St. Thomas (Minn.) Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
Minnesota Intercollegiate AC
DIII Central Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abara, Lena
Adamson, Mallory
Andersen, Gwen
Anderson, Jalia
Arett, Ashlyn
Arett, Ashlyn
Argiro, Colette
Astrup, Anna
Bassier, Emma
Bertagnoli, Alli
Bierman, Brielle
Bishop, Erin
Bissing, Tali
Bolcer, Christina
Bolcer, Gabbie
Bonnette, Zoe
Bordson, Grace
Borstad, Berit
Bradley, Lauren
Braegelmann, Krista
Brockish, Rachel
Brohmer, Maddie
Bruess, Sarah
Burnham, Mallory
Burns, Hannah
Carson, Maya
Cater, Paige
Chell, Claire
Cisar, Bailey
Clarke, Molly
Cook, Bailey
Corbett, Sarah
Crochet, Ali
Crotty, Sean
Dammann, Morgan
Daniels, Tiana
Daugherty, Erin
Davis, Madeline
Dennis, Katie
Destache, Jackie
Dolby, Maddy
Doucette, Kelsey
Duffy, Claudia
Duffy, Lily
Ede, Morgan
Eischens, Laura
Ericson, Kasey
Etzell, Meg
Fadahunsi, Olamide
Fahnlander, Taylor
Forciea, Grace
Franklin, Carissa
Frey, Aubrey
Fry, Anna
Fuchs, Abby
Garvin, Elise
Gates, Genevieve
Gehrke, Megan
Gerber, Grace
Golebiowski, Abby
Graff, Krista
Graff, Michelle
Graham, Olivia
Gray, Sydney
Greene, Sarah
Gregory, Karissa
Gribble, Hanna
Grimsgard, Anna
Hamilton, Cassie
Hanold, Taylor
Hanson, Ally
Hanson, Ally
Harris, Maggie
Haugen, Emily
Hedlund, Kate
Hegedus, Catherine
Helgeson, Gwen
Henkemeyer, Ellie
Hewes, Alyssa
Hoffman, Sarah
Howk, Michaela
Hubbell, Harriet
Hubbell, Martha
Jagler, Alex
Jensen, Katherine
Johnson, Caroline
Jones, Ashlyn
Kaing, Amanda
Khauv, Olivia
Kiara, Stonebraker
Kilber, Heather
Kintop, Sophia
Kintop, Sophia
Klinkner , Elizabeth
Kretlow, Steph
Kroll, Anna
Kroll, Annalee
Kuebler, Melissa
Lambert, Erin
Lambert, Kristen
Lange, Libbie
Lansiquot, Yajaira
Larson, Claire
Lehrer, Mariana
Lemke, Olivia
Lewis, Jenna
Liedtke, Clare
Long, McKendra
Lundgren, Claudia
Lyrek, Amaya
Maki, Megan
Marciniak, Katelyn
Maruska, Maddie
McCaulley, Sadie
McFerson, Matilda
McGuire, Grace
McKillip, Emma
McLoone, Delaney
McNamara, Sara
McNaughton, Mara
Mellin, Allison
Mellin, Samantha
Messer, Sarah
Michaels, Gina
Michalak, Katie
Miller, Kristie
Miller, Miranda
Miller, Sara
Mohlin, Lexi
Molitor, Tiana
Moll, Olivia
Muench, Elizabeth
Murdock, Cara
Murray, Katie
Nelson, Grace
Nelson, Kirsten
Ness, Sara
Novak, Kendall
O'Connor, Quinn
Obritsch, Amy
Olson, Erica
Ordner, Maddie
Orengo, Ella
Paulsen, Rhynn
Perry, Sam
Peyton, Larissa
Pierick, Kathryn
Podzimek, Victoria
Quandt, Taylor
Rather, Emily
Rikkola, Emily
Rohlf, Christine
Rothstein, Meredith
Rowland, Ellie
Rozeske, Christina
Russell, Elizabeth
Ryan, Katie
Ryti, Rebecca
Scheuerman, Carly
Schiller, Gabby
Schoenfelder, Alaina
Schuchard, Hayley
Schwartz, Megan
Scott, Emma
Seidel, Rachel
Severson, Sidney
Sheehan, Erin
Shimek, Ashley
Sifferle, Jordan
Simon, Jaycie
