Arkansas High School Invitational Date: 01-13-18   Venue: Arkansas-Randall Tyson Track - Fayetteville, AR
Boys 1 Mile Run
Finals: Heat #1|2|3|4|5|6|7

Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Prenderville, Sean   Winners Edge 4:19.47 -
2 2 Elkins, Dereck   Winners Edge 4:24.79 -
3 3 Arcila, Juan SR Unattached 4:25.81 -
4 4 Lowe, Dylan JR Hebron Track Club 4:26.50 -
5 5 Nickell, Daniel JR Unattached 4:27.09 -
6 6 Murphy, Luke   Personal Best Athletics 4:27.20 -
7 7 Yepez, Kobe   Winners Edge 4:27.64 -
8 8 Sanders, Carson JR Unattached 4:29.99 -
9 15 Henderson, Hunter SR Unattached 4:35.88 -
10 24 Warmann, Nick   St. Louis Warriors 4:39.81 -
11 26 D'Aleo, Jacob   WLP Club 4:39.91 -
12 29 Dart, Will SO Airline 4:42.01 -
13 30 Conrad, Lakelin SR Unattached 4:42.05 -
14 37 Johnson, Eli SR LR Catholic 4:44.54 -
15 47 Zargari, Max SR LR Catholic 4:45.83 -
16 50 Burns, Joshua SO Airline 4:46.54 -
17 54 Brands, Ryan SR Lucas Lovejoy 4:47.13 -
18 118 Gifford, TY   KC Flyers Track Club 5:10.01 -
Finals: Heat #2

Place Overall Name Year Team Time Score
1 9 Muirhead, William SO Lucas Lovejoy 4:31.67 -
2 10 Selm, Blake   St. Louis Warriors 4:32.11 -
3 11 Larson, Jason   Winners Edge 4:32.12 -
4 12 Jones, Reece JR Unattached 4:32.84 -
5 13 Njuguna, Edward SR Richmond Gold 4:33.93 -
6 14 Barnett, Bennett SR Mt. Saint Mary 4:34.69 -
7 16 Dennis, Whit   TrainLikeAKenyan Running 4:37.71 -
8 20 Cunningham, Caden FR Richmond Gold 4:38.86 -
9 23 Martinez, Juan   Westside Baptist Track Club 4:39.65 -
10 25 Long, Jackson   Winners Edge 4:39.88 -
11 27 Shumaker, Ryan   Mustang Army RC 4:40.24 -
12 28 Wittig , Joseph SR Greenwood 4:41.81 -
13 31 Hippensteel, Luke SR Unattached 4:42.40 -
14 33 Campbell, Christian JR Mustang Army RC 4:42.81 -
15 36 Pedersen, Brett JR Lucas Lovejoy 4:44.49 -
16 41 Shenoy, Kathan   Mustang Army RC 4:44.96 -
17 53 Reynolds, Carter SR Maumelle 4:46.72 -
18 55 Pascoe, Brady SO Conway Christian 4:47.33 -
19 77 Baustert, Ian SR Revolution 4:53.27 -
20 112 Kelly, Ian SR Unattached 5:05.71 -
Finals: Heat #3

Place Overall Name Year Team Time Score
1 17 Laboret, Brady SO Lucas Lovejoy 4:37.88 -
2 18 Aligab, Cerow   St. Louis Warriors 4:38.38 -
3 22 Delgado, Evan   Winners Edge 4:39.38 -
4 35 Clapp, Braden SR Woodland 4:43.66 -
5 38 Burks, Preston JR Unattached 4:44.79 -
6 39 Townsley, Kendall JR Cave City 4:44.89 -
7 44 LaFortune, Johnny JR Holland Hall School 4:45.39 -
8 45 Garraway, Daniel   Winners Edge 4:45.72 -
9 46 Parkhurst, Gordon   Winners Edge 4:45.76 -
10 48 Gray, Hayden   Winners Edge 4:46.18 -
11 49 Young, Connor JR Unattached 4:46.36 -
12 52 Davis, Bradley SR Lucas Lovejoy 4:46.70 -
13 58 Hoefferle, Ryan   St. Louis Warriors 4:48.49 -
14 67 Nickell, Stuart SR Unattached 4:51.11 -
15 68 Macartney, Alec   Triple Threat Racing 4:51.39 -
16 72 Vernador, Caleb   Winners Edge 4:52.04 -
17 89 Mejorada, Josue   TrainLikeAKenyan Running 4:56.29 -
18 113 Keys, Adrien   St. Louis Express 5:05.92 -
19 119 Spruell, Ryan SR Lucas Lovejoy 5:10.05 -
20 123 Abey, Hashane   Triple Threat Racing 5:13.89 -
Finals: Heat #4

