Cloud County CC Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NJCAA
NJCAA Division I
NJCAA (All)
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Ackah, Peter
Aland, Brendan
Alcine, Kyle
Armon, Levi
Bavinga, Murphy
Brown, Tanner
Caris, Andy
Chinya, Gabriel Freshman
Cobena, Johan
Cuvillier, Ricky
Eaton, Jae
Gebreselase, Ablel
Goncalves, Yuben
Harris, Camden
Henry, Caleb
Holland, Stephen
Hoover, Jerrod
Humbert, Louis
Joseph, Marco
Kenyi, Santino
Khvichava, Saba
Kiptoo, Dennis
Mahlakoane, Lesley
Malebana, Dais
Orester, Kody
Reynders, Thom
Sandile, Kwanele
Sepp, Sten
Spearman, Jonathan
Van Kooten, Chris
Vargas, Jaycob
Latest Results
Meet
NJCAA DI Outdoor Track & Field Championships
2019 NJCAA Region VI Outdoor Championships
Cloud County Thunderbird Classic
Tabor College Invitational
Kansas Relays
Wichita State KT Woodman Classic
Friends University Spring Open
FHSU Alex Francis Classic
Arkansas Spring Invitational
NJCAA Indoor Track & Field Championships
Upcoming Meets
Date Meet
03-07-20 South Region Final Qualifier
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Ackah, Peter SO-2 7.06
100m Outdoor Brown, Tanner SO-2 10.75
200m Outdoor Mahlakoane, Lesley SO-2 21.56
200m Indoor Mahlakoane, Lesley SO-2 21.76
400m Outdoor Mahlakoane, Lesley SO-2 46.41
400m Indoor Mahlakoane, Lesley 47.66
600m Indoor Sepp, Sten FR-1 1:21.06
600 yd Indoor Mahlakoane, Lesley SO-2 1:10.85
800m Outdoor Kenyi, Santino FR-1 1:52.04
800m Indoor Kenyi, Santino FR-1 1:52.58
1,000m Indoor Kenyi, Santino 2:29.25
1,500m Outdoor Malebana, Dais FR-1 3:48.40
1 Mile Outdoor Kenyi, Santino FR-1 4:08.48
1 Mile Indoor Kenyi, Santino FR-1 4:08.48
3,000m Indoor Kiptoo, Dennis FR-1 8:20.92
5,000m Outdoor Kenyi, Santino FR-1 14:30.10
5,000m Indoor Kenyi, Santino FR-1 14:30.10
10,000m Outdoor Kiptoo, Dennis FR-1 30:24.52
60m H Indoor Humbert, Louis SO-2 8.48
110m H Outdoor Brown, Tanner SO-2 16.76
400m H Outdoor Goncalves, Yuben FR-1 53.66
3,000m Steeple Outdoor Kiptoo, Dennis FR-1 9:20.99
4 x 100m Relay Outdoor   42.17
4 x 400m Relay Outdoor   3:14.42
4 x 400m Relay Indoor   3:14.50
4 x 800m Relay Outdoor   7:35.55
4 x 800m Relay Indoor   7:45.36
4,000m Distance Medley Outdoor   10:03.80
4,000m Distance Medley Indoor   9:59.48
High Jump Outdoor Alcine, Kyle SO-2 2.10m
High Jump Indoor Alcine, Kyle 2.10m
Pole Vault Outdoor Humbert, Louis SO-2 4.76m
Pole Vault Indoor Humbert, Louis SO-2 4.76m
Long Jump Outdoor Ackah, Peter SO-2 7.59m
Long Jump Indoor Ackah, Peter SO-2 7.54m
Triple Jump Outdoor Bavinga, Murphy SO-2 15.56m
Triple Jump Indoor Ackah, Peter SO-2 15.27m
Shot Put Outdoor Armon, Levi SO-2 15.41m
Shot Put Indoor Armon, Levi 15.17m
Discus Throw Outdoor Van Kooten, Chris FR-1 42.03m
Hammer Throw Outdoor Armon, Levi SO-2 46.02m
Weight Throw Indoor Armon, Levi SO-2 15.37m
Javelin Outdoor Hoover, Jerrod SO-2 56.65m
Heptathlon Indoor Humbert, Louis SO-2 5004
Decathlon Outdoor Brown, Tanner SO-2 6301
Available Years (top times):
Current

2018