Women's 100m Dash
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Mondragon, Nataley Melrose 12.84 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
2 Guevara, Kaitlin Carrizozo 13.24 District Qualifier  
3 Torres, Hannah Mountainair 13.24 Sierra Blanca Invite 04/18/19
4 Chosa, Amyah Jemez Valley 13.24 Lobo Quad 04/20/19
5 Cordova, Cassidy Logan 13.24 Buffalo Relays 04/25/19
6 Cleveland, Destiney Logan 13.34 District Qualifier  
7 Manning, Kayla Cliff 13.67 District Qualifier  
8 Duran, Abigail Tatum 13.84 District Qualifier  
9 Tolley, Brianna Cliff 13.95 District Qualifier  
10 Sumpter, Jacee Des Moines 14.01 District Qualifier  
11 Apodaca, Audriana Maxwell 14.11 District Qualifier  
12 Pino, Erykah Jemez Valley 14.54 District Qualifier  
13 Riley, Samie Jemez Valley 15.14 District Qualifier  
Men's 100m Dash
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Day, Dyson Logan 11.34 EPAC Track Meet 04/18/19
2 Cox, Andrew Gateway Christian 11.54 District Qualifier  
3 Bailey, Devon Melrose 11.54 Buffalo Relays 04/25/19
4 Brown, Nick Logan 11.64 District Qualifier  
5 Paris, Jantzen Logan 11.64 District Qualifier  
6 Bailey, Dylan Melrose 11.64 District Qualifier  
7 Mathis, DJ Quemado 11.72 District Qualifier  
8 Wyatt, Orion Carrizozo 11.74 Demon Relays 03/22/19
9 Marquez, Saul Fort Sumner 11.74 EPAC Track Meet 04/18/19
10 Stevens, Jacob NMSD 11.74 District Qualifier  
11 Segura, Jude Fort Sumner 11.79 Pat Henry Qualifier 04/30/19
12 Sakelaris, Aron Des Moines 11.79 District Qualifier  
13 Jump, Clayton Cliff 11.94 District Qualifier  
14 Gurule, Ronnie Springer 11.97 District Qualifier  
15 Thompson, Ambrose Evangel Christian 12.24 District Qualifier  
16 Lujan , Adrian Mountainair 12.34 District Qualifier  
17 Wofford, Johnathon Floyd 12.34 District Qualifier  
18 Nelson, AJ Mountainair 12.44 District Qualifier  
Women's 200m Dash
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Mondragon, Nataley Melrose 27.34 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
2 Torres, Hannah Mountainair 27.44 Buffalo Relays 04/25/19
3 Cordova, Cassidy Logan 27.84 Buffalo Relays 04/25/19
4 Burns, Kambry Logan 27.94 Buffalo Relays 04/25/19
5 Guevara, Kaitlin Carrizozo 27.98 Tiger Invitational 04/26/19
6 Manning, Kayla Cliff 28.37 District Qualifier  
7 Cleveland, Destiney Logan 28.64 District Qualifier  
8 Pando, Iris Lake Arthur 29.04 District Qualifier  
9 Villanueva, Blanca Hondo Valley 29.44 District Qualifier  
10 Clavel, Riley Roy 29.64 District Qualifier  
11 Petrini, D'Laney Maxwell 29.87 District Qualifier  
12 Tolley, Brianna Cliff 30.42 District Qualifier  
13 Chosa, Amyah Jemez Valley 30.54 District Qualifier  
14 Villalba, Jessica Pine Hill 31.34 District Qualifier  
Men's 200m Dash
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Segura, Jude Fort Sumner 23.44 District Qualifier  
2 Bailey, Devon Melrose 23.54 District Qualifier  
3 Cox, Andrew Gateway Christian 23.59 Tiger Invitational 04/26/19
4 Paris, Jantzen Logan 23.74 Buffalo Relays 04/25/19
5 Lujan , Adrian Mountainair 23.74 Mountainair Last Chance Qualifer 04/30/19
6 Mathis, DJ Quemado 23.84 Mountainair Mustang Invite 04/27/19
7 Wyatt, Orion Carrizozo 24.04 Demon Relays 03/22/19
8 Coronado, Steven Logan 24.04 EPAC Track Meet 04/18/19
9 Knight, Parker Clovis Christian 24.04 Buffalo Relays 04/25/19
10 Sena, Tristan Melrose 24.04 District Qualifier  
11 Marquez, Saul Fort Sumner 24.09 Pat Henry Qualifier 04/30/19
12 Stevens, Jacob NMSD 24.44 District Qualifier  
13 Mulkey, Steven Cimarron 24.63 District Qualifier  
14 Sakelaris, Aron Des Moines 24.66 District Qualifier  
15 Jump, Clayton Cliff 24.66 District Qualifier  
16 Thompson, Ambrose Evangel Christian 25.24 District Qualifier  
17 Guiterrez, Amir Tatum 25.34 District Qualifier  
