezekiel FR-1 Virginia Wesleyan 6:07.1 30:25.1  
77 Davis, Reed FR-1 Shenandoah 6:08.7 30:32.8 60
78 Dossel, Colin SO-2 Guilford 6:09.5 30:36.9 61
79 Mingione, Reed JR-3 Hampden-Sydney 6:12.4 30:51.6 62
80 Harrington, Travis FR-1 Virginia Wesleyan 6:14.1 30:59.8  
81 Williams, Tyler JR-3 Hampden-Sydney 6:14.9 31:04.0 63
82 Johnson, Aaron FR-1 Virginia Wesleyan 6:18.4 31:21.1  
83 Wall, Colin SR-4 Roanoke 6:18.5 31:21.5  
84 Carpenter, Cody FR-1 Randolph 6:19.2 31:25.1 64
85 Davis, Winston SR-4 Shenandoah 6:23.3 31:45.6 65
86 Turbeville, Clint FR-1 Lynchburg 6:25.6 31:57.2  
87 Dyke, John SO-2 Hampden-Sydney 6:30.5 32:21.4 66
88 Tiblin, Ian SO-2 Hampden-Sydney 6:36.5 32:51.2 67
89 Fujita, Etsuo FR-1 Guilford 6:42.4 33:20.4 68
90 Shahi, Bahman SR-4 Eastern Mennonite 6:48.0 33:48.6 69
91 Kinton, Kenny FR-1 Randolph 6:49.5 33:55.7 70
92 Pierce, Colt SO-2 Emory & Henry 6:50.8 34:02.3 71
93 Cheng, Gabriel FR-1 Guilford 6:56.3 34:29.8 72
94 Simpson, Caleb JR-3 Emory & Henry 7:02.2 34:59.2 73
ODAC Women Team Scores

Division 1

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:52:06 22:25 34 3 6 7 8 10 14 23
2 1:54:27 22:53 74 4 9 15 22 24 27 49
3 1:55:30 23:06 85 2 11 16 26 30 31 48
4 1:58:29 23:41 114 5 13 28 32 36 39 55
5 1:59:31 23:54 131 12 19 25 35 40 41 46
6 2:00:15 24:03 139 18 20 29 34 38 42 44
7 2:03:14 24:38 159 1 17 43 47 51 56 64
8 2:11:13 26:14 222 21 33 50 58 60 77  
9 2:20:15 28:03 283 45 52 59 61 66 68 76
10 2:24:45 28:57 296 37 53 63 71 72 74  
11 2:28:32 29:42 325 54 62 67 69 73 78  
12 2:40:21 32:04 346 57 65 70 75 79    
ODAC Women Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Coombs, Marissa SR-4 Virginia Wesleyan 5:54.4 22:01.3 1
2 Mast, Michaela SR-4 Eastern Mennonite 5:57.5 22:12.8 2
3 McMichael, Kirsten JR-3 Washington and Lee 5:58.5 22:16.8 3
4 Watson, Morgan JR-3 Lynchburg 5:59.7 22:21.2 4
5 Ariel, Calista SO-2 Bridgewater (Va.) 5:59.9 22:22.0 5
6 Moody, Julia SO-2 Washington and Lee 6:00.2 22:23.2 6
7 Nelson, Anna FR-1 Washington and Lee 6:00.8 22:25.2 7
8 Dieterle, Hannah FR-1 Washington and Lee 6:01.0 22:26.0 8
9 Cholak, Michela SO-2 Lynchburg 6:01.8 22:29.0 9
10 Harris, Katie FR-1 Washington and Lee 6:03.7 22:35.9 10
11 Good, Megan SO-2 Eastern Mennonite 6:04.6 22:39.5 11
12 Smith, Aislynn JR-3 Shenandoah 6:04.6 22:39.5 12
