Southern Utah Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Big Sky
NCAA DI West Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Aldred, Emma
Bushar, Josie
Carter, Alexis
Christensen, Tia Dee
Cook, Madison
Crow, Zoe
Emter, Lauren
Fruchey, Madison
Green, Peyton
Havea, Heilala
Hochhalter, Lacey
Hulet, Reagan
Kalda, Natalie
Kauffman, Madeline
Kehr, Laura
Larsen, Elize
Lott, Brooklyn
McAllister, Alexis
Montgomery, Katie
Navarrete-Lamas, Julieta
Neiwert, Kassie
Nwachukwu, Emma
Palmer, Camille
Parker, Bobbi
Pouliot, Amy
Pray, Alison
Rhodes, Gracie
Russell, Mia
Saltz, Linnea
Shults, Brynlee
Skidmore, Jentry
Starley, Brianna
Tanne, Haley
Taylor, Samantha
Tolliver, Destiny
Tyler, Rakayla
Watson, Sinclair
White, Elizabeth
Williams, Ellyn
Wilson, Emily
Winters, Christina
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I West Region Preliminary Rounds
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
Payton Jordan Invitational
2019 BYU Robison Invitational
Beach Invitational
Mt. SAC Relays
Bryan Clay Invitational
Chris Rinne Highlander Twilight
2019 UVU Collegiate Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
01/10-01/11/20 2020 Snake River Open
01-10-20 NAU Friday Night Duals
01-11-20 Dick Taylor Carolina Challenge
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-17-20 2020 Stacy Dragila Open
01-17-20 Lumberjack Team Challenge
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-25-20 VMI Team Challenge
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Watson, Sinclair SR-4 7.53
100m Outdoor Watson, Sinclair JR-3 11.92
200m Outdoor Russell, Mia SR-4 24.21
200m Indoor Watson, Sinclair SR-4 24.69
400m Outdoor Saltz, Linnea JR-3 53.99
400m Indoor Saltz, Linnea JR-3 55.41
600m Indoor Saltz, Linnea JR-3 1:30.81
800m Outdoor Saltz, Linnea JR-3 2:05.82
800m Indoor Saltz, Linnea JR-3 2:14.78
1,500m Outdoor Dimick, Sharlie SR-4 4:16.95
1 Mile Outdoor Nickerson, Angie SR-4 4:47.61
1 Mile Indoor Dimick, Sharlie SR-4 4:56.64
3,000m Outdoor Nickerson, Angie 9:38.57
3,000m Indoor Nickerson, Angie SR-4 9:48.05
5,000m Outdoor Nickerson, Angie SR-4 15:46.02
5,000m Indoor Nickerson, Angie SR-4 16:06.37
10,000m Outdoor Nickerson, Angie SR-4 33:12.87
60m H Indoor Aldred, Emma FR-1 8.92
100m H Outdoor Tolliver, Destiny FR-1 14.08
400m H Outdoor Kalda, Natalie JR-3 1:03.18
3,000m Steeple Outdoor Porcaro, Morgan SR-4 10:42.87
4 x 100m Relay Outdoor   46.08
4 x 400m Relay Outdoor   3:44.66
4 x 400m Relay Indoor   3:50.97
4,000m Distance Medley Indoor   12:01.26
High Jump Outdoor Skidmore, Jentry SO-2 1.54m
High Jump Indoor Skidmore, Jentry SO-2 1.59m
Long Jump Outdoor Skidmore, Jentry SO-2 5.85m
Long Jump Indoor Skidmore, Jentry SO-2 5.52m
Triple Jump Outdoor Wilson, Emily JR-3 11.72m
Triple Jump Indoor Wilson, Emily SO-2 10.84m
Shot Put Outdoor Emter, Lauren 14.50m
Shot Put Indoor Emter, Lauren SO-2 13.50m
Discus Throw Outdoor Pouliot, Amy 47.92m
Hammer Throw Outdoor Nwachukwu, Emma SO-2 58.98m
Weight Throw Indoor Nwachukwu, Emma SO-2 19.10m
Javelin Outdoor McAllister, Alexis SO-2 48.08m
Indoor Pentathlon Indoor Skidmore, Jentry SO-2 3260
Heptathlon Outdoor Skidmore, Jentry SO-2 4653
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2003