Nevada Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Mountain West
NCAA DI West Region
More Teams: Men's T&F
Women's XC
Men's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Ader, Nicola
Aiyuk, Maya
Becerill-Alvarez, Olaia
Burton, Kylie
Carson, Brooke
Corpus, Carli
Costello, Emily
Dern, Emma
Dobbs, Hiley
Fischer, Luisa
Fraser, Gabrielle
Garrison, Rachel
Garrison, Shelby
Gorzeman , Reagan
Green, Lauren
Gregg, Lilly
Irwin, Samantha
Jackson, Rheanna
Krivan, Madison
Legenbauer, Carly
Massic, Lauryn
McCall, Eliza SR
Melendrez, Alexis
Middleton, Marena
Murphy, Keena
Nealey, Rayven
Olvera, Imogen
Ortega, Stefanie
Osborne, Gaia
Osborne , Payton
Pawlowski, Alisha
Raymore, Alexis
Rye, Kate
Shaw, Liz
Shimada, Serena
Smrt, Hanah
Sommerfeld, Anna
Steinsrud , Summer
Varas, Gracia
Walford, Tabatha
Wolfgram, Tierney
Latest Results
Meet
NCAA Division I West Preliminary Round
Mtn West Championships
West Coast Relays
Fresno St. West Coast Relays
J Fred Duckett Twilight Meet
Fresno St Invitational
Rafer Johnson/Jackie Joyner-Kersee Invitational
Mountain West Challenge
93rd Clyde Littlefield Texas Relays
Bobcat Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
12-11-21 Spokane Invitational
02-06-22 VWU Richard Drake Invitational
02-19-22 ISU Open
04/07-04/09/22 2022 Duke Invite
04/08-04/09/22 Pacesetter Sports Invitational
04/21-04/23/22 Gibson Invitational
04-23-22 Morgan State Legacy Track & Field Meet
04-30-22 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
100m Outdoor Costello, Emily JR-3 11.68
200m Outdoor Costello, Emily JR-3 23.83
400m Outdoor Costello, Emily JR-3 53.89
800m Outdoor Gorzeman , Reagan FR-1 2:11.87
800m Indoor Ader, Nicola SR-4 2:25.95
1,500m Outdoor Walford, Tabatha SO-2 4:32.94
3,000m Outdoor Ortega, Stefanie SR-4 10:06.02
5,000m Outdoor Wolfgram, Tierney FR-1 16:44.15
10,000m Outdoor Massic, Lauryn SR-4 36:39.88
60m H Indoor Ader, Nicola SR-4 8.76
100m H Outdoor Ader, Nicola JR-3 13.79
400m H Outdoor Burton, Kylie FR-1 1:02.77
3,000m Steeple Outdoor Corpus, Carli SR-4 11:11.26
4 x 100m Relay Outdoor   46.24
4 x 400m Relay Outdoor   3:44.17
High Jump Outdoor Ader, Nicola JR-3 1.77m
High Jump Indoor Ader, Nicola SR-4 1.78m
Pole Vault Outdoor Irwin, Samantha FR-1 3.07m
Long Jump Outdoor Ader, Nicola JR-3 6.34m
Long Jump Indoor Ader, Nicola SR-4 5.80m
Triple Jump Outdoor Nealey, Rayven FR-1 12.69m
Triple Jump Indoor Fraser, Gabrielle JR-3 11.46m
Shot Put Outdoor Dern, Emma JR-3 13.38m
Shot Put Indoor Dern, Emma SR-4 13.10m
Discus Throw Outdoor Dern, Emma JR-3 35.37m
Hammer Throw Outdoor Dern, Emma JR-3 37.67m
Weight Throw Indoor Dern, Emma SR-4 12.16m
Javelin Outdoor Sommerfeld, Anna SO-2 43.34m
Indoor Pentathlon Indoor Ader, Nicola SR-4 3937
Heptathlon Outdoor Ader, Nicola JR-3 5607
Available Years (top times):
Current

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006