East Stroudsburg Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
PSAC
DII Atlantic Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Allen, Taylor
Anneli, Nickolina
Barkman, Taylor
Barnes, Delise
Blake, Caitlyn
Bonds, Jannae
Brawner, Samantha
Carratura, Brittany
Clarke, Caitlyn
Closs, Me'Saj
Cridland, Sarah
D'Amore, Gabrielle
Daltwas, Maura
Davalos, Rachael
Dey, Morgan
Duverger, Misha
Edmonds, Kamya
Ellzy, Olivia
Fine, Amanda
Frankenfield, Hannah
Giangrasso, Sam
Grissom, Tania
Grossov, Barbara
Grucelski, Erin
Jacobs, Molloy
Jones, Jeanette
Klag, Sarah
Kyle, Ariel
Marte, Issabella
McLeod, Charity
Nixon, Thressia
Orr, Holly
Porter, Kerell
Raczka, Kaylene
Randolph, Briana
Rathon, Mallory
Reightneour, Lauren
Rhodes, Jalen
Rickey, Brooke
Salahuddin, Zionette
Saunders, Aviona
Schraer, Juliana
Schuldes, Alexis
Snyder, Haven
Stangle, Kylie
Stitzer, Allyson
Swint, Kaitlyn
Vledder, Jenna
Ware, Madison
Webster, Tiana
Whiteman, Jada
Whittaker, Ayanna
Williams, Tatiana JR
Latest Results
Meet
PSAC Outdoor Track & Field Championships
LHU Qualifier
Carol & John Covert Classic
125th Penn Relays
13th Annual All American Meet
Bison Outdoor Classic
Coach Pollard Invite
Mondschein Multi
37th Millersville Metrics
Bloomsburg-ESU-Kutztown-WCU Quad
Upcoming Meets
Date Meet
12/06-12/07/19 Lehigh Fast Times Before Finals
01-10-20 Spartan Invite 2020
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
02/07-02/08/20 Hillsdale "Wide-Track" Classic
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
02-14-20 Fastrack National Invite
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Flim, Marissa SR-4 7.20
60m Indoor Flim, Marissa SR-4 7.73
100m Outdoor Webster, Tiana JR-3 11.80
200m Outdoor Webster, Tiana JR-3 25.52
200m Indoor Flim, Marissa SR-4 26.39
400m Outdoor Klag, Sarah JR-3 57.38
400m Indoor Klag, Sarah JR-3 59.23
500m Indoor Klag, Sarah JR-3 1:20.29
600m Indoor Klag, Sarah JR-3 1:39.64
800m Outdoor Young, Samantha SR-4 2:20.84
800m Indoor Carratura, Brittany SO-2 2:23.29
1,000m Indoor Eder, Emily JR-3 3:22.45
1,500m Outdoor Young, Samantha SR-4 4:43.02
1 Mile Outdoor Fine, Amanda SO-2 5:50.65
1 Mile Indoor Eder, Emily JR-3 5:27.34
3,000m Outdoor Fine, Amanda SO-2 11:30.63
3,000m Indoor Vledder, Jenna JR-3 10:43.62
5,000m Outdoor Davalos, Rachael JR-3 18:54.59
5,000m Indoor Vledder, Jenna JR-3 18:43.46
10,000m Outdoor Vledder, Jenna JR-3 38:49.75
55m H Indoor Gaita, Aspen SR-4 8.21
60m H Indoor Gaita, Aspen SR-4 8.72
100m H Outdoor Gaita, Aspen SR-4 14.29
400m H Outdoor Stitzer, Allyson JR-3 1:03.99
3,000m Steeple Outdoor Stangle, Kylie FR-1 12:18.18
4 x 100m Relay Outdoor   47.56
4 x 200m Relay Outdoor   1:43.15
4 x 200m Relay Indoor   1:46.97
4 x 400m Relay Outdoor   4:01.50
4 x 400m Relay Indoor   4:03.97
4 x 800m Relay Outdoor   9:41.55
4 x 800m Relay Indoor   10:25.10
4,000m Distance Medley Indoor   13:00.45
High Jump Outdoor Matthews, Victoria SR-4 1.68m
High Jump Indoor Gregas, Carly SR-4 1.66m
Pole Vault Outdoor Schraer, Juliana FR-1 3.30m
Pole Vault Indoor Schraer, Juliana FR-1 3.20m
Long Jump Outdoor Matthews, Victoria SR-4 5.17m
Long Jump Indoor Gaita, Aspen SR-4 5.57m
Triple Jump Outdoor Williams, Tatiana SO-2 11.32m
Triple Jump Indoor Williams, Tatiana SO-2 11.13m
Shot Put Outdoor Closs, Me'Saj JR-3 12.91m
Shot Put Indoor Closs, Me'Saj JR-3 12.99m
Discus Throw Outdoor Closs, Me'Saj JR-3 39.38m
Hammer Throw Outdoor Closs, Me'Saj JR-3 51.11m
Weight Throw Indoor Closs, Me'Saj JR-3 15.85m
Javelin Outdoor D'Amore, Gabrielle SO-2 39.28m
Indoor Pentathlon Indoor Gaita, Aspen SR-4 3567
Heptathlon Outdoor Matthews, Victoria SR-4 4153
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006