Plattsburgh St. Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
SUNYAC
DIII Atlantic Region
AARTFC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Chianese, Joseph
Ciccarelli, Anthony
Cordeau, Ralph
Fabian, Brian
Faraci, James
Ferris, Michael
Grandy, Zach
Groves, Luke
Guercio, John
Hepburn, Alex
Horan, Andrew
Horan, Arthur
John, O'Connor
Jung, Brenden
Kane, Jordan
Keach, Brian
Lampman, Kade
Leaper, Jacob
Lorenzen, Tim
Martin, Tyler
Meddings, Michael
Mora, Kyle
O'Connor, John
O'Neal, Connor
Perna, Dean
Perna, Vincent
Roderka, Luke
VanVlack, Brendon
Latest Results
Meet
AARTFC Outdoor Track & Field Championships
Geneseo May Meet
SUNYAC Outdoor Track & Field Championships
2019 RPI Capital District Classic
Cortland Classic Invitational
2nd Annual Penmen Relays at SNHU
Saints Ice Broken Open
Saints Ice Breaker Open
AARTFC Indoor Track & Field Championships
SUNYAC Indoor Track & Field Championships
Upcoming Meets
Date Meet
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
03-06-20 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi
03-07-20 South Region Final Qualifier
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Perna, Vincent FR-1 7.15
60m Indoor Perna, Vincent FR-1 7.58
100m Outdoor O'Neal, Connor FR-1 11.49
200m Outdoor Fabian, Brian SR-4 22.29
200m Indoor Fabian, Brian SR-4 22.68
300m Indoor Meddings, Michael FR-1 40.81
400m Outdoor Fabian, Brian SR-4 49.48
400m Indoor Fabian, Brian SR-4 49.45
500m Indoor Fabian, Brian SR-4 1:07.74
800m Outdoor Groves, Luke SO-2 1:55.69
800m Indoor Fabian, Brian SR-4 1:59.84
1,000m Indoor Groves, Luke SO-2 2:40.75
1,500m Outdoor Horan, Andrew SO-2 4:06.42
1 Mile Indoor Horan, Andrew SO-2 4:27.79
3,000m Indoor Horan, Andrew SO-2 9:15.17
5,000m Outdoor VanVlack, Brendon SO-2 16:19.04
5,000m Indoor VanVlack, Brendon SO-2 16:41.40
10,000m Outdoor Faraci, James FR-1 36:00.63
55m H Indoor Roderka, Luke SR-4 8.78
60m H Indoor Roderka, Luke SR-4 9.41
110m H Outdoor Roderka, Luke SR-4 17.50
400m H Outdoor Leaper, Jacob FR-1 59.68
3,000m Steeple Outdoor VanVlack, Brendon SO-2 9:56.73
4 x 100m Relay Outdoor   44.46
4 x 200m Relay Indoor   1:43.52
4 x 400m Relay Outdoor   3:21.89
4 x 400m Relay Indoor   3:27.28
4 x 800m Relay Outdoor   7:52.72
1,600m Sprint Medley Indoor   3:45.83
4,000m Distance Medley Indoor   10:29.37
High Jump Outdoor Hepburn, Alex JR-3 1.72m
High Jump Indoor Hepburn, Alex JR-3 1.80m
Long Jump Outdoor Perna, Vincent FR-1 6.39m
Long Jump Indoor Perna, Vincent FR-1 5.81m
Triple Jump Outdoor Hepburn, Alex JR-3 12.67m
Triple Jump Indoor Hepburn, Alex JR-3 12.33m
Shot Put Outdoor O'Connor, John SO-2 12.45m
Shot Put Indoor Lampman, Kade JR-3 13.03m
Discus Throw Outdoor O'Connor, John SO-2 38.29m
Hammer Throw Outdoor Lampman, Kade JR-3 46.40m
Weight Throw Indoor O'Connor, John SO-2 14.85m
Javelin Outdoor Ciccarelli, Anthony JR-3 52.32m
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006