Frostburg State Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
ECAC DIII
Capital Athletic Conference
DIII Mideast Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abramowitz, Cayden
Adams, Kevon
Barnett, Tristan
Charles, Tyriek
Clark, Braxton
Creek, Kevin
Dumonchelle, Brady
Forster, Bradley
Harley, Michael
Healey, Christian
Hogan, Phillip
Horseman-Guy, Devin
Kerns, John
Linn, Marcus
Lockard, Vincent
Mandile, Dominic
McCarthy, Kevin
Naill, James
Nelson, Shamar
Rickards, Jacob
Robinson, Matthew
Romano, Robert
Schwab, James
Stevens-Taylor, Deyon 0
Talbert, Zachary
Terry, Jacob
Tranter, Hayden
Tuggle, Rashard
Washington, Clayton
Webb, Brian
Whetstone, Gregory
Whitley, Matthew
Wilson, Lorenzo
Wolodkin, Timothy
Latest Results
Meet
ECAC Division III Outdoor Track & Field Championships
Capital Athletic Conference Outdoor Track & Field Championsh
14th Annual Paul Kaiser Classic
2018 Mason-Dixon Invitational
2018 Messiah Multi/Invitational
Battleground Relays
Jim Taylor Invitational
Bobcat Classic
ECAC DIII Indoor Track & Field Championship
Last Chance Meet
Upcoming Meets
Date Meet
01-19-19 Sycamore Team Invitational
02-23-19 Cougar Invitational
03-09-19 Adonica Ferguson Classic
04/19-04/20/19 Pacesetter Sports Invitational
04/19-04/20/19 2019 Morgan State Legacy Track & Field Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Nelson, Shamar JR-3 7.06
100m Outdoor Nelson, Shamar JR-3 11.06
200m Outdoor Lockard, Vincent FR-1 22.93
200m Indoor Nelson, Shamar JR-3 23.17
400m Outdoor Washington, Clayton FR-1 51.28
400m Indoor Charles, Tyriek SO-2 52.98
500m Indoor Forster, Bradley JR-3 1:17.28
800m Outdoor Romano, Robert JR-3 1:58.96
800m Indoor Romano, Robert JR-3 2:02.75
1,000m Indoor Forster, Bradley JR-3 3:10.88
1,500m Outdoor Romano, Robert JR-3 4:01.69
1 Mile Outdoor Romano, Robert JR-3 4:22.95
1 Mile Indoor Romano, Robert JR-3 4:25.49
3,000m Outdoor Talbert, Zachary JR-3 10:46.12
3,000m Indoor Romano, Robert JR-3 9:12.91
5,000m Outdoor Romano, Robert JR-3 15:54.57
5,000m Indoor Whitley, Matthew JR-3 17:01.10
10,000m Outdoor Clark, Braxton FR-1 35:14.91
60m H Indoor Terry, Jacob FR-1 9.06
110m H Outdoor Terry, Jacob FR-1 16.12
400m H Outdoor Terry, Jacob FR-1 58.95
3,000m Steeple Outdoor Dumonchelle, Brady SR-4 10:55.29
4 x 100m Relay Outdoor   44.05
4 x 200m Relay Indoor   1:34.82
4 x 400m Relay Outdoor   3:29.23
4 x 400m Relay Indoor   3:34.95
4 x 800m Relay Outdoor   8:10.98
4,000m Distance Medley Indoor   10:40.36
High Jump Outdoor Forster, Bradley JR-3 1.52m
High Jump Indoor Forster, Bradley JR-3 1.55m
Pole Vault Outdoor Forster, Bradley JR-3 2.55m
Pole Vault Indoor Meoli, Joshua FR-1 3.35m
Long Jump Outdoor Nelson, Shamar JR-3 7.08m
Long Jump Indoor Nelson, Shamar JR-3 6.58m
Triple Jump Indoor Healey, Christian JR-3 13.47m
Shot Put Outdoor Kerns, John SO-2 13.28m
Shot Put Indoor Blautzik, Erik SO-2 12.36m
Discus Throw Outdoor Kerns, John SO-2 45.86m
Hammer Throw Outdoor Kerns, John SO-2 49.63m
Weight Throw Indoor Kerns, John SO-2 16.85m
Javelin Outdoor Naill, James SO-2 52.31m
Indoor Pentathlon Indoor Forster, Bradley JR-3 2462
Decathlon Outdoor Forster, Bradley JR-3 4759
Available Years (top times):
Current

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005