Cougar Classic Date: 09-17-16   Venue: Misericordia - Dallas, PA
Events
Men's Events Women's Events
Men Race Women Race
Women Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 ORRSON, MARINA Alumni 6:15.1 23:18.7 1
2 Killmon, Bethany SR-4 Misericordia 6:29.6 24:12.7 2
3 Viti, Amy SR-4 Misericordia 6:30.8 24:17.2 3
4 Schoen, Clare SO-2 Misericordia 6:32.7 24:24.4 4
5 Madigan, Emily FR-1 Misericordia 6:44.5 25:08.4 5
6 Federinko, Emma JR-3 Misericordia 6:49.3 25:26.2 6
7 Pagano, Valerie JR-3 Misericordia 6:52.2 25:36.9 7
8 Long, Kaylee FR-1 Lycoming 6:53.1 25:40.4 8
9 Wagner, Reilly SO-2 Misericordia 6:53.9 25:43.4 9
10 Hoffman, Patricia SR-4 Scranton 6:54.3 25:44.8 10
11 Haines, Abigail FR-1 Summit (Pa.) 6:58.5 26:00.6 11
12 Sadowitz , Michelle FR-1 Summit (Pa.) 7:00.2 26:06.6 12
13 Dunteman, Ashley FR-1 Misericordia 7:05.5 26:26.6  
14 Donnelly, Jordyn SO-2 Misericordia 7:06.6 26:30.7  
15 Mesaris, Emily JR-3 Misericordia 7:07.2 26:32.8  
16 House, Elaine JR-3 Scranton 7:08.7 26:38.6 13
17 Maffei, Katelyn FR-1 Misericordia 7:09.5 26:41.6  
18 Schwarz, Alyssa JR-3 Misericordia 7:09.7 26:42.2  
19 CAMERON, KELSEY Alumni 7:11.1 26:47.3 14
20 Hause, Lauren JR-3 Misericordia 7:13.0 26:54.6  
21 Eberly, Jill SR-4 Misericordia 7:14.7 27:00.9  
22 Kaiser, Amy FR-1 Scranton 7:16.1 27:06.0 15
23 Fritz, Rachel JR-3 Lycoming 7:17.8 27:12.5 16
24 MILLER, ALEX Alumni 7:20.1 27:21.2 17
25 Jones, Shelbi FR-1 Misericordia 7:26.4 27:44.6  
26 Reardon, Elise SR-4 Misericordia 7:27.4 27:48.2  
27 Schmitter, Katherine SO-2 Misericordia 7:27.7 27:49.4  
28 Burns, Emily FR-1 Scranton 7:29.2 27:54.9 18
29 Hoffman, Kathryn SR-4 Scranton 7:29.2 27:54.9 19
30 Ryan, Taylor Scranton 7:32.3 28:06.5 20
31 SCHWARTZ, NICOLE Alumni 7:33.2 28:09.9 21
32 SCHAPPERT, ALI Alumni 7:34.0 28:12.9 22
33 Donovan, Sarah SR-4 Lycoming 7:38.4 28:29.4 23
34 Heinzlmeir, Laura FR-1 Misericordia 7:45.2 28:54.6  
35 ANGUIANO, IVETH Harrisburg Area CC 7:46.7 29:00.3  
36 Bamberski, Jacquelyn SR-4 Misericordia 7:47.0 29:01.4  
37 Hadsall, Kelsey FR-1 Misericordia 7:47.5 29:03.4  
38 BLASKIEWICZ, JULIA Alumni 7:50.3 29:13.7 24
39 O'Day, Maggie JR-3 Misericordia 7:52.0 29:19.9  
40 Smith, Lindsay JR-3 Lycoming 7:55.5 29:32.9 25
41 Goulden, Amanda FR-1 Lycoming 8:01.3 29:54.5 26
42 Olander, Karissa FR-1 Luzerne County CC 8:04.1 30:04.9  
43 Giardina, Stephanie FR-1 Misericordia 8:06.3 30:13.3  
44 Wilson, Alexis SO-2 Misericordia 8:12.5 30:36.4  
45 Reilly, Jordyn SR-4 Lycoming 8:15.8 30:48.9 27
46 Holden, Monica JR-3 Scranton 8:18.9 31:00.2 28
47 O'Connor, Abigail SR-4 Lycoming 8:20.8 31:07.3 29
48 Fair, Kaitlin JR-3 Lycoming 8:23.6 31:17.7  
49 Goloko, Haby SO-2 Lycoming 8:24.9 31:22.6  
50 Panas, April SO-2 Luzerne County CC 8:25.7 31:25.6  
51 Persing, Leah SO-2 Misericordia 8:29.4 31:39.4  
52 Carter, Jennifer FR-1 Lycoming 8:37.1 32:08.0  
53 Croteau, Jacqueline SR-4 Lycoming 8:40.4 32:20.4  
54 Buck, Stephanie FR-1 Misericordia 8:43.3 32:31.4  