18 Padilla, Jason Mountainair 25.74 District Qualifier  
Women's 400m Dash
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Mondragon, Nataley Melrose 1:02.74 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
2 Lilley, Sarah Gateway Christian 1:04.37 Tiger Invitational 04/26/19
3 Lackey, Angela Quemado 1:04.73 District Qualifier  
4 Torres, Hannah Mountainair 1:05.44 District Qualifier  
5 Lajeunesse, Amber Mountainair 1:06.84 District Qualifier  
6 Cantrell, Karlee Logan 1:07.04 District Qualifier  
7 Washburn, Tierney Animas 1:07.16 District Qualifier  
8 Foote, Teryn San Jon 1:07.24 District Qualifier  
9 Pirtle, Avery Gateway Christian 1:08.54 District Qualifier  
10 Malaney, Analiese Cimarron 1:09.36 District Qualifier  
11 Pino, Erykah Jemez Valley 1:09.44 District Qualifier  
12 Petrini, D'Laney Maxwell 1:09.44 District Qualifier  
13 Gachupin, Juanita Jemez Valley 1:10.34 District Qualifier  
14 Munoz, Nayeli Floyd 1:14.64 District Qualifier  
Men's 400m Dash
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Paris, Jantzen Logan 51.94 EPAC Track Meet 04/18/19
2 Segura, Jude Fort Sumner 51.94 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
3 Sena, Tristan Melrose 52.54 District Qualifier  
4 Cox, Andrew Gateway Christian 53.69 Roswell City Meet  
5 Coronado, Daejon Fort Sumner 53.86 Pat Henry Qualifier 04/30/19
6 Lackey, Adrian (AJ) Quemado 53.97 Cobre Invitational 04/18/19
7 Harsh, Austin Cliff 55.77 District Qualifier  
8 Thompson, Ambrose Evangel Christian 56.64 District Qualifier  
9 Burton, Owen Springer 56.9 District Qualifier  
10 Estrada, Luke Evangel Christian 56.94 District Qualifier  
11 Miller, JC Des Moines 58.60 District Qualifier  
12 Sanchez, David Vaughn 1:00.74 District Qualifier  
13 Prudencio, Fabian Hondo Valley 1:02.24 District Qualifier  
Women's 800m Run
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Vance, Jodi Logan 2:32.14 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
2 Lackey, Angela Quemado 2:35.55 Hidalgo County Relays 04/12/19
3 Copeland, Teghan Fort Sumner 2:36.24 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
4 Vance, Joanie Logan 2:38.14 District Qualifier  
5 Smith, Kayley Gateway Christian 2:49.74 District Qualifier  
6 Smith, Brook Lake Arthur 2:53.44 District Qualifier  
7 Crisp, Tanna Mosquero 2:55.73 District Qualifier  
8 Cooper, Kate Hondo Valley 2:57.54 District Qualifier  
9 Clavel, Riley Roy 2:57.68 District Qualifier  
10 Adams-Gase, Destiny Cliff 2:58.78 District Qualifier  
11 Goldie, Maleah Oak Grove Classical 3:00.14 District Qualifier  
12 Toribio, Katelyn Jemez Valley 3:02.24 District Qualifier  
13 Caraveo, Aracely Vaughn 3:08.24 District Qualifier  
Men's 800m Run
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Segura, Jude Fort Sumner 2:01.34 Buffalo Relays 04/25/19
2 Reed, Dylan House 2:09.64 EPAC Track Meet 04/18/19
3 Teune, Dawson Clovis Christian 2:10.00 Clovis Wildcat Relays 04/18/19
4 Maxwell, Noah Fort Sumner 2:13.34 District Qualifier  
5 Hill, Timbre Melrose 2:14.54 District Qualifier  
6 Potter, Rylan Cimarron 2:16.06 District Qualifier  
7 Zunic, Isaiah Oak Grove Classical 2:19.04 District Qualifier  
8 Kenneke, Lee Cimarron 2:19.36 District Qualifier  
9 DeLaO, Darius Reserve 2:21.36 District Qualifier  
10 Livingston, Cade Reserve 2:23.00 District Qualifier  
11 Rodriguez, Erwin Hondo Valley 2:28.44 District Qualifier  
12 Garner, Taylor Tatum 2:29.84 District Qualifier  
13 Sanchez, David Vaughn 2:30.84 District Qualifier  
14 Madalena, Justin Jemez Valley 2:44.14 District Qualifier  
Women's 1,600m Run
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Lilley, Hannah Gateway Christian 6:02.74 Harvey Wilson/ Alfalfa Capital Relays 04/04/19
2 Copeland, Teghan Fort Sumner 6:02.94 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
