Gwynedd-Mercy Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
ECAC DIII
DIII Mideast Region
Atlantic East
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Brown, Matt
Cole, Sean
Dunn, Damon
Frempong, Martin
Harte, James
Higgins, Brandon
Irwin, Brian
Joseph, Lance
Karmilowicz, Andrew
Laskowski, Chris
Marrow, Rashid
McCoy, Joe
Murphy, Cullen
Obassy, John
Rivera, Armani
Sasin, Adrian
Shaffer, Nick
Timlin, Patrick
Wood, Chris
Worthington, Chris
Latest Results
Meet
ECAC Division III Outdoor Track & Field Championships
Swarthmore Final Qualifier Meet
Colonial States AC Outdoor Track & Field Championships
The Blue Jay Tune-Up
Greyhound Invitational
2018 Messiah Multi/Invitational
8th Annual Gwynedd-Mercy Mid-Week Twilight Invitational
Danny Curran Invitational
ECAC DIII Indoor Track & Field Championship
Last Chance Meet
Upcoming Meets
Date Meet
12-01-18 Diplomat Open @ F&M
12-07-18 Wagner College Shootout
01-19-19 Sycamore Team Invitational
01-19-19 2019 Collegeville Classic
02-02-19 2019 Frank Colden Invitational
02-16-19 Keogh Invitational
02-23-19 Cougar Invitational
03-09-19 Adonica Ferguson Classic
03-23-19 Ursinus College Outdoor Invitational
04/19-04/20/19 Pacesetter Sports Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Shaffer, Nick SO-2 7.13
100m Outdoor McCoy, Joe SO-2 11.42
200m Outdoor Marrow, Rashid JR-3 22.72
200m Indoor Shaffer, Nick SO-2 22.69
300m Indoor Shaffer, Nick SO-2 35.79
400m Outdoor Marrow, Rashid JR-3 50.42
400m Indoor Shaffer, Nick SO-2 51.50
500m Indoor Marrow, Rashid JR-3 1:09.21
800m Outdoor Rivera, Armani SO-2 2:15.61
800m Indoor Brown, Matt SR-4 2:09.62
1,500m Outdoor Brown, Matt SR-4 4:33.44
1 Mile Indoor Brown, Matt SR-4 4:49.56
3,000m Indoor Brown, Matt SR-4 9:54.07
5,000m Outdoor Brown, Matt SR-4 17:19.78
5,000m Indoor Rivera, Armani SO-2 17:32.57
10,000m Outdoor Rivera, Armani SO-2 36:21.34
60m H Indoor Higgins, Brandon FR-1 9.13
110m H Outdoor Higgins, Brandon FR-1 17.04
400m H Outdoor Higgins, Brandon FR-1 1:03.12
3,000m Steeple Outdoor Brown, Matt SR-4 10:39.90
4 x 100m Relay Outdoor   43.48
4 x 200m Relay Indoor   1:32.02
4 x 400m Relay Outdoor   3:34.41
4 x 400m Relay Indoor   3:38.43
High Jump Indoor Maley, Kevin SO-2 1.80m
Pole Vault Outdoor Murphy, Cullen SO-2 3.35m
Pole Vault Indoor Murphy, Cullen SO-2 3.65m
Long Jump Outdoor Worthington, Chris FR-1 6.38m
Long Jump Indoor McCoy, Joe SO-2 6.40m
Triple Jump Outdoor McCoy, Joe SO-2 13.27m
Triple Jump Indoor McCoy, Joe SO-2 13.56m
Shot Put Outdoor Sasin, Adrian FR-1 10.37m
Shot Put Indoor Gibbons, Dionysus FR-1 10.89m
Discus Throw Outdoor Sasin, Adrian FR-1 34.42m
Hammer Throw Outdoor Dunn, Damon SR-4 25.40m
Javelin Outdoor Obassy, John FR-1 23.95m
Available Years (top times):
Current

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007