Gettysburg Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
Centennial Conference
DIII Mideast Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abdul-Karim, Tawfiq
Amadio, Joseph
Artemoiu, Joseph
Bale, Noah
Barnes, James
Barnes, Kenneth
Berson, Connor
Bertonazzi, Evan
Borchert, Max
Clark, Thomas
Cortese, Michael
Crosby, Owen
Cwiklinski, Thaddeus
Drummond, Savoy
Grissinger, Nicholas
Gronke, Jonathan
Heitmann, Aren
Kenney, John
Kenyon, Jack
Kovacs , John
Kowgios, Nicholas
Matzke, Luke
McKeever, Dylan
McQuade, Peter
Miller, Michael
Milone, Andrew
Newman, Joshua
Nolan, William
O'Brien, Cael
O'Neil, Dylan
Omosanya, Ezekiel
Parker, Caleb
Petrecca, Alex
Robinson, Matthew
Rodriguez, Christian
Rodriguez, Diego
Rose, Nicholas
Sanchez, Alejandro
Sheldon, Samuel
Shircliff, Jesse
Simmers, Matthew
Stennett, Joel
Thoman, Harry
Thoman, Harry
Thompson, Ryan
Trinidad Doherty, Nathaniel
Weisensee, Robert
Wilson, Orrin
Wyman, Chandler
Latest Results
Meet
Swarthmore Final Qualifier Meet
Centennial Conference Outdoor Track & Field Championships
14th Annual Paul Kaiser Classic
2018 Mason-Dixon Invitational
Bison Outdoor Classic
2018 Messiah Multi/Invitational
36th Millersville Metrics
Ursinus College Invitational
Little 3 Championship
Roanoke Maroons NCAA Final Qualifier
Upcoming Meets
Date Meet
01-19-19 Sycamore Team Invitational
04/19-04/20/19 Pacesetter Sports Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Kovacs , John FR-1 6.92
60m Indoor Omosanya, Ezekiel SO-2 7.20
100m Outdoor Abdul-Karim, Tawfiq SR-4 10.93
200m Outdoor Abdul-Karim, Tawfiq SR-4 22.01
200m Indoor Grissinger, Nicholas FR-1 24.33
400m Outdoor Cwiklinski, Thaddeus JR-3 50.76
400m Indoor Stennett, Joel FR-1 53.07
500m Indoor Stennett, Joel FR-1 1:12.34
800m Outdoor Robinson, Matthew JR-3 1:53.03
800m Indoor Robinson, Matthew JR-3 2:02.07
1,000m Indoor Robinson, Matthew JR-3 2:41.25
1,500m Outdoor Petrecca, Alex JR-3 3:58.55
1 Mile Outdoor Robinson, Matthew JR-3 4:31.18
1 Mile Indoor Robinson, Matthew JR-3 4:19.03
3,000m Outdoor Crosby, Owen FR-1 10:13.45
3,000m Indoor Sheldon, Samuel SO-2 9:22.50
5,000m Outdoor Miller, Michael JR-3 16:31.94
5,000m Indoor Miller, Michael JR-3 16:38.97
10,000m Outdoor Miller, Michael JR-3 34:47.55
55m H Indoor Wilson, Orrin SO-2 8.84
60m H Indoor Wilson, Orrin SO-2 9.60
110m H Outdoor Simmers, Matthew FR-1 16.93
400m H Outdoor Grissinger, Nicholas FR-1 55.85
3,000m Steeple Outdoor Heitmann, Aren SO-2 10:16.68
4 x 100m Relay Outdoor   43.55
4 x 200m Relay Indoor   1:38.30
4 x 400m Relay Outdoor   3:27.78
4 x 400m Relay Indoor   3:36.81
4 x 440 yd Relay Indoor   3:51.46
4 x 800m Relay Outdoor   8:10.64
4 x 800m Relay Indoor   8:04.52
4,000m Distance Medley Indoor   10:30.04
High Jump Outdoor Clark, Thomas SR-4 1.63m
High Jump Indoor Clark, Thomas SR-4 1.64m
Pole Vault Outdoor Grissinger, Nicholas FR-1 3.81m
Pole Vault Indoor Clark, Thomas SR-4 3.65m
Long Jump Outdoor Barnes, Kenneth SO-2 6.57m
Long Jump Indoor Barnes, Kenneth SO-2 6.48m
Triple Jump Outdoor Amadio, Joseph JR-3 12.33m
Triple Jump Indoor Amadio, Joseph JR-3 11.67m
Shot Put Outdoor Trinidad Doherty, Nathaniel SO-2 10.74m
Shot Put Indoor Cortese, Michael JR-3 11.71m
Discus Throw Outdoor Cortese, Michael JR-3 32.70m
Hammer Throw Outdoor Cortese, Michael JR-3 43.02m
Weight Throw Indoor Cortese, Michael JR-3 12.45m
Javelin Outdoor Trinidad Doherty, Nathaniel SO-2 46.41m
Heptathlon Indoor Clark, Thomas SR-4 3810
Decathlon Outdoor Clark, Thomas SR-4 5022
Available Years (top times):
Current

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006