3 Vance, Joanie Logan 6:11.84 District Qualifier  
4 Kruckman, Samantha Fort Sumner 6:19.84 District Qualifier  
5 Sahd, Mckenna Cimarron 6:21.80 District Qualifier  
6 Hernandez, Karina Hondo Valley 6:33.34 District Qualifier  
7 Smith, Kayley Gateway Christian 6:44.24 District Qualifier  
8 Clavel, Riley Roy 6:56.89 District Qualifier  
9 Goldie, Maleah Oak Grove Classical 7:02 District Qualifier  
10 Cushman, Abigail Animas 7:03.93 District Qualifier  
11 Winkler, Parker Animas 7:13.87 District Qualifier  
12 Payne, Brycie Floyd 7:46.14 District Qualifier  
13 Hernandez, Maria Vaughn 8:27.14 District Qualifier  
Men's 1,600m Run
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Johnson, Ryan Roy 4:46.91 Meadow City 04/04/19
2 Madalena, Justin Jemez Valley 4:57.24 Menaul Quad 03/26/19
3 Angelus, Jaden Quemado 5:12.70 District Qualifier  
4 Bugayong, Noah Quemado 5:15.25 District Qualifier  
5 Gonzales, Johnathon Cimarron 5:17.23 District Qualifier  
6 Terry, Eli Floyd 5:32.54 District Qualifier  
7 Zunic, Isaiah Oak Grove Classical 5:36.14 District Qualifier  
8 Garner, Taylor Tatum 5:36.54 District Qualifier  
9 Greene, Wyatt Mountainair 5:36.74 District Qualifier  
10 Slater, Tobe San Jon 5:53.94 District Qualifier  
11 Rose, Cole Logan 5:56.54 District Qualifier  
Women's 3,200m Run
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Copeland, Teghan Fort Sumner 13:42.84 EPAC Track Meet 04/18/19
2 Hernandez, Karina Hondo Valley 13:58.04 District Qualifier  
3 Kruckman, Samantha Fort Sumner 14:04.64 District Qualifier  
4 Sahd, Mckenna Cimarron 14:12.62 District Qualifier  
5 Payne, Brycie Floyd 15:16.74 District Qualifier  
6 Padgett, Serina Fort Sumner 15:19.04 District Qualifier  
7 Apodaca, Audriana Maxwell 15:49.52 District Qualifier  
8 Parkey, Jetta Cliff 15:49.96 District Qualifier  
9 Goldie, Maleah Oak Grove Classical 16:04.14 District Qualifier  
10 Banister, Rebecca Floyd 16:13.24 District Qualifier  
11 Cushman, Abigail Animas 16:18.54 District Qualifier  
12 Griego, Melissa Mountainair 18:22.04 District Qualifier  
Men's 3,200m Run
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Madalena, Justin Jemez Valley 10:35.68 Mark Shumate Invitational 04/27/19
2 Lucero, Tommy Hondo Valley 10:45.88 Sierra Blanca Invite 04/18/19
3 Johnson, Ryan Roy 11:07.14 Buffalo Relays 04/25/19
4 Gonzales, Johnathon Cimarron 11:14.51 Mark Shumate Invitational 04/27/19
5 Greene, Wyatt Mountainair 11:23.54 District Qualifier  
6 Terry, Eli Floyd 11:36.74 District Qualifier  
7 Garner, Taylor Tatum 11:38.54 District Qualifier  
8 Floyd, Caden Maxwell 11:42.70 District Qualifier  
9 Bugayong, Noah Quemado 11:58.40 District Qualifier  
10 Zunic, Isaiah Oak Grove Classical 12:20.24 District Qualifier  
11 Yates, Damian Quemado 12:49.47 District Qualifier  
12 Adair, Easton Clovis Christian 12:59.44 District Qualifier  
13 Morgan, Tristan Clovis Christian 13:11.44 District Qualifier  
Women's 100m High Hurdles
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Rice, Madison Tatum 16.84 Buffalo Relays 04/25/19
2 Gohres, Courtney Gateway Christian 18.14 District Qualifier  
3 Salazar, Zoe Cimarron 18.14 Cimarron Memorial Relays 04/06/19
4 Martin, Hailey Melrose 18.24 EPAC Track Meet 04/18/19
5 Sena, Isabelle Melrose 18.34 EPAC Track Meet 04/18/19
6 Trotter, Kaitlyn Cliff 18.37 Cobre Invitational 04/18/19
7 Griego, Sarajo Mountainair 18.44 District Qualifier  
8 Eddy, Joshlyn Animas 19.28 District Qualifier  
9 Tafoya, Olivia Cimarron 19.73 District Qualifier  
10 Padilla, LeeAnne Mountainair 22.04 District Qualifier  
11 Baca, Victoria NMSD 22.04 District Qualifier  
12 Roybal, Johanna Melrose 22.34 District Qualifier  
13 Garcia, Katie Clovis Christian 24.14 District Qualifier  
Men's 110m High Hurdles