13 Rea, Jenna JR-3 Bridgewater (Va.) 6:05.4 22:42.3 13
14 Bearup, Katie SO-2 Washington and Lee 6:05.4 22:42.3 14
15 Schreiber, Samantha JR-3 Lynchburg 6:05.4 22:42.5 15
16 Nisly, Elizabeth SO-2 Eastern Mennonite 6:07.5 22:50.2 16
17 Latimer, Emily SR-4 Virginia Wesleyan 6:10.9 23:03.0 17
18 Mattson, Alexis FR-1 Roanoke 6:11.1 23:03.7 18
19 Miller, Emily SO-2 Shenandoah 6:12.8 23:10.1 19
20 Bauer, Ellen SR-4 Roanoke 6:15.1 23:18.4 20
21 McGuire , Alette FR-1 Emory & Henry 6:15.7 23:20.8 21
22 May, Abigail JR-3 Lynchburg 6:16.0 23:22.0 22
23 Steffen, Rachel SR-4 Washington and Lee 6:17.6 23:27.9 23
24 Burnett, Stephanie FR-1 Lynchburg 6:18.9 23:32.7 24
25 Caljean, Alexandria JR-3 Shenandoah 6:19.4 23:34.8 25
26 Serrell, Laurie JR-3 Eastern Mennonite 6:19.8 23:36.1 26
27 Flory, Kate FR-1 Washington and Lee 6:22.4 23:45.9  
28 Johnson, Kaitlyn FR-1 Lynchburg 6:23.2 23:48.9 27
29 Jackson, English FR-1 Bridgewater (Va.) 6:28.5 24:08.5 28
30 Barthol, Jennifer SR-4 Roanoke 6:28.5 24:08.7 29
31 Lehman, Katherine SR-4 Eastern Mennonite 6:29.3 24:11.6 30
32 Shelly, Abigail SO-2 Eastern Mennonite 6:30.5 24:16.1 31
33 Hinkle, Sidney JR-3 Bridgewater (Va.) 6:31.6 24:20.2 32
34 Grupp, Erica SO-2 Emory & Henry 6:32.6 24:23.8 33
35 Hoaglund, Maddie FR-1 Washington and Lee 6:33.4 24:26.9  
36 Supplee, Abigail SO-2 Roanoke 6:36.4 24:38.0 34
37 Pace, Didi FR-1 Washington and Lee 6:37.6 24:42.6  
38 Courtney, Jones FR-1 Washington and Lee 6:37.9 24:43.5  
39 Mann, Sarah JR-3 Shenandoah 6:40.8 24:54.6 35
40 Bavin, Scarlett SR-4 Bridgewater (Va.) 6:41.5 24:57.1 36
41 Ramirez-Salmeron, Jhovanna SR-4 Hollins 6:43.2 25:03.3 37
42 Boyles, Megan SR-4 Roanoke 6:44.2 25:07.2 38
43 Young, Emily SR-4 Bridgewater (Va.) 6:44.9 25:09.7 39
44 Fagan, Kathryn FR-1 Washington and Lee 6:45.1 25:10.5  
45 Squillaro, Angela SO-2 Shenandoah 6:45.7 25:12.9 40
46 Clark, Rachel FR-1 Shenandoah 6:46.1 25:14.3 41
47 Miluski, Kristi JR-3 Washington and Lee 6:46.9 25:17.3  
48 Bradach, Ellie SO-2 Washington and Lee 6:47.7 25:20.1  
49 Schepacarter, Carly FR-1 Roanoke 6:48.2 25:22.1 42
50 Sanders, Bailey JR-3 Washington and Lee 6:49.2 25:25.8  
51 Cole, Trini SO-2 Virginia Wesleyan 6:49.5 25:26.7 43
52 DeBoer, Nora SR-4 Roanoke 6:50.9 25:32.3 44
53 Fanney, Sommer SR-4 Guilford 6:51.0 25:32.5 45
