Northwest Nazarene Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
GNAC
DII West Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abdalla, Ryan
Anderson, Canyon
Blake, Logan
Bogart, Parker 0
Booker, Zach
Borger, Aaron
Brookover, Grant
Brothers, Peyton
Burr, Colton
Castro, Elijah
Chism, Ryan SR
Christensen, Stephen
Conley, Treyson
Eiland, Brayden SR
Fairbanks, Jeff
Fisher, Gabe
Franks, Sam 0
Galgan, Skyler 0
Gwin, Phillip SR
Hamilton, Nick SR
Hatlen, Dustin
Hopkins, Spencer
Johanson, Blake
Kahut, Isaiah
Kemboi, Godfrey
Knight, Jake
Kreutz, Blaine
Lewis, Levi
Lopez, Pablo
Magee, Zachary
Manzer, Rylan
Robbins, Cody
Shea, Tyler
Tidwell, Dakota
Tranch, Micah SR
Wicks, Luke
Willey, Cameron
Yates, Coby
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
GNAC Outdoor Track & Field Championships
2019 GNAC Combined Event
Border Clash 2019
Pacific Coast Intercollegiate
Bryan Clay Invitational
NNU Open
Team 4 Titus and Ely Invitational
NNU Invitational & Multis
EOU Team Challenge
Upcoming Meets
Date Meet
01-10-20 Spartan Invite 2020
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
03-07-20 South Region Final Qualifier
04-04-20 McNeese Spring Time Classic
04/23-04/25/20 54th Annual Hillsdale "GINA" Relays
05-08-20 2020 Pacesetter Sports Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Willey, Cameron FR-1 7.12
100m Outdoor Willey, Cameron FR-1 11.07
200m Outdoor Blake, Logan JR-3 21.82
200m Indoor Blake, Logan JR-3 22.21
400m Outdoor Blake, Logan JR-3 47.88
400m Indoor Magee, Zachary SO-2 49.14
800m Outdoor Kemboi, Godfrey JR-3 1:59.41
800m Indoor Borger, Aaron FR-1 2:01.61
1,000m Indoor Tidwell, Dakota SO-2 2:49.42
1,500m Outdoor Shea, Tyler FR-1 4:00.47
1 Mile Indoor Shea, Tyler FR-1 4:26.24
3,000m Indoor Hamilton, Nick SR-4 8:55.17
5,000m Outdoor Kemboi, Godfrey JR-3 15:44.65
5,000m Indoor Hamilton, Nick SR-4 15:49.39
10,000m Outdoor Hamilton, Nick SR-4 32:26.10
60m H Indoor Castro, Elijah SO-2 8.37
110m H Outdoor Castro, Elijah SO-2 15.05
400m H Outdoor Galgan, Skyler FR-1 57.61
3,000m Steeple Outdoor Hamilton, Nick SR-4 9:29.89
4 x 100m Relay Outdoor   41.71
4 x 400m Relay Outdoor   3:17.59
4 x 400m Relay Indoor   3:23.81
4,000m Distance Medley Indoor   10:44.51
High Jump Outdoor Tranch, Micah SR-4 1.95m
High Jump Indoor Tranch, Micah SR-4 1.94m
Pole Vault Outdoor Tidwell, Dakota SO-2 4.50m
Pole Vault Indoor Hopkins, Spencer SO-2 4.65m
Long Jump Outdoor Castro, Elijah SO-2 7.16m
Long Jump Indoor Castro, Elijah SO-2 7.08m
Triple Jump Outdoor Booker, Zach FR-1 12.94m
Triple Jump Indoor Castro, Elijah SO-2 12.75m
Shot Put Outdoor Knight, Jake SR-4 18.29m
Shot Put Indoor Knight, Jake SR-4 17.66m
Discus Throw Outdoor Knight, Jake SR-4 55.78m
Hammer Throw Outdoor Eiland, Brayden SR-4 53.66m
Weight Throw Indoor Anderson, Canyon SO-2 16.93m
Javelin Outdoor Tranch, Micah SR-4 58.27m
Heptathlon Indoor Tidwell, Dakota SO-2 4923
Decathlon Outdoor Tidwell, Dakota SO-2 6708
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006