Wooster Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
North Coast AC
DIII All-Ohio
DIII Great Lakes Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Akiri, Craig
Akiri, Ivan
Allen, Geoffrey
Andrews, Nate
Baughman, Troy
Coleman, Kristian
Crane, Noah
Davidson, Lachlan
DeLong, Alexander
Ecklund, Mitchell
Eisnaugle, Luke
Garretson, Dylan
Greene, Conor
Hardy, Duncan
Henke, Luke
Henry, Joseph
Herron, Mark
Johnston, Ryan
Jones, Justin
Kiros, Ezana
Klonowski, Matt
Krucek, Connor
McMichael, William
Monnie , Alec
Olszewski, Matthew
Pajak, Richie
Patterson, Davis
Prill, Matt
Sausville, Damien
Scherson, Nick
Shilts, Joe
Simmons, Korey
Smith, Keegan
Sprague, Grant
Stringer, Kyle
Tepperman, Ryan
Testa, Brennen
Todd, Jackson
Latest Results
Meet
Coastal Carolina Invitational
2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi
North Coast AC Indoor Track & Field Championships
Kenyon Tri Meet
DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships
Bob Shannon Invitational
Denison Vs Wooster
Fighting Scots Invitational
Wooster Tri
Oberlin College Dan Kinsey Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
02-26-21 Wittenberg University Quad #4
03-06-21 Wittenberg University Quad #5
03-09-21 South Florida Collegiate Challenge Meet 2
03/12-03/13/21 NCAA Division III Indoor Championships (Cancelled)
03-13-21 South Florida Collegiate Challenge 3
04/15-04/16/21 Gibson Invitational Heptathlon & Decathlon
04/16-04/17/21 2021 Morgan State Legacy Track & Field Meet
04-17-21 South Florida Collegiate Challenge Championships
04-24-21 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Herron, Mark JR-3 7.11
100m Outdoor Pence, Drake JR-3 11.34
200m Outdoor McMichael, William SO-2 22.76
200m Indoor McMichael, William SO-2 23.17
400m Outdoor McMichael, William SO-2 49.90
400m Indoor McMichael, William SO-2 49.75
800m Outdoor Pettit, Aedan SR-4 2:01.89
800m Indoor DeLong, Alexander SO-2 2:02.59
1,500m Outdoor Prill, Matt FR-1 4:48.57
1 Mile Indoor Pettit, Aedan SR-4 4:25.01
3,000m Indoor Rae, Miki SR-4 8:54.95
5,000m Outdoor Crane, Noah JR-3 17:43.76
5,000m Indoor Rae, Miki SR-4 16:25.33
10,000m Outdoor Rae, Miki SR-4 33:59.01
60m H Indoor Simmons, Korey FR-1 8.79
110m H Outdoor Shilts, Joe FR-1 16.77
400m H Outdoor Testa, Brennen FR-1 1:04.34
4 x 200m Relay Indoor   1:32.15
4 x 400m Relay Outdoor   3:29.95
4 x 400m Relay Indoor   3:27.98
4,000m Distance Medley Indoor   10:33.12
High Jump Outdoor Henke, Luke FR-1 1.85m
High Jump Indoor Henke, Luke FR-1 1.91m
Pole Vault Indoor Croft, Cowen FR-1 3.65m
Long Jump Outdoor Coleman, Kristian SO-2 6.67m
Long Jump Indoor Coleman, Kristian SO-2 6.13m
Triple Jump Outdoor Coleman, Kristian SO-2 13.23m
Triple Jump Indoor Coleman, Kristian SO-2 12.62m
Shot Put Outdoor Pence, Drake JR-3 10.64m
Shot Put Indoor Greene, Conor SO-2 12.05m
Discus Throw Outdoor Robinson, Justin SR-4 34.14m
Hammer Throw Outdoor Robinson, Justin SR-4 31.73m
Weight Throw Indoor Greene, Conor SO-2 13.80m
60m Indoor Herron, Mark JR-3 7.11
200m Indoor McMichael, William SO-2 23.17
400m Indoor McMichael, William SO-2 49.75
800m Indoor DeLong, Alexander SO-2 2:02.59
1 Mile Indoor Pettit, Aedan SR-4 4:25.01
3,000m Indoor Rae, Miki SR-4 8:54.95
5,000m Indoor Rae, Miki SR-4 16:25.33
60m H Indoor Simmons, Korey FR-1 8.79
4 x 200m Relay Indoor   1:32.15
4 x 400m Relay Indoor   3:27.98
4,000m Distance Medley Indoor   10:33.12
High Jump Indoor Henke, Luke FR-1 1.91m
Pole Vault Indoor Croft, Cowen FR-1 3.65m
Long Jump Indoor Coleman, Kristian SO-2 6.13m
Triple Jump Indoor Coleman, Kristian SO-2 12.62m
Shot Put Indoor Pence, Drake JR-3 12.05m
Weight Throw Indoor Greene, Conor SO-2 13.80m
Available Years (top times):
Current

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005