MIT Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
NEICAAA
DIII New England Region
NEWMAC
IC4A/ECAC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Ahrens, Jacqueline
Allden, Kathleen
Bacher, Katie
Bansal, Rikita
Bensche, Brooke
Brooks, Skylar
Buttrey, Kira
Chandler, Alana
Chau, Anna
Chidume, Maryann
Collins, Katie
Cybul, Nicole
Enns, Gabrielle
Gavish, Einat
Gengaro, Izzi
Haddad, Anna
Inglin, Savannah
Ishamuddin, Sarah
Jebutu, Folusho
Kennedy, Joanna
Landler, Anna
Lee, Lucy
MacPherson, Emmeline
Marenco, Anais
Marsh, Ally
Mauermann, Abby
McCandless, Megan
McCormack-Kuhman, Elise
McPherson, Kimmy
McPhillips, Marissa
Melanson, Jenna
Melvin, Claire
Niu, Emily
Nwana, Tema
Papalia, Lilly
Perdomo, Veronica
Purohit, Sonia
Rajagopal, Kirsi
Redfield, Margaret
Reilly, Liana
Rhone, Nina
Skilling, Emily
Tieng, Laena
Trautner, Margaret
Weeks, Elizabeth
Williams, Katie
Wine, Lila
Yang, Yilinn
Zaidenberg, Dani
Latest Results
Meet
Gordon Kelly Invitational
2020 BU David Hemery Valentine Invitational
Tufts Cupid Challenge
Tufts Branwen Smith-King Invitational
NEICAAA Indoor Track & Field Championship
Art Farnham Invitational
Boston University John Thomas Terrier Classic
URI Sorlien Invitational
Bates - Colby - MIT Triangular
MIT Alumni Meet
Upcoming Meets
Date Meet
02-21-20 2020 UW Last Chance College Elite
02-22-20 Springfield College Triangle Classic
02-28-20 Howlin Husky Last Chance Qualifier (Canceled)
02/28-02/29/20 DIII New England Women's Indoor Track & Field Championships
02/28-02/29/20 DIII New England Mens Indor Track & Field Championship
02-28-20 Fastrack Last Chance Meet
03/06-03/07/20 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi
03/06-03/07/20 South Region Final Qualifier & Multi
03-06-20 Carthage Final Qualifier
03/06-03/08/20 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Ishamuddin, Sarah JR-3 8.15
200m Indoor Ishamuddin, Sarah JR-3 27.86
400m Indoor Melvin, Claire SO-2 1:00.94
500m Indoor Purohit, Sonia FR-1 1:23.33
600m Indoor Purohit, Sonia FR-1 1:41.61
800m Indoor Trautner, Margaret SR-4 2:13.75
1,000m Indoor Trautner, Margaret SR-4 2:58.34
1 Mile Indoor Trautner, Margaret SR-4 4:57.60
3,000m Indoor Collins, Katie SO-2 9:57.53
5,000m Indoor Collins, Katie SO-2 17:05.09
60m H Indoor McPherson, Kimmy FR-1 9.55
4 x 200m Relay Indoor   1:50.02
4 x 400m Relay Indoor   4:07.75
4 x 800m Relay Indoor   9:28.73
4,000m Distance Medley Indoor   11:44.11
High Jump Indoor Reilly, Liana JR-3 1.67m
Pole Vault Indoor Marenco, Anais SO-2 3.55m
Long Jump Indoor Tieng, Laena FR-1 5.20m
Triple Jump Indoor Tieng, Laena FR-1 11.32m
Shot Put Indoor Papalia, Lilly SO-2 11.57m
Weight Throw Indoor Nwana, Tema JR-3 15.44m
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006