Kutztown Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
PSAC
DII Atlantic Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Adanatzian, Evan
Atkinson, Ryan SR
Austen, Zach
Awurumibe, David
Barcarola, Johnny
Barney, Derek
Baumgardner, Cameron
Benner, Ryan SR
Bosche, Andrew
Brown, Larry
Brown, Tyrece
Bundy, Tyriq
Burkhart, Nathan SR
Cerisier, Gio
Cheatham, Harley
Christopher, Cameron
Clarke, Darien
Estrella, Joan
Feliciano, Xavier
Fenske, Tyler
Fortna, Tegan
Green, Stanley
Hebron, Savaughn
Henry, Trey
Heyward, Kristofer
Hoffman, Luke
Ibrahim, Elijah
Ismen, John
Karycki, Tanner
Kelly, Josiah
Kilpatrick, Albert SR
Krankoskie, Tate
Oliver, Tommy
Riley, Ryan
Saad, Abd Rahman SR
Salazar, Matt
Shutter, Nate
Smith, Brandon
Smith, Ryan
Sulon, Andrew
Valle, Martin
Washington, Marcel
Weems, George
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
PSAC Outdoor Track & Field Championships
LHU Qualifier
15th Annual Paul Kaiser Classic
125th Penn Relays
Greyhound Invite
Bison Outdoor Classic
Mondschein Multi
Bloomsburg-ESU-Kutztown-WCU Quad
Charlotte 49er Classic
Upcoming Meets
Date Meet
12-06-19 Kutztown Maroon & Gold Invitational
12/06-12/07/19 Lehigh Fast Times Before Finals
01-04-20 Kutztown Golden Bear H.S. Invitational
01-10-20 Spartan Invite 2020
01-10-20 2020 Kutztown Golden Bear College Invitational
01-11-20 Douglas W. Wesner Memorial Invite
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-17-20 NYC Gotham Cup
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-24-20 Wyomissing Area High School Team Challenge
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Green, Stanley SR-4 6.46
60m Indoor Green, Stanley SR-4 6.93
100m Outdoor Green, Stanley SR-4 10.80
200m Outdoor Weems, George FR-1 21.87
200m Indoor Weems, George FR-1 22.12
400m Outdoor Jolly, Dontez SR-4 48.92
400m Indoor Jolly, Dontez SR-4 49.76
500m Indoor Christopher, Cameron SO-2 1:07.02
800m Outdoor Colon-Cruz, Jose SR-4 1:56.68
800m Indoor Fortna, Tegan SO-2 1:59.20
1,000m Indoor Colon-Cruz, Jose SR-4 2:38.50
1,500m Outdoor Colon-Cruz, Jose SR-4 4:08.36
1 Mile Indoor Sulon, Andrew FR-1 4:28.18
3,000m Outdoor Adanatzian, Evan FR-1 9:06.35
3,000m Indoor Adanatzian, Evan FR-1 8:50.73
5,000m Outdoor Adanatzian, Evan FR-1 15:17.78
5,000m Indoor Adanatzian, Evan FR-1 15:30.40
10,000m Outdoor Barney, Derek SO-2 32:51.57
55m H Indoor Valle, Martin FR-1 7.74
60m H Indoor Smith, Brandon FR-1 8.48
110m H Outdoor Smith, Brandon FR-1 15.11
400m H Outdoor Cory, Austin JR-3 54.92
3,000m Steeple Outdoor Gutierrez, Xavier SR-4 9:40.19
4 x 100m Relay Outdoor   42.99
4 x 200m Relay Outdoor   1:29.79
4 x 400m Relay Outdoor   3:19.01
4 x 400m Relay Indoor   3:20.97
4 x 800m Relay Outdoor   8:04.39
4 x 800m Relay Indoor   8:24.58
4,000m Distance Medley Indoor   10:43.39
High Jump Outdoor Awurumibe, David SO-2 1.97m
High Jump Indoor Baukman, Caleb SR-4 1.99m
Pole Vault Outdoor Feliciano, Xavier SO-2 4.71m
Pole Vault Indoor Feliciano, Xavier SO-2 4.85m
Long Jump Outdoor Green, Stanley SR-4 6.96m
Long Jump Indoor Smith, Brandon FR-1 6.92m
Triple Jump Outdoor Parker, Davante SR-4 13.46m
Triple Jump Indoor Parker, Davante SR-4 13.48m
Shot Put Outdoor Hoch, Greg SR-4 15.98m
Shot Put Indoor Hoch, Greg SR-4 15.37m
Discus Throw Outdoor Hoffman, Luke SO-2 56.80m
Hammer Throw Outdoor Umoh, EJ JR-3 50.25m
Weight Throw Indoor Umoh, EJ JR-3 18.16m
Javelin Outdoor Leacraft, Brandon SR-4 63.85m
Indoor Pentathlon Indoor Oliver, Tommy SO-2 3370
Heptathlon Indoor Oliver, Tommy SO-2 4326
Decathlon Outdoor Oliver, Tommy SO-2 6177
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006