SUNY Geneseo Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
SUNYAC
DIII Atlantic Region
AARTFC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abbati, Emily
Angus, Sydney
Ardner, Windsor
Atamanchuk, Emily
Barber, Kayla
Barreca, Jackie
Baumann, Olivia
Berry, Jenna
Byrne, Molly
Calabrese, Angela
Conforti, Elizabeth
Consalazio, Angela
Coolican, Annibel
Coolican, Noelle
Corcoran, Genny
Duignan, Tess
Eivers, Erin
Fears, Tori
Flaitz, Anna
Franciosa, Tarryn
Gorman, Baily
Graham, Missy
Harling, Emma
Hirschkind, Rachel
Hogan, Marcie
Hoyt, Julia
Jackson, Laura
Joseph, Jennifer
Kane, Erin
Kluck, Lauren
Knott, Ciara
Koutsourades, Kate
Kranzo, Katja
Kruger, Abrianna
Krupa, Lauryn
LaPierre, Alexa
Lavarnway, Emily
Lenihan, Claire
Lewis, Josephine
Machida, Ayaka
Madden, Allyn
Madden, Riley
McCarey, Kathleen
Mckay, Gabby
McNeil, Olivia
Melly, Katie
Mihlstin, Rachel
Mulder, Madison
Mullady, Katie
Nischo, Jessica
O'Neill, Roisin
Ostrowski, Sarah
Padula, Samantha
Padula, Victoria
Penzer, Mariellen
Pomainville, Emily
Reinhardt, Eileen
Rettig, Taylor
Salvemini, Emily
Shepardson, Gwenn
Silver, Jordan
Straughter, Adriana
Strickland, Jenna
Teglash, Stefani
VanDerEems, Emily
Vucinic, Kelly
Zarcone, Kristen
Zielinski, Raechel
Zopf, Laura
Latest Results
Meet
Conference Tune-Up Invitational
2020 BU David Hemery Valentine Invitational
2020 Brockport Multi
Ithaca Bomber Invitational
Boston University Bruce Lehane Scarlet and White Invite
Conference Challenge Cup Invite
RIT Tiger Invitational
Nazareth Alumni Opener Invite
NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships
AARTFC Outdoor Track & Field Championships
Upcoming Meets
Date Meet
02-28-20 Fastrack Last Chance Meet
02/28-02/29/20 SUNYAC Indoor Track & Field Championships
03/06-03/07/20 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi
03/06-03/07/20 South Region Final Qualifier & Multi
03-06-20 Carthage Final Qualifier
03/06-03/07/20 AARTFC Indoor Track & Field Championships
03/06-03/07/20 AARTFC Indoor Championships - Wild Card Entry
03-07-20 Tufts National Qualifying Meet
03/13-03/14/20 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships
04-04-20 McNeese Spring Time Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Teglash, Stefani FR-1 7.99
200m Indoor Strickland, Jenna JR-3 25.93
300m Indoor Flaitz, Anna SO-2 41.74
400m Indoor Lavarnway, Emily SO-2 57.16
500m Indoor Lavarnway, Emily SO-2 1:17.95
600m Indoor O'Neill, Roisin JR-3 1:39.03
800m Indoor O'Neill, Roisin JR-3 2:14.69
1,000m Indoor Ardner, Windsor FR-1 3:05.04
1 Mile Indoor Corcoran, Genny JR-3 5:12.94
3,000m Indoor Corcoran, Genny JR-3 9:49.39
5,000m Indoor Corcoran, Genny JR-3 16:47.88
60m H Indoor Lavarnway, Emily SO-2 9.06
4 x 200m Relay Indoor   1:47.32
4 x 400m Relay Indoor   3:52.31
4,000m Distance Medley Indoor   12:12.44
High Jump Indoor Berry, Jenna JR-3 1.64m
Pole Vault Indoor Melly, Katie JR-3 3.20m
Long Jump Indoor Lavarnway, Emily SO-2 5.40m
Triple Jump Indoor Joseph, Jennifer SR-4 11.05m
Shot Put Indoor Lavarnway, Emily SO-2 11.60m
Weight Throw Indoor Harling, Emma SO-2 14.45m
Indoor Pentathlon Indoor Lavarnway, Emily SO-2 3648
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006