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Bailey, Devon Melrose 15.74 Buffalo Relays 04/25/19
2 Burkeen , Brandon Mountainair 16.64 Buffalo Relays 04/25/19
3 Roberts, Chandler Mountainair 17.14 District Qualifier  
4 Drake, Chance Fort Sumner 17.24 EPAC Track Meet 04/18/19
5 Mulkey, Steven Cimarron 17.74 Clayton Relays 03/28/19
6 Dean, Matthew Cimarron 18.25 District Qualifier  
7 Sullivan, Gavin Cliff 18.52 District Qualifier  
8 Vollmar, Kieran NMSD 18.74 District Qualifier  
9 Kreuger, Ranley Tatum 19.44 District Qualifier  
10 Freeman, Kyle Cliff 19.96 District Qualifier  
11 Liverett, Elija Tatum 20.84 District Qualifier  
Women's 300m Intermediate Hurdles
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Gohres, Courtney Gateway Christian 50.34 District Qualifier  
2 Pando, Iris Lake Arthur 50.74 District Qualifier  
3 Barela, Melissa Carrizozo 52.14 District Qualifier  
4 Crisp, Tanna Mosquero 52.95 District Qualifier  
5 Griego, Sarajo Mountainair 53.34 District Qualifier  
6 Salazar, Zoe Cimarron 53.81 District Qualifier  
7 Trotter, Kaitlyn Cliff 55.20 District Qualifier  
8 Martin, Hailey Melrose 55.24 District Qualifier  
9 Sena, Isabelle Melrose 56.64 District Qualifier  
10 Offutt, Addy Animas 56.95 District Qualifier  
11 Baca, Victoria NMSD 1:04.24 District Qualifier  
12 Goldie, Maleah Oak Grove Classical 1:05.24 District Qualifier  
Men's 300m Intermediate Hurdles
  Name Team Entry Time Meet Date
1 Bailey, Devon Melrose 42.04 EPAC Track Meet 04/18/19
2 Burkeen , Brandon Mountainair 43.24 Mountainair Mustang Invite 04/27/19
3 Roberts, Chandler Mountainair 43.34 Buffalo Relays 04/25/19
4 Drake, Chance Fort Sumner 43.63 Pat Henry Qualifier 04/30/19
5 Mulkey, Steven Cimarron 44.49 District Qualifier  
6 Bryant, Dustin San Jon 44.54 District Qualifier  
7 Sullivan, Gavin Cliff 44.86 Catron Relays 04/05/19
8 Burton, Owen Springer 46.28 District Qualifier  
9 Andrews, Jessie Quemado 46.59 District Qualifier  
10 Gonzales, Andres Santa Fe Waldorf 46.74 District Qualifier  
11 Kreuger, Ranley Tatum 51.74 District Qualifier  
12 Truetken, Ethan Gateway Christian 52.44 District Qualifier  
13 Martinez, Gerden Pine Hill 56.44 District Qualifier  
Women's 4 x 100m Relay
  Team Relay Letter Entry Time Meet Date
1 Logan A 52.84 District Qualifier  
2 Cliff A 53.16 Cobre Invitational 04/18/19
3 Melrose A 54.34 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
4 Fort Sumner A 54.44 EPAC Track Meet 04/18/19
5 Quemado A 54.44 Mountainair Mustang Invite 04/27/19
6 Mountainair A 54.74 Mountainair Mustang Invite 04/27/19
7 Animas A 54.90 Cobre Invitational 04/18/19
8 Carrizozo A 55.34 District Qualifier  
9 Cimarron A 55.64 District Qualifier  
10 Tatum A 59.04 District Qualifier  
11 Jemez Valley A 59.54 District Qualifier  
12 Gateway Christian A 59.74 District Qualifier  
13 NMSD A 1:01.04 District Qualifier  
Men's 4 x 100m Relay
  Team Relay Letter Entry Time Meet Date
1 Logan A 45.54 District Qualifier  
2 Fort Sumner A 45.74 District Qualifier  
3 Melrose A 46.54 EPAC Track Meet 04/18/19
4 Mountainair A 46.74 District Qualifier  
5 Quemado A 46.84 Mountainair Last Chance Qualifer 04/30/19
6 Cliff A 46.90 District Qualifier  
7 Animas A 47.47 District Qualifier  
8 Tatum A 47.64 District Qualifier  
9 Carrizozo A 48.54 District Qualifier  
10 NMSD A 48.94 District Qualifier  
11 Cimarron A 48.96 District Qualifier  
12 Lake Arthur A 51.14 District Qualifier  
13 Springer A 52.89 District Qualifier  
14 Santa Fe Waldorf A 1:24 District Qualifier  
Women's 4 x 200m Relay
  Team Relay Letter Entry Time Meet Date
1 Logan A 1:52.84 Buffalo Relays 04/25/19
2 Cliff A 1:54.39 Cobre Invitational 04/18/19
3 Gateway Christian A 1:56.3 Sierra Blanca Invite 04/18/19
4 Fort Sumner A 1:56.34 EPAC Track Meet 04/18/19
5 Mountainair A 1:56.91 Sierra Blanca Invite 04/18/19
