2016 Panther Invite--XC Date: 10-04-16   Venue: Erie - Erie, IL
Events
Men's Events Women's Events
Boys 3 Mile Run CC Girls 1 Mile Run CC
Boys 1 Mile Run CC Girls 3 Mile Run CC
Girls 1 Mile Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Rock Falls MS 33:05 6:37 22 1 3 5 6 7 9 14
2 Challand MS 36:24 7:16 51 4 8 10 13 16 17 18
3 38:07 7:37 59 2 11 12 15 19    
Girls 1 Mile Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Galrapp, Calin Rock Falls MS 6:25.3 6:25.3 1
2 Schmieder, Mara SR Eastland 6:32.4 6:32.4 2
3 Ganther, Bry Rock Falls MS 6:37.1 6:37.1 3
4 Martinez, Mika Challand MS 6:38.5 6:38.5 4
5 Reyes, Sydney Rock Falls MS 6:38.8 6:38.8 5
6 Fortney, Madison Rock Falls MS 6:40.7 6:40.7 6
7 Estrella, Kassandra Rock Falls MS 6:44.1 6:44.1 7
8 tunink, sarah JR sauk valley saints 6:47.3 6:47.3  
9 Lopez, Celeste Challand MS 7:01.5 7:01.5 8
10 Hultin, Tayli Rock Falls MS 7:06.9 7:06.9 9
11 Gardner, Estella Challand MS 7:08.4 7:08.4 10
12 Dampman, Emma JR Eastland 7:11.6 7:11.6 11
13 Burkholder, Ella JR Eastland 7:16.9 7:16.9 12
14 Gunderson, Amy Challand MS 7:21.9 7:21.9 13
15 crisham, claire SO sauk valley saints 7:34.3 7:34.3  
16 Rippy, Grace Rock Falls MS 7:36.0 7:36.0 14
17 Williamson, Cadence Rock Falls MS 7:47.9 7:47.9  
18 Herrada, Eliana Rock Falls MS 7:51.5 7:51.5  
19 Reyle, Jaimie E/PLT Middle School 7:52.3 7:52.3  
20 Refsteck, Natalie JR Eastland 8:01.0 8:01.0 15
21 Chandler, Dylan E/PLT Middle School 8:02.7 8:02.7  
22 Anton, Lydia Challand MS 8:14.5 8:14.5 16
23 Norman, Jillian E/PLT Middle School 8:20.0 8:20.0  
24 Francis, Jenica Challand MS 8:20.9 8:20.9 17
25 Preston, Ellie Challand MS 8:22.4 8:22.4 18
26 HENRY, MADDIE SR sauk valley saints 8:25.1 8:25.1  
27 Lira, Matea Challand MS 8:28.4 8:28.4  
28 Shaw, Sophia Challand MS 8:28.9 8:28.9  
29 Graves, Sydney Challand MS 8:29.5 8:29.5  
30 Sisson, Ava Rock Falls MS 9:00.4 9:00.4  
31 Martinez, Bella Challand MS 9:02.3 9:02.3  
32 Gurrero, Vanessa JR Eastland 9:05.5 9:05.5 19
33 Kendrick, Libbi Challand MS 9:14.7 9:14.7  
34 Pink, Maddie Challand MS 9:15.4 9:15.4  
35 Eggers, Berkley E/PLT Middle School 9:20.7 9:20.7  
Girls 3 Mile Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:48:23 21:40 24 1 2 4 8 9 21 24
2 1:54:58 22:59 63 6 7 14 17 19 22 29
3 1:54:52 22:58 65 5 12 13 15 20 27 31
4 1:58:52 23:46 89 3 10 16 23 37 42 45
5 2:09:07 25:49 156 26 30 32 33 35 36 44
5 Orion 2:10:39 26:07 156 11 28 38 39 40    
7 2:14:00 26:48 161 18 25 34 41 43 46  
Girls 3 Mile Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Grady, Megan SR Amboy 6:37.9 19:53.5 1