54 Denlinger, Lydia FR-1 Shenandoah 6:54.4 25:45.1 46
55 McGuire, Haylee SR-4 Roanoke 6:57.7 25:57.3  
56 Washington, Kwonsha JR-3 Virginia Wesleyan 6:58.9 26:02.0 47
57 Hoover, Emma SO-2 Eastern Mennonite 6:59.2 26:03.1 48
58 van der Linde, Hope FR-1 Lynchburg 6:59.2 26:03.1 49
59 Light, Kelly JR-3 Emory & Henry 6:59.6 26:04.7 50
60 Nowlin, Caroline JR-3 Washington and Lee 7:00.4 26:07.6  
61 Belfatto, Katelynn SO-2 Roanoke 7:08.7 26:38.5  
62 Meinen, Kayleen FR-1 Virginia Wesleyan 7:09.7 26:42.2 51
63 Brown, Samantha FR-1 Guilford 7:11.2 26:47.7 52
64 Reilly, Francesca JR-3 Hollins 7:18.2 27:14.1 53
65 Lawson, Victoria SO-2 Sweet Briar 7:19.5 27:18.9 54
66 McGhee, Kayla JR-3 Shenandoah 7:24.0 27:35.4  
67 Morris, Gabrielle SO-2 Bridgewater (Va.) 7:29.6 27:56.5 55
68 Donatelli, Gina FR-1 Virginia Wesleyan 7:31.8 28:04.7 56
69 Dill, Sophia SR-4 Randolph 7:35.7 28:19.1 57
70 Tankersley, Kenna JR-3 Emory & Henry 7:38.4 28:29.4 58
71 Brooks, Samantha JR-3 Guilford 7:41.9 28:42.2 59
72 Copenhaver, Maddie SO-2 Emory & Henry 7:45.3 28:55.1 60
73 Procos, Sydney FR-1 Guilford 7:49.6 29:10.9 61
74 Melrose, Jessie SO-2 Sweet Briar 7:51.7 29:18.7 62
75 Henke, Debra JR-3 Hollins 7:55.7 29:33.9 63
76 Dollins, Alizae FR-1 Virginia Wesleyan 7:58.3 29:43.3 64
77 Galopin, Leopoldine FR-1 Randolph 8:01.0 29:53.5 65
78 Barnes, Erica FR-1 Guilford 8:03.3 30:02.2 66
79 Gullicksen, Lydia SR-4 Sweet Briar 8:04.2 30:05.5 67
80 Suzaki, Nozomi FR-1 Guilford 8:04.6 30:07.1 68
81 Wash, Alisa FR-1 Sweet Briar 8:05.5 30:10.3 69
82 Gilman, Ciara FR-1 Eastern Mennonite 8:08.1 30:19.9  
83 Longenecker, Jessica SR-4 Eastern Mennonite 8:08.2 30:20.3  
84 Sheets, Jordan FR-1 Randolph 8:18.7 30:59.4 70
85 Chapman, Kalyn SO-2 Hollins 8:24.9 31:22.5 71
86 Schmidt, Hannah FR-1 Hollins 8:27.4 31:31.9 72
87 Harpham, Madison FR-1 Sweet Briar 8:29.3 31:38.9 73
88 James, Jocelin SO-2 Virginia Wesleyan 8:31.7 31:47.9  
89 Campbell, Natasha JR-3 Hollins 8:32.9 31:52.6 74
90 Beairsto, Elizabeth FR-1 Randolph 8:33.6 31:55.2 75
91 Murdock, Maia FR-1 Guilford 8:37.0 32:07.8 76
92 Shankin, Madison FR-1 Guilford 8:42.0 32:26.3  
93 Leinius, Annie Kate SO-2 Emory & Henry 8:43.8 32:33.0 77
94 Marron, Hannah FR-1 Sweet Briar 9:06.5 33:57.9 78
95 Cross, Jayla FR-1 Virginia Wesleyan 9:06.6 33:58.0  
96 Penn, Jalil FR-1 Randolph 10:31.4 39:14.3 79