6 Melrose A 1:57.24 Mountainair Last Chance Qualifer 04/30/19
7 Animas A 1:58.32 District Qualifier  
8 Tatum A 1:58.34 District Qualifier  
9 Carrizozo A 1:59.84 District Qualifier  
10 Cimarron A 2:07.83 District Qualifier  
11 Jemez Valley A 2:10.34 District Qualifier  
12 Pine Hill A 2:20.14 District Qualifier  
Men's 4 x 200m Relay
  Team Relay Letter Entry Time Meet Date
1 Fort Sumner A 1:34.84 District Qualifier  
2 Logan A 1:36.24 District Qualifier  
3 Melrose A 1:38.54 Buffalo Relays 04/25/19
4 Cliff A 1:38.72 District Qualifier  
5 Mountainair A 1:38.74 Mountainair Last Chance Qualifer 04/30/19
6 Animas A 1:42.81 District Qualifier  
7 Carrizozo A 1:43.54 District Qualifier  
8 NMSD A 1:45.34 District Qualifier  
9 Cimarron A 1:45.67 District Qualifier  
10 Tatum A 1:46.74 District Qualifier  
11 Jemez Valley A 1:50.34 District Qualifier  
12 Springer A 1:52.76 District Qualifier  
Women's 4 x 400m Relay
  Team Relay Letter Entry Time Meet Date
1 Fort Sumner A 4:30.04 Buffalo Relays 04/25/19
2 Logan A 4:31.14 EPAC Track Meet 04/18/19
3 Gateway Christian A 4:31.64 District Qualifier  
4 Mountainair A 4:35.35 Dave Mathieu Invitational 04/05/19
5 Animas A 4:36.34 Buffalo Relays 04/25/19
6 Melrose A 4:42.34 District Qualifier  
7 Carrizozo A 5:02.04 District Qualifier  
8 Cimarron A 5:04.73 District Qualifier  
9 Cliff A 5:09.98 District Qualifier  
10 Jemez Valley A 5:20.04 District Qualifier  
11 Victory Christian A 7:15.44 District Qualifier  
Men's 4 x 400m Relay
  Team Relay Letter Entry Time Meet Date
1 Fort Sumner A 3:39.74 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
2 Logan A 3:42.24 Rattler Relays 03/23/19
3 Melrose A 3:46.94 EPAC Track Meet 04/18/19
4 Mountainair A 3:55.54 District Qualifier  
5 Cliff A 3:56.50 District Qualifier  
6 Cimarron A 4:00.54 District Qualifier  
7 Springer A 4:13.98 District Qualifier  
8 Carrizozo A 4:14.44 District Qualifier  
9 Tatum A 4:20.54 District Qualifier  
10 Animas A 4:43.28 District Qualifier  
11 NMSD A 5:52.34 District Qualifier  
Women's 1,600m Sprint Medley
  Team Relay Letter Entry Time Meet Date
1 Logan A 4:39.14 District Qualifier  
2 Fort Sumner A 4:46.34 EPAC Track Meet 04/18/19
3 Gateway Christian A 4:46.63 Alien City Relays 03/21/19
4 Quemado A 4:48.34 Stockyard Relays 04/11/19
5 Mountainair A 4:49.56 Dave Mathieu Invitational 04/05/19
6 Animas A 5:12.98 District Qualifier  
7 Jemez Valley A 5:21.34 District Qualifier  
8 Hondo Valley A 5:23.14 District Qualifier  
9 Tatum A 5:46.44 District Qualifier  
10 Cimarron A 6:21.58 District Qualifier  
11 Victory Christian A 6:57.54 District Qualifier  
Men's 1,600m Sprint Medley
  Team Relay Letter Entry Time Meet Date
1 Fort Sumner A 3:56.54 EPAC Track Meet 04/18/19
2 Logan A 3:57.04 Mario Martinez Qualifier 04/06/19
3 Melrose A 3:57.84 Buffalo Relays 04/25/19
4 Clovis Christian A 4:03.44 District Qualifier  
5 Quemado A 4:10.60 District Qualifier  
6 Mountainair A 4:10.64 District Qualifier  
7 Cimarron A 4:16.13 District Qualifier  
8 Animas A 4:19.70 District Qualifier  
9 Maxwell A 4:21.84 District Qualifier  
10 Jemez Valley A 4:28.04 District Qualifier  
11 Pine Hill A 4:28.04 District Qualifier  
12 Dora A 4:31.04 District Qualifier  
13 Tatum A 4:38.34 District Qualifier  
14 Hondo Valley A 4:49.54 District Qualifier  
Women's High Jump
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Rice, Madison Tatum 5'  2" Lovington Wildcat Relays 03/22/19
2 Lackey, Angela Quemado 5'  2" District Qualifier  
3 Burns, Kambry Logan 5'  0" Clayton Relays 03/28/19
4 Mondragon, Nataley Melrose 5'  0" Mario Martinez Qualifier 04/06/19
5 Kimble, Naomi Animas 5'  0" Catron Relays 04/05/19
6 DeGroot, Lola Clovis Christian 5'  0" Buffalo Relays 04/25/19
7 Hines, Jordan Logan 5'  0" EPAC Track Meet 04/18/19