2 Hosto, Erin SR Amboy 7:00.6 21:01.7 2
3 McMillan, Lauren SR Princeton 7:17.9 21:53.6 3
4 Boyle, Kelynn SR Amboy 7:25.7 22:17.0 4
5 Clary, Mackenzie SR Erie-Prophetstown 7:27.8 22:23.3 5
6 Juarez, Rosa SR Newman Central Catholic 7:30.3 22:30.8 6
7 Amezola, Natalie SR Newman Central Catholic 7:31.7 22:35.0 7
8 Ortgiesen, Kaitlin SR Amboy 7:31.9 22:35.5 8
9 Corcoran, Cassidy SR Amboy 7:32.1 22:36.3 9
10 Workman, Rebekah SR Princeton 7:32.3 22:36.9 10
11 Needs, Annie St. Bede 7:35.7 22:46.9  
12 Stropes, Paige Orion 7:36.3 22:48.9 11
13 Dornbush, Makayla SR Erie-Prophetstown 7:37.1 22:51.2 12
14 Miniel, Olivia SR Erie-Prophetstown 7:37.9 22:53.7 13
15 Simpson, Kelsey SR Newman Central Catholic 7:39.0 22:56.9 14
16 Grunder, Jayden SR Erie-Prophetstown 7:39.8 22:59.4 15
17 Orwig, Elizabeth SR Princeton 7:41.5 23:04.5 16
18 Sherman, Carlie SR Newman Central Catholic 7:45.4 23:16.2 17
19 Kuper, Leah SR Eastland 7:52.8 23:38.2 18
20 Bonnell, Kate SR Newman Central Catholic 7:53.4 23:40.2 19
21 Sandrock, Stephanie SR Erie-Prophetstown 7:55.2 23:45.5 20
22 O'Rourke, Allison SR Amboy 7:58.0 23:53.8 21
23 Roe, Jillienne SR Newman Central Catholic 7:59.8 23:59.2 22
24 Hawes, Lauren SR Galva 8:00.3 24:00.9  
25 Brudi, Haley SR Stockton 8:04.5 24:13.5  
26 Edwall, Emily St. Bede 8:08.1 24:24.1  
27 Renteia, Sam SR Rockridge 8:11.0 24:32.8  
28 Schertz, Casey SR Princeton 8:13.2 24:39.5 23
29 Vaessen, Margaret SR Amboy 8:19.5 24:58.3 24
30 Hensgen, Adrianna SR Eastland 8:21.2 25:03.6 25
31 Shields, Lexi SR Sherrard 8:22.5 25:07.3 26
32 Sibley, Lauren SR Erie-Prophetstown 8:25.2 25:15.5 27
33 Mayo, Samantha Orion 8:27.0 25:21.0 28
34 Tunink, Kirsten SR Newman Central Catholic 8:34.1 25:42.2 29
35 Gascoigne, Ally SR Amboy 8:34.8 25:44.4  
36 Litton, Kassidy SR Sherrard 8:35.5 25:46.5 30
37 Cooney, Michelle SR Erie-Prophetstown 8:36.4 25:49.1 31
38 Welch, Breanna SR Sherrard 8:37.3 25:51.7 32
39 Mathis, Jade SR Sherrard 8:39.9 25:59.7 33
40 Schubert, Brynn SR Stockton 8:40.1 26:00.1  
41 Kuper, Anna SR Eastland 8:45.2 26:15.6 34
42 Christian, Ashley SR Sherrard 8:47.5 26:22.3 35
43 Redpath, Claire SR Sherrard 8:51.5 26:34.3 36
44 Grimmer, Kenley SR Princeton 8:52.8 26:38.3 37
45 Campagna, Kasey SR Galva 8:53.6 26:40.8  
46 Chard, Destiny SR Rockridge 8:55.3 26:45.9  
47 Schultz, Kendall SR Stockton 9:00.0 26:59.8  
48 Gallagher, Heide SR Erie-Prophetstown 9:01.5 27:04.5  
49 Schroeder, Morgan Orion 9:06.4 27:19.0 38
50 Fair, Hailee Orion 9:11.3 27:33.9 39
51 Lodge, Claire Orion 9:12.4 27:37.2 40
52 Weaver, Maddie SR Eastland 9:33.1 28:39.2 41