Place Overall Name Year Team Time Score
1 19 Jackson, Parker JR Edmond North 4:38.60 -
2 34 Derry, Ryan SO Unattached 4:43.21 -
3 42 Watkins, Javon   St. Louis Warriors 4:45.07 -
4 43 Perez, Noah   Winners Edge 4:45.23 -
5 56 Mikovich, Austin SO Byrd, C.E. 4:47.98 -
6 59 Reynolds, Jacob   Winners Edge 4:48.97 -
7 60 Lafeber, Jaxson   Winners Edge 4:49.03 -
8 62 Brophy, Nicholas SR T Minus 10 4:49.66 -
9 63 Bedell, Whitson SO Lucas Lovejoy 4:50.12 -
10 65 Wright, Andy   Winners Edge 4:50.81 -
11 71 Bozeman, Lucas FR LR Catholic 4:52.00 -
12 73 Green, Jonathan SR Unattached 4:52.37 -
13 76 Estes, Patrick   TrainLikeAKenyan Running 4:52.95 -
14 80 Guise, Christopher SO Unattached 4:53.72 -
15 81 Boykin, Spencer   Winners Edge 4:54.24 -
16 85 Agreda, Ethen   ILLUSIONS TRACK CLUB 4:55.43 -
17 86 Myers, Keegan SR Edmond North 4:55.50 -
18 88 Williams, Nate   TrainLikeAKenyan Running 4:56.07 -
19 92 Gordon, Donovan   Memphis Jaguars Track Club 4:57.59 -
20 95 VanCuren, Christian SR Edmond North 4:58.14 -
21 98 Rudick, Marcus SR Cave City 4:59.87 -
22 128 Demus, Mendel   MadFrogs 5:16.49 -
Finals: Heat #5

Place Overall Name Year Team Time Score
1 21 Navarro, R.J.   Winners Edge 4:38.90 -
2 51 Ward, Dominic   Team Express 4:46.70 -
3 57 Muirui, Johnbosco JR Richmond Gold 4:48.39 -
4 66 Rossiter, Zander SR Edmond North 4:50.83 -
5 69 Wheeler, Max SO Edmond Santa Fe 4:51.47 -
6 70 Wilson, Xavier SR Airline 4:51.76 -
7 74 Williams, jack FR Unattached 4:52.41 -
8 75 Reed, Jack SO Deer Creek (Edmund) 4:52.42 -
9 78 Speer, Alex   Winners Edge 4:53.31 -
10 79 Galiga, Michael SR Edmond North 4:53.72 -
11 82 Ratke, Luke JR Edmond Memorial 4:54.98 -
12 83 Schnadlebach, Kevin SR WS Spartans 4:55.00 -
13 90 Sevarino, Bryce SO Unattached 4:57.39 -
14 91 Marcheli, Tyler JR Richmond Gold 4:57.48 -
15 94 Edwards, Zane SO Lucas Lovejoy 4:57.92 -
16 105 Smith, Jacob JR Revolution Running and Fi 5:01.07 -
17 109 SALAZAR, CHRISTIAN SR Westside Baptist Track Club 5:03.75 -
18 117 Sutter, Christian SR Lucas Lovejoy 5:07.85 -
19 124 Malik, Trevor FR Lucas Lovejoy 5:14.24 -
20 137 Garnes, Warren SR Richmond Gold 5:24.73 -
Finals: Heat #6

Place Overall Name Year Team Time Score
1 40 Borchert, Brett SR Har-Ber 4:44.91 -
2 61 Kirk, Alex SR Unattached 4:49.35 -
3 84 Day, Erik SO Lucas Lovejoy 4:55.12 -
4 87 Riojas, Mathew JR Wings 4:55.82 -
5 93 Campbell, Gunter FR Unattached 4:57.91 -
6 96 Bledsoe, Luke   Triple Threat Racing 4:58.21 -
7 97 Pedersen, Alex FR Lucas Lovejoy 4:59.42 -
8 101 McMurtrey, Noah   Triple Threat Racing 5:00.20 -
9 102 Arroyo, Marcos   Winners Edge 5:00.26 -
10 104 Works, Kiernan   Winners Edge 5:00.71 -
11 107 Mills, Jacob JR Pottsville 5:02.36 -
12 110 Jones, Collin JR Lucas Lovejoy 5:05.15 -
13 116 Miller, Michael SR LR Catholic 5:06.79 -
14 120 Hubner, Charles   WS Spartans 5:11.86 -
15 121 Meza, Isaih SR Richmond Gold 5:12.02 -
16 122 Rodriguez, Alan   Triple Threat Racing 5:13.30 -
17 131 Campo, Andries   Memphis Mustangs Track Culb 5:17.27 -
18 132 Merlos, Luis SR Unattached 5:20.60 -
19 134 Spohn, Will JR LR Catholic 5:22.37 -
Finals: Heat #7

Place Overall Name Year Team Time Score
1 32 simpson, cameron   Proskills Track Club 4:42.58 -
2 64 Cawthra, Cooper   Team Xtreme 4:50.42 -
3 99 Love, Ryder SO Unattached 4:59.88 -
4 100 Derouen, Amir   ILLUSIONS TRACK CLUB 4:59.89 -
5 103 Melton, Tyler SO Maumelle 5:00.70 -
6 106 Dixson, Luke FR Edmond Santa Fe 5:01.96 -
7 108 Evin, Stefan JR Lucas Lovejoy 5:03.49 -
8 111 Mena, Samuel SO Lucas Lovejoy 5:05.54 -
9 114 Dennis, Drew   TrainLikeAKenyan Running 5:06.44 -
10 115 Hanna, Avery JR Deer Creek (Edmund) 5:06.51 -
11 125 Michal, Thomas SO Lucas Lovejoy 5:15.30 -
12 126 Heruska , Mason SO Lucas Lovejoy 5:15.38 -
13 127 Maestas, Hunter JR Russellville 5:16.02 -
14 129 Armstrong, John FR Lucas Lovejoy 5:16.51 -
15 130 Mehta, Shalin SO Lucas Lovejoy 5:16.72 -
16 133 Connor, Scott JR Russellville 5:21.89 -
17 135 Rouse, Sam SO Lucas Lovejoy 5:23.10 -
18 136 Hinton, Blake SO Lucas Lovejoy 5:23.20 -
19 138 Pettigrew, Dillan SO Clarksville 6:18.83 -