8 Sumpter, Jacee Des Moines 4'  10" District Qualifier  
9 Lukins, Gina Quemado 4'  8" Catron Relays 04/05/19
10 Foote, Kassi Logan 4'  8" District Qualifier  
11 Saenz, Ashley Springer 4'  6" District Qualifier  
12 Cooper, Kate Hondo Valley 4'  4" District Qualifier  
13 Conway, Kianna Gateway Christian 4'  2" District Qualifier  
14 King, Lila Victory Christian 3'  8" District Qualifier  
Men's High Jump
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Sakelaris, Aron Des Moines 6'  4" District Qualifier  
2 Bryant, Dustin San Jon 6'  0" Logan Meet 03/28/19
3 Viscaino, Julio Tatum 6'  0" District Qualifier  
4 Miller, JC Des Moines 5'  10" Clayton Relays 03/28/19
5 Riggs, Kolten Maxwell 5'  10" Clayton Relays 03/28/19
6 Lewis, Parker Fort Sumner 5'  10" Mario Martinez Qualifier 04/06/19
7 Bailey, Devon Melrose 5'  10" Fox/Vixen Qualifier 04/13/19
8 Thompson, Deven NMSD 5'  6" District Qualifier  
9 Vollmar, Kieran NMSD 5'  4" District Qualifier  
10 Romero, Porfirio Hondo Valley 5'  2" District Qualifier  
11 Sullivan, Gavin Cliff 5'  2" District Qualifier  
12 Brazil , Cade Mountainair 5'  0" District Qualifier  
13 Odocha, Okechukwu (Chukwu) Cliff 5'  0" District Qualifier  
Women's Pole Vault
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Gonzales, Angel Cimarron 8'  6" District Qualifier  
2 Griego, Estrella Mountainair 8'  0" Mountainair Last Chance Qualifer 04/30/19
3 Vance, Jodi Logan 7'  6" Buffalo Relays 04/25/19
4 Ickes, Mary Cimarron 7'  0" District Qualifier  
5 Sultemeier, Kaycee Fort Sumner 6'  6" District Qualifier  
6 Laney, Taylor Reserve 5'  6" District Qualifier  
7 Killough, Kylene Cliff 5'  0" District Qualifier  
Men's Pole Vault
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Coronado, Steven Logan 14'  0" Mario Martinez Qualifier 04/06/19
2 Padilla, Jason Mountainair 12'  6" Mountainair Last Chance Qualifer 04/30/19
3 Chavez, Julian Logan 11'  0" Clayton Relays 03/28/19
4 Burton, Owen Springer 11'  0" Clayton Relays 03/28/19
5 Greene , Dylan Mountainair 10'  6" Mountainair Last Chance Qualifer 04/30/19
6 Kenneke, Lee Cimarron 10'  0" District Qualifier  
7 Harsh, Austin Cliff 9'  6" District Qualifier  
8 Sullivan, Gavin Cliff 9'  0" District Qualifier  
Women's Long Jump
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Cordova, Cassidy Logan 15'  10" EPAC Track Meet 04/18/19
2 Horne, Sierra Logan 15'  8.25" District Qualifier  
3 Gutierrez, Kimberly Cliff 15'  6.75" Hidalgo County Relays 04/12/19
4 Conway, Kianna Gateway Christian 15'  6.75" Roswell City Meet  
5 Tolley, Brianna Cliff 15'  4.25" District Qualifier  
6 Crandall, Randi Dora 15'  2.75" Buffalo Relays 04/25/19
7 Green, Siera Quemado 15'  2.5" Mountainair Mustang Invite 04/27/19
8 Kayser, Jentry Mountainair 14'  7.75" District Qualifier  
9 Sumpter, Jacee Des Moines 14'  0.5" District Qualifier  
10 Crisp, Tanna Mosquero 13'  10.75" District Qualifier  
11 Smith, Brook Lake Arthur 13'  9.5" District Qualifier  
12 Baca, Victoria NMSD 12'  10.5" District Qualifier  
13 Roberts, Aniston Mountainair 12'  9.75" District Qualifier  
14 Hand, Lindsay NMSD 12'  4.5" District Qualifier  
Men's Long Jump
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Bailey, Devon Melrose 21'  1.5" District Qualifier  
2 Day, Dyson Logan 21'  0" Rattler Relays 03/23/19
3 Sakelaris, Aron Des Moines 20'  10" District Qualifier  
4 Evans, Jordan Logan 20'  7.5" Rattler Relays 03/23/19
5 Bryant, Dustin San Jon 20'  7.25" Logan Meet 03/28/19
6 Marizcal, Cristian Tatum 20'  5" Lovington Wildcat Relays 03/22/19
7 Johnson, Ryan Roy 20'  1" District Qualifier  
8 Jump, Clayton Cliff 19'  10" District Qualifier  
9 Romero, Porfirio Hondo Valley 18'  3.25" District Qualifier  
10 Negrete, Matthew Carrizozo 17'  10" District Qualifier  
11 Brewer, Jr. , Bruce NMSD 17'  8.25" District Qualifier  
