Elizabethtown Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
Landmark Conference
DIII Mid-Atlantic Region
AARTFC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Beveridge, Brinley
Bosak, Maureen
Bradney, Maura
Broggi, Alexis
Buffington, Abigail
Carbaugh, Abigail
Cardona, Laura
D'iorio, Jessica
DeBlois, Madeline
Detky, Sydney
Eisenhart, Madison
Evoy, Kylie
Fitzgibbon, Melissa
Georgieff, Axel
Goodeliunas, Kaede
Guelcher, Katie
Habiballah, Sarah
Itterly, Jocelynn
Kauffman, Amanda
Kennedy, Bridget
Lapinsky, Marissa
Lysek-Hagy, Megan
Miller, Erin
Nalesnik, Emma
Neidig, Mylea
O'Toole, Emma
Oaster, Kelty
Ohlson, Francine
Patton, Melissa
Renno, DaniRae
Riss, Devin
Shearer, Natalie
Smith, Isabelle
Smith, Isabelle
Soto, Trinity
Sprado, Emma
Stauffer, Elexa
Ward, Emily
Weaver, Hallie
Webber, Madison
Wert, Victoria
Wiley, Brooklyne
Latest Results
Meet
NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships
AARTFC Outdoor Track & Field Championships
Swarthmore FQ Meet 2022 @ Widener Un.
Landmark Conference Outdoor Track & Field Championships 2022
Blue Jay Tune-Up
Penn Relays
Mason-Dixon Track & Field Invitational
Bison Outdoor Classic
2022 Messiah Multi/Invitational
39th Millersville Metrics
Upcoming Meets
Date Meet
12-03-22 VMI Team Challenge
01/13-01/14/23 VMI Invitational
01/27-01/28/23 Winter Classic
02-05-23 Richard Drake Invitational
03/03-03/04/23 Polar Bear Final Qualifier- 2023
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04-01-23 Seahawk Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Detky, Sydney JR-3 8.15
100m Outdoor Detky, Sydney JR-3 12.82
200m Outdoor Detky, Sydney JR-3 26.88
200m Indoor Patton, Melissa FR-1 28.16
400m Outdoor Wert, Victoria JR-3 1:01.95
400m Indoor Patton, Melissa FR-1 1:04.86
800m Outdoor Oaster, Kelty SO-2 2:10.91
800m Indoor Lapinsky, Marissa SR-4 2:19.37
1,500m Outdoor Oaster, Kelty SO-2 4:44.36
1 Mile Indoor Oaster, Kelty SO-2 5:12.23
3,000m Outdoor Kennedy, Bridget JR-3 10:58.78
3,000m Indoor Fitzgibbon, Melissa SR-4 10:40.30
5,000m Outdoor Kennedy, Bridget JR-3 18:53.67
5,000m Indoor Weaver, Hallie SR-4 19:05.50
10,000m Outdoor Kennedy, Bridget JR-3 38:56.16
60m H Indoor Cardona, Laura JR-3 10.26
100m H Outdoor Cardona, Laura JR-3 16.41
400m H Outdoor Cardona, Laura JR-3 1:06.59
3,000m Steeple Outdoor Weaver, Hallie SR-4 11:28.45
4 x 100m Relay Outdoor   52.48
4 x 200m Relay Indoor   1:52.26
4 x 400m Relay Outdoor   4:00.93
4 x 400m Relay Indoor   4:08.13
4 x 800m Relay Outdoor   9:42.70
4,000m Distance Medley Indoor   13:16.82
High Jump Outdoor Detky, Sydney JR-3 1.60m
High Jump Indoor Detky, Sydney JR-3 1.57m
Pole Vault Outdoor Riss, Devin JR-3 2.75m
Pole Vault Indoor Riss, Devin SO-2 2.90m
Long Jump Outdoor Detky, Sydney JR-3 4.81m
Long Jump Indoor Detky, Sydney JR-3 4.89m
Triple Jump Outdoor Buffington, Abigail FR-1 10.14m
Triple Jump Indoor Buffington, Abigail FR-1 10.29m
Shot Put Outdoor Neidig, Mylea SO-2 10.73m
Shot Put Indoor Neidig, Mylea SO-2 10.33m
Discus Throw Outdoor Soto, Trinity JR-3 40.23m
Hammer Throw Outdoor Soto, Trinity JR-3 38.79m
Weight Throw Indoor Soto, Trinity JR-3 11.64m
Javelin Outdoor Miller, Erin SO-2 42.25m
Heptathlon Outdoor Detky, Sydney JR-3 3611
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006