Southern Indiana Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
GLVC
DII Midwest Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Becerra, Fabian FR
Brantley, Jake
Butterbrodt, Jon
Cooper, Mackenzie
Cox, Cameron
Crone, Kyle FR
Davidson, Zeke FR
Everling, Matt
Garrett, Tyler
Gogel, Quinton
Graves, Ian
Greathouse, Justin
Gresens, Zack FR
Hall, Nathan
Harmon, Wyat
Hirsch, Jacob
Hughes, Sean
King, Madison
Lapsley , Demontrae
Lawrence, Darin
Little, Brayden
Macias, Arie
Madden, Caleb
Mills, Taylor
Moore Jr, Lee FR
Nickelson, Tyrell
Nolan , Austin
Opel, Greer
Payne, Darius
Pierrard , Aaron
Prior, Gavin
Ratts, Josh
Robbins, Silas
Scales, Matthew
Silvester, Almustapha
Slaughter, Trey
Snyder, Nolan
Sorensen, Evan
Wilkinson, Grady
Winders, Javan
Winders, Titus
Wisniewski, Jake
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
Falcon Finale
NCC Dr. Keeler Track & Field Meet
GLVC Championships
Memphis Tiger invitational
53rd Annual Hillsdale "GINA" Relays
Bryan Clay Invitational
Bellarmine Classic 2019
SLU Billiken Invitational
Bellarmine Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
12-06-19 GVSU Holiday Open
12-07-19 Robert H. Johnson "Tell me something good" Open
01-10-20 Spartan Invite 2020
01/10-01/11/20 2020 Gene Edmonds Invite
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-18-20 John Craft 2020
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-18-20 Mastodon Invitational
01-24-20 Conference Crossover (Hosted by Hillsdale College)
01/24-01/25/20 2020 Gladstein Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Jacobs, Gavin FR-1 7.38
100m Outdoor Cooper, Mackenzie FR-1 11.71
200m Outdoor Jacobs, Gavin FR-1 23.28
200m Indoor Jacobs, Gavin FR-1 23.45
300m Indoor Owens, Nick SO-2 36.58
400m Outdoor Garrett, Tyler FR-1 51.08
400m Indoor Garrett, Tyler FR-1 51.84
600m Indoor Garrett, Tyler FR-1 1:23.68
800m Outdoor Payne, Darius JR-3 1:55.13
800m Indoor Payne, Darius JR-3 1:54.57
1,500m Outdoor Hall, Nathan SO-2 3:59.29
1 Mile Indoor Sorensen, Evan FR-1 4:17.46
3,000m Indoor Sorensen, Evan FR-1 8:45.34
5,000m Outdoor Hall, Nathan SO-2 14:48.88
5,000m Indoor Winders, Titus FR-1 14:06.83
10,000m Outdoor Harmon, Wyat SO-2 31:24.28
60m H Indoor Slaughter, Trey SO-2 8.81
110m H Outdoor Slaughter, Trey SO-2 16.13
400m H Outdoor Slaughter, Trey SO-2 1:01.60
3,000m Steeple Outdoor Hall, Nathan SO-2 8:59.91
4 x 400m Relay Outdoor   3:21.93
4 x 400m Relay Indoor   3:31.51
4,000m Distance Medley Indoor   11:24.23
High Jump Outdoor Nickelson, Tyrell SO-2 1.88m
High Jump Indoor Nickelson, Tyrell SO-2 1.95m
Long Jump Indoor Nickelson, Tyrell SO-2 5.60m
Shot Put Outdoor Gogel, Quinton SO-2 11.91m
Shot Put Indoor Gogel, Quinton SO-2 12.35m
Discus Throw Outdoor Gogel, Quinton SO-2 36.11m
Hammer Throw Outdoor Gogel, Quinton SO-2 33.80m
Weight Throw Indoor Snyder, Campbell FR-1 12.45m
Javelin Outdoor Sander, Calvin SR-4 45.76m
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007