Eastern Kentucky Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Ohio Valley
NCAA DI East Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abascal, Samuel
Alleyne, Jacob
Barkocy , Cole
Booth, Alonzo
Bradds, Ethan
Brookfield, Brandon
Brown, Robert
Butler, Javonte
Carmen, Spencer
Clough, Jason
Corrales , David
Denault, Dillon
Edge, Braxton
Favors, Bryce
Ferraro, John
Fitzpatrick, Daulson
Gover, Kameron
Hart, Drew
Jackson, Matthew
Kanda, Fred
Kipchumba, Enock
Kirk, Zak
Mays, Malik
Moore, Chase
Moss, Andrew
Reed, Yoshua
Romo, Jaime
Rotich, Erick
Rotich, Nickson
Schyns, Remi
Senard , Antoine
Siddall, Jackson
Stewart, Zach SR
Strasburger, Colin
Sugira , James
Thoms, Ben 0
Winiger, Greyson SR
Latest Results
Meet
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
OVC Championship
2019 Lenny Lyles-Clark Wood Invitational
Kentucky Track & Field Invitational
Virginia Challenge
Hilltopper Relays 2019
Raleigh Relays
Stanford Invitational
Blizzard Buster
NCAA Division I Indoor Track & Field Championships
Upcoming Meets
Date Meet
12-06-19 2019 Blue & White T&F Opener
01/10-01/11/20 2020 Jim Green Invitational
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-25-20 VMI Team Challenge
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
03-07-20 South Region Final Qualifier
04/17-04/18/20 Virginia Challenge (Full Teams)
05/01-05/02/20 2020 Kentucky Track & Field Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Alleyne, Jacob JR-3 7.14
100m Outdoor Favors, Bryce FR-1 10.82
200m Outdoor Favors, Bryce FR-1 22.23
200m Indoor Reed, Yoshua SR-4 22.64
400m Outdoor Ferraro, John SR-4 48.76
400m Indoor Rotich, Nickson JR-3 48.78
800m Outdoor Rotich, Nickson JR-3 1:50.87
800m Indoor Rotich, Nickson JR-3 1:50.53
1,000m Indoor Reed, Yoshua SR-4 2:47.82
1,500m Outdoor Abascal, Samuel JR-3 3:50.62
1 Mile Indoor Romo, Jaime SR-4 4:08.70
3,000m Outdoor Kanda, Fred JR-3 8:41.62
3,000m Indoor Sugira , James FR-1 7:58.19
5,000m Outdoor Romo, Jaime SR-4 14:00.05
5,000m Indoor Sugira , James FR-1 13:37.88
10,000m Outdoor Corrales , David SR-4 29:52.05
60m H Indoor Thoms, Ben SO-2 8.46
110m H Outdoor Thoms, Ben SO-2 15.30
400m H Outdoor Ferraro, John SR-4 56.50
3,000m Steeple Outdoor Abascal, Samuel JR-3 8:42.54
4 x 100m Relay Outdoor   42.96
4 x 400m Relay Outdoor   3:13.64
4 x 400m Relay Indoor   3:20.61
4,000m Distance Medley Indoor   10:04.88
High Jump Outdoor Reed, Yoshua SR-4 2.05m
High Jump Indoor Reed, Yoshua SR-4 2.11m
Pole Vault Outdoor Brookfield, Brandon SO-2 4.40m
Pole Vault Indoor Brookfield, Brandon FR-1 4.60m
Long Jump Outdoor Jackson, Matthew JR-3 6.78m
Long Jump Indoor Alleyne, Jacob JR-3 6.72m
Triple Jump Outdoor Mays, Malik SO-2 13.18m
Triple Jump Indoor Alleyne, Jacob JR-3 13.62m
Shot Put Outdoor Booth, Alonzo JR-3 13.77m
Shot Put Indoor Denault, Dillon JR-3 13.47m
Discus Throw Outdoor Hart, Drew SO-2 37.06m
Weight Throw Indoor Simmons, Brandon FR-1 8.14m
Javelin Outdoor Reed, Yoshua SR-4 44.05m
Heptathlon Indoor Reed, Yoshua SR-4 4996
Decathlon Outdoor Reed, Yoshua SR-4 6568
Available Years (top times):
Current

2018