Delaware State Hornet Invitational Date: 09-10-16   Venue: Delaware State - Dover, DE
Events
Men's Events Women's Events
Men 5k Run CC Women 5k Run CC
Women 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:47:21 21:28 35 1 3 4 5 19 20 22
2 1:51:25 22:17 59 8 10 12 14 15    
3 1:51:02 22:12 70 2 11 13 16 17 21 23
4 2:14:01 26:48 157 6 7 31 33 43 44  
5 2:08:31 25:42 143 24 25 27 28 29 30 35
6 2:15:58 27:11 142 9 18 32 38 42 45  
7 2:24:16 28:51 191 26 34 36 37 39 40 41
Women 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Jerop, Sharon FR-1 Maryland-Eastern Shore 6:32.6 20:19.9 1
2 Escobedo, Karen JR-3 Morgan State 6:38.9 20:39.3 2
3 Guerra, Silvia FR-1 Maryland-Eastern Shore 6:46.8 21:04.1 3
4 Hield, Jennaya SR-4 Maryland-Eastern Shore 6:50.7 21:16.1 4
5 Quinonero, Neus FR-1 Maryland-Eastern Shore 6:51.1 21:17.2 5
6 Ogundeko, Tatiana FR-1 Coppin State 6:56.3 21:33.4 6
7 Gourrier, Cionne FR-1 Coppin State 6:56.3 21:33.5 7
8 Broccoli, Brianna FR-1 USMMA 7:01.2 21:48.8 8
9 Dodson, Jordan JR-3 Goldey-Beacom 7:02.6 21:53.1 9
10 Lewis, Anna FR-1 USMMA 7:06.0 22:03.5 10
11 Boyd, Jada SR-4 Morgan State 7:08.0 22:09.9 11
12 Zehnder, Mary SR-4 USMMA 7:12.2 22:22.9 12
13 Smith, Chantai SO-2 Morgan State 7:14.4 22:29.7 13
14 Bowman, Valerie FR-1 USMMA 7:15.3 22:32.6 14
15 Tucker, Sophia FR-1 USMMA 7:17.0 22:37.9 15
16 Bauer, Rachel JR-3 Morgan State 7:17.1 22:38.1 16
17 Baynes, Alexis SO-2 Morgan State 7:25.9 23:05.4 17
18 McCollum, Crystal JR-3 Goldey-Beacom 7:27.7 23:11.2 18
19 Umunakwe, Dypna JR-3 Maryland-Eastern Shore 7:31.8 23:23.8 19
20 Gilbert, Lenneisha SO-2 Maryland-Eastern Shore 7:34.3 23:31.5 20
21 Souffrant, Ashley JR-3 Morgan State 7:43.7 24:00.9 21
22 Jones, Amirah FR-1 Maryland-Eastern Shore 7:48.6 24:15.9 22
23 McDowell, Valencia FR-1 Morgan State 7:56.8 24:41.4 23
24 Amis, Asia FR-1 Maryland-Eastern Shore 8:01.9 24:57.5  
25 Halmon, Rachel SR-4 Maryland-Eastern Shore 8:05.3 25:07.9  
26 Okafor , Sylvia FR-1 Delaware State 8:05.5 25:08.5 24
27 Harris , Loren SO-2 Delaware State 8:10.5 25:24.2 25
28 Hodge, Shayna JR-3 District of Columbia 8:12.0 25:28.7 26
29 Woods, Tiffany SO-2 Delaware State 8:14.2 25:35.7 27
30 White , Leah FR-1 Delaware State 8:25.7 26:11.3 28
31 Davis , Cydney FR-1 Delaware State 8:25.7 26:11.4 29
32 James, Nelana FR-1 Delaware State 8:33.3 26:34.8 30
33 Wallace, Erielle FR-1 Coppin State 8:35.3 26:41.3 31
34 Jensen, Katelyn FR-1 Goldey-Beacom 8:42.4 27:03.2 32
35 Gibson, Lunnise SO-2 Coppin State 8:47.4 27:18.7 33
36 Okon, Brittany SR-4 District of Columbia 8:51.1 27:30.1 34
37 Woods , Lauren SO-2 Delaware State 8:51.1 27:30.2 35
38 Nguetta, Britney FR-1 Delaware State 9:00.4 27:59.0  
39 Coach, Tyra FR-1 Delaware State 9:17.7 28:53.0  
40 Duncan, Temera FR-1 District of Columbia 9:31.3 29:35.3 36
41 Hibbert, Shannell FR-1 District of Columbia 9:32.3 29:38.2 37
42 Wilson, Ashley FR-1 Delaware State 9:32.9 29:40.1  
43 McCall, Chelby SO-2 Goldey-Beacom 9:37.2 29:53.6 38
44 Igweburke, Percious FR-1 Delaware State 9:58.3 30:59.2  
45 Conyers, Amber FR-1 Delaware State 9:58.9 31:01.0  
46 Harding, Niasia FR-1 District of Columbia 10:19.2 32:04.1 39
47 Greer, Deasia FR-1 District of Columbia 10:19.4 32:04.5 40
48 Duncan, Kenlyn JR-3 District of Columbia 10:20.7 32:08.7 41
49 Walker, Jasmine SR-4 District of Columbia 10:55.5 33:56.9  
50 Lucas, Kayla SO-2 Goldey-Beacom 10:55.6 33:57.0 42
