North Dakota State Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
The Summit League
NCAA DI West Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Anderson, Amanda
Anderson, Kelby
Anderson, Kelby
Baker, Michaela
Berglund, Katie
Blessum, Maria
Bring , Rachel
Bye, Katie
Covington, Brynnan
Covington, Caitlin
Cowling, Bailey
DeMar, Bailey
Denzer, Macy
Dierks, Bailee
Dinius, Jocelyn
Dufner, Jen
Ehrmantraut, Blythe
Freetly, Alaysia
Frolek, Peyton
Frolek, Peyton
Graham, Nell
Gripentrog, Rhaeghn
Grommesh, Kylie
Gunnells, Shelby
Harris, Paige
Hawkins , Michaela
Heilman, Katie
Herrington, Amy
Hokanson, Ashley
Holkesvig, Mackenzie
Houfek, Alliana
Houston, Kaleesa
Jordheim, Lexi
Kallenbach, Abby
Kelley, Kendra
Kes, Jenna
Koenig, Mikayla
Kuerschner, Melina
Larson, Keyawna
Lind, Alyssa
Lipp, Jodi
Lyon, Klara
Miller, JeAnna
Moss, Daejha
Moton, Akealy
Naranjo Mata, Sofia
Nilles, Maddy
Pfaff, Tiana
Retzlaff, Bailey
Roehl, Alexis
Rotvold, Annika
Sand, Kennedi
Schmidt, Hayley
Schug, Ansley
Schwarzkopf, Maggie
Tomman, Rebecca
Tschida, Katelyn
Valgardson, Erin
Walter, Larkin
Wangerin, Lindsay
Wescom, Kaydee
Willing , Tasha
Wolfe, Kari
Wright, Gracie
Zimmerman, Grace
Latest Results
Meet
Bison Team Cup
Dakota Classic
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I West Region Preliminary Rounds
Summit League T&F Outdoor Championships
Meet of The UnSaintly
33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC
2019 Kip Janvrin Open
Drake Relays presented by Hy-Vee
Cobber Twilight
Upcoming Meets
Date Meet
01-25-20 VMI Team Challenge
01-25-20 Cobber Open
01-25-20 2020 Mark Colligan Memorial
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
01/31-02/01/20 Jack Johnson Classic
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
02/14-02/15/20 2020 Husky Classic (College)
02/14-02/15/20 Music City Challenge
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Gripentrog, Rhaeghn SO-2 7.82
200m Indoor Kelley, Kendra FR-1 25.55
400m Indoor Lind, Alyssa JR-3 56.82
600m Indoor Wescom, Kaydee FR-1 1:38.29
800m Indoor Frolek, Peyton JR-3 2:13.32
1 Mile Indoor Anderson, Kelby JR-3 4:51.11
3,000m Indoor Covington, Brynnan SO-2 10:11.63
60m H Indoor Baker, Michaela SO-2 8.74
4 x 400m Relay Indoor   3:53.90
High Jump Indoor Cowling, Bailey JR-3 1.68m
Pole Vault Indoor Dinius, Jocelyn SR-4 3.88m
Long Jump Indoor Lipp, Jodi SO-2 5.90m
Triple Jump Indoor Lipp, Jodi SO-2 11.95m
Shot Put Indoor Gunnells, Shelby SR-4 16.96m
Weight Throw Indoor Nilles, Maddy SR-4 21.47m
Indoor Pentathlon Indoor Denzer, Macy SR-4 3425
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006