53 Robinson, Keeley SR Princeton 9:45.1 29:15.3 42
54 Karamajanes, Eleni SR Kewanee 9:48.5 29:25.3  
55 Barger, Sammy SR Erie-Prophetstown 9:57.7 29:53.0  
56 Damron, Maddy SR Kewanee 10:06.7 30:20.1  
57 Guerrero, Cecelia SR Eastland 10:08.2 30:24.4 43
58 DeSchepper, Ellie SR Sherrard 10:10.7 30:32.1 44
59 Hutchinson, Kinsey SR Sherrard 10:18.7 30:56.1  
60 Grey, Anna SR Princeton 10:30.6 31:31.6 45
61 Misiewicz, Macy SR Eastland 10:51.5 32:34.5 46
62 Bahen, Bre SR Rockridge 11:12.0 33:35.9  
Boys 3 Mile Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:25:35 17:07 22 1 2 3 5 11 20 37
2 1:31:19 18:15 64 4 7 13 14 26 28 32
3 1:33:42 18:44 87 6 12 15 24 30 39 53
4 1:36:10 19:14 105 10 16 19 22 38 44 45
5 1:37:35 19:31 113 8 21 23 27 34 35 36
6 St. Bede 1:37:37 19:31 116 9 17 18 31 41 43 47
7 1:48:42 21:44 195 25 33 40 46 51    
8 1:51:24 22:16 218 29 42 48 49 50 52  
Boys 3 Mile Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Ahlers, Chris SR Newman Central Catholic 5:31.0 16:33.0 1
2 Mauch, Spencer SR Newman Central Catholic 5:34.8 16:44.2 2
3 Hafner, Shay SR Newman Central Catholic 5:36.6 16:49.7 3
4 Brackemeyer, Koby SR Morrison 5:39.4 16:58.1  
5 Kibling, Caleb SR Rockridge 5:43.7 17:11.1 4
6 Vincent, Austin SR Stockton 5:46.5 17:19.4  
7 Hodge, Matt SR Newman Central Catholic 5:49.2 17:27.4 5
8 Stamberger, Tom SR Amboy 5:49.8 17:29.3  
9 Bonnell, Chris SR Erie-Prophetstown 5:53.8 17:41.4 6
10 Kibling, Tyler SR Rockridge 5:57.3 17:51.8 7
11 Campagna, Kyle SR Galva 5:57.9 17:53.5 8
12 Hernandez, Anthony St. Bede 5:58.8 17:56.2 9
13 Braderich, Peyton SR Sherrard 6:00.4 18:01.0 10
14 Larson, Quentin SR Newman Central Catholic 6:00.7 18:01.9 11
15 DeNeve, Ben SR Erie-Prophetstown 6:00.8 18:02.4 12
16 Dambman, Tyler SR Eastland 6:01.4 18:04.2  
17 Reifsteck, Stephen SR Eastland 6:03.2 18:09.5  
18 Whittington, Sam SR Rockridge 6:04.5 18:13.3 13
19 Rogers, Gabe SR Rockridge 6:04.9 18:14.6 14
20 Link, Chris SR Erie-Prophetstown 6:06.4 18:19.2 15
21 Lebel, Zach SR Sherrard 6:08.2 18:24.5 16
22 Lang, Curt St. Bede 6:16.3 18:48.9 17
23 Funfsinn, Carter St. Bede 6:17.4 18:52.1 18
24 Tegtmeier, Corey SR Sherrard 6:20.0 18:59.9 19
25 Sheats, Ben SR Newman Central Catholic 6:21.6 19:04.8 20
26 Peters, Nate SR Galva 6:24.7 19:13.9 21
27 Hoexter, Nathan SR Sherrard 6:25.1 19:15.1 22
28 Cutts, Nathan SR Galva 6:25.5 19:16.3 23
29 Weidel, Max SR Erie-Prophetstown 6:28.4 19:25.1 24
30 Wampler, Andrew Orion 6:31.3 19:33.9  
31 Hand, Hunter SR Kewanee 6:35.8 19:47.2 25
32 Rudsell, Grady SR Rockridge 6:36.5 19:49.5 26