12 Zunic, Isaiah Oak Grove Classical 17'  4.5" District Qualifier  
13 Truetken, Jacob Gateway Christian 17'  4.5" District Qualifier  
Women's Triple Jump
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Martin, Hailey Melrose 32'  5.75" District Qualifier  
2 Kayser, Jentry Mountainair 32'  0.5" District Qualifier  
3 Lackey, Angela Quemado 32'  0" District Qualifier  
4 DeGroot, Lola Clovis Christian 31'  9" Rattler Relays 03/23/19
5 Sumpter, Jacee Des Moines 31'  1.5" Ram Relays 04/29/19
6 Garbarino, Sofia Clovis Christian 31'  1" Rattler Relays 03/23/19
7 DeGroot, Sofia Clovis Christian 31'  0.75" District Qualifier  
8 Killough, Kylene Cliff 29'  6.5" District Qualifier  
9 Baca, Selma Roy 29'  5" District Qualifier  
10 Roberts, Aniston Mountainair 29'  2.5" District Qualifier  
11 Daniels, Maurie Pine Hill 26'  0.5" District Qualifier  
12 Bauder, Bella Gateway Christian 25'  6" District Qualifier  
13 Wilson, Janell Victory Christian 24'  5.5" District Qualifier  
Men's Triple Jump
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Lackey, Adrian (AJ) Quemado 42'  8" District Qualifier  
2 Livingston, Cade Reserve 41'  8" Mike Castillo Invitational 03/29/19
3 Evans, Jordan Logan 40'  11.5" EPAC Track Meet 04/18/19
4 Johnson, Ryan Roy 40'  7" Pecos Invite 04/17/19
5 Bryant, Dustin San Jon 40'  4" Logan Meet 03/28/19
6 Marizcal, Cristian Tatum 39'  10" Lovington Wildcat Relays 03/22/19
7 Teune, Dawson Clovis Christian 39'  6" District Qualifier  
8 Padilla, Izaiah Fort Sumner 39'  3" District Qualifier  
9 Jump, Jake Cliff 38'  1" District Qualifier  
10 Miller, JC Des Moines 37'  3" District Qualifier  
11 Burkeen , Brandon Mountainair 37'  1" District Qualifier  
12 Jones, Austin Dora 36'  2" District Qualifier  
13 Roberts, Chandler Mountainair 36'  0.5" District Qualifier  
14 Hand, Dustin NMSD 35'  7" District Qualifier  
15 Laga Abram, Leander Santa Fe Waldorf 30'  1.25" District Qualifier  
Women's Shot Put
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Nicholson, Caitlyn Melrose 34'  6.5" District Qualifier  
2 Nicholson, Paityn Melrose 33'  9" EPAC Track Meet 04/18/19
3 Lopez, Angie Des Moines 33'  7" Ram Relays 04/29/19
4 Roach, Harlie Logan 32'  11.5" Clayton Relays 03/28/19
5 Bryant, Samantha Quemado 32'  6" Cobre Invitational 04/18/19
6 Lucero, Olivia Fort Sumner 31'  7" EPAC Track Meet 04/18/19
7 Chosa, Amyah Jemez Valley 31'  3" Mark Shumate Invitational 04/27/19
8 Fait, Nereyda Dora 31'  2" Rattler Relays 03/23/19
9 Hart, Eden Tatum 30'  3" District Qualifier  
10 Malone, Mya NMSD 30'  0.5" District Qualifier  
11 Daniels, Maurie Pine Hill 30'  0" District Qualifier  
12 Urioste, Tay'Leanna Dora 29'  0" District Qualifier  
13 Perryman, Olivia Cimarron 28'  8" District Qualifier  
14 Washburn, Tierney Animas 28'  3.5" District Qualifier  
15 Herrera, Nina Hondo Valley 26'  8.5" District Qualifier  
16 Willingham, D'Anna Carrizozo 24'  7.25" District Qualifier  
Men's Shot Put
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Thompson, Deven NMSD 51'  4" Marilyn Sepulveda 04/22/19
2 Autrey, Detrick Carrizozo 47'  9" Sierra Blanca Invite 04/18/19
3 Moyer, Alex Fort Sumner 44'  10" Pat Henry Qualifier 04/30/19
4 Terrell, Cory Fort Sumner 43'  1.75" Buffalo Relays 04/25/19
5 Candela, J.D. Fort Sumner 41'  1.75" Buffalo Relays 04/25/19
6 Gullien, Adrian Lake Arthur 41'  1" Mario Martinez Qualifier 04/06/19
7 Beruman, Morgan Vaughn 36'  5" District Qualifier  
8 Baltazar, Sammy Fort Sumner 36'  0" District Qualifier  
9 Garcia, Fabian Cliff 35'  10" District Qualifier  
10 Little, Carson Tatum 35'  9.75" District Qualifier  
11 Bomer, Tristan Cimarron 35'  9" District Qualifier  
12 Maestas, Diego Springer 34'  10" District Qualifier  
13 Villalobos, Luis NMSD 34'  6" District Qualifier  
