St. Cloud State Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Northern Sun
DII Central Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Baynes, Emma
Bouley, Cheresa
Breden, Sydney
Brown, Bridget
Buechel, Dominique
Burris , Emelia
Buske, Parker
Butler, Grace
Czech, Victoria
Des Marais, Shantelle
Elsenpeter, Gracie
Encarnacion, Karla
Falardeau, Annie
Fallow, Alexis
Fischer , Leighten
Gauert, Emma
Gessay, Kaylee
Herfindahl, Gabby
Herridge , Jamie
Johnson, Gabby
Johnson , Jocelyn
Juenemann, Annika
Julian, Lauren
Jungwirth, Abby
Kelvington, Haley
Kraft , Isabella
Lachinski, Hailey
Lackovic, Cassidy
Lofgren, Chrissy
Lubner, Faith
Oldham, Mauria
Prinsen, Katelin
Rice, Makayla
Shea , Claire
Shurbert-Hetzel , Autum
Simdorn, Isabelle
Tarara , Megan
Taylor, Maya
Todd , Kassye
Welhouse , Clara
Zimmerman, Dacoda
Zuleger, Cassidy
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
2019 NSIC Outdoor Track & Field Championship
MSU Twilight
Tommie Twilight
NSIC Multi Event
33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC
Minnesota Women's Twilight
Lady Bear Twilight
Kansas Relays
Hamline Coed Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
12/06-12/07/19 2019 SDSU Holiday Invite and Multi
12-07-19 Chuck Petersen Open
01-10-20 Spartan Invite 2020
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-24-20 2020 SDSU D2 Invitational
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Burris , Emelia SO-2 7.69
100m Outdoor Burris , Emelia SO-2 11.91
200m Outdoor Baynes, Emma SO-2 24.57
200m Indoor Baynes, Emma SO-2 25.20
400m Indoor Lackovic, Cassidy FR-1 1:00.68
600m Indoor Brown, Bridget JR-3 1:40.85
800m Outdoor Shurbert-Hetzel , Autum JR-3 2:22.05
800m Indoor Shurbert-Hetzel , Autum JR-3 2:24.81
1,000m Indoor Shurbert-Hetzel , Autum JR-3 3:04.92
1,500m Outdoor Lofgren, Chrissy JR-3 4:52.09
1 Mile Indoor Juenemann, Annika FR-1 5:36.89
3,000m Indoor Lofgren, Chrissy JR-3 10:49.17
5,000m Outdoor Juenemann, Annika FR-1 19:12.70
5,000m Indoor Lofgren, Chrissy JR-3 18:27.25
10,000m Outdoor Juenemann, Annika FR-1 41:11.31
60m H Indoor Lubner, Faith SO-2 8.86
100m H Outdoor Lubner, Faith SO-2 14.35
400m H Outdoor Brown, Bridget JR-3 1:04.32
3,000m Steeple Outdoor Lofgren, Chrissy JR-3 11:23.85
4 x 100m Relay Outdoor   47.41
4 x 400m Relay Outdoor   4:04.10
4 x 400m Relay Indoor   4:05.49
4,000m Distance Medley Indoor   12:35.69
High Jump Outdoor Shea , Claire FR-1 1.64m
High Jump Indoor Lubner, Faith SO-2 1.57m
Pole Vault Outdoor Klocke, Kalli Jo FR-1 3.21m
Pole Vault Indoor Klocke, Kalli Jo FR-1 3.15m
Long Jump Outdoor Burris , Emelia SO-2 5.83m
Long Jump Indoor Burris , Emelia SO-2 5.67m
Triple Jump Outdoor Taylor, Maya SO-2 11.49m
Triple Jump Indoor Jungwirth, Abby JR-3 11.59m
Shot Put Outdoor Falardeau, Annie FR-1 13.06m
Shot Put Indoor Zimmerman, Dacoda FR-1 12.76m
Discus Throw Outdoor Buechel, Dominique JR-3 45.48m
Hammer Throw Outdoor Buechel, Dominique JR-3 45.99m
Weight Throw Indoor Falardeau, Annie FR-1 14.68m
Javelin Outdoor Gottschalk, Natalie SR-4 38.95m
Indoor Pentathlon Indoor Lubner, Faith SO-2 3321
Heptathlon Outdoor Gottschalk, Natalie SR-4 5005
Available Years (top times):
Current

2018

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2007