Bentley Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
NEICAAA
Northeast-10
DII East Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Agbazue, Chinwe
Balzora-Rivert, Dominique
Bauer, Rebecca
Bilodeau, Samantha
Burns, Olivia
Caulfield, Abby
Christo, Audrey
Davies, Chase
DeForge, Annie
Fehskens, Paige
Fraser, Kayla
Gonzales, Anyfern
Greene, Hannah
Harrison, Juliana
Helfer, Kaitlyn
Hultin, Julia
Hurwitz, Sydney
Jalinskas, Aleksandra
Klee, Ann
Lafromboise, Molly
Lebreux, Kirsten
Lehman, Allie
Lewis, Chantel
Licata, Hayley
Martel, Samantha
McElroy, Amanda
Mobley, Imani
Murphy, Julia
Newman, Abbie
Niedzwiecki, Megan
Roberts, Savona
Springfield, Abby
Latest Results
Meet
2020 Greater Boston Track Club Invitational (GBTC)
Brandeis Reggie Poyau Invitational
Emmanuel College Indoor Opener
New England Outdoor Championship - NEICAAA
Army West Point Twilight
Northeast-10 Outdoor Track & Field Championships
Stonehill Skyhawk Invitational
Jay Carisella Coaches Invitational
2nd Annual Penmen Relays at SNHU
2019 Triton Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
01/24-01/25/20 Boston University John Thomas Terrier Classic
01/31-02/01/20 NEICAAA Indoor Track & Field Championship
02-15-20 Gordon Kelly Invitational
02/20-02/21/20 Northeast-10 Indoor Track & Field Championships
02-28-20 Howlin Husky Last Chance Qualifier
03/06-03/07/20 South Region Final Qualifier & Multi
03-14-20 Bobcat Spring Break Meet
04-04-20 McNeese Spring Time Classic
04-17-20 2020 Misericordia Invitational
04/17-04/18/20 2020 Morgan State Legacy Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Balzora-Rivert, Dominique SR-4 8.19
200m Indoor Balzora-Rivert, Dominique SR-4 27.14
300m Indoor Lewis, Chantel SR-4 44.14
400m Indoor Lewis, Chantel SR-4 1:04.91
500m Indoor Klee, Ann SO-2 1:25.28
600m Indoor Klee, Ann SO-2 1:47.02
800m Indoor Hultin, Julia FR-1 2:28.13
1,000m Indoor Newman, Abbie SR-4 3:16.23
1 Mile Indoor Christo, Audrey FR-1 5:34.41
3,000m Indoor Christo, Audrey FR-1 11:00.36
5,000m Indoor Bilodeau, Samantha SO-2 19:05.07
60m H Indoor Davies, Chase SO-2 9.39
4 x 400m Relay Indoor   4:33.02
4 x 440 yd Relay Indoor   4:29.96
High Jump Indoor Davies, Chase SO-2 1.41m
Long Jump Indoor Hurwitz, Sydney JR-3 5.05m
Triple Jump Indoor Balzora-Rivert, Dominique SR-4 10.07m
Shot Put Indoor Niedzwiecki, Megan SO-2 9.52m
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006