51 Rowe, Stacy-Ann SR-4 District of Columbia 11:50.3 36:47.1  
52 Henery, Jasmine FR-1 Coppin State 11:52.8 36:54.9 43
53 Hightower, Erika FR-1 Coppin State 11:56.9 37:07.6 44
54 Wasiluk, Julianna SO-2 Goldey-Beacom 12:54.7 40:07.1 45
Men 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:22:30 16:30 17 1 2 3 4 7 8 10
2 1:27:50 17:34 63 9 11 12 14 17 23  
3 1:34:13 18:50 98 5 15 20 22 36    
4 1:35:40 19:08 105 6 13 25 28 33 37 38
5 1:37:11 19:26 120 18 21 24 26 31 35 39
6 1:38:33 19:42 121 16 19 27 29 30 32 34
Men 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Rmidi Kinini , Khalil SR-4 Maryland-Eastern Shore 5:10.0 16:03.1 1
2 Blackmon, Mark JR-3 Maryland-Eastern Shore 5:18.4 16:29.3 2
3 Mundy, Donovan JR-3 Maryland-Eastern Shore 5:18.6 16:29.9 3
4 Meli, Stanley JR-3 Maryland-Eastern Shore 5:20.7 16:36.5 4
5 Ball, Ronaldo SR-4 Coppin State 5:24.2 16:47.4 5
6 Boyd, Fernandes JR-3 Morgan State 5:25.5 16:51.5 6
6 Guerrero, Alberto FR-1 Maryland-Eastern Shore 5:25.5 16:51.5 7
8 Whitehead, Nassor SR-4 Maryland-Eastern Shore 5:26.5 16:54.3 8
9 Cole, Connor SO-2 USMMA 5:27.2 16:56.7 9
10 Leon, Jordan SO-2 Maryland-Eastern Shore 5:28.1 16:59.3 10
11 Wolfer, Daniel SR-4 USMMA 5:35.8 17:23.4 11
12 McWeeney, Connor SR-4 USMMA 5:37.9 17:29.8 12
13 Joseph, Halim FR-1 Morgan State 5:40.5 17:38.1 13
14 MacElrevey, Austin JR-3 USMMA 5:44.4 17:50.1 14
15 London, Mark JR-3 Coppin State 5:46.8 17:57.4 15
16 Gill, Hasan FR-1 Delaware State 5:49.0 18:04.3 16
17 Green, Cameron SR-4 USMMA 5:50.8 18:10.1 17
18 Quann, Adam FR-1 Goldey-Beacom 5:51.2 18:11.3 18
19 Cameron, Burgess FR-1 Delaware State 5:55.1 18:23.4 19
20 James, Michael SR-4 Coppin State 5:58.3 18:33.3 20
21 Rueda, Victor JR-3 Goldey-Beacom 5:59.9 18:38.3 21
22 Cheruiyot, Derrick JR-3 Maryland-Eastern Shore 6:03.2 18:48.4  
23 Hayles, Fabian SR-4 Coppin State 6:06.6 18:59.2 22
24 Dobkowski, Michael FR-1 USMMA 6:08.3 19:04.4 23
25 Braxton, Rudy SR-4 Goldey-Beacom 6:12.3 19:16.7 24
26 Knight, Xavier JR-3 Morgan State 6:12.7 19:18.0 25
27 Sample, Jevon JR-3 Goldey-Beacom 6:25.3 19:57.1 26
28 Danjoint, Seth JR-3 Delaware State 6:31.0 20:14.9 27
29 Roberts, Jaquan FR-1 Morgan State 6:31.9 20:17.8 28
30 Lintiso, Hanqaamo FR-1 Delaware State 6:42.4 20:50.3 29
31 Amobi, Gerald FR-1 Delaware State 6:45.6 21:00.3 30
32 Francis, Ludric SR-4 Goldey-Beacom 6:48.2 21:08.2 31
33 Castillo, Robert FR-1 Delaware State 6:53.2 21:23.9 32
34 Varella, Stephen JR-3 Morgan State 6:56.9 21:35.3 33
35 Chambers , Andrew SO-2 Delaware State 6:59.1 21:42.3 34
36 Shultz, Josh JR-3 Goldey-Beacom 7:00.6 21:46.9 35
37 Teagle, Devon JR-3 Coppin State 7:03.6 21:56.3 36
38 Johnathan , Johnson FR-1 Morgan State 7:15.5 22:33.2 37
39 Hammock, Braxton FR-1 Morgan State 7:31.5 23:22.8 38
40 Parker , Imontae FR-1 Delaware State 7:35.3 23:34.6  
41 Cox, Solomon JR-3 Goldey-Beacom 7:52.2 24:27.3 39
42 Ringgold , Krystofer SO-2 Delaware State 8:19.2 25:51.1  
43 Rollins, Michael SO-2 Maryland-Eastern Shore DNS  
43 Coker, Alaric SR-4 Coppin State DNS  
43 Gebrehawariat, Nate FR-1 CCBC Catonsville DNS  
43 Golphin, Charles FR-1 CCBC Catonsville DNS  
43 Gray, Timothy FR-1 CCBC Catonsville DNS  
43 Simpson, Chris ? Unattached DNS  
43 Clark, Byron FR-1 CCBC Catonsville DNS  
43 Walker, Travis FR-1 Maryland-Eastern Shore DNS  
43 McEachin, Clifford SO-2 CCBC Catonsville DNS  
43 Boulden, Matthew FR-1 CCBC Catonsville DNS