Alabama-Huntsville Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Gulf South
DII South Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Bannon, Jeff
Barrett, Chase
Bishop, Jacob
Bryant, William
Clark, Cameron
Collins, Ryan
Cortes, Miguel
Dalton, John
Davis-Giles, Tyrique
Day, Jay
Hancock, Zach
Herbst, Alex
Herfurth, Bailey
Hill, Hunter
Howard, Zach
Jenkins, Trevian
Klein, Nick
Knox, Benjamin
LaCroix, Harold
Lewis, Phillip
Ley, Camren
McCrackin, John
Nails, Hunter
Nelson, RJ
Patterson, Timothy
Pollard, Rashaad
Rosenhoover, Marshall
Russell, Rob
Smith, Chandler
Soles, Steven
Sweeney, Andrew
Tanner, Stephen
Wallenfelz, Adam
White, Raymond
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
Falcon Finale
2019 Gulf South Conference Track and Field Championships
War Eagle Invitational 2019
APSU Governors Invitational
GSC / PBC Challenge
Florida Relays
Al Schmidt Bulldog Relays Invite
2019 Rhodes Invitational Track & Field Meet
UAH Charger Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
01-11-20 UAB Vulcan Invitational
01-19-20 Emory Crossplex Showdown
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
02-02-20 University of South Alabama Jaguar Invitational
02/07-02/08/20 Hillsdale "Wide-Track" Classic
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
03-20-20 2020 South Alabama Invitational
04-04-20 McNeese Spring Time Classic
04/17-04/18/20 War Eagle Invitational 2020
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Jenkins, Trevian SR-4 7.00
100m Outdoor Davis-Giles, Tyrique SO-2 10.68
200m Outdoor Jenkins, Trevian SR-4 21.24
200m Indoor Jenkins, Trevian SR-4 21.51
400m Outdoor Jenkins, Trevian SR-4 46.96
400m Indoor Jenkins, Trevian 48.77
800m Outdoor Wallenfelz, Adam JR-3 1:54.20
800m Indoor Day, Jay FR-1 1:56.04
1,500m Outdoor Nails, Hunter SO-2 3:54.01
1 Mile Outdoor Nails, Hunter SO-2 4:20.87
1 Mile Indoor Day, Jay FR-1 4:20.81
3,000m Outdoor LaCroix, Harold SO-2 8:53.40
3,000m Indoor Day, Jay FR-1 8:31.58
5,000m Outdoor Day, Jay SO-2 14:54.88
5,000m Indoor McCrackin, John FR-1 15:29.41
10,000m Outdoor LaCroix, Harold SO-2 31:20.55
60m H Indoor Patterson, Timothy 8.83
110m H Outdoor Patterson, Timothy JR-3 15.60
400m H Outdoor Soles, Steven SO-2 54.65
3,000m Steeple Outdoor Day, Jay SO-2 9:08.19
4 x 100m Relay Outdoor   41.00
4 x 200m Relay Outdoor   1:27.94
4 x 400m Relay Outdoor   3:16.82
4 x 400m Relay Indoor   3:19.77
4 x 800m Relay Outdoor   7:44.49
4,000m Distance Medley Outdoor   10:06.45
4,000m Distance Medley Indoor   10:32.05
High Jump Outdoor Dalton, John SO-2 1.98m
High Jump Indoor Dalton, John SO-2 2.00m
Pole Vault Outdoor Collins, Ryan FR-1 4.35m
Pole Vault Indoor Hill, Garrison 4.73m
Long Jump Outdoor Clark, Cameron SO-2 7.10m
Long Jump Indoor Clark, Cameron SO-2 6.87m
Triple Jump Outdoor Dalton, John SO-2 13.40m
Triple Jump Indoor Clark, Cameron SO-2 12.89m
Shot Put Outdoor Tanner, Stephen SO-2 15.34m
Shot Put Indoor Tanner, Stephen SO-2 13.58m
Discus Throw Outdoor Tanner, Stephen SO-2 46.12m
Hammer Throw Outdoor Tanner, Stephen SO-2 41.57m
Weight Throw Indoor Hill, Hunter SO-2 12.92m
Javelin Outdoor Cortes, Miguel FR-1 59.70m
Decathlon Outdoor Patterson, Timothy JR-3 5265
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006