55 Sikora, Stephanie SO-2 Summit (Pa.) 8:52.3 33:04.7 30
56 Ardell, Alysha SR-4 Lycoming 9:18.3 34:41.9  
57 Nowak, Kayla FR-1 Lycoming 9:27.3 35:15.2  
58 Callahan, Rachel JR-3 Misericordia 9:32.7 35:35.4  
59 Barmore, Kaitlyn SO-2 Lycoming 9:41.1 36:06.8  
60 Moore, Helen FR-1 Summit (Pa.) 10:22.1 38:39.8 31
61 Hernandez , Veronica FR-1 Summit (Pa.) 10:22.1 38:39.8 32
Men Race Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Luzzi, Sean JR-3 Misericordia 5:27.6 27:08.4 1
2 Fitch, Alexander SO-2 Misericordia 5:33.9 27:39.7 2
3 Reed, Trever SR-4 Misericordia 5:34.4 27:42.3 3
4 Buckley, James SR-4 Scranton 5:38.1 28:01.0 4
5 SKWIERZ, JEFF Unattached 5:40.9 28:14.9  
6 Davis, Zachary FR-1 Misericordia 5:47.4 28:47.0 5
7 Moody, Zachary JR-3 Misericordia 5:47.8 28:49.0 6
8 Sabol, Christopher FR-1 Misericordia 5:49.5 28:57.4 7
9 Kalny, Marc JR-3 Scranton 5:50.7 29:03.5 8
10 Gutenkunst, Zachary FR-1 Scranton 5:53.5 29:17.3 9
11 Houseknecht, Connor SO-2 Misericordia 5:54.4 29:21.6 10
12 Barrett, Matthew SO-2 Scranton 5:55.7 29:28.3 11
13 Buck, Jonathan SO-2 Misericordia 5:56.9 29:34.5  
14 deLeon, David JR-3 Scranton 5:59.4 29:46.8 12
15 Greene, Max FR-1 Scranton 6:00.2 29:50.7 13
16 McGinley, Thomas SO-2 Scranton 6:00.8 29:53.6 14
17 Bell, Michael FR-1 Misericordia 6:02.8 30:03.6  
18 Baldwin, Chris SO-2 Scranton 6:07.6 30:27.5  
19 Smith, Schuyler JR-3 Scranton 6:14.9 31:03.8  
20 Pruitt, Trey FR-1 Misericordia 6:25.0 31:54.2  
21 Lamberson, Tyler FR-1 Misericordia 6:25.5 31:56.5  
22 Okeke, Edward SO-2 Misericordia 6:28.5 32:11.5  
23 Ingrum, Joseph JR-3 Lycoming 6:37.0 32:53.7 15
24 Hastings, Sean JR-3 Lycoming 6:39.0 33:03.6 16
25 Becker, Ben SR-4 Misericordia 6:39.2 33:04.4  
26 Vergara, Gustavo FR-1 Lycoming 6:40.1 33:09.2 17
27 Thompson, Zack FR-1 Summit (Pa.) 6:43.9 33:28.2 18
28 HAUSE, MIKAEL Alumni 6:44.4 33:30.3 19
29 Busher, Evan FR-1 Misericordia 6:55.2 34:24.2  
30 Keys, Donald SR-4 Lycoming 7:02.6 35:00.8 20
31 Woodburn, John SR-4 Lycoming 7:14.2 35:58.4 21
32 Yoder, Daniel SR-4 Lycoming 7:21.8 36:36.4 22
33 Longwell, Garrett FR-1 Summit (Pa.) 7:26.4 36:59.3 23
34 Kennedy, Tanner FR-1 Luzerne County CC 7:27.5 37:05.0  
35 LIMONGELLI, AJ Alumni 7:36.8 37:51.2 24
36 OSKO, JEREMY Alumni 7:36.8 37:51.2 25
37 BOTTONE, ZACH Alumni 7:36.8 37:51.2 26
38 Howden, Mark FR-1 Luzerne County CC 7:41.9 38:16.4  
39 Dion, Andrew SO-2 Lycoming 7:41.9 38:16.4 27
40 Dougood, Evan FR-1 Summit (Pa.) 7:48.8 38:50.7 28
41 Davis, Cole FR-1 Summit (Pa.) 7:50.1 38:57.0 29
42 Faust, Justin JR-3 Misericordia 7:58.4 39:38.6  
43 RUDISILL, MICHAEL Harrisburg Area CC 8:02.2 39:57.2  
44 McCloskey, John SO-2 Summit (Pa.) 8:06.1 40:16.6 30
45 Patel, Deep FR-1 Luzerne County CC 8:06.4 40:18.0  
46 WERON, NICK Alumni 8:22.4 41:37.6 31
47 Jones, Trenton JR-3 Lycoming 8:31.4 42:22.3  
48 Lyons, Dominic SO-2 Lycoming 8:49.7 43:53.6  
49 Santana, Jonathan SO-2 Luzerne County CC 9:29.8 47:12.8