33 Hayes, Connor SR Stockton 6:37.0 19:50.8  
34 Day, Jayden SR Eastland 6:40.2 20:00.4  
35 Weller, Brandon SR Galva 6:43.3 20:09.7 27
36 Loete, Mason Orion 6:43.4 20:10.0  
37 Landi, Colton SR Rockridge 6:43.5 20:10.4 28
38 Forbeck, Dillion SR Princeton 6:43.8 20:11.3 29
39 Abell, Owen SR Erie-Prophetstown 6:44.7 20:14.1 30
40 Edwall, Ryan St. Bede 6:46.2 20:18.4 31
41 Marshall, Gavyn SR Rockridge 6:47.7 20:22.9 32
42 Hernandez, Isaac SR Kewanee 6:49.5 20:28.4 33
43 Niemeyer, Trenton SR Galva 7:00.7 21:02.1 34
44 Goss, Brett SR Galva 7:04.5 21:13.3 35
45 Russell, Ryan SR Galva 7:04.8 21:14.2 36
46 Velasquez, Lucas SR Newman Central Catholic 7:04.9 21:14.6 37
47 Kuberski, Dylan SR Galva 7:08.8 21:26.3  
48 Clifford, Sam SR Sherrard 7:10.1 21:30.3 38
49 Abell, Alex SR Erie-Prophetstown 7:12.1 21:36.2 39
50 Gleichman, Sam SR Kewanee 7:13.2 21:39.6 40
51 Peacock, Joseph St. Bede 7:13.9 21:41.7 41
52 Molln, Thomas SR Amboy 7:14.1 21:42.3  
53 Irlbeck, Chris SR Princeton 7:20.4 22:01.0 42
54 Lowery, Jacob St. Bede 7:26.1 22:18.1 43
55 Slavish, Zach SR Sherrard 7:26.2 22:18.4 44
56 LaGrow, Colton SR Galva 7:32.4 22:37.2  
57 Ausdal, Ian SR Sherrard 7:32.9 22:38.6 45
58 Davis, Carter SR Kewanee 7:33.1 22:39.3 46
59 Gzho, Kevin St. Bede 7:33.4 22:40.1 47
60 Larson, Knute SR Galva 7:37.8 22:53.4  
61 Smith, Reid SR Princeton 7:40.0 22:59.9 48
62 May, Sam SR Princeton 7:40.1 23:00.3 49
63 Phillips, Keagan SR Stockton 7:41.5 23:04.3  
64 D'Ambrosio, Xander SR Princeton 7:44.2 23:12.4 50
65 Selman, Bryce SR Galva 7:55.6 23:46.7  
66 Sanchez, Bryan SR Kewanee 8:02.7 24:07.9 51
67 Crouch, Eli SR Princeton 8:05.1 24:15.2 52
68 Xu, Aaron St. Bede 8:06.7 24:20.0  
69 Cote, Mario St. Bede 8:09.6 24:28.8  
70 Sampica, Bryce SR Rockridge 8:10.9 24:32.6  
71 Gensler, Kristian St. Bede 8:34.1 25:42.2  
72 Johnson, Adam SR Galva 8:46.2 26:18.4  
73 Sharp, Jordan SR Galva 8:52.1 26:36.2  
74 Zhang, Jason St. Bede 9:16.7 27:49.9  
75 Pritchard, Zakk SR Erie-Prophetstown 10:03.7 30:11.1 53
76 Thorne, Caleb SR Galva 10:22.5 31:07.5  
Boys 1 Mile Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 30:21 6:04 29 2 3 5 7 12 13 14
2 Challand MS 30:52 6:10 39 1 4 8 11 15 17 18
3 Rock Falls MS 32:47 6:33 75 6 9 19 20 21 25 27
4 E/PLT Middle School 34:50 6:58 95 10 16 22 23 24 26 28
Boys 1 Mile Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Sadefer, Calvin Challand MS 5:31.3 5:31.3 1
2 Welty, Noah SR sauk valley saints 5:43.4 5:43.4 2
3 Simpson, Connor JR sauk valley saints 5:52.4 5:52.4 3
4 Taylor, Cameron Challand MS 6:01.4 6:01.4 4