Women's Discus Throw
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Roach, Harlie Logan 106'  8.5" Mario Martinez Qualifier 04/06/19
2 Nicholson, Paityn Melrose 103'  1.5" District Qualifier  
3 Sanchez, Avette Melrose 97'  1.5" District Qualifier  
4 Fait, Nereyda Dora 96'  0" EPAC Track Meet 04/18/19
5 Urioste, Tay'Leanna Dora 95'  2" Rattler Relays 03/23/19
6 Lucero, Olivia Fort Sumner 94'  7.5" Logan Meet 03/28/19
7 Hart, Eden Tatum 93'  4.5" District Qualifier  
8 Perryman, Olivia Cimarron 88'  1" District Qualifier  
9 Bryant, Samantha Quemado 86'  6" District Qualifier  
10 Acosta, Jennifer Animas 83'  0" District Qualifier  
11 Lopez, Angie Des Moines 81'  6" District Qualifier  
12 Malone, Mya NMSD 74'  9.5" District Qualifier  
13 Willingham, D'Anna Carrizozo 71'  11" District Qualifier  
14 Freese, Grace Gateway Christian 71'  4" District Qualifier  
15 Medina, D'Yanni Jemez Valley 67'  5" District Qualifier  
16 Turner, Emily Mountainair 65'  9.5" District Qualifier  
Men's Discus Throw
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Autrey, Detrick Carrizozo 137'  7" Sierra Blanca Invite 04/18/19
2 Thompson, Deven NMSD 136'  9.25" Menaul Quad 03/26/19
3 Terrell, Cory Fort Sumner 128'  3" Pat Henry Qualifier 04/30/19
4 Lackey, Adrian (AJ) Quemado 127'  7" Mountainair Mustang Invite 04/27/19
5 Dorman, Jesse Cimarron 119'  7" District Qualifier  
6 Little, Carson Tatum 119'  4" District Qualifier  
7 Gullien, Adrian Lake Arthur 118'  11.5" Harvey Wilson/ Alfalfa Capital Relays 04/04/19
8 Maestas, Diego Springer 117'  10" Ram Relays 04/29/19
9 Candela, J.D. Fort Sumner 117'  8.75" Logan Meet 03/28/19
10 Moyer, Alex Fort Sumner 117'  5" Demon Relays 03/22/19
11 Baltazar, Sammy Fort Sumner 116'  8.5" EPAC Track Meet 04/18/19
12 Galvan, Ethan Jemez Valley 115'  0.5" District Qualifier  
13 Earle, Chase Logan 106'  1" District Qualifier  
14 Beruman, Morgan Vaughn 105'  6" District Qualifier  
15 Sparks, Hayden Fort Sumner 104'  0.5" District Qualifier  
16 Garcia, Fabian Cliff 98'  11" District Qualifier  
Women's Javelin
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Rice, Madison Tatum 122'  9" Gas Capital Relays 04/11/19
2 Clavel, Riley Roy 107'  0" District Qualifier  
3 Salazar, Zoe Cimarron 105'  7" Mark Shumate Invitational 04/27/19
4 Gonzales, Angel Cimarron 103'  9.25" District Qualifier  
5 Daniels, Maurie Pine Hill 103'  9" Pegasus Invitational 04/19/19
6 Ickes, Mary Cimarron 102'  8" Cimarron Memorial Relays 04/06/19
7 Bryant, Samantha Quemado 92'  0" District Qualifier  
8 Oberg, Megan Fort Sumner 90'  0.5" District Qualifier  
9 Trotter, Kaitlyn Cliff 89'  11" District Qualifier  
10 Ragland, Kyndall Logan 89'  3" District Qualifier  
11 Dillard, Brynn Dora 79'  4" District Qualifier  
12 Luna, Rozland Mountainair 74'  11" District Qualifier  
13 Hernandez, Maria Vaughn 74'  10" District Qualifier  
14 Hand, Lindsay NMSD 71'  4" District Qualifier  
Men's Javelin
  Name Team Entry Mark Meet Date
1 Segura, Jude Fort Sumner 174'  2" Buffalo Relays 04/25/19
2 Marizcal, Cristian Tatum 161'  6.5" District Qualifier  
3 Maestas, Diego Springer 154'  6" Clayton Relays 03/28/19
4 Terrell, Cory Fort Sumner 153'  7" Mario Martinez Qualifier 04/06/19
5 Brazil , Cade Mountainair 146'  10" District Qualifier  
6 Coronado, Daejon Fort Sumner 146'  0" District Qualifier  
7 Gurule, Ronnie Springer 138'  10" District Qualifier  
8 Burney, Kane Fort Sumner 134'  0" District Qualifier  
9 Dennis, Austin Carrizozo 133'  4" District Qualifier  
10 Garcia, Fabian Cliff 128'  0" District Qualifier  
11 Guiterrez, Amir Tatum 123'  7" District Qualifier  
12 Offutt, Orin Animas 120'  7" District Qualifier  
13 Gonzales, Andres Santa Fe Waldorf 119'  6" District Qualifier  
14 Thompson, Deven NMSD 116'  3" District Qualifier