Elizabethtown Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
Landmark Conference
DIII Mid-Atlantic Region
AARTFC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Balliet, Carter
Baxter, Brandon
Belgrave, Jalen
Burleson, Simon
Carmo, Adam
Dunlap, Hayden
Elliott, Colin
Fick, Matthew
Figueroa, Jordan
Fox, Alex
Garrett, Nicholas
Gingrich, Christian
Hall, Xavier
Holland, Myron
Johanneman, Nathan
Kardos, Zach
Kuhn, Grant
Lawrence, Connor
Maggipinto, Lucas
Miller, Logan
Myers, Daniel
Olah, Joseph
Patel, Sagar
Petrizzo, Colby
Pettit, Nolan
Ramson, Marc
Reice, Andrew
Roberts, Avery
Schaaf, Christian
Schalek, Colby
Schwab, Evan
Shifflett, Todd
Smith, Colm
Solomon, Jacob
Soto, Devon
Stahl-Emig, Aspen
Urrunaga, Thomas
Vallone, Ethan
Wiley, Carson
Wolf, Collin
Wolfe, Adam
Wright, Keegan
Latest Results
Meet
NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships
AARTFC Outdoor Track & Field Championships
Swarthmore FQ Meet 2022 @ Widener Un.
Landmark Conference Outdoor Track & Field Championships 2022
Blue Jay Tune-Up
Penn Relays
Mason-Dixon Track & Field Invitational
Bison Outdoor Classic
2022 Messiah Multi/Invitational
39th Millersville Metrics
Upcoming Meets
Date Meet
12-03-22 VMI Team Challenge
01/13-01/14/23 VMI Invitational
01/27-01/28/23 Winter Classic
02-05-23 Richard Drake Invitational
03/03-03/04/23 Polar Bear Final Qualifier- 2023
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04-01-23 Seahawk Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Holland, Myron SO-2 7.05
100m Outdoor Holland, Myron SO-2 10.76
200m Outdoor Holland, Myron SO-2 22.75
200m Indoor Holland, Myron SO-2 23.24
400m Outdoor Schwab, Evan JR-3 52.06
400m Indoor Reice, Andrew FR-1 53.75
800m Outdoor Baxter, Brandon SO-2 1:55.61
800m Indoor Elliott, Colin SR-4 1:57.67
1,500m Outdoor Baxter, Brandon SO-2 3:57.90
1 Mile Indoor Baxter, Brandon SO-2 4:25.49
3,000m Outdoor Gingrich, Christian SO-2 8:57.12
3,000m Indoor Schaaf, Christian SR-4 8:27.35
5,000m Outdoor Schaaf, Christian SR-4 14:14.38
5,000m Indoor Schaaf, Christian SR-4 15:05.47
10,000m Outdoor Schaaf, Christian SR-4 31:04.66
60m H Indoor Carmo, Adam FR-1 8.69
110m H Outdoor Kardos, Zach JR-3 20.52
400m H Outdoor Wolf, Collin FR-1 58.92
3,000m Steeple Outdoor Garrett, Nicholas JR-3 9:37.06
4 x 100m Relay Outdoor   43.06
4 x 200m Relay Indoor   1:33.88
4 x 400m Relay Outdoor   3:27.27
4 x 400m Relay Indoor   3:33.25
4 x 800m Relay Outdoor   7:56.30
4,000m Distance Medley Indoor   11:02.64
High Jump Outdoor Maggipinto, Lucas FR-1 1.85m
High Jump Indoor Maggipinto, Lucas FR-1 1.85m
Pole Vault Outdoor Figueroa, Jordan SO-2 4.35m
Pole Vault Indoor Figueroa, Jordan SO-2 4.25m
Long Jump Outdoor Maggipinto, Lucas FR-1 6.02m
Long Jump Indoor Maggipinto, Lucas FR-1 5.87m
Triple Jump Outdoor Hall, Xavier JR-3 13.00m
Triple Jump Indoor Hall, Xavier JR-3 12.64m
Shot Put Outdoor Stahl-Emig, Aspen FR-1 11.24m
Shot Put Indoor Stahl-Emig, Aspen FR-1 11.18m
Discus Throw Outdoor Stahl-Emig, Aspen FR-1 30.40m
Hammer Throw Outdoor Stahl-Emig, Aspen FR-1 33.59m
Weight Throw Indoor Stahl-Emig, Aspen FR-1 11.37m
Javelin Outdoor Kardos, Zach JR-3 54.81m
Decathlon Outdoor Kardos, Zach JR-3 4610
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006