Messiah Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
Middle Atlantic Conferences
DIII Mideast Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Arke, Catherine
Austen, Ally
Bishop, Ally
Blessing, Sarah
Brown, Amanda
Cardone, Danielle
Cervantes, America
Codd, Sarah
Craun, Tyra
Crosley, Rebecca
Cunningham, Aja
Cunningham, Alyssa
Davenport, Elise
Davis, Emily
Derkas, Samantha
Donoff, Castine
Fertig, Emma
Friend, Emily
Gaston , Cera
Gaugler, Rachel
Geisheimer, Julia 0
Goodhile, Lila
Gourley, Emily
Grundusky, Rachel
Hahn, Gabrielle
Hart, Kaitlyn
Haubold, Clara
Hernandez, Hannah
Hess, Brieanna
Jobson, Jenny
Johnsen, Emma
Kahler, Helen
Kennedy, Kelsie
Landis, Maddison
Lewin, Mikayla
Longshaw, Ellie
McClymont, Raegan
McMinn, Abby
McMinn, Alyssa
Mihaljevic , Megan
Miller, Kayla
Muchmore, Christina
Mummert, Cora
Myers, Madison
Orloff, Julia
Palm, Hannah
Quesenberry, Ellie
Reed, Hannah
Reed, Sarah
Riggs, Katie
Rohrer, Alecia
Seeland, Esther
Sehon, Rachel
Slader, Ellissa
Smith, Maddie
Southall, Leigha
Springer, Leah
Starliper, Morgan
Stolpe, Hannah
Stonge, Ashlyn
Timbone, Andrea
Vance, Abigail
Weaver, Leanne
Wells, Kiera
Welshans, McKenna
Wiederrecht, Kathryn SO
Wiederrecht, Taylor
Williams, Meghan
Latest Results
Meet
Dickinson Duals
LVC Indoor College Meet
Diplomat Open @ F&M
NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships
Mideast Invitational
Swarthmore Final Qualifier Meet
2018 Middle Atlantic Conference Outdoor T&F Championships
14th Annual Paul Kaiser Classic
Penn Relays
The Penn Relays Combined Events
Upcoming Meets
Date Meet
01-25-19 McNeese Indoor II (University)
01/25-01/26/19 21st Annual Bison Open
02-01-19 NYC DIII Invitational
02-02-19 2019 Frank Colden Invitational
02-15-19 Arkansas Qualifier
02-16-19 2019 SU Invitational
02-16-19 Penn State Tune-Up
02-23-19 Cougar Invitational
03-02-19 Tufts National Qualifying Meet
03-09-19 Adonica Ferguson Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Wiederrecht, Kathryn SO-2 7.59
60m Indoor Wiederrecht, Kathryn SO-2 8.31
200m Indoor Slader, Ellissa FR-1 26.79
400m Indoor Wiederrecht, Taylor JR-3 59.72
800m Indoor Weaver, Leanne JR-3 2:19.84
1 Mile Indoor Southall, Leigha FR-1 5:33.44
3,000m Indoor Codd, Sarah SO-2 10:42.27
5,000m Indoor Gaston , Cera SO-2 19:59.44
55m H Indoor Kennedy, Kelsie JR-3 9.00
60m H Indoor McMinn, Abby SR-4 9.63
4 x 200m Relay Indoor   1:53.83
4 x 400m Relay Indoor   4:07.55
High Jump Indoor Wiederrecht, Taylor JR-3 1.68m
Pole Vault Indoor Cervantes, America SO-2 2.15m
Long Jump Indoor Reed, Hannah JR-3 4.89m
Shot Put Indoor McMinn, Alyssa SR-4 11.18m
Weight Throw Indoor McMinn, Alyssa SR-4 14.22m
Indoor Pentathlon Indoor Reed, Hannah JR-3 2119
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006