Skopec, Christine
Smith, Anna
Snyder, Kasey
Stellmach, Sarah
Stoebe, Hannah
Stonebraker, Kiara
Sullivan, Hannah
Sullivan, Marissa
Sullivan, Mathilda
Tekippe, Nicole
Terhaar, Mariah
Terwilliger, Leslie
Tessem, Leah
Tipp, Angela
Tipp, Erika
Van Heel, Emily
Van Surksum, Sophie
Vatne, Allie
Voight, Allie
Volkman, Hannah
Wagener, Kirsten
Walgrave, Tay
Wanta, Chelle
Watry, Kate
Weyenberg, Kate
Wilson, Emily
Wilson, Lena
Wind, Taylor
Wisneski, Abbie
Wright, Natasha
Zajac, Haley
Zenzen, Lauren
Ziemann, Sarah
Zurbay, Megan
Latest Results
Meet
Falcon Invite
Hamline Easter Eve Invite
CSB / SJU Outdoor Meet
CSB/SJU Meet #4
St. Thomas vrs. Gustavus Dual Meet
University of St. Thomas vrs. Hamline Dual Meet
St. Thomas vrs. Augsburg Dual Meet
Wartburg Qualifier
MIAC Indoor Track & Field Championsihps
Minnesota Cold Classic
Upcoming Meets
Date Meet
04/15-04/16/21 Gibson Invitational Heptathlon & Decathlon
04/16-04/17/21 2021 Morgan State Legacy Track & Field Meet - Cancelled
04-17-21 South Florida Collegiate Challenge Championships
04/17-04/18/21 Saint Johnís 4 th Weekly Invitational
04-17-21 Kent Stahly Invitational
04/22-04/24/21 54th Annual Hillsdale College "GINA" Relays
04/22-04/24/21 2021 Drake Relays presented by XTREAM
04-23-21 St.Olaf Women's Meet of the Saints
04-24-21 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor McLoone, Delaney SR-4 7.87
100m Outdoor McLoone, Delaney SR-4 12.59
200m Outdoor Walgrave, Tay FR-1 26.08
200m Indoor McLoone, Delaney SR-4 26.23
400m Outdoor McGuire, Grace JR-3 1:00.06
400m Indoor McGuire, Grace JR-3 59.57
600m Indoor McGuire, Grace JR-3 1:40.50
800m Outdoor Lyrek, Amaya SO-2 2:24.98
800m Indoor Scheuerman, Carly SR-4 2:21.12
1,500m Outdoor Moll, Olivia JR-3 5:00.09
1 Mile Indoor Scheuerman, Carly SR-4 5:17.63
3,000m Indoor Moll, Olivia JR-3 10:36.60
5,000m Indoor Miller, Sara SR-4 18:31.86
55m H Indoor Walgrave, Tay FR-1 8.45
60m H Indoor Walgrave, Tay FR-1 8.87
100m H Outdoor Walgrave, Tay FR-1 14.95
400m H Outdoor Cater, Paige SR-4 1:06.08
4 x 400m Relay Outdoor   4:15.32
4 x 400m Relay Indoor   4:02.35
High Jump Outdoor Schoenfelder, Alaina FR-1 1.55m
High Jump Indoor Jones, Ashlyn JR-3 1.58m
Pole Vault Outdoor Lemke, Olivia SO-2 3.05m
Pole Vault Indoor Lemke, Olivia SO-2 3.24m
Long Jump Outdoor Zurbay, Megan SR-4 4.86m
Long Jump Indoor Zurbay, Megan SR-4 5.16m
Triple Jump Outdoor Gray, Sydney SO-2 10.15m
Triple Jump Indoor Lehrer, Mariana FR-1 10.37m
Shot Put Outdoor Gehrke, Megan JR-3 14.86m
Shot Put Indoor Gehrke, Megan JR-3 12.92m
Discus Throw Outdoor Gehrke, Megan JR-3 40.46m
Hammer Throw Outdoor Mohlin, Lexi FR-1 34.56m
Weight Throw Indoor Gehrke, Megan JR-3 16.34m
Available Years (top times):
Current

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2007

2006