5 sheats, michael JR sauk valley saints 6:04.1 6:04.1 5
6 Elder, Butch Rock Falls MS 6:12.3 6:12.3 6
7 craft, john JR sauk valley saints 6:12.7 6:12.7 7
8 Vasquez, Mateo Challand MS 6:14.3 6:14.3 8
9 Schueler, Dillon Rock Falls MS 6:16.3 6:16.3 9
10 Link, Charlie E/PLT Middle School 6:26.5 6:26.5 10
11 Austin, Reiley Challand MS 6:29.0 6:29.0 11
12 Wetzell, Wyatt sauk valley saints 6:29.4 6:29.4 12
13 welty, kaden JR sauk valley saints 6:30.7 6:30.7 13
14 moran, griffin JR sauk valley saints 6:32.8 6:32.8 14
15 Holcomb, Thomas Challand MS 6:37.1 6:37.1 15
16 Gibson, Jacob E/PLT Middle School 6:38.4 6:38.4 16
17 Munoz-Ripley, Ben Challand MS 6:40.5 6:40.5 17
18 Brown, Sam Challand MS 6:41.4 6:41.4 18
19 Young, Kyle Rock Falls MS 6:43.6 6:43.6 19
20 Knowles, Ben Challand MS 6:44.0 6:44.0  
21 O'Brien, Cameron Challand MS 6:44.8 6:44.8  
22 Larkey, Ben Challand MS 6:45.6 6:45.6  
23 Gomez, Joselius Rock Falls MS 6:46.5 6:46.5 20
24 Peterson, Carson Rock Falls MS 6:49.1 6:49.1 21
25 Knowles, Conner Challand MS 6:51.4 6:51.4  
26 summers, landen FR sauk valley saints 6:52.2 6:52.2  
27 Brauman, mathew JR sauk valley saints 7:04.4 7:04.4  
28 Halverson, Isaac Challand MS 7:06.9 7:06.9  
29 Brooks, Koby E/PLT Middle School 7:10.4 7:10.4 22
30 Gustaf, Alex E/PLT Middle School 7:12.9 7:12.9 23
31 Kloepping, David JR Eastland 7:14.8 7:14.8  
32 Gassman, Antonio SR sauk valley saints 7:19.1 7:19.1  
33 grummert, carver FR sauk valley saints 7:20.6 7:20.6  
34 Janssen, Parker Challand MS 7:21.0 7:21.0  
35 Snow, Brayton E/PLT Middle School 7:22.4 7:22.4 24
36 Richards, Brady Rock Falls MS 7:23.6 7:23.6 25
37 Brooks, Braiden E/PLT Middle School 7:24.3 7:24.3 26
38 Aulwes, William Challand MS 7:25.6 7:25.6  
39 Shore, Brandeis Challand MS 7:34.3 7:34.3  
40 Almquist, Caleb JR Galva 7:42.9 7:42.9  
41 School, Ayden Rock Falls MS 7:46.5 7:46.5 27
42 Johnson, Shea JR Galva 7:49.2 7:49.2  
43 Vasquez, Cristian Challand MS 7:54.6 7:54.6  
44 Graves, Jack Challand MS 7:58.8 7:58.8  
45 ogan, pete JR sauk valley saints 8:02.5 8:02.5  
46 thompson, brennen FR sauk valley saints 8:06.4 8:06.4  
47 Benters, Brenden Rock Falls MS 8:09.5 8:09.5  
48 Stanley, Nolan Challand MS 8:13.7 8:13.7  
49 Howard, Dylan Challand MS 8:17.4 8:17.4  
50 Hull, Spencer Challand MS 8:19.3 8:19.3  
51 Kramer, Reese Challand MS 8:54.4 8:54.4  
52 McPhillips, Scott Challand MS 9:06.9 9:06.9  
53 Hernandez, Juan Rock Falls MS 9:15.4 9:15.4  
54 Main, Ethan JR Galva 9:24.6 9:24.6  
55 Stanley, Ethan Challand MS 9:24.6 9:24.6  
56 Sibley, Ben E/PLT Middle School 11:22.8 11:22.8 28