Northwest Nazarene Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
GNAC
DII West Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Alberts, Ellie
Armstrong, Julia
Auxier, Daphne
Baniaga, Katie
Baniaga, Kayla
Brence, Kalli
Buckway, Nizhoni
Byrd, Asha
Cheney, Julie
Clark, Emma
Crawford, Jordan
DeJong, Laine
Drury, Kaitlyn
Earnest, Ellie
Edmiston, Chloe
Facer, Haylee
Fernandez, Corinne
Fouse, Madyson
Gomez, Alejandra
Graham, Hailey
Grande, Madison
Herbert, Destany
Hutton-King, Dakota
Johnson, Alexie
Kempthorn, Kalyssa
Klein, Olivia
Koch, Miya
Mancinelli, Olivia
Martin, Madelyn
McMahon, Emily
McMullen, Ebby
Quinn, Alyssa
Way, Sage
Williams, Shayna
Wood, Abbey
Yenor, Kinsey
Latest Results
Meet
2022 GNAC Outdoor Track and Field Championship
2022 Idaho State Bengal Invitational
Eastern Oregon Open
NNU Invitational & Multi
2022 Team 4 Titus and Ely Invitational
2022 GNAC Indoor Track & Field Championships
2022 Mtn States Games - NO HIGH SCHOOL
WSU Open
2022 Stacy Dragila Open College
Spokane Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
02-05-23 Richard Drake Invitational
02/10-02/11/23 DII Indoor Track & Field Pre-Nationals
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Wood, Abbey FR-1 7.68
100m Outdoor Wood, Abbey FR-1 12.06
200m Outdoor Wood, Abbey FR-1 25.24
200m Indoor Wood, Abbey FR-1 25.66
400m Outdoor Brence, Kalli SO-2 57.42
400m Indoor Brence, Kalli FR-1 59.37
800m Outdoor Belton, Kalen JR-3 2:23.79
800m Indoor Earnest, Ellie FR-1 2:36.68
1,500m Outdoor Belton, Kalen JR-3 4:56.05
1 Mile Indoor McMahon, Emily FR-1 6:10.65
3,000m Indoor Belton, Kalen SO-2 10:45.65
5,000m Outdoor Belton, Kalen JR-3 18:09.10
10,000m Outdoor Belton, Kalen JR-3 38:19.73
60m H Indoor Earnest, Ellie FR-1 11.20
100m H Outdoor Graham, Hailey SO-2 17.70
400m H Outdoor Drury, Kaitlyn FR-1 1:05.85
4 x 100m Relay Outdoor   48.16
4 x 400m Relay Outdoor   3:53.86
4 x 400m Relay Indoor   4:05.96
High Jump Outdoor Koch, Miya FR-1 1.69m
High Jump Indoor Koch, Miya FR-1 1.60m
Pole Vault Outdoor Yenor, Kinsey SO-2 3.76m
Pole Vault Indoor Langin, Kinsey FR-1 3.60m
Long Jump Outdoor Clark, Emma FR-1 5.49m
Long Jump Indoor DeJong, Laine FR-1 5.17m
Triple Jump Outdoor Clark, Emma FR-1 11.20m
Triple Jump Indoor Alberts, Ellie SO-2 10.39m
Shot Put Outdoor Herbert, Destany SO-2 13.63m
Shot Put Indoor Herbert, Destany SO-2 13.33m
Discus Throw Outdoor Herbert, Destany SO-2 39.86m
Hammer Throw Outdoor Herbert, Destany SO-2 49.65m
Weight Throw Indoor Herbert, Destany SO-2 15.07m
Javelin Outdoor Buckway, Nizhoni FR-1 39.95m
Indoor Pentathlon Indoor Earnest, Ellie